Martin1974 Martin1974 komentáře u knih

Odinovi vlci Odinovi vlci Giles Kristian

Výborné ukončenie série. Zostáva len dúfať, že budú preložené aj ostatné Gilesove romány.

03.10.2016 5 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Som presvedčený, že keby žil Karika v Amerike, okamžite by dostal ponuku na filmové spracovanie príbehu. Thriller je zručne napísaný, dokonca aj množstvo vulgarizmov presne vystihuje nedostatok slovnej zásoby veľkej časti národa. Pri čítaní som bol príjemne šokovaný, že sa niekto konečne odhodlal vložiť do úst svojim hrdinom slová, ktoré sa skutočne používajú a nesnažil sa priamu reč vhodne učesať. Príbeh krásne odsýpa, vnútorná premena postáv bola pre mňa uveriteľná zvlášť preto, že peniaze naozaj hýbu svetom a obzvlášť ľudskými charaktermi. To, čo sa dialo na Slovensku v deväťdesiatych rokoch a rokoch po nich je dobre popísané, až z toho idú zimomriavky. Môžem vysloviť len prekvapenie, že sa niekto nesnažil zasiahnuť proti vydaniu knihy alebo proti autorovi. Predpokladám však, že pocit hanby je pre tých, ktorých sa to týka úplne neznámy pojem a verejné rozkrádanie štátu je už také bežné, že ho celá spoločnosť berie ako prirodzenú súčasť života.

13.09.2016 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Je len dobre, že autor v príbehu používa veľkú dávku humoru a irónie. Do ponurého deja o odporných vraždách a únave detektívov to prináša odľahčujúci svieži vánok, ktorý čitateľa vo všetkom tom hnuse dokáže udržať. Dán píše úplne iným štýlom, ako všetci iní autori detektívok, ktorých som dosiaľ čítal, a to je z môjho pohľadu veľké plus. Nevyhýba sa ani zverejneniu vlastného názoru na to, ako je napríklad zrušenie trestu smrti, koľko stojí taký väzeň ročne daňových poplatníkov, či to, aký majú väzni komfort atď.

22.08.2016 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Bez váhania dávam všetky hviezdy, hoci príbeh v určitom momente zabiehal do aktov x, ale milovníci dobrého thrilleru to nevezmú nijako tragicky a ocenia knihu takisto kompletným súhvezdím. Neveríte? Prečítajte a uvidíte..

10.08.2016 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Dánovky sú úplne z iného cesta ako také connellyovky, francisovky, mcbainovky .. proste klasické detektívky. Nás na Slovensku sa dotýkajú omnoho intenzívnejšie ako čitateľov inde, pretože je v nich zakódovaná realita práve našej krajiny. Z celej knihy sa mi najviac páčila scéna na letisku .. takto to u nás chodí, mocní ( postavenie + peniaze ) jednoducho prevalcujú každú spravodlivosť, tá je len vo filmoch a románoch písaných pre obyčajných ľudí, aby mali aspoň nejaký svetlý bod na konci tunela. Smrť je asi naozaj jediná spravodlivosť v živote...čaká každého ( Popol všetkých zarovná ). Pozornému čitateľovi isto neujde, že ON je vlastne Mečiar, že Boss je Miroslav Sýkora a tých nehanebných neviniatok som len v týchto dvoch románoch našiel viac. Som nehorázne naštartovaný na ďalšie knihy..

04.08.2016 5 z 5

Policie pomo pije Policie pomo pije Per Wahlöö

Napriek tomu, že detektívka sa odohráva v horúcom lete, osviežila.

20.07.2016 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Hodnotím piatimi hviezdami ako thriller, nie ako román na zamyslenie alebo hodnotnú beletriu. Páči sa my štýl písania a autorov výber témy a prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva. Ak som aj čítal nejaký thriller z ruského prostredia, hrdinovia boli obyčajne americkej či inej národnosti. Konečne nejaká zmena..

01.07.2016 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Niedl nie je žiadny Jirásek, ale jeho romány o Tasovi z Boru sa dobre čítajú, pretože ich naplnil akurátnou zmesou historických faktov a dobrodružného deja. Svojich hrdinov vyslal bojovať za svoju česť, milovať, ale i nenávidieť. Sú to doslova westerny v reáloch českého stredoveku.

24.06.2016 5 z 5

Slováci v Bukovine Slováci v Bukovine Vendelín Úradník

Zaujímavá publikácia o Slovákoch, ktorí sa koncom 18 stor. vysťahovali do Bukoviny za lepším životom, o tom aké všelijaké útrapy museli prekonať, o ich zvykoch a spôsobe života, o pomeroch za obidvoch svetových vojen, ale aj o tom, ako boli po 2 sv. vojne repatriovaní späť do Československa,a ako boli podvedení.

17.06.2016 5 z 5

Levočská biela pani Levočská biela pani Mór Jókai

Skutočne vydarený historický román. Čítal som vydanie z roku 1956, ktoré je navyše obohatené krásnymi ilustráciami Jána Hálu a dosť podrobným doslovom o autorovi a o pozadí písania tohto diela. Okrem samotného deja sú na ňom zaujímavé aj opisy krajiny v 18 storočí, opisy Levoče, Košíc alebo takej Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktoré čitateľovi pomôžu lepšie sa preniesť do tej doby. Plynulosť čítania trochu sťažovalo množstvo latinských výrazov, ale v konečnom dôsledku si myslím, že bez nich by príbeh nemal tú správnu atmosféru. Fanúšikom historických románov môžem len doporučiť.

12.06.2016 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Komisár Morck a Asad sa výborne dopĺňajú a Rose, ktorá im bola v tomto diele pridelená im skvelo sekunduje. Napätie striedajú komické situácie. Páči sa mi, že autor svoje postavy neberie zas až tak moc vážne a dokáže si z nich uťahovať. Príbeh to len spestruje a čitateľa okrem iného aj pobaví. Len tak ďalej.

08.06.2016 5 z 5

Mexické zlato Mexické zlato Louis L'Amour

Ako fanúšik westernu a obzvlášť L´Amoura dávam všetkých päť..

30.05.2016 5 z 5

Ve stínu půlměsíce Ve stínu půlměsíce Stefan Nikolov Dičev

Klasický dobrodružný román pre mládež. Bolo celkom osviežujúce zase raz si prečítať niečo jednoduché, obyčajné.

10.04.2016 4 z 5

Pád Pád Michael Connelly

Klasická boschovka. Nechýba jej nič, na čo by nebol čitateľ zvyknutý, len Harry nám akosi starne. Ale je tu predsa len jedna dobrá správa...jeho dcéra chce byť policajtkou. Takže, až sa raz Harry poberie do dôchodku, štafetový kolík bude mať kto prebrať. Výborne, Mr. Connelly!! :-)

22.01.2016 5 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Tak neviem. Buď som ja už taký náročný čitateľ, alebo je to naozaj jednoduchý román. Napriek tomu, že je príbeh spletitý, uvažujem, čím chceli autori čitateľov ohúriť. Vari brutalitou? Tej je v iných krimi románoch takisto dosť, nehovoriac o živote samotnom. Sexom? Jak by dal. To, čím som mal byť zaskočený a prekvapený v poslednej kapitole, som zistil niekde v strede knihy, stačilo si porovnať dátumy z úvodu a z prvej kapitoly. Myslím, že na škodu boli aj časté rozhovory hlavnej hrdinky samej k sebe. To už mohli pokojne napísať celý román v prvej osobe a určite by to vyznelo lepšie. Ďalej mi chýbala tá zvláštna " temnosť ", pre ktorú majú čitatelia severskú krimi v obľube. Autori berú svoj román až natoľko vážne, že neváhali v deji spomenúť trilógiu Milénium, ako vymyslený príbeh, akoby ten ich bola nejaká skutočnosť. Asi to pôjde na vrub slovenského prekladu, ale slovné spojenie prítomného a minulého času ako napr. " teraz sedela", tiež nie je bohviečo. Takže pri tejto knihe som dospel k záveru, že v krimi a detektívke musím občas prečítať aj slabé odvary, aby som vedel oceniť naozajstnú kvalitu. Preto si najbližšie dám zase nejakého Harryho Bosha.

17.01.2016 2 z 5

Noční autobus Noční autobus Per Wahlöö

Pripájam sa k ostatným komentárom, a dodávam, že dialógy plné irónie fakt nemajú chybu.

11.01.2016 5 z 5

Potulný kovboj Potulný kovboj Louis L'Amour

Pri románoch Louisa L´Amoura nedokážem dať menej ako 5 hviezdičiek..

10.01.2016 5 z 5

Bratrstvo II. - Mária Bratrstvo II. - Mária Alois Jirásek

Namôjdušu, táto trilógia priam volá po sfilmovaní!!!

07.12.2015 5 z 5

Ohně v oblacích Ohně v oblacích Pierre Henri Clostermann

Autor veľmi sugestívne popisuje letecké súboje, až som mal pocit, že mi pred očami beží vojnový film. Tak ako bola prvá kniha vzdaním pocty všetkým pilotom, ktorí sa zúčastnili šialenstva 2 sv. vojny, tak mi táto kniha pripadá ako oslava rôznych typov lietadiel a ich tvorcov, ale samozrejme nezabúda ani na obrovské obete, ktoré si vojna medzi letcami vyžiadala. Dávam všetky hviezdy..

04.12.2015 5 z 5

Dech smrti Dech smrti Arnaldur Indriðason

Pasáže z minulosti opisujúce trýznenie rodiny otcom sú dosť drsné, ale bohužiaľ uveriteľné, pretože takýto ľudia sa medzi nami pohybujú a my o nich ani nemusíme vedieť. Pátranie v prítomnosti je klasický kriminálny príbeh. Dohromady z toho vychádza fajn detektívka. Odporúčam všetkým milovníkom kriminálnych románov, okrem ľudí, ktorí zažili domáce násilie. Riskujete, že to vo vás prebudí nepríjemné spomienky...

10.11.2015 5 z 5