Marta08 Marta08 komentáře u knih

Shannarův meč Shannarův meč Terry Brooks

Ke knize jsem se dostala na základě seriálu Shannara Chronicles. I když platí to, že se autor velmi inspiroval v Tolkienově Společenstvu prstenu, mě ta kniha bavila. Jako odpočinková kniha ideální.

06.05.2021 4 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

(SPOILER) Nemůžu si pomoct, ale Kevin mi tam chyběl a bez něj to nebylo ono. Hlavní i vedlejší dějová linka byla povedená, ale s odstupem času si už konkrétní podrobnosti nevybavím. Knihu jsem každopádně přečetla během několika dní a těším se na další díl.

01.02.2021 5 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Byl to milý návrat do Alagaesie, nicméně jsem čekala víc. Souhlasím s komentářem níže, že jsem nepochopila, k čemu tato kniha je a možná je to předzvěst nějakého většího pokračování. Četlo se to špatně a měla jsem problém ji vůbec dočíst. Pro mě nuda.

01.02.2021 3 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Druhý díl mě bavil o něco víc než první. Možná za tím stojí i větší vyspělost hlavních hrdinek, ačkoli ani jedna z nich není vyloženě kladnou postavou. Elena mi byla o něco méně sympatičtější než v první knize. Propast mezi oběma hrdinkami se dále prohlubuje, podle mě by ale tolik soutěživosti a závisti mezi přítelkyněmi být nemělo. Překvapilo mě, že se mlácení žen bralo jako normální a společensky přijatelný jev. Z dnešního pohledu to považuji za skandální.

31.07.2020 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Ze začátku se to trochu táhlo, přece jenom velké množství postav a neutěšenost chudého neapolského předměstí k čtivosti nepřispěla. Ale! když jsem se prokousala nudnějším začátkem, celkem mě to chytlo. Pokud si stále budete připomínat dobu, kdy se příběh odehrává (poválečná Itálie), je kniha zajímavým popisem doby a touhy vymanit se z chudoby. V těchto kulisách sledujeme vznik a formování přátelství mezi dvěma holčičkami (Elenou a Lilou), které je často založeno na vzájemném soupeření.

30.07.2020 4 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

(SPOILER) Po téměř roce jsem se vrátila k sérii od Angely Marsons a případům Kim Stoneové, proto jsem si do detailu nepamatovala události a vedlejší postavy (zdravím Joanno Wadeová z Němého křiku! :D) z předchozích dílů. Kim a členové jejího týmu mi definitivně přirostli k srdci. Skryté karty byly opět skvělé, případ byl zase o trochu jiný než ty předcházející. Z chudinské čtvrti Holytree jsme se přesunuli na prestižní soukromou akademii Heathcrest. Pro mě zatím asi nejlepší díl v sérii. Závěr mě rozesmutnil, i když náznaky se táhly celou knihou. KD bude chybět!

30.07.2020 5 z 5

Sociolog Daniel Prokop se v knize komplexně zabývá problémy a výzvami, kterým čelí naše společnost. Chudoba, nerovnost ve vzdělávání, populismus či dostupnost bydlení jsou jen hrstkou problémů, kterým se autor věnuje. Velmi oceňuji, jak Daniel Prokop zasazuje statistická data do kontextu, dodává k nim potřebný výklad a označuje "pravdy", které jsou spíše mýty, domněnkami či toužebnými přáními než realitou. S mnoha autovými názory se ztotožňuji (např. s přístupem české společnosti k ženám jako matkám a v otázkách sladění pracovního a rodinného života), v mnohých dalších se s ním neshodnu, autor si je ale schopen své odpovědi vždy obhájit. Za velmi přínosné považuji paralely ze Spojených států, zejména pasáž věnovaná kriminalitě a americkému vězeňství pro mě znamenala "aha" moment. Mimo jiné se autor také zabývá metodikou sociologických šetření a průzkumů veřejného mínění. Na několika případech ukazuje, jak snadno je možné ze seriózního výzkumu udělat frašku. Velmi doporučuji!

23.06.2020 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

V šestém příběhu s kriminalistou Bergmanem se vracíme dějově zpět do Čech. Prostředí Beskyd je krásně popsané a charaktery postav, jak už je autorčinou podpisovou značkou, rovněž. Nezbývá nic jiného než doporučit!

02.06.2020 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Povedená detektivka z pera české autorky, která se s každou další knihou zlepšuje. Tentokrát nás příběh zavádí daleko na sever za polární kruh, kam se kriminalista Bergman vydává na rybářskou dovolenou. Naneštěstí dojde v místě dovolené k vraždě a tak se Bergman vydává po stopě vraha. V místě, kde každý z místních obyvatel má své tajemství, rozjíždí pátrání, které mu uzavřenost místních obyvatel neulehčuje.
Tento příběh mě zatím bavil nejvíce, protože severské země jsou pro mě srdcovka. Autorka již vybrousila svůj styl psaní, kdy nejprve seznamuje čtenáře s charaktery jednotlivých postav a teprve poté začíná kriminální linka.

02.06.2020 5 z 5

Nemám slov! Bylo to brilantní, perfektní..jednoduše skvělý! Příběh Lisbeth se uzavírá...
Spoiler: Moc jsem se těšila na soudní proces, odhalení spiklenců a hlavně na grilování některých aktérů, jak Pavlovův slintající pes :D Ze všech tří dílů mě tento bavil nejvíc. Celý příběh je geniální, výborně vymyšlený a perfektně napsaný. Velká škoda, že autor zemřel předčasně :(

04.05.2020 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Příběh jako takový je velmi zajímavý. Je vyprávěn pohledem tří postav, z nichž nejsympatičtěji na mě působila advokátka. Ačkoli bylo jednání vůči Ruth nespravedlivé, lezla mi na nervy svou ukřivděností. Nejvíce mě zaujal popis soudního procesu, který byl na celé knize to nejzajímavější. Závěr knihy je velmi přitažený za vlasy, i když samozřejmě nepostrádá určitou ironii :)

28.04.2020 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Výborný příběh! Pro mě mnohem lepší než Muži, kteří nenávidí ženy. Postupně je odhalován životní příběh Lisbeth a dozvídáme se, proč je tak zvláštní. Velmi mě vadila postava homofobního policisty a říkala jsem si, jak může takový idiot u policie vůbec pracovat. Závěr sice postrádá uvěřitelnost, ale to jsem ochotná autorovi odpustit, protože mě příběh opravdu moc bavil!

28.04.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Upřímně řečeno jsem od knihy čekala víc. Prvních cca 300 stran byla hrozná nuda a zajímavé to začalo být až ve chvíli, kdy spolu Mikael a Lisbeth začali spolupracovat. Bylo to dobré, ale zase nic, z čeho bych se posadila na zadek.

23.03.2020 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Výborně napsaná kniha, která popisuje osudy tří žen, které otěhotněly těsně před transportem do Osvětimi. Z té putovaly do pracovního tábora a nakonec transportem smrti do Mauthausenu. Navzdory podváze, zimě, s minimem jídla, vody, nulovou hygienou a krutosti dozorců porodily zdravé děti, které toto peklo přežily a dodnes šíří dál svědectví svých matek. Po jejich návratů "domů" mě nejvíce šokoval přístup tamních obyvatel, ať už Poláků v Pabianicích či Čechů v Třebechovicích pod Orebem. Nedivím se, že po nějaké době všechny raději emigrovaly do zahraničí.

12.02.2020 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Dobrá oddychová detektivka, kde netečou potoky krve a pachatelé nejsou zvrácení sadisti. Zasazení děje na nizozemský ostrůvek v Severním moři příběhu prospělo a dodalo na atraktivitě. Styl autorky mi vyhovuje, ačkoli sklouzává lehce k určité šablonovitosti. Na pláži zemře mladá žena, která po sobě zanechá malé dítě a manžela. Po letech přijíždí reportér, který na ostrově vlastní letní dům, aby případ opět vynesl na světlo a umožnil přinést nové důkazy k tomuto ne zcela náhodnému úmrtí. Pak je ale zavražděn i on...Čím dále se v ději posouváme, tím více podezřelých se objevuje. Krásná obálka nového vydání koresponduje s atmosférou knihy.

04.02.2020 5 z 5

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

Nadčasová kniha, která nám prostřednictvím krátkých příběhů představuje principy, jak přistupovat k osobním financím. Považuji ji za dobrý základ, jak se naučit finanční gramotnosti nenásilnou formou.

29.01.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Jeden z nejlepších dílů série! Harry chlastá, už zase! Řeší komplikovaný případ, už zase! Tentokrát to je ale jiné, jedná se totiž o nejtěžší případ jeho dosavadní kariéry. Příběh mě překvapil hned na začátku a odhalení pachatele na konci mi vzalo dech. Nesbøho detektivky jsou napínavé, propracované a hlavně skvěle napsané. Téměř 600 stran a bylo mi to málo, zvládla bych i dvojnásobek. S postavami se Nesbø nemazlí a zbavuje se jich jak na běžícím páse...Jsem zvědavá, kam Harryho kostky zanesou, snad se dočkáme ještě pokračování!

17.01.2020 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Loupež, nevěru, spory, voyeurství, vydírání, rodinné tajemství, gamblerství, maloměšťáctví a mnohé další najdeme ve třetí knize s detektivem Bergmanem. Autorka vyniká schopností velmi dobře popsat psychologii postav. Všimla jsem si, že už ve třetí knize došlo ke dvěma vraždám, kdy první se odehrála na začátku knihy a druhá okolo prostředka. Snad se tato šablona nebude opakovat i v dalších dílech. Autorku a její sérii považuji za jeden z objevů loňského roku na české literární scéně. Musím pochválit velmi povedenou obálku (mám nové vydání knihy).

09.01.2020 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Od Fredrika Backmana jsem zatím četla Medvědín, Muž jménem Ove a My proti vám. Zatímco Ove mě neoslovil, Medvědín byl výborný a My proti vám bylo snad ještě lepší než první díl Medvědín. Charaktery jednotlivých postav byly ještě hlouběji vykreslené a maloměstské prostředí kde se vlastně neděje nic a zároveň děje vše, bylo výborně popsané. Děj se odehrává několik měsíců po událostech popisovaných v Medvědíně, ústředním motivem je zde soupeření Medvědína s Hedem. Musím pochválit obálku knihy, která je s příběhem výborně propojena. Ačkoli autorův styl znám od Medvědína, stejně jako tam mně i zde občas vadily ty fatalistické věty. Čím je tato série tak výjimečná? Asi tím, že je v ní vše - žádný charakter není černý, či bílý, každý má v sobě mnoho odstínů černé i bílé, kdy jednou převáží bílá, jednou černá. Popisuje život takový, jaký je se všemi negativy i pozitivy.

03.01.2020 5 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Poslední kniha z čtenářské výzvy 2019 pro mě byla na čtení opravdovou výzvou. Bylo to náročné čtení ať již formou či samotným obsahem.

Nejvíce knihu vystihuje parafrázovaný citát z Talmudu: "Kdo zachrání jeden život, jako by zachránil celý svět."

02.01.2020 4 z 5