martina2704 martina2704 komentáře u knih

Dějiny knihoven a knihovnictví Dějiny knihoven a knihovnictví Pravoslav Kneidl

Moc fajnová knížka, jenom je znát, že jednotlivé části psali různí autoři. Nejlepší byla hned první kapitola od Cejpka, to jsem fakt hltala jedním dechem. V dalších částech mi už trochu chyběly obecné souvislosti. Ale pro účely státnicových otázek z kodikologie fakt super čtení.

08.10.2017 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Po několika letech jsem se vrátila ke Greenovi, ale nemůžu si pomoct, ale tahle knížka mi přišla prostě divná. Nemůžu říct, že by se mi nelíbila, ale rovněž asi nemám potřebu se k ní vracet. Vlastně všichni mi byli dost nesympatičtí a nedokázala jsem se s nimi ztotožnit. Důvod, proč Aljaška v půlce začala vyšilovat, mi byl hned jasný, takže druhou půlku jsem četla jen proto, abych knihu dočetla. Nápad s rozdělením knihy na před a po mi přijde zajímavý, vlastně asi jenom díky tomu jsem u knížky vydržela, neboť jsem chtěla vědět co těch "sto dní před" vlastně znamená.

03.10.2017 2 z 5

Mezinárodní právo soukromé Mezinárodní právo soukromé Monika Pauknerová

Souhlasím s komentářem níže. Obecný výklad je hodně srozumitelný, zvláštní část by mohla být zpracována lépe (např. by se hodil nějaký sumář hraničních určovatelů u jednotlivých kolizních a norem a přehlednější srovnání evropské a české úpravy).

21.09.2017 3 z 5

Jan Hus: Život a smrt kazatele Jan Hus: Život a smrt kazatele Pavel Soukup

Mám jedinou výtku, některé (zejména) teologické pasáže by mohly být více vysvětleny. Jinak je to ale moc povedená knížka, která se velmi pěkně čte. Moc se mi líbilo i její uspořádání, každá kapitola se věnovala jednomu aspektu Husova života. Skvělá je i obsáhlá bibliografie na konci a druhá kapitola, která ukazuje vývoj historiografie a pohledů na Husa.

07.09.2017 3 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

První část knihy byla mnohem lepší než druhá. Zhruba od poloviny jsem měla pocit, že autor věci zbytečně komplikuje a snaží se pro ně nalézt fyzikální vysvětlení. Navíc konec byl trochu předvídatelný... Temná hmota se mi četla dobře, přečetla jsem ji během pár hodin, myslím, že měla i zajímavou myšlenku, nicméně asi bych zvolila trochu jiné provedení.

30.08.2017 3 z 5

Bouře mečů 2 Bouře mečů 2 George R. R. Martin

Zatím nejlepší díl, ani jedna dějová linka mi vyloženě nevadila a celá knížka hrozně rychle utekla. Spoustu věcí, které se staly hlavně ke konci, jsem nečekala, jsem zvědavá na dohru.

27.08.2017 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Carter opět nezklamal a potvrzuje, že lepší detektivky jsem zatím nečetla. Děj má spád, neřeší se zbytečnosti, Hunter s Garciou jsou velcí sympaťáci.

17.08.2017 5 z 5

Co byla normalizace? Studie o pozdním socialismu Co byla normalizace? Studie o pozdním socialismu Michal Pullmann

Kniha je vlastně souborem esejí, které se z různých pohledů zabývají nejrůznějšími aspekty normalizace. Některé eseje jsou horší, jiné lepší, s některými jsem souhlasila více, s některými méně. Každopádně v knize je hodně zajímavých postřehů a čte se velmi pěkně.

12.08.2017 3 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Knížka je to pěkná, ale strašně předvídatelná (uhádla jsem i to, kde je Anthony dneska). Normálně bych asi takovouhle slaďárnu nepřečetla, ale Jojo má dar psát tak čtivě, že máte potřebu číst dál. Ze začátku jsem sice měla zmatek v tom, kdo je kdo a jestli je hlavní část příběhu v dnešní době nebo v šedesátých letech, ale časem se to vyjasnilo a četlo se pěkně. Myslím, že po Než jsem tě poznala mi asi už každá její knížka přijde slabší, ale musím říct, že jako oddychovka na cestu do vlaku to splnilo svůj účel a čtení jsem si užila.

10.08.2017 3 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Ze začátku jsem měla chuť Cizinku odložit a už se k ní nevracet, tak moc mi Claire a Frank lezli na nervy. Jakmile se ale Claire ocitne v 18. století, děj se rozjede a já nemohla přestat číst. Líbilo se mi, že postavy nejsou černobílé a vyvíjí se a nikdo vlastně není úplný záporák nebo klaďák. Konec byl na můj vkus opět trochu natažený (ty debaty v klášteře bych si klidně odpustit mohla), ale jinak se mi Cizinka líbila a Vážku v jantaru určitě taky nevynechám.

10.08.2017 4 z 5

Bouře mečů 1 Bouře mečů 1 George R. R. Martin

Začátek mě bavil asi nejvíc z dosavadních dílů, u Hry i Střetu mi vždycky ten rozjezd přišel takový pomalejší. Vzhledem k tomu, že už jsem v půlce celé ságy, můžu více hodnotit: Dějově mě baví Královo přístaviště než Zeď, oblíbenými postavy jsou Tyrion (překvapivě) a Arya (i když zrovna u ní se občas ty kapitoly zbytečně táhnou), co si myslím, že mohlo být napsáno lépe, je Branova dějová linka, která mi už od Střetu králů přijde taková zmatečná. Jinak celá sága je naprosto skvělá a moc se těším na další díly :)

28.07.2017 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Jednička je lepší. I tak ale nemůžu říct, že by se mi Život po tobě nelíbil, pouze ten příběh byl slabší. Zhltla jsem to za jedno odpoledne, posledních sto stran bych klidně zkrátila a něco vypustila, ale jinak je to fajn oddechovka.

24.07.2017 4 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Když jsem začala číst, trochu jsem se bála, že půjde jen o jakýsi "výcuc" z Umění diplomacie, ale není to tak. Kissinger knihu rozdělil na kapitoly podle hlavních aktérů a dosáhl tím tak přehlednosti a lepší čitelnosti. Je fajn, že se zaměřil i na novou dobu a její výdobytky jako internet a technologie.

18.07.2017 3 z 5

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Byl to trochu zmatek. První část byla pomalejší, pletly se mi některé postavy, trochu jsem se ztrácela v ději, v druhé části se to už vyjasnilo a četlo se mi lépe. Ale to nic nemění na tom, že příběh je to skvělý a drží vás v napětí, protože čekáte, co si to na vás Martin zase vymyslí.

18.07.2017 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Hrozně dlouho jsem se téhle knížce vyhýbala, protože jsem podle názvu a obálky čekala až moc velkou slaďárnu, a tak když jsem se do ní konečně pustila, neměla jsem příliš velká očekávání. Ale jak jsem se pletla. Přečetla jsem ji za dvě noci a pak skoro nemohla spát, jak jsem o ní musela přemýšlet (a vlastně pořád musím). Jsem moc ráda, že knížka je vtipná i smutná zároveň a obě tyhle složky jsou tak nějak v rovnováze. Co se postav týče, všechny, i ty vedlejší, si prochází nějakým vývojem a jsou uvěřitelné. Je pravda, že příběh je od půlky trochu předvídatelným a ty hlavní zlomy příběhu se daly čekat, ale tady mi to nevadilo. Protože ten příběh vás vtáhne a donutí vás se zamyslet nad tím, jak byste se zachovali v podobné situaci.
Při čtení jsem si říkala, že se hned budu muset pustit do Života po tobě, teď si tak jistá nejsem - bojím se, že si trochu zkazím dojem a že to jedničku nemůže překonat. Tak uvidíme. Každopádně tuhle knížku můžu jenom doporučit.

18.07.2017 5 z 5

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Děj se trochu zpomalil, přibylo pár nových postav, ale i tak se první část Střetu líbila. Autor je skvělý vypravěč, takže i části, kde se zas tak moc neděje, jsou čtivé a chytlavé a určitě jsem se u nich nenudila. Z postav začínám hodně přicházet na chuť Tyrionovi a Arye, tak doufám, že tam ještě pár kapitol vydrží :)

14.07.2017 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Bavila mě o trošičku míň než předchozí, ale i tak je to skvělá knížka a Hunter s Garciou opět nezklamali (SPOILER - a jsem ráda, že to tentokrát neodnesl Garcia :D). Na Carterovi mě hrozně baví způsob, jakým staví jednotlivé kapitoly, jsou stručné, dokáží udržet pozornost a hlavně vás nenechají knížku odložit. A v tomhle díle se mi hodně líbily flashbacky a to, že jsme se zase dozvěděli něco málo o Hunterově minulosti. Takže hurá na další díl :)

14.07.2017

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Můj komentář asi neřekne o knize nic nového. Hodně krutá kniha, která se i navzdory své čtivosti nečte lehce. Celou dobu mě mrazilo a měla jsem stažený žaludek. I tak bych její přečtení doporučila každému, protože holocaust a nacistické zločiny by nikdy neměly být zapomenuty.

09.07.2017 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Po prvním dílu, který byl naprosto skvělý, jsem měla velká očekávání a jsem moc ráda, že mě ani Popravčí nezklamal. Hunter a Garcia jsou skvělí, oba uvěřitelní sympaťáci. Děj opět plynul, že jsem se nemohla odtrhnout a často mi běhal mráz po zádech. Ke konci jsem nakonec i s vrahem trochu sympatizovala a chápala, proč to vlastně všechno udělal.

08.07.2017 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Jsem nadšená, dlouho jsem nečetla thriller, který by takhle odsýpal. Carter tím, jak staví jednotlivé kapitoly, dokáže dokonale udržet napětí, takže musíte číst dál a dál a děj neuvěřitelně odsýpá. Navíc jsem ráda, že je tam přiměřené množství postav, které jsou snadno zapamatovatelné. V jednu chvíli jsem si říkala, že by ten někdo mohl být pachatelem (ale jistá jsem si nebyla ani trochu), a ono to nakonec vyšlo, i tak ale nemůžu říct, že by příběh byl předvídavý a očekávatelný. Moc jsem zvědavá na další díly a doufám, že budou přinejmenším stejně tak dobré.

06.07.2017 5 z 5