martin4563 martin4563 komentáře u knih

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Vynikající kniha, je to jakási humoristická bible lingvistů, kterou ovšem nedoporučuji těm, kdož neumí dobře česky, protože v takovém případě nejsou schopni ocenit její specifika a netypický humor. Kdo se ovšem zabývá jazykovědou a má rád i humor, měl by tuto knihu vlastnit a vracet se k ní vždy, když je stižen špatnou náladou.

16.10.2016

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Vynikající a humorná kniha, díky které jsem se dostal i k dalším literárním kusům monsieur Chevalliera. Kniha se mi více líbila v originále, ovšem český překlad Zaorálka také není špatný. Rozhodně doporučuji k načtení všem, jež se orientují na frankofonní literatury, ale také všem ostatním, kteří mají rádi humoristický román.

09.08.2016 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Z úcty k Rollandovi dávám dvě hvězdy, ač mě kniha takřka vůbec neoslovila, na druhou stranu mě Rolland výrazně oslovil díly Jan Kryštof a Dobrý člověk ještě žije, proto jsem se odhodlal dát vyšší hodnocení.

08.07.2016 2 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Po přečtení Tolkiena už mi žádná fantasy nepřišla na takové úrovni a žánr kromě Tolkienových knih přestal číst. Tolkien měl neobyčejnou schopnost do detailu popsat kde co, možná proto mě tolik ovlivnil, mám rád knihy, jež se pitvají do detailu, Středozem popsal do takových detailů, že i lidé bez představivosti jsou schopni se do ní vžít.

26.12.2015 5 z 5

Jedenáct prezidentů Jedenáct prezidentů Libor Budinský

Tuto knihu hodnotit je tak trochu za trest. Publikace neobsahuje moc novinek o hlavách státu, snad jen u Háchy, druhá mnohem horší věc je ta, že autor udělal ze Zemana krále korupce, což Zeman není, na knize je vidět, že objektivnost je pro pana Budínského pojem cizí.
Kniha mě neoslnila, moc nedoporučuji.

06.12.2015 2 z 5

Hrátky s čertem Hrátky s čertem Jan Drda

Knihy Jana Drdy mám v oblibě, ať vezmu Němou barikádu, či Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert, vše jsou to kvalitní psychologické knihy, ač Dalskabáty jsou na pohádkový námět, ale k Hrátkám s čertem, když vezmu knihu, tak je to nejlepší drama, po Noci na Karlštejně.
Ukazuje v knize humorně Českou povahu, lidskou hloupost a důvěřivost.
Všem doporučuji.

22.08.2015 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Má oblíbená kniha,
nechybí humor, velmi výstižně popsána anglická povaha, způsob života.

22.07.2015 5 z 5

Velkoadmirál Erich Raeder Velkoadmirál Erich Raeder Erich Raeder

Velmi kvalitní kniha, v Raederovi nevidím zapáleného nacistu, ale pouze vojáka a povinností vojáka je poslušnost.
Lze u něj rovněž kladně hodnotit, že nebyl v NSDAP a tudíž se na nacistických zvěrstvech nepodílel.

22.07.2015 5 z 5

Kapitál I Kapitál I Karl Marx

Vynikající kniha, jako demokratický socialista jsem Marxismus trochu zkombinoval s Keynesiánstvím a Titoismem a vyšla mi ideologie na jedničku

20.07.2015 5 z 5

Jak pracovat? Jak pracovat? Tomáš Garrigue Masaryk

Kniha na 100%, tohle je kniha reálně levicová.

20.07.2015 5 z 5

Šest let exilu a druhé světové války Šest let exilu a druhé světové války Edvard Beneš

Tahle kniha je jedna z mála reálných děl Beneše, jako jediné ji dám 3 hvězdičky.

20.07.2015 3 z 5

Paměti Paměti Edvard Beneš

Beneš paměti napsal čtivě.
Ale jestli na něm něco nesnesu, tak je to sebeočišťování a egoismus, hraničící s narcismem.
Beneš byl možná dobrý diplomat, ale prezident byl na 4% ze 100. Rok 1938 mu nelze odpustit nikdy, zachoval se zbaběle, nikdy před Čechoslováky neudělal sebekritiku, neomluvil se.
Paměti však psány čtivou formou a záživně, 50% si zaslouží, ale jen Paměti, za jeho osobnost jsem mu vzal 50% a to jsem mírný.

20.07.2015 2 z 5

Pán protektorátu Pán protektorátu Emil Hruška

Knihu bych hodnotil s odstupem.
Ve velké míře dělá z Franka oběť Československé justice, což působí kolaborantsky. Autor ale na druhou stranu objasnil i fakta o Frankovi dosud neznámá, což u mě zvyšuje její reputaci.
Knihu doporučuji, ale pokud čekáte zázraky, tak si ji nekupujte, ale raději půjčte.
MK

17.07.2015 2 z 5