martina.culik martina.culik komentáře u knih

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Ačkoli měla kniha spád, trvalo mi docela dlouho se do ní začíst. Příběh byl ale zajímavý a nakonec mě vtáhl stejně jako slepý dům vtáhl Xanthe. Jak bylo zmíněno níže, cestování v čase trochu evokuje podobu s Cizinkou, ale princip i zápletka jsou rozdílné. Určitě si nenechám ujít další díl této série.

05.02.2023 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Knihu jsem četla v angličtině a určitě si ji nechám v knihovně, protože jsem si po prvním přečtení jistá, že ji ještě mnohokrát otevřu.
Je to kniha pro zlepšení nálady a zamyšlení se nad drobnostmi, které často ignorujeme.
Knihu jsem kupovala s vědomím, že se jedná spíše o jednotlivé moudrosti a ne o příběh, proto mě to nepřekvapilo, jako některé čtenáře níže. Podle mého není absence příběhu nijak na škodu, možná naopak ještě více podtrhuje samotnou knihu a filozofii, kterou prezentuje Velká Panda - je důležité žít přítomným okamžikem, takže je vlastně jedno kam momentálně směřujete, hlavně si to užívejte plnými doušky.

09.01.2023 5 z 5

Irské bajky Irské bajky Michael Scott

Irsko mám ráda, takže mě zajímala i jeho mytologie.
V knize se mi líbilo, že každá povídka měla úvod i závěr, ve kterém se vysvětlilo k čemu se vlastně vztahuje a jak to celé dopadlo.

08.01.2023 5 z 5

Malá knížka o Kytici Malá knížka o Kytici Jaroslava Janáčková

Erben je jeden z mých oblíbených spisovatelů (především díky Kytici) a tak jsem byla na tuto knížku opravdu zvědavá.
Bylo zajímavé přečíst si, co si o Erbenově díle mysleli jeho současníci i následovníci. Zároveň zde byly ukázky některých částí balad z Erbenových spisů před jejich finální verzí, nebo porovnání balad s jiným zpracováním, což bylo pro mě určitě zajímavé,
Knížka je opravdu malá a doporučuji ji všem, kdo mají Kytici rádi, pro rozšíření kontextu.

08.01.2023 4 z 5

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Na knihu jsem se těšila navnaděná citáty, na které čas od času narazím na internetu, ale ať jsem hledala sebevíc, nenašla jsem je. Nevím, jestli je to překladem (citáty z knihy znám spíše v angličtině), ale já jsem tam nějak neviděla tu hloubku, na kterou jsem se těšila.
Je mi jasné, že je kniha určena pro děti, ale pro ně mi v ní přijde velmi málo obrázků na hodně textu. Asi mě zmátla Disneyho verze, se kterou jsem se setkala dříve.
Celkově jsem z knihy rozčarovaná a vlastně nevím, co si myslet. Medvídek Pú je zcela bez okolků nazýván hloupým a ostatní zvířátka si s ním v mnoha situacích mohou podat ruku (resp. tlapku). I sova, která má být moudrá, taková vlastně moc není.

08.01.2023 3 z 5

Sibiřské haiku Sibiřské haiku Jurga Vilė

Velmi zajímavé zpracování nelehkého tématu formou grafického románu.
Doporučuji jak dětem, tak dospělým. Pro děti je kniha vhodná svým zpracováním a tím, že zde nejsou přímo popsány hrůzy, kterých se kniha týká. Pro dospělé je podle mě zajímavý pohled očima dítěte na nelehký osud, který jej postihl.

08.01.2023 4 z 5

Doktor z Varšavy Doktor z Varšavy Elisabeth Gifford

Průběžně jsem si některé údaje z knihy porovnávala s dostupnými fakty (a filmem z roku 1990) a překvapilo mě, jak důsledně autorka dodržovala historickou přesnost. Jak sama píše v doslovu - původně byla kniha mnohem méně beletristická, ale románové zpracování jí podle mě velice prospělo. Četla se mi ale velmi příjemně, i když téma samozřejmě nebylo nijak lehké.
Jelikož jsem se s postavou Janusze Korczaka setkala už v jiných knihách (např. https://www.databazeknih.cz/knihy/irena-sendlerova-andel-z-varsavy-493699) věděla jsem, jaký je osud jeho i jeho dětí. Mišu a Zosyu jsem ovšem neznala, tak jsem alespoň sledovala jejich příběh, i když anotace knihy dost prozradila i o nich. Ačkoli jsem četla již mnoho knih s touto tématikou, opět jsem dozvěděla mnoho nových informací a rozšířila si obzory.

"Korczaka všichni znají a vědí, co představuje: spravedlnost, vlídnost, respekt a lásku. Je jejich svíčkou hořící v temnotě, paprskem slunečního světla, který i v ghettu vykouzlí úsměv na tváři."

08.01.2023 5 z 5

Franklinova létající knihovna Franklinova létající knihovna Jen Campbell

Četla jsem knihu se synovcem a s některými verši měl trochu problém. Je-li knížka určená pro děti, volila bych jednoduší styl.
Ilustrace jsou zajímavé (i když to není úplně něco podle mého gusta), ale verše jsou podle mě trochu těžkopádné, některé výrazy v nich pro děti dost složité a těžko se sleduje samotný příběh. Za mě tedy bohužel průměr.

V údolí lišek V údolí lišek Charlotte Link

Podle anotace jsem čekala psychologické drama, které budeme prožívat s uvězněnou ženou. No, trochu mě překvapilo, že byl vlastně hned na začátku poměrně velký časový skok a celý příběh se odehrával až o dost později. Každopádně kniha byla zajímavá, i když teda o něčem úplně jiném, než jsem předpokládala. Autorku si píši na svůj seznam a určitě se k ní ještě vrátím.
"Člověk může lhát i tím, že mlčí."

19.12.2022 4 z 5

V kanclu: Díl druhý – Komiks ze života V kanclu: Díl druhý – Komiks ze života TomB

Bavila jsem se. Jako by se nám autor díval v práci přes rameno. Tak pravdivé a při tom vtipné to byly postřehy.
Ještě, že jsem se o tomto komiksu dozvěděla (díky Kubo, žes vzal knížku na srub), protože se určitě poohlédnu i po prvním dílu a samozřejmě již V kanclu sleduji na sociálních sítích, abych náhodou o něco nepřišla.

19.12.2022 5 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Je pravda, že tuhle otázku ze srdce nesnáším. "Kde se vidíš za 5 let?" "Co já vím!"

Přiznávám, že mě na knize spíše než anotace zaujal její obal. Kniha je zajímavě pojatá, jen nevím, jestli modle autorky tedy nemá cenu s osudem bojovat, nebo jestli si osud vytváříme sami. Hrdinka zahlédne svou budoucnost za pět let a mermomocí se snaží jí vyhnout, protože má přeci jasně daný plán. Stejně ale všechno směřuje přesně k tomu okamžiku, který zahlédla.

Bylo to zajímavé, i jsem si poplakala, ale konec mi přišel takový nějak moc hlubokomyslný oproti celému dosavadnímu příběhu a trochu jsem se tam ztratila. Proto dávám trochu nižší hodnocení.

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Klasická duchařina od začátku do konce. Asi bych knihu nechtěla číst někde na samotě.
Nejsem zatím přesvědčená, že si přečtu i další knihy ze série strašidelných domů, ale možná jim ještě šanci dám.

Ráj mrtvých dětí Ráj mrtvých dětí Roxann Hill

Podle mě má kniha potenciál, ale neseděl mi moc překlad . V některých chvílích z něho úplně křičela německá gramatika a párkrát mi dokonce přišel nesouvislý.
Samotný příběh mě ale bavil, takže zkusím i další díly a uvidíme, třeba si na to zvyknu.

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Četla jsem od autorky už jiné dvě knihy, ze kterých jsem byla nadšená. Tato bohužel má očekávání nesplnila. Možná je to tím, že mi tento svět není nijak blízký, možná tím, že se v knize vlastně nic moc nestalo a navíc zůstala spousta věcí nedořešených (a já nemám ráda rozpletené konce).
Jako vždy jsem se ale dozvěděla několik zajímavých informací, takže ztracený čas to určitě nebyl.

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

"Říká se, že knihy si nacházejí své čtenáře. Občas však potřebují někoho, kdo jim ukáže cestu."

Kniha je útlá a i samotný příběh je jednoduchý bez velkých zápletek. Ale těch úvah a pravd o knihách a čtení, těch je tam opravdu hodně. A jako někdo, kdo si bez knih nedokáže život představit, jsem jimi byla okouzlena - viz ukázky níže.
Určitě knihu doporučuji všem, kdo si chtějí přečíst milou knížku, a především pak těm, kteří mají rádi knihy a vše kolem nich.

"Spousta čtení z nikoho intelektuála neudělá. Stejně jako spousta jídla nedělá gurmána. Já si čtu zcela sobecky z vlastního potěšení, z lásky k dobrým příběhům, a ne abych se poučil o světě."

"Je jedno, kolik knih člověk přečte, vždycky je jich víc, které ještě nečetl. To je ta tragédie. Kdo totiž rád čte, chce přečíst dobré knihy všechny do jedné."

19.12.2022 4 z 5

Mrtvá v Temži Mrtvá v Temži Matthew J. Costello

Knížka pro podzimní odpoledne - nic převratného, ale milá detektivka. Dalším dílům dám určitě šanci při příštím podzimním odpoledni.

19.12.2022 3 z 5

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Susanna Leonard

Jak prý sama prohlásila: "Jde o to, udělat ze života sen a ze snu skutečnost."
Kniha mi bohužel přišla povrchní a byla jsem trochu rozčarovaná, že se téměř celá odehrála do udělení první Nobelovy ceny a potom už jen zkratkovitě popsala, co se dělo nadále a najednou byl konec.
Knihu tedy beru spíše jako začátek pro četbu nějaké podrobnější biografie o této výjimečné ženě s výjimečným životním příběhem.

Jak hovořit s vdovcem Jak hovořit s vdovcem Jonathan Tropper

Knížku jsem si koupila už před lety a docela jsem se na ni těšila, i když jsem ji nějako dobu odkládala. Bohužel musím konstatovat, že v knihovně si ji určitě nenechám.
Celé mi to přišlo takové nemastné, neslané. Nemůžu říct, že by to nebylo vůbec čtivé, ale mně to nesedlo.

Ztracená sezóna Ztracená sezóna Dot Hutchison

Četla jsem postupně celou sérii a z posledního dílu jsem byla trošku zklamaná. První díl mě pohltil, druhý byl slabší, třetí za mě nejlepší a čtvrtý nejslabší.
V knize se samotný případ řeší jen tak mimochodem a mnohem více se zabývá agenty FBI, které známe z předchozích dílů.
Dokážu si představit, že pokud někdo nečetl ostatní knihy ze série, nebo je četl před delší dobou, mohl mít problém orientovat se v postavách, protože ty už se nijak zvlášť nepředstavují, prostě tam jsou a předpokládá se, že je čtenář zná a správně si je zařadí.
Obecně mám na sériích ráda, když se postupně dozvídám více o jednotlivých postavách, tady už to ale bylo na úkor samotného příběhu.

Děvčátko Děvčátko Sarah Preston

Vím, že je to hrozný příběh, ale za mě nebyla kniha vůbec čtivá. Celé se to tak nějak táhlo a vyznělo to do ztracena.
Nechci nijak zlehčovat samotný příběh, tím spíš, že jej psala autorka podle svých vlastních (hrozných) zážitků. Obávám se ale, že na knihu jako takovou časem zapomenu.

19.12.2022 2 z 5