Marta88 Marta88 komentáře u knih

Věčná noc Věčná noc Ross MacKenzie

Jako první musím vyzdvihnout nádhernou obálku knihy. Ta se opravdu povedla. Samotný příběh má zajímavou a nevšední zápletku. Magie, hůlky nabíjené kouzly, práce ve stokách atd., avšak se stejně jako ostatní pozastavuji nad množství násilí v knize. Opravdu to bylo dost i na mě a do Middle grade dle mého v takové míře nepatří. V určitých pasážích mi nesedl ani styl autora, a to hlavně u přímé řeči dospělých postav. Laru jako hlavní postavu jsem si oblíbila lehce a hlavně Měsíčka.

07.05.2023 4 z 5

Dračí pomsta Dračí pomsta Naomi Novik

Tento díl byl pro mě stejně jako předchozí oproti prvnímu trochu slabší. Ocenila bych především mapu v předsádce, aby se čtenář lépe v cestě z Číny orientoval. Mezi oblíbené postavy, pokud ji tak lze označit, řadím dračí antihrdinu Lien. Ostatní postavy mi přijdou ploché a smrt členů posádky často vnímám bez emocí. Nakonec jsem se rozhodla dát si mezi třetím a čtvrtým dílem čtenářskou pauzu.

04.05.2023 5 z 5

Nefritový trůn Nefritový trůn Naomi Novik

Musím přiznat, že první díl byl za mě o malinko lepší. Zde se ke slovu dostává hlavně politika a vztahy mezi jednotlivými zeměmi, i tak jsem si čtení užila. Hurá na třetí díl.

29.04.2023 5 z 5

Drak Jeho Veličenstva Drak Jeho Veličenstva Naomi Novik

Ach, toto byla hotová dračí delikatesa. Těším se na další díly. Pro milovníky draků must-have literatura.

26.04.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Úžasné pohlazení po duši nejen pro knihomoly.

18.04.2023 5 z 5

Čarodějnice dřívější a budoucí Čarodějnice dřívější a budoucí Alix E. Harrow

Jedním slovem dokonalost. Sedla mi jako víme co na hrnec :). Takže doporučuji všemi deseti.

11.12.2022 5 z 5

Až přejde zima Až přejde zima Kiran Millwood Hargrave

Až přejde zima mrazem a sněhem přímo dýchá. Z hlediska své délky se jedná spíše o jednohubku, kterou jsem já například zhltla za víkend, ale byl krásně vyplněn. Pohádkový příběh určený čtenářům od 13-ti let bych spíše než do YA řadila do Middle grade. Vztahy mezi postavami jsou spíše jednodušší, ale to příběhu nic neubírá. Jazyk knihy je velice poetický a jak jsem psala výše, z knihy nádherně dýchá zima. Dějově mi velice připomínala díla od Naomi Nowik či Trilogii zimní noci. I mnohé prvky jsou zde obdobné. Pro mě to však ničemu neubíralo, ba naopak, zmíněné knihy patří mezi mé top. Co mě možná trochu mrzí, je, že jsem se více nedozvěděla o své oblíbené postavě Runovi, jeho životě a především jeho koze Luně. Tato postava a její linie by si určitě zasloužila svůj vlastní samostatný příběh. Co mě na knize okouzlilo je její obálka. Když jsem ji zahlédla při nákupu na e-shopu, okamžitě jsem věděla, že musí být má. Trochu mě později mrzelo, že se jedná o paperback, protože by ji stoprocentně slušela více pevná vazba, ale nevadí. I tak se počítá mezi klenoty mé knihovny, a nejen svým vzhledem.

30.01.2021 4 z 5

Mechanické srdce Mechanické srdce Peter Bunzl

Mechanické srdce mě oslovilo hned na první pohled v knihkupectví svou krásnou obálkou a i krátkým popisem na zadní straně knihy. Viktoriánská Anglie, vzducholodě, steampunk a především postava lišáka na klíček. No prostě úžasná kombinace přímo pro mě. A opravdu … atmosféra knihy a prostředí, do kterého byla zasazena, mě uchvátily. Pokud by se dalo cestovat časem a prostorem, takovou Anglii bych chtěla navštívit. Bohužel méně silnou stránkou knihy byl samotný příběh, a to především jeho druhá část. Seznámení s Lily, zrzavou milovnicí krváků a malou rebelkou, a osudy jejího tatínka v první části byly dokonalé, avšak postupné šetření zmizení otce hlavní hrdinky a boj proti zákeřnému zloduchovi bylo zbytečně natahované. Příběh se stával tak postupně neuvěřitelný a pro mě i částečně nezáživný. Myslím, že v tomto směru se měl autor držet určitých pravidel pro MG, a to i délkou knihy. Dále mě velice mrzla smrt jedné z vedlejších postav, která šla vyřešit vzhledem k určenému věku čtenářů (od 9 let) zcela jinak.

27.01.2021 4 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

Kosti Mraza od Alžběty Bílkové mě uchvátily již podle recenze. Knihu jsem si dokonce objednala v místním knihkupectví dva týdny před Vánoci, ale co korona nechtěla, dodání knihy se opozdilo a po opětovném uzavření obchodů uvízla u prodejce. Já jsem však měla hroznou chuť si ji přečíst. Šáhla jsem tedy do kapsy (přesněji do internetového bankovnictví) a objednala si knihu elektronicky. A vůbec nelituji. Na jejich stránkách jsem dostala přesně, po čem jsem toužila, a to zimní příběh plný sněhu a mrazu, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Příběh na mě působil jako mix starých dobrých young adult knih (typu Skleněný trůn) s nádechem slovanské mytologie. Na té aktuálně doslova ujíždím a lituji, že není více knih s touto tématikou. Možná mě jen trochu mrzí, že ji autorka nevěnovala větší prostor. Dokonce mě napadá, že by vůbec nevadilo, kdyby byly Kosti Mraza sérií. Vím, že se terčem kritiky občas stala romantická linka knihy. Nevím, ale proč. Ba naopak mě se ta lehká přitažlivost a pomalý vývoj líbil. Žádný bum a prásk ... láska jako trám na první pohled. Co mě ještě na knize oslovilo? Její zakončení, a to že není nutné zlo potlačit pouze silou a porazit ho ve velké bitvě plné krve.

25.01.2021 5 z 5

Jmenuji se Orel Jmenuji se Orel Romi Grey

Úžasná závěrečná kapitola o lásce k tzv. hospodářským zvířatům. Kéž by byla inspirací pro všechny.

24.12.2020 5 z 5

Ruce v hlíně: Kniha pro malé zahradníky Ruce v hlíně: Kniha pro malé zahradníky Kirsten Bradley

Úžasná kniha pro malé zahradníky. Měla jsem ji půjčenou z knihovny a přemýšlím, že si ji koupím i do své knihovničky.

24.12.2020 5 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Za mě skvělá jízda. Opět jsem se nemohla odtrhnout. Vím, že mnozí poslední díl kritizují, ale mě se prostě líbil i s těmi čuňačinkami a sprostými slovy. A ty poznámky pod čarou? Díky této sérii jsem si je zamilovala :D.

25.11.2020 5 z 5

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

(SPOILER) Marrisu Meyer řadím mezi své oblíbené YA autory. Její Měsíční kroniky mě uchvátily. Bez srdce je bohužel pro mě minimálně o dvě hvězdičky slabší. Vůbec mi neseděla postava Šprýma a romantická linka. I občasné jednání Cath bylo chaotické a nereálné. Možná by mě více oslovil příběh zničeného snu o pekařství vlivem rodičů a zrady přítelkyně bez romantické linky či udělat ze Šprýma toho zloducha, který Cath svedl falešnou láskou s cílem získat její srdce, kdy za trest ona ho nechala stít. Oceňuji však postavu Klobrce a jeho zápletku a provázanost na příběh Alenky. 3,5*

17.09.2020 3 z 5

Kitty a první noční dobrodružství Kitty a první noční dobrodružství Paula Harrison

Úžasný příběh a ještě úžasnější ilustrace. Doporučuji.

16.09.2020 5 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Na zakončení série jsme se moc těšila. Obecně knihy od Holly Black miluji. Moc mě mrzí, že nevyšly v češtině všechny její série, a to především pokračování Daně peklu. Její svět je propojený, postavy se objevují ve více knihách, takže je pak škoda nesledovat celou linii daného světa. Trochu mě zaskočil happyend jako z pohádky. K Holly Black mi totiž úplně nesedí. Nepřišel mi snad úplně odfláknutý, ale přece jen mu trochu chybělo. Z této série jsem si užila nejvíce asi první díl a jako top od autorky pro mě zůstává Daň peklu, kterou jsem jako jednu z mála knih četla vícekrát. Snad se někdy dočkáme vydání zbývajících dvou dílů. Možná by to chtělo petici :-), protože neukončené příběhy jsou prostě zlo :-D.

14.08.2020 4 z 5

Bojovnice slunce Bojovnice slunce P. C. Cast (p)

Tuto sérii jsem si zamilovala. I z tohoto důvodu jsem trochu rozzlobená na nakladatelství, že se opět jedná o jednu z nedovydaných sérií. Je to opravdu velká škoda. Příběh za to určitě stojí. Byl velkým osvěžením v žánru yong adult.

06.07.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Čekala jsem původně úplně jiný obsah. Z nejasného důvodu jsem si myslela, že v ruce držím fantasy knihu a on se z ní vyklubal historických román. Ještě kolem sté stránky jsem čekala, že tajemství pana Reeda je boj s démony či cestování časem a čekala, kdy z archivu vykoukne minimálně drak :D. I tak mě kniha potěšila. Především se mi líbila část, kdy Animant poznávala práci v knihovně. Romantická linka je ale dost klasická a trochu otřepaná hate to love. I pojetí společnosti dané doby je celkem idealizované.

15.06.2020 4 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Super. Mám tenhle svět Grišů prostě ráda. Vyhovuje mi i styl autorky. Před touto knihou jsem četla Šest vran a Prohnilé město, což bylo super pro linii Niny. Bohužel z původní grišovské trilogie si tolik nepamatuji. Chtělo by číst ideálně vše najednou. Těším se už nyní na druhý díl.

03.05.2020 5 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Boží hrob byl boží. Opět jsem se nemohla odtrhnout, ale přece jen jsem čekala více akce a hlavně pátrání po původu Mii. Tak třeba třetí díl. Snad mě nezklame a brzo vyjde :).

07.04.2020 5 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Byla to jízda. Mia je hrdinka podle mého gusta. Získala si mě hlavně scénou z pouště s Tricem a vysvětlením rozdílu v nadávkách pohlavních orgánů. Je pravda, že se děj pak trochu zvrhl v Harry Pottera, tedy pokud by HP byl holka a studoval na nájemného vraha. No nic s očekáváním jdu vyhlížet poštu s druhým dílem. Joo, a radši bych byla taky dámské přirození, takže jsem tým Mia.

26.03.2020 5 z 5