martina.culik

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Druhá kniha od autorky a opět mě příběh zcela pohltil. Další téma, o kterém jsem toho moc nevěděla, a přitom by se o tom určitě vědět mělo.
"Ještě že jsme v bezpečí. Chrání nás náruč pekla."
"Tahle válka nás zničí všechny, je jedno, jestli to bude Stalin, nebo Hitler. Litva je sevřená mezi oběma stranami."

12.02.2020

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

První kniha od autora, kterou jsem četla a nejspíš nebude poslední.
Komisař mi hlavně zpočátku nebyl moc sympatický, i když mám většinou takové trochu zpustlé typy ráda. Postupem času se to ale zlepšilo.
U severských krimi románů se tak nějak očekává, že to bude drsné a skoro až neuvěřitelné. a tato kniha rozhodně není výjimkou. Určitě se podívám i na filmové zpracování, abych porovnala, jak hodně se liší od knihy.

01.11.2020

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

(+ SPOILER) Je to trochu divné, ale jak prohlásila má kamarádka: "Čtu úžasnou knihu. Je o tom, jak někdo vraždí šestileté holčičky."
Přesně takové to ale je - od začátku je trochu jasné, že když se případ týká šestiletých holčiček a hlavní vyšetřovatel má přesně tak starou vnučku, nebude to jen tak - tato snadno předvídatelná spojitost bylo jediné, co mě na knize trochu vadilo.
Jinak jsem knihu hltala, ve vyšetřovacím týmu jsem si našla několik oblíbenců a moc se těším na další případ.

29.05.2017

KameníkKameníkCamilla Läckberg

Dvojici Patrika a Eriky jsem si oblíbila už v předchozích knihách autorky. V tomto díle se Erika zase tolik neobjevuje, ale upřímně musím říct, že to pro mě bylo spíš pozitivum.
Vyhovuje mi způsob psaní, kdy sledujeme příběh z pohledu více postav i propojení s historií. Určitě budu pokračovat i v dalších dílech.

20.11.2017

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Příběhy reálných osob z toho období jsou vždy velmi silné a zde to není jinak. Myslím, že k tomu není co dodat.

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Četla jsem Malého prince víckrát, ale nejsem z něj tak nadšená, jako většina ostatních čtenářů. Prostě mě tato kniha neoslovuje.

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Tak to byla pecka.
Je to smutné, že jsem až do chvíle, kdy jsem přečetla tuto knihu, neslyšela o operaci Hannibal a hlavně o lodi Wilhelm Gustloff.
Každopádně zpátky ke knize - hodně se mi líbil styl, který autorka používala. Děj z pohledu 4 osob, jejich vzájemné prolínání a používání podobných větných konstrukcí buď na začátku nebo na konci každého úseku, čímž docílila ještě většího provázání mezi jednotlivými postavami.
Určitě se podívám i na další autorčinu práci.

29.08.2018

Hora mezi námiHora mezi námiCharles Martin

Knihu jsem si vůbec nechtěl přečíst, protože jsem nejprve viděla film a musím přiznat, že mě moc nezaujal. Nakonec mě ale někdo přemluvil, ať dám knize přeci jen šanci.
Musím mu poděkovat, protože kniha je mnohem lepší (jako ostatně většinou) než filmové zpracování. V podstatě jsem ji přečetla celou na jeden zátah, protože je velmi dobře napsaná, zajímavá a napínavá. Pointu jsem tušila, i když jsem několikrát byla na vážkách a nedávalo mi to úplně smysl, ale na konec se všechno vysvětlilo, přesně tak, jak mělo.
"Všechno zmlklo, nejhlasitějším zvukem bylo ticho."

04.02.2020

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Kniha o tom, jak může být těžké někoho milovat a jak může být těžké žít.
Je to milé, smutné, čtivé, pravdivé a dojemné.
Ať už poznáte v životě kohokoli, nějak vás to ovlivní. Někdy vás to úplně změní...

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

"Původně jsem si chtěl o místech, kterými budu procházet, něco zjistit. Plán ale změnil článek Jedovatí hadi a pavouci v Turecku. Usoudil jsem, že moc čtu a málo chodím."
Zábavné a (ne)uvěřitelné zážitky z putování, které se čtou téměř samy.

MlýnMlýnMichal Vaněček

Nemám moc ráda české romány z období totality. Tento mě ale chytl a nepustil.
Vyhovoval mi styl krátkých kapitol s úryvky dobových novin pro dokreslení atmosféry.

"Předsedo, Franta s Karlem nám přeorávají to jejich pole!" "Jaký jejich pole?" "No, myslím to jejich naše družstevní pole."

Cilčina cestaCilčina cestaHeather Morris

Stejně jako u Tatéra v Osvětimi se jedná o silný příběh, ke kterému není moc co dodat. Je neuvěřitelné, kolik toho člověk může vydržet a přežít.
Je zde vidět, že každá mince má dvě strany, i když si to někteří lidé nechtějí přiznat. Bohužel z tohoto popírání často vzejde mnoho špatného.

Tajuplný ostrovTajuplný ostrovJules Verne

Začala jsem číst asi v šesté třídě a knihu jsem odložila, když jsem byla asi v polovině, protože mě nebavila. Zhruba po roce jsem se k ní vrátila, začala znovu od začátku a najednou jsem byla s ostatními na ostrově a hltala jsem každou další stránku. Nakonec se mi tedy kniha moc líbila.

23.02.2017

Navzdory básník zpíváNavzdory básník zpíváJarmila Loukotková

Jarmila Loukotková mě takto přivedla k Villonovi, jehož básně (hlavně v jejím překladu) mám opravdu ráda. Stejně mě fascinoval i život tohoto básníka vylíčený perem autorky.

"Báseň, co to vlastně je báseň? ...
Báseň je to co se neříká, co se jen píše.
A když se to potom čte nahlas, tak to šumí jako déšť."

23.02.2017

Blues pro bláznivou holkuBlues pro bláznivou holkuVáclav Hrabě

Já jsem příznivec poezie, která se hezky rýmuje a dobře pamatuje, což tahle rozhodně není - přesto mě Hrabě oslovil. Možná na tom má velký podíl kamarád, který mi některé básně přednesl dříve, než jsem je četla:

"Pasáci poezie
Koštéři metafor
To není pro vás
to co tu dávám do placu
To pro skutečné lidi které jsem poznal"

Havran a jiné básně (14 básní)Havran a jiné básně (14 básní)Edgar Allan Poe

Báseň mám moc ráda. Mám koupenou knihu, kde je více různých překladů včetně originálu a na tom je krásně vidět, že překlad je opravdu hodně, hodně důležitý.

FrankensteinFrankensteinMary Wollstonecraft Shelley

Myslím, že je dobré přečíst si a pochopit, jak to vlastně všechno bylo. Když si řekne Frankenstein, snad každý si představí oživlou mrtvolu. Stejně jako si spousta lidí myslí, že ví, jak by měl vypadat Dracula nebo Jekyll a Hyde, i když to většinou není pravda.
Přitom Viktor Frankenstein byl doktor, který jej stvořil. Příběh ale zdaleka není jen o tomto stvoření, ale i o následném nepochopení, pomstě, životě v ústraní apod. Já osobně mám tuto knihu moc ráda.

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Velmi zajímavě a věrohodně napsaný příběh o části historie, kterou by spousta lidí nejraději popřela. Ačkoliv jsem si hlavní hrdinku moc neoblíbila, držela jsem palce, aby vše zvládla, jak nejlépe to půjde.

20.11.2017

Dobrá znameníDobrá znameníTerry Pratchett

Tak u téhle knihy jsem se opravdu hodně bavila.
Ďábel je padlý anděl, tím pádem není tak nepochopitelné, že se z anděla a démona mohou stát přátelé (nebo alespoň něco na ten způsob). Oba hrají důležitou roli v nastávajícím konci světa, i když asi jinou, než bychom čekali.
Níže pár (nespoilerových) citátů:
"Tak je to vždycky, jeden si myslí, že je na vrcholku světa, a najednou vám oznámí, že bude Armageddon. Velká válka. Poslední boj. Nebe versus Peklo, tři kola, jeden pád, zajatci se neberou. A to je všechno. Už žádný svět. To je to, co znamená konec světa, Už žádný svět. Jen nekonečné Nebe, nebo - to záleží na tom, kdo zvítězí - nekonečné Peklo. Crowley si nedokázal představit, co by bylo horší. (...) Nuda která vládla v Nebi, byla skoro tak strašná jako všechno to vzrušení, které jeden podstupoval v Pekle."
"Ale až zvítězíme, bude život mnohem lepší," zakrákoral anděl. "Jenže zdaleka nebude tak zajímavý..."

07.01.2019

Velké maličkostiVelké maličkostiJodi Picoult

Autorka opět nutí čtenáře zamyslet se nad sebou a svými životními postoji. Jak je autorčiným zvykem, rozebírá nelehké a rozporuplné téma z pohledu několika osob.
I když si někdo může myslet, že dnes již rasismus (a s ním spojená diskriminace) nemusí být aktuálním tématem, není tomu tak. Stačí se pořádně zamyslet a možná si i vy uvědomíte, jaké skryté předsudky o druhých máte. A jak ukazuje autorka, skrytý rasismus (u lidí, kteří jsou sami o sobě přesvědčeni, že rozhodně rasisty nejsou) může být někdy ještě horší, než ten otevřeně přiznaný.

Malý postřeh z knihy: Když si koupíte náplasti, na kterých je nápis "skin = barva kůže" - jakou barvu ta náplast má? Možná, že je to barva vaší kůže, ale není to barva všech.

"Není nic sobečtějšího než snažit se změnit něčí mysl, protože ten druhý neuvažuje jako vy. Jen proto, že je něco jiný, neznamená to, že to nemá být respektovaný."

"Když nemůžete dělat velké věci, dělejte velké maličkosti velkým způsobem." M. L. King

22.03.2019

Kroniky prachuKroniky prachuLin Rina

Přiznávám, že jsem po knize sáhla kvůli obálce a jen po letmém prolítnutí anotace jsem se rozhodla, že si ji musím přečíst. Vždyť se příběh odehrává v knihovně... Kdo by tomu mohl odolat?

Podle mě je kniha ideální pro ty, co mají rádi Jane Austenovou - romantika, historický Londýn... Kniha se četla sama a nevadil mi ani větší počet stran. Jen mně přišla trochu zvláštní změna v Animantině smýšlení v druhé polovině knihy.

Přesto mě bavily rozhovory a kromě jedné otravné lady mi byly sympatické i všechny postavy. Samozřejmě, že je hlavní hrdinka trochu naivní, ale to prostě patří k té době.
Váhala jsem mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale co - dávám 5, sice to není úplně nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla, ale trefila se mi do nálady a skvěle jsem si ji užila, bez ohledu na pár nedostatků.

"Možná nebudu bohatá, nebudu mít vlastní kočár a nebudu si moct pořídit každého půl roku novou garderobu, ale veřejná knihovna je zdarma a tam budu určitě šťastnější než s nějakým tupým manželem v extra nóbl domě."

12.04.2020

Harry Potter a Kámen mudrcůHarry Potter a Kámen mudrcůJ. K. Rowling (pseudonym)

Harryho Pottera jsem četla postupně, jak vycházely české překlady a rostla jsem spolu s ním. J. K. Rowlingová byla jednou z prvních, kdo přišel s touto tématikou a najednou se objevila spousta knih, kde se objevují kouzelníci apod. Já mám všechny díly Harryho Pottera moc ráda a to z těchto důvodů: V době, kdy jsem je četla, to bylo absolutně neotřelé téma. Kouzelnický svět je skvěle prmyšlený a vše v něm do sebe perfektně zapadá. Provázanost s reálným (mudlovským) světem působí tak nenuceně, že je snadné uvěřit, že by to tak třeba opravdu mohlo být.

OsvíceníOsvíceníStephen King

Opravdu jsem o toho malého chlapce bála. A nejen o něj.

23.02.2017

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Jak vidí svět kolem sebe během války slepá dívka z Francie?
Jak jsou během války vychovávání chlapci v německých prestižních školách?
A co se stane, když se tyto dvě postavy nakonec setkají?

Temná hmotaTemná hmotaBlake Crouch

Kniha mě velmi rychle začala bavit a trnula jsem spolu s Jasonem, co bude za dalšími dveřmi. Zajímavý pohled na (nejen) náš svět a na to, jak nás naše rozhodnutí utvářejí.

27.12.2017

MrázMrázBernard Minier

První seznámení s autorem a rozhodně mohu říci, že si od něj ještě nějakou knihu ráda přečtu.
Pro mě je vyšetřovatel sympaťák (některé jeho nedokonalosti mu dodaly na reálnosti).
Příběh byl zasazen do zajímavého, osamělého a mrazivého prostředí, které dobře korespondovalo s dějem.
Podle mě kniha určitě stojí za přečtení. 600 stran jsem zhltla během pár dní.

18.06.2018

NávštěvniceNávštěvniceAmanda Stevens

Celá série mě bavila, ale v tomto díle už mi přišlo vše až moc odpoutané od reality, takže jsem nucena dát nižší hodnocení.
Vztah Amelie a Johna mi paradoxně přišel v tomto díle spíš na obtíž a nějak mi nekorespondoval s dějem. Hlavně proto, že nikde nebylo pořádně řečeno, co vlastně John řeší a proč - nejspíš se jedná o "přípravu diváka na další pokračování".
Osobně nemám ráda knihy, které nemají ukončený děj, a tady jsem si na konci připadala, jako bych byla teprve v polovině knihy.
K sérii mě přivedlo téma restaurátorky hřbitovů, ale zde se o symbolech a dalších věcech, které mě bavily v předchozích dílech, moc nepsalo. Pokud vyjde další díl asi už ho číst nebudu.

06.11.2018

Komiksová KyticeKomiksová KyticeKarel Jaromír Erben

Kytice je moje srdcovka, takže jsem se na toto vydání opravdu těšila.
Některá zpracování se mi opravdu líbila (například Svatební košile), ale musím přiznat, že některá mě zase tolik nenadchla (např. Polednice). Ačkoli jsem Kytici četla vícekrát díky grafikám jsem si všimla zase nových detailů.
V textu samotných komiksů byla většinou uvedena jen přímá řeč, takže pokud čtenář nezná jednotlivé balady nazpaměť a chce si užít celý text, je třeba listovat mezi komiksem a klasickým textem, který je vždy uveden hned po grafickém zpracování a to je trochu nepraktické. Mně to ale zážitek nezkazilo a jsem opravdu ráda, že jsem si Komiksovou Kytici pořídila a přečetla.
Myslím, že je toto vydání ideální pro osvěžení povinné četby.

Sběratel kostíSběratel kostíJeffery Deaver

Kdysi jsem viděla film a ke knížce jsem se dlouho odhodlávala (hlavně proto, že mě trochu odradila kniha Říjnový seznam od stejného autora).
Musím říct, že mě mrzí, že jsem tak dlouho čekala, protože je to přesně ten typ knihy, který mám ráda. Myslím, že si může v klidu podat ruku s dnes tak populárními skandinávskými detektivkami. Co do zápletky a drsnosti se jim směle vyrovná.
Předpokládám, že to není mé poslední setkání s Lincolnem Rhymem ani s Jefffery Deaverem.

Malé ženyMalé ženyLouisa May Alcott

Knihu jsem četla v době, kdy jsem holdovala sestrám Bronteovým a Malé ženy jsou z podobného soudku.
Je to jednoduchý příběh, který v sobě ale ukrývá i jistou hloubku. Každý si tam může najít to své. Já se zasmála i jsem si poplakala - prostě tak jak to má u správné knížky být.