marra82 marra82 komentáře u knih

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Ze začátku jsem si říkal- prvotina, super, zajímavě se to vyvíjelo, slibné postavy, "vrahem mohl být kdokoli".. jenže...v krimi je důležitá ta druhá půlka. V úvodu začínaly dvě časové linie, dva příběhy, ten druhý (francouzský) se ale skoro zastavil, namísto aby se teď naplno rozjel a poskytl vodítka a ještě větší gradaci pro vůdčí "současný" příběh, aby něco osvětlil, něco zamlžil. Škoda.

30.11.2023

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Tři romány jdoucí chronologicky po sobě- Svět podle Garpa, Hotel New Hampshire, Pravidla moštárny. Garpem si Irving získal pozornost, Pravidly proslavil.. Hotel NH je mezi nimi. Zatímco Garp je fragmentované vyprávění narušované bočními příběhy, v New Hampshire jsou všechny ty boční příběhy součástí příběhů jednotlivých postav. Pravidla už jsou kompaktní vyprávění (a nenajdete v něm jediného medvěda :)..
Co říct konkrétně- je to krásně napsaný. Irving má celý příběh v hlavě a už ho jenom koření a dochucuje a servíruje (to je prostě ohromný dar, tohle)..
Vyprávění má několik nezapomenutelných okamžiků, těch které se stávájí vaší vlastní vzpomínkou, tou která vás přitáhne zpátky a nutí vás číst si ty pasáže znovu a díky nim román znovu nahlížet..
Nebyl by to Irving, aby si nevybral pro drama nějaké chlupyježící téma- znásilnění a incest. I když vám postavy v románu připadají uhozené a nereálné, Irving vám vždycky vypráví o životě, kterému dokážete uvěřit, a který můžete prožít, pokud budete chtít a dáte mu šanci..

30.03.2023 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Dobrý nápad (takže se nedivím, že se toho chytli filmaři), ale hrozný zpracování .! předvídatelný děj (a bohužel i rozuzlení) a ubíjející frázovitý jazyk, často úplný nesmysly- "uvědomuji si, že si podvědomě koušu tvář", nemluvě o "vaření polévky pomocí horkých kamenů".. (mám za to, že literatura tohoto druhu by měla být alespoň trochu edukační a jazykově rozvíjející, tohle je spíš naopak) ..i tak mě zajímá pokračování, takže se do toho někdy pustím, ale rozhodně ne hned... :)

28.03.2023 2 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Achjo.. měl jsem chuť na postapo a dostal jsem tohle.. z celé trilogie/tetralogie má nápad, děj, nějaké kouzlo, vtip a smysl číst asi jen tenhle první díl.. druhý díl se řídí radou "přidej tam trochu erotiky", třetí je spíš porno a čtvrtý, když už doufáte, že jste se z toho vymotali, pokračuje stejným způsobem akorát že s ženskou vypravěčkou.. kdyby to někdo zfilmoval, bylo by z toho akční postapokalyptické...porno, nepříliš napínavý a i to porno jde napsat líp. Proč, a k čemu.?

20.03.2023 2 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Ale jo.. na třetí pokus to docela vyšlo. Sice si pořád myslím, že autor píše ufňukaný hrdiny, ale tohle se docela dobře četlo. Dal bych i čtyři hvězdy, ale tenhle způsob ukončování... pochopil jsem, že je to něco jako autorova značka, jenže mně to prostě přijde neukončený.. obzvlášť vzhledem k žánru.

14.02.2023 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

"Značkovací pistolí trefím delfína ve výskoku na 40 metrů!" :D ..to je hrozně legrační knížka, tohle.. Pořád se něco děje, pořád- důležitý, nedůležitý, jedno přes druhý..jako by akce měla být tím hlavním sdělením.. Takhle za poklusu poznáváte postavy.. Langdon, co o něm víte- na škole sportovec, skoky do vody, 50 bazénů denně...(vata!)..věděc- hm, ale hned na začátku se přizná, že o CERNu vůbec nevěděl, ajaj.. Ženská postava je taky vědkyně, pochopitelně, a také v dost širokém oboru, takže si přitom někdy zapotápí, jindy značkuje defíny..prostě šik ženská, co umí všechno.! Je to pochopitelně love-story, vědecká love-story, Dan Brown si představuje vědecké love-story neuvěřitelně akčně :) Je to jednička v sérii, Langdon ještě sem tam chybuje a někdy se chová jako zajíček... ale.. já mám Dana Browna rád :) doporučuji jeho masterclass, jsou podnětné, jsou fajn..

09.02.2023 3 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Mně se to líbilo, fakt :) Myslím, že autor naplnil formát povídky a předčil moje očekávání. Napoprvé jsem to odložil (asi když to byla novinka) s tím, že se k tomu jednou vrátím..a vrátil a udělal jsem dobře. Některý povídky jsou jako scény z filmů, které nikdo nenatočil a ty mě zaujaly asi nejvíc (baví mě nahlížet příběh pohledem někoho, kdo dokáže být před kamerou i za ní).. Hanks je dobrej vypravěč, představuji si ho jako chlapa kterej umí na večírku bavit společnost a jsem rád, že jsem na tom večírku mohl pobýt.. hrozně milý, doufám, že ještě něco napíše a vydá :)

01.02.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

"Hledám zase temnej kout, kdepak moh bych obejmout, jeden den, tam v Karviné".. asi v polovině mi tahle písnička naskočila v hlavě a poskytla mi chybějící srovnání (a uvolnění)- ta písnička je taky o "temnejch věcech" a neradostném životě tam v Karviné, ale je lehká, člověka tak jako vyhoupne nahoru a vy si můžete pohovět a zamyslet se.. zatímco "Šikmý kostel"- už teď vím, že pokračování nedám. Vlastně jsem se tak od druhé třetiny těšil na konec, na to jaké to bude mít zakončení, a... je to neradostný monotónní čtení, asi jako když tlučete do prasklýho zvonu a snažíte se tím vymámit nějakou hudbu.. chápu záměr autorky a celou tu snahu, ale ani dospělého čtenáře nemůžete prostě jen tak vláčet tunelem do...dalšího dílu

28.01.2023 2 z 5

Poslední noc s tebou Poslední noc s tebou Mayra Montero

Úplně splňuje mojí představu erotické literatury- sex je přirozenou součástí jednání postav, není prvoplánovitý ani zbytečně zvýrazněný, prostě se děje. Jako takový je i součástí příběhu, asi tak, jako je součástí života. Za mě nejlepší, co jsem z žánru doposud četl..

21.01.2023 4 z 5

Bohemia Bohemia Jan Svěrák

Po větší část knihy jsem si říkal- no páni, kde má tohle vlastně příběh, o čem to vůbec je.? A pak přišel závěr, poslední odstavec, poslední věta a já pochopil, že jsem se staral zbytečně, a že ten okamžik (jako když Kolja projde dveřma, ty se za ním zavřou a pan Louka v odraze už vidí jenom sám sebe) tam je, a že to celé čtení nebylo nadarmo.
Ale..upřímně řečeno, někdy to dalo dost práci. Námět byl asi původně zpracován jako scénář a rozepsán až později, nebo prostě režisér vidí víc obrazy a pocity a dojmy a provedení nechá na hercích...jenže, postavy v knihách nehrají, musí je oživit autor. Takže souhlasím, že část knihy je spíš popis...ale i tak, stojí to za přečtení..a možná i za druhé přečtení s odstupem času.. (těžký hodnocení, mám radši desetibodový systém)

16.01.2023 3 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

" "Tak co, jak jsi odvážný?" - Ukázalo se, že velice, skutečně velice odvážný. " :)
Ale jo.. kdo přečkal šílenství lodního počítače, aniž by mu z toho zdřevěněly oči, tak se dočkal docela hezkýho zakončení. Druhý díl je kompaktní vyprávění, bez zbytečných odboček a zdržovaček, a závěr nezklame. Paolini má jenom tu smůlu, že to lepší dílo napsal už jako náctiletý, a teď, o dvacet let později, je každý po právu zvědavý na to, kam se autorsky a umělecky posunul... nezáviděníhodný stav :)
Ale i k Moři hvězd se dá vracet, a jestli Paolini ještě něco napíše, určite po tom sáhnu (už ze zvědavosti)..

01.01.2023 3 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Fanoušci Paoliniho si přijdou na své- pár trhlých postav ala Angela a ten její kocour z Dračích jezdců, plus několik rad do života z Paoliniovské kuchyně, hloubání nad smyslem vesmíru a tak. To všechno je vlastně ok, akorát.. jednání těch postav je takový...emocionálně vypjatý ("mami, tati, nebrečte pro mě" ..o pár stránek dál- "když budeš mít hlad, klidně mi sněz ruku" atd.) Pořád tam někdo z někoho tahá jeho životní bolístky ("Tak, a tady si sednu a dokud mi to neřekneš, tak tě nikam nepustím..")..takže mi nakonec celá ta dramatizace šla spíš kolem hlavy, než do ní.
Jinak příběh a vyprávění je ok, takže mohu jen doporučit a já jdu na pokračování.. :)

28.12.2022

Lars útočí Lars útočí Daniel Gris

Lars měkne.. první díl byl skvělej v tom, že v něm nebylo nic navíc- ani slovem, ani scénou. Tady je toho navíc skoro až moc a hlavně- kde je vlastně zápletka? Kde je ta facka která to v poslední třetině všechno otočí naruby a hlavou dolů, a vy to musíte dočíst na jeden zátah, i když už máte rudý oči a tři hodiny do budíku.? Ta třešnička, abyste si s poslední tečkou mohli lusknout a říct si- jo, Lars je dobrej, kde je další díl.? ..škoda...ale jo, kde je další díl..?

26.12.2022 3 z 5

Gaudí Gaudí Gijs van Hensbergen

O životě Gaudího se toho moc nedozvíte (s odůvodněním hned na začátku, že se toho tak či tak moc neví). Na druhou stranu se autor alespoň snaží zasadit jeho život do reálií španělské historie, což trochu pomůže vyvnímat poměry a atmosféru doby, ve které Gaudí tvořil. Největší slabinou knihy je chabá obrazová příloha- povětšinou černobílá a nic moc neříkající. Málem nabudete dojmu, jestli ty stavbu vůbec ještě stojí, a nejsou také jen historií. Autorova snaha o sugestivní popis staveb a jejich prvků tak vyjde často naprázdno. Opravdu dobrá je kapitola o antiklerikálních povstání a jejich provázání se stavbou a osudem Casa Milá. Ani v ní nevystupuje Gaudí jako hlavní postava, ale z její atmosféry lze pochopit/vycítit něco o jeho životních motivacích a určitém nenaplnění jeho práce, rozepětí a rozporem mezi Gaudím- vizionářem a Gaudím křesťanem/vegetariánem, schopným si omezit vlastní život na nutné minimum. Existují lepší publikace, barevnější, barvitější, ale zřejmě ještě nevyšly (a asi ani nevyjdou) v češtině...

16.12.2022 2 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Uff..já mám teda docela problém s hlavní postavou. Terence byl v prvním díle za slušňáka recitujícího básně. Ok, dejme tomu, ale za co je v druhém díle..misogyn.? fňukna.? ťulpas.?
"K jedné z mých mnoha špatných vlastností totiž patří, že pokud jde o ženy, jsem velmi povrchní..." (jo, paráda) ".."ženská, z níž nevyzařuje sex-appeal, u mě nemá šanci.." ..(hmm) "Kamila je zkrátka hodná a v tom právě vidím nespravedlnost- hodná ženská má totiž být hezká..." (cože? a proč, pro pána krále?) .. "(Kamila) pravě pracovala na korpulentní padesátnici, které se snažila na hlavě vytvořit něco k odpoutání pozornosti od jejích třiceti nadbytečných kilogramů." (..he?) .."Až někdo místo Ženy a života začne vydávat Žena a smrt, tak se možná nechám zlomit." (proboha, Vrázi, někdo se s tebou rozešel.? odpusť jim to, odpusť jim to jako celýmu rodu!)
"Vždycky se ušklíbnu, když mi někdo z mých přátel závidí, když vidí jen výhody- děláš si co chceš a kdy chceš... bla-bla-bla...obvykle odpovídám, že na rozdíl od nich nemůžu práci jen tak předstírat, zaplaceno dostanu jen za to, co skutečně vyrobím, tedy napíšu..." (polituj se chlapče, polituj, já to těch dalších cca 250 stránek možná vydržím) "...a pak přijde to hlavní- text na kterém jsem pracoval třeba i celé týdny musí někoho zajímat..." (no, taky si říkám..a vážně jsou to tvoji přátelé?)
"Poslední šálek espressa jsem vypil v osm večer jednoho čevencového dne...pamatuji si to přesně, protože o půl hodiny později...mi praskl žaludeční vřed" (no prosim, konečně akce) "a podle doktora, který mě dostal na stůl, by lidi jako já měli jít aspoň na pár měsíců někam do gulagu..." (no páni, ti doktoři, někdo by je měl proškolit, a co ty na to?) .."..ten doktor to samozřejmě myslel obrazně, ale já ho poslechl.." (aha, takže jsi odešel do gulagu?)
Jak si mám takovýho "hrdinu" oblíbit .?
..nedočteno.. sorry Vrázi, ale radši zajdu na kafe s ženskou s 30ti kilovou nadváhou

07.12.2022

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

"Nižší" žánr ale geniálně napsanej.! Lars si je jistej v botách, protože Lars je prostě vostrej... Jediný slovo není do větru, jediná věta není navíc. Děj skvěle odsejpá skrze mistrovky kořeněnej text... Myslim, že to celý ještě jednou "prosolíme" a pak si teprve došlápnu na další díl. Doporučuju, doporučuju, doporučuju (je to radost!)

07.12.2022 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Je to vlastně zajímavý hlavně způsobem vyprávění- začíná to jako vzpomínka a končí to někde v "nyní".. na čtenáře to má úplně opačný efekt- příběh začal lineárně a dokončil se nějakou nedávnou vzpomínkou (retrospektivou).. :) ..představuji si to tak, že autor začal lineárně a pak z toho prostě utekl, protože se mu nedařilo děj gradovat.. výsledek- "missing G-spot". Já chtěl lovit, sakra.! :) ..ale nevzdávám to, třeba příště..

07.12.2022 1 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Zápletka je, (jak už to s Harrym bývá), úplná vykonstruovaná pitomost, ale...je (jak už to taky s Harrym bývá) skvěle napsaná, a proto člověk hodí logiku za hlavu a nechá se balamutit, aby na konci zvedl obočí a pomyslel si - aha, tak to by mě ani ve snu.!
Každopádně, Žízeň má skvěle napsaný postavy.. takovej Hallstein Smith je jako živej (a ten televizní rozhovor je libůstka).. Nesbo prostě umí tyhle vyhraněný charaktery udělat dost zábavně... zatímco Harryho blízcí jsou- prostě jenom Harryho blízcí (proč vlastně?)

26.11.2022

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Mám za to, že Rowlingová začala sérii Cormorana Strikea psát spíš pro zábavu, aby si vyzkoušela detektivní žánr, a možná ani žádnou sérii neplánovala, ale už Smrtící bílá je vyšperkovaný detektivní román a v Neklidné krvi zachází autorka ještě dál. Každý díl má své hvězdné okamžiky (Kukačka rozhovor s Guyem Some, Bílá celou tu "cestu na recepci"...), Neklidná krev má takových okamžiků několik, vyskládaných po obvodu ciferníku, popisu jednoho roku života hlavních postav série.
Rowlingová píše o všednostech a přesto se vám nechce tu knížku odložit (byť je to ksakru dost bichle) protože..spolu s textem přirozeně plyne i váš čas, vaše obrazutvornost vidí vše jasně a předjímá další obraz a další scénu.. Mám za to, že Rowlingové hrozně prospělo psaní scénářů a jejímu psaní to přidalo na mistrovství.. všechny ty "zapnuté televize" a sledování dvou odlišných hovorů atd. mě neuvěřitelně baví, dává mi to možnost nahlédnout do kuchyně mistra...a žasnout.
Doporučuji určitě knihu namísto audioknihy, nebo audio jen jako doplněk (pan Rímský čte na můj vkus hrozně "konfliktně", můj Strike je spíš bručoun než křikloun a v mých uších plyne příběh o mnoho klidněji)..
Je to "sakra dobrá práce!" :)

20.11.2022 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Příběh má dvě roviny- tu konkrétní, hmatatelnou, to je ta příroda, venkov a byliny (a vůně a ticho), a ta je fajn, ta je příjemná a v pořádku. "Nekonkrétní" rovina, tedy to, co se děje hlavní postavě a vypravěčce v hlavě, je naopak zneklidňující a znejisťující. V té rovině je všechno abstraktní, neukotvený, a tato část po sobě zanechá všechny ty otazníky. Chybí mi alespoň jedno vodítko (nemoc- jaká nemoc? rozvod- proč?), abych s vypravěčkou souzněl. Není to deprese, je to spíš šalba- vypravěčka se svým nezájmem o věci vnější snaží samu sebe ošálit. A jelikož všechno, co se v příběhu odehraje, nahlížíme její optikou...
Každopádně je hrozně fajn, že tady "u nás" někdo takhle píše...že to není jen další- "hele, přečti si to, je to hrozně vtipný", ve skutečnosti to jen klouže po povrchu a nezatne drápky. Anička Bolavá jde pod povrch a zatne.. a já jí za to fandím. :)

09.05.2022