martina2704 martina2704 komentáře u knih

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Už dlouho jsem nečetla sérii, kde by každý díl byl lepší než ten předchozí. Opět nemám co vytknout, má to spád, dobře se to čte, utíká to a ani mi nevadilo, že to místy bylo možná trochu předvídatelné. Jsem ráda, že na pozadí se rozvíjí i Erika-Patterson linka, jsem zvědavá, kam se to dál bude vyvíjet. Už aby tu byl další díl :)

29.03.2018 5 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Tahle knížka se mi hodně líbila. Nedokážu posoudit, jak moc reálná byla či ne, ale rozhodně měl příběh spád a ani chvíli jsem se nenudila. Chvílemi možná trochu předvídatelné, ale i tak autor dokázal udržet moji pozornost od začátku do konce. Určitě kouknu i na film, ať mám srovnání.

21.03.2018 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Ach jo, jak jsem se těšila, tak jsem byla nakonec zklamaná. Na můj vkus překombinované a v hodně pasážích i nudné. Určité věci by mohly být více vysvětlené. Ale je možné, že mě hodnocení je zkreslené tím, že první tři díly byly výborné a měla jsem dost vysoká očekávání.

12.03.2018 2 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Zas tak moc překvapivé to nebylo. Přijde mi, že Lapena zkopírovala styl psaní i stukturu příběhu z Manželů odvedle, obě knihy jsou psány v přítomném čase, v obou knihách jsou nesympatické postavy a u obou knih už od začátku víte, že nějaké vyjasnění a přelomový zlom přijde v poslední kapitole. A právě proto asi ta předvídatelnost - jak to dopadne jsem vlastně tušila už po pár stránkách a zas tak moc mě to nepřekvapilo.
Lapena píše dobře, čtivě, příběh má spád. Ale doufám, že v další knize přijde s něčím novým...

05.03.2018 3 z 5

Specialistka Specialistka Stephenie Meyer

SPOILER Když si odmyslím, že je fakt nereálný, že se do vás zamiluje chlap, kterého jste (sice omylem - protože vás přece mělo napadnout, že existuje dvojče) mučila a tenhle chlápek potom přežije střílečku ve sklepeních FBI, protože má jen tak náhodou srdce na pravé straně, tak je to celkem fajn knížka. Už ze začátku jsem k ní přistupovala jako k oddychovce, od které jsem nečekala nic převratného, ale musí se jí nechat, že je fakt čtivá a nenudí.

28.02.2018 5 z 5

Reinhard Heydrich - Hitlerův kat Reinhard Heydrich - Hitlerův kat Robert Gerwarth

Výborná biografie, na které je nejlepší, že její kvalita z hlediska práce s prameny a informacemi neubírá na čtivosti.

26.02.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Moc příjemné překvapení. Sice se asi dalo čekat, jak celý příběh skončí, ale i tak jsem si knížku užila a zhltla ji během pár cest vlakem. Bylo to napínavé, čtivé, uvěřitelné a realistické, zkrátka jsem se nemohla odtrhnout :). Těším se na další knihy autorky.

20.02.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Je těžké hodnotit poté, co jsem od Mornštajnové jako první četla Hanu. Kniha je to skvělá, hlavně její první polovina, opět čtivý a osobitý styl vyprávění. Chyběla mi ale gradace příběhu, v zhruba poslední třetině příběhu jsem měla pocit, že se už nic moc neděje a ani stát nemůže. Asi bych zvolila (a ocenila) i jiný konec.

18.02.2018 4 z 5

Osudové únorové dny Osudové únorové dny Václav Veber

Další výborná kniha z edice Česká historie. Pan profesor Veber je výborný vypravěč a zároveň skvělý historik, u kterého oceňuji zejména kritickou práci s prameny. Knížka se čte sama, ani byste neřekli, že držíte v ruce odbornou literaturu.

14.02.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Jediné co mě na sérii s Langdonem mrzí je, že každý díl má podobný průběh - stane se něco zlého, ještě že je tu Langdon a nějaká hezká vzdělaná žena, kteří se nebojí utíkat před policií a zločinci a potom nějaká ta vyřešená záhada. Co se ale Počátku musí nechat - velmi dobře se čte. Některé věci byly předvídatelné, některé zbytečné, s koncem v zásadě problém nemám (snad až na to, že Edmundův objev mi tak převratný nepřišel...). Rozmýšlela jsem, zda čtyři nebo pět hvězd - dávám pět, oproti Infernu nejsem zklamaná a knížka pobavila.

14.02.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tohle není hezká knížka. Tohle je knížka s krutým příběhem, která vás ale chytne a nepustí a přinutí vás uvědomit si, že každodenní problémy, které dnes řešíme, jsou vlastně prkotiny a že bychom si měli více vážit doby, ve které žijeme a nezapomínat, že ne vždy bylo takhle dobře.

04.02.2018 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Takové nijaké, s prvním Saturninem se absolutně nedá srovnávat. Měla jsem pocit, že pořád čtu to samé - příhoda, jídlo, přísloví, slečna Barbora, příhoda, jídlo, přísloví, slečna Barbora. Stylisticky dobré, ale postrádám originalitu původního dílu a něco, co by mě přinutila nechat si druhý díl Saturnina v paměti.

23.01.2018 3 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Zatím nejlepší z celé řady. Jsem moc ráda, že jsem Bryndzovi po Dívce v ledu, která se mi sice líbila, ale asi jsem čekala trochu víc, dala šanci, protože se s každým dílem zlepšuje. Mám radost, že ten konec jsem fakt nečekala (na rozdíl od Nočního lovu). Taky je fajn, že se Eriččina postava vyvíjí a je mi teď tak mnohem sympatičtější než v prvním díle. Suma sumárum, už se moc těším na další knížku.

21.01.2018 4 z 5

Protentokrát aneb Česká každodennost 1939–1945 Protentokrát aneb Česká každodennost 1939–1945 Marie Michlová

Některá témata byla pojednána stručně, některá trochu nepřesně, škoda, že chybí zdroje. Knížku jsem si ale nekupovala s tím, že chci něco hodně odborného (přeci jenom na to tu máme jiné kapacity), spíš jako oddychovku u které mě zajímalo, jak se s tím autorka popasuje. A musím říct, že nakonec mám pozitivní dojem. Hezky se četla, atmosféru doby a její každodennost popisuje celkem přesvědčivě, místy i nějaká ta zajímavost, kterou jsem netušila (ještě jednou - škoda těch zdrojů). Suma sumárum, čtyři hvězdičky.

16.01.2018

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Noční lov se mi líbil o malinko více než Dívka v ledu, neměla jsem pocit, že se ztrácím v ději a postavách. Je pravda, že od půlky už byl děj trochu očekávatelný, ale jako oddechovka ve zkouškovém tahle knížka posloužila víc než dobře, je hrozně čtivá a odsýpá. Začínám Bryndzovi čím dál tím víc přicházet na chuť, takže už se těším na Temné hlubiny.

14.01.2018 3 z 5

Mořeplavec Mořeplavec Diana Gabaldon

Poprvé jsem v této sérii neměla problém s tím, ze bych se prokousávala začátkem, který by se mi zdál pomalý. Vyprávění z pohledu Jamieho bylo super, klidně by ho mohlo být víc. Stejně jako u předchozích dílů by šlo několik desítek stránek ubrat. Co mi hodně vadilo, byl závěr, přišel mi hodně zamotaný a zbytečně komplikovaný.

08.01.2018

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Z Vážky mám hodně rozporuplné pocity. Líbí se nápad, ale chvílemi jsem myslela, že snad nedočtu, hlavně část z Paříže mě dost nebavila. Ztrácela jsem se v postavách a v tom, kdo sleduje jaké zájmy. Konec očekávala, ale i tak jsem nahlodaná se pustit do třetího dílu.

26.12.2017 2 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

První polovina byla skvělá, v ta druhá mi přišla až moc překombinovaná a ztrácela jsem se tak v ději. Co mi přišlo fajn bylo, že se střídaly postavy a vyšetřování tedy nebylo jen o jedné či dvou postavách, navíc všichni mi přišli víceméně sympatičtí a uvěřitelní. V únoru má vyjít druhá kniha v sérii, kterou si, byť mám k jedničce pár výhrad, určitě přečtu.

13.12.2017 3 z 5

Dějiny první republiky Dějiny první republiky Věra Olivová

Moc pěkná a hlavně čtivá knížka, která ale poměrně do detailů zpracovává dějiny první republiky. Oceňuji na ni také přehledy vlád a politických stran, ty jsou rovněž velmi pěkně zpracované.

13.11.2017 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Je pravda, že se kniha místy trochu obtížněji čte (hodně jmen, hodně firem), ale to je daň za to, že pan Kmenta detailně popisuje vazby mezi jednotlivými "aktéry příběhu". Klobouk dolů za další skvělou novinářskou práci.

08.11.2017 5 z 5