Marquis Marquis komentáře u knih

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Zdá sa to len mne, alebo sa dá skutočne pod čiarou dopátrať k tomu, že Nilfgaard je pokrokovejšia zem, než krajiny Nordlingov? A to nielen čo sa týka politického zriadenia, ale tiež samotného spôsobu vedenia vojny a ideológie ako takej...

A ten úryvok z piesne Dire Straits na začiatku! Ako som mohol zabudnúť...

"Chrzest ognia" nijako nezaostáva v pôsobivosti za svojimi dvomi staršími bratmi. Práve tu sa totiž konečne utvorí akási Geraltova družina a to najmä prostredníctvom výbornej trojice nových postáv - lukostrelkyne Milwy, trpaslíka Zoltana Chivaya a učeného Regisa, ktorý ukrýva nejedno tajomstvo.

Ciri a Yennefer tentokrát dostávajú pomenej priestoru, čo však vôbec nie je na škodu - o to údernejšie totiž tieto perspektívy pôsobia. Hlavne Potkani totiž už čoskoro budú mať čo dočinenia so skutočným Zlom...

Všimol som si takú drobnú chybu, ktorá našťastie nemá vplyv na celkové vyznenie príbehu - totiž Sapkowski sa v jednej z poviedok zmieňuje o Geraltovi ako o Rivovi, pritom ku koncu tejto časti ságy nám hlavný hrdina vysvetľuje, že jeho geografický prídomok je vymyslený.

„Kapusta a lejna chodí vždycky v páru,“ vyhlásil hlubokou životní pravdu Percival Schuttenbach. „Jedno tlačí druhé. Perpetuum mobile.“

A ten úryvok z piesne Dire Straits! Ako som mohol zabudnúť...

21.02.2024 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Pokiaľ som u Kulhánkovho debutu váhal nad autorovou kultovosťou, tu je to nad slnko jasnejšie.

Už prvé stránky ma pribili do kresla a dych sa mi tajil, keď Postrach vynášal svoje nekompromisné ortiele nad násilníckou lúzou, nehovoriac o tom, aký plot twist si pre nás už o stovku strán neskôr Kulhánek prichystal.

Hlášky suchšie než Nevestin futrál striedajú potoky krvi a dymiacich nábojníc; jednu exotickú lokáciu strieda ešte exotickejšia. Plus báječné odkazy na popkultúru na prelome tisícročí (Matrix, Klub bitkárov).

"Prostitutky všech druhů, barev, chutí, vyznání, velikostí a pohlaví byly doslova všude a tlupy německy hovořících turistů je braly hákem jako útočící afrikakorps."

Za mňa je jednou z najikonickejších častí tohto zábavného eposu určite únos lietadla v Tobiášovom podaní. Dávno som sa tak nenasmial, klobúk dolu.

Kresba Luisa Roya na predku knihy tomu všetkému dáva ešte punc béčkovosti, ktorá podtrhuje dobu vzniku a mne ako nadšencovi ešte väčšmi tlačí na túžbu po vlastníctve, hoci sú práve dvojka Nočných klubov najnedostupnejšie Mistrove knihy. Skvelá práca!

16.02.2024 5 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Kulhánkov románový debut je ako jazda na horskej dráhe.

Melanchóliu vzťahu k nevyliečiteľne chorej prostitútke striedajú drsné úteky a súboje s bohatým portfóliom protivníkov. Paradoxne práve vedľajšie postavy (Krysa Rolls, Ten-který-odešel-ze-tmy-do-tmy) sú zaujímavejšie a lepšie vykreslené.

Deju nechýba spád a je prudko originálny, no jeho čtivosť často kolíše. Napriek tomu ma môj prvý kontakt s tvorbou JK navnadil na ďalšie knihy a pri písaní tohto komentáru musím uznať, že taký Nočný klub sa číta podstatne lepšie.

Potešil odkaz na Draculovho Renfielda (Masařka Jock) a záverečné vysvetlenie názvu knihy je proste skvelé. Veľmi dobrá prvotina.

31.01.2024 4 z 5

Noční můry s čápem marabu Noční můry s čápem marabu Irvine Welsh

Už som zrejme vo fáze, že mám od Welsha viac prečítaného, než neprečítaného, no predsa prichádzam ku každej ďalšej knihe s malou dušičkou. Zbytočne.

Stále je to ten istý majster slova; ulice Edinburghu už sú dávno dôverne známe. Stačí vyjsť na Leith Walk a zbadať staré tváre (Lexo, spomenutý Begbie, starý Lawson), prípadne sadnúť do zapľuvaného lokálu s ďalšími fanúšikmi Hibs.

Dlho som mal zato, že Welshovým opus magna je Lepidlo, no Marabu je ešte o kúsok lepší. A o veľký kus kontroverznejší a naturalistickejší. No bodaj by nie, veď aj tie témy sú citlivejšie.

Samotné znásilnenie, čo je vlastne hlavný motív knihy, je popísané až znepokojivo sugestívne - čitateľ si tak (azda zámerne) pripadá ako zvrhlý voyeur, ktorý všetko sleduje s otvorenými ústami a zviazanými rukami (obrazne). Navrch pridajte patologické vzťahy v patologickej rodine. Plus ešte pár zneužívaní; psychických i fyzických. Čo nás vlastne privádza k hlavnému hrdinovi.

Roy Strang fakt nie je sympaťák. V jednej chvíli ho budete nenávidieť, v ďalšej ním pohŕdať, možno v závere tomuto uzlíčku mindrákov aj porozumiete a dokážete mu odpustiť... Radi ho však mať nebudete. Roya môže mať rada len jeho šialená rodina a predovšetkým jeho literárny otec Welsh. U nikoho iného som takú slabosť pre pokrivené ľudské charaktery totiž nevidel.

Nejde len o to, že Welsh si vytvoril rovnako ako onehdy Balzac svoju Paríž, svoj vlastný Edinburgh; postavy v ňom si radostne hýčka a v každom ďalšom príbehu nám o nich odtajní čosi nové. No opakujem - radi ich mať nebudete. Ale dokážete sa s nimi stotožniť, prípadne "len" ich pochopiť.

A komu by tieto moje kvetnaté ódy nestačili, kniha ponúka hneď tri originálne perspektívy rozprávania, čo z nej činí vskutku unikátny čitateľský zážitok.

P.S.: Marabu je už od pohľadu poriadny zmrd!

18.01.2024 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Predčasom sme so známym rozoberali okolnosti, za ktorých sme sa dostali k ságe a on sa mi dosť divil, že som sa dal na jej opätovné čítanie. Podľa jeho názoru moje nadšenie pramenilo z toho, že v tej dobe toho na trhu moc nebolo a tak bol Zaklínač sviežim spestrením. V tomto mal určite pravdu, no o kvalite prvých dvoch dielov ani pri druhom čítaní niet pochýb.

V úvode je to večierok čarodejov a čarodejníc na Thanedde, ktorý plynulo prešiel zo sarkastického zoznamovania k horkému rannému vytriezveniu a následnej epickej bitke. Sapkowski majstrovsky zvláda všetky tri polohy a čo bolo nevypovedané sa postupne dozvedáme až v umiernenejšej pasáži v starobylých lesoch Brokilonu, z úst barda Marigolda.

Čo sa mi však na Čase opovrhnutia páči najviac, je tá detailnosť prebiehajúcej vojny s Nilfgaardom, v ktorej realistickom vykreslení si autor môže smelo stúpnuť vedľa GRRM a jeho Piesne ľadu a ohňa. Vojna je totiž aj o štatistike, proviante a byrokratických prieťahoch, nielen o tak obľúbenom plienení a znásilňovaní.

Záver z Cirinho pohľadu je nakoniec ešte báječnejší, než som si ho pamätal, zvlášť jej stretnutie s jednorožcom a pokus o načerpanie sily z ohňa. Kto čítal, ten vie; kto nie, tomu moje slová nič nepovedia...

Taktiež Potkani a úplný záver knihy, sa náramne podarili a ja sa už úprimne teším na ďalšie oprašovanie spomienok z tohto sveta.

10.01.2024 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Proste nie.

King sa mazná so slovíčkami a je z toho štyristostranové nič a mne, značne cynicky, opäť dochádza, že mu to šlo lepšie v časoch, keď sa ešte maznal s fľaškou (parafrázujúc moju obľúbenú spisovateľku).

Postavy a vzťahy medzi nimi sú plastické; neverím ani len dokonalým manželom Andersonovcom, nieto ešte údajnému "putu", ktoré sa vytvorilo medzi Holly a Ralphom.

So žiadnou postavou som sa nedokázal stotožniť; žiadna vo mne nevyvolala nič, okrem ľahostajnosti. Dokonca ani policajti, a to autor svojho času stvoril nezabudnuteľnú dvojku Pangborn a Bannerman.

Navyše, kedysi originálny King má na staré kolená potrebu vykrádať cudzí folklór (Wendigo v Pet Sematary nepočítam, o neho sa len obtrel)?

Už to tam nie je a majster mal odísť v najlepšom. A ja som mal dať na intuíciu a vyhnúť sa čomukoľvek, čo má niečo spoločné s Právom nálezcu...

18.12.2023 2 z 5

Nacisté, kteří unikli oprátce Nacisté, kteří unikli oprátce Jean-Paul Picaper

Knihu som nečítal, ale dať na prebal Adolfa Eichmanna, ktorý tej šibenici nakoniec aj tak neunikol... To je slušný epic fail...

14.12.2023

Věčné zatracení Věčné zatracení Clive Barker

Čo sa Barkerovi určite nedá uprieť, je nadčasová originalita. Nemyslím si, že by som toho mal načítaného málo, ale takto dychtiť po prekvapení z každej ďalšej stránky, to sa len tak nevidí.

Úvod, a celkovo všetko z povojnovej Varšavy, je dokonalé. Žena bez pier kráčajúca bosky ruinami mesta, to je jedna z nemála scén, ktorými vie autor čitateľovi ukradnúť dych.

Súčasná linka nie je úplne zlá, ale často so sebou nesie priveľa omáčky a slepých uličiek. Našťastie prináša tiež tragikomickú postavu Pojedača britiev, ktorá je opäť napísaná skvelo a s citom pre pokrivené (kedysi) ľudské charaktery.

A nad tým všetkým stojí zimomriavkový Mamoulian, pri ktorom si určite spomeniete na obdobnú postavu, a síce Kingovho Randalla Flagga. Ku koncu možno začne byť tak trochu nekonzistentný, no výjavy z jeho hlavy sú jednoznačne ďalším plusom tohto zaujímavého románu.

Tak trochu odfláknuté mi príde načrtnutie vzťahu s Whiteheadom, no nakoniec všetko stojí a padá práve na Mamoulianovej mytológii a tak je len na čitateľovi, či si ho týmto výtvorom pán spisovateľ získa, alebo nie.

Mňa budú biele okvetné lístky jedného stromu asi ešte hodnú chvíľu strašiť v snoch...

08.12.2023 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Pamätám si, ako som sa okolo roku 2014 dostal prvýkrát k Zaklínačovi. Ikonické vydanie Leonarda s bielou obálkou; o poviedkach predchádzajúcim ságe som nemal poňatia. Ešte som netušil, že existuje aj nejaká hra, o krásne béčkovom poľskom seriáli nehovoriac. Po Tolkienovi a Rowlingovej to bol môj tretí vážnejší stret s fantasy a nadlho mi utkvel v pamäti.

Žiaľ, pamäť sa s nami zahráva a prvé jej bodnutie som pocítil, keď som sa díval na druhú sériu seriálu z produkcie Netflix. Skrátka a dobre, nepamätal som si detaily. Poviedky áno, tie som čítal totiž až na záver, ale zo ságy mi ostalo len to, že bola skvelá a originálna. A keďže som si konečne zadovážil Divoký hon, rozhodol som sa rozpomenúť.

Aká je teda "Krew elfów" po rokoch? Trpaslíčie múdra pohľadia po duši; prvé konflikty po Cintre a atmosféra studenej vojny s Nilfgaardom ešte nedávajú tušiť nadchádzajúce hrôzy a čitateľ si tak môže užiť načrtnutie vzťahov a charakterov, ktoré bude smerodajné pre ďalšie diely ságy. Proste dokonalé ticho pred búrkou, ako to už v úvodných častiach fantasy býva. A zlo, ktoré skutočne predstavuje snáď len tajomný Rience, je ešte v plienkach a ďaleko.

A nádherná nostalgia, s ktorou sa okamžite vynára celý ten alegorický svet ľudí, neľudí a príšer...

"Poněváč sa množíte jako králiky," zaskřípal zuby trpaslík. "Ludé by akorát trtkali, s kým sa dá a kde sa dá, imrvére dokola. A ludským robám stačí posadit sa na chlapské gatě a hnedka jim naroste břucho... Cos tak zčervenala, hotový vlčí mák? Chtělas tomu rozumět, jo nebo né? Taková je čistá pravda a históryja světa, kterému vládne ten, kdo šikovněji rozbije druhému lebku a rychleji zbúchne robu. A vám, luďom, je těžko konkurovat - v zabíjání aj v jebání."

03.12.2023 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Ak budete Coralinu čítať pred Oceánom na konci uličky, kľudne si pridajte hviezdičku naviac.

Ja som bol pravdepodobne výnimočne naladený inak, než Gaiman-pozitív, pretože príbeh šiel úplne mimo mňa a tiež mi trvalo, kým som sa do neho začítal.

Filmová adaptácia je o pol hviezdičky lepšia. Určité diela proste lepšie znesú celuloid...

02.12.2023 3 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Akože fakt? Na toto rozlúsknutie som sa mal tešiť od prvého dielu?

Niežeby bolo niečo nedovysvetlené (teda okrem Viggových skulptúr), ale chýba tomu potrebný počet strán, aby to malo aj nejakú hĺbku a my sme sa mohli skutočne stotožniť s tým, že áno, toto si pomstu skutočne zasluhuje.

Namiesto toho vlastne kľúčová postava dostáva priestor v koľkých? Štyroch, piatich kapitolách?

Naproti tomu, hlavná protagonistka sa defacto sama deatraktivizuje v čitateľových očiach a prostredníctvom jej autoterapie a úspešnej samoliečby nám autori napľujú do tváre a aj s jej záverečným "prepáč" nás odhadzujú ako nepotrebných blbcov, čo sa dočítali až sem, tak, ako Victoria odhadzuje svoj mobil.

Nerozvinuté, odfláknuté, neuspokojivé. Neskutočne ma tento koniec (či skôr niekoľko odbitých viet na záver) rozčarovalo a týmto uberám bod z hodnotenia aj druhej časti, pretože ako spojovník síce nezlyhala, ale sľúbila viac, než "trojka" splnila.

A to ani nehovorím o tom, že motív titulných Pýthiiných rád vyšumel niekam do prázdna...

20.11.2023 3 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Autorské duo získalo po svojom debute isté sebavedomie, s ktorým na čitateľa chrlí akési pseudomúdra na začiatku takmer každej kapitoly a ktoré občas vyznievajú, ehm, smiešne.

To je prvá vec, ktorú som musel / chcel prehltnúť, ak som chcel ďalej poznávať Victoriu Bergmanovú.

Dvojka je totiž... Iná. V duchu typických klišé pokračovaní sa snaží byť lepšia, väčšia, bombastickejšia, pričom sa stáva (ne)chcene prekombinovaná a tak trochu opomína fakt, čím vlastne vo forme trilógie je - len pojítkom.

Ale záleží, či túto hru budete s autormi chcieť hrať. Ja nehovorím nie a tak som zvedavý, koľko otáznikov nám odkryje finále.

Odpuštění něčeho, co lze odpustit, vlastně žádné odpuštění není, pomyslí si. Skutečné odpuštění je, když odpustíme něco neodpustitelného. Schopnost, kterou má jen bůh.

P.S.: "Úzkost ji tvrdě zasáhne do solárního plexu..."
Vážne niekoho napadlo "preložiť" to takto? Pripadá to adjektívum ako do očí bijúce len mne...?

20.11.2023 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Spočiatku sa mi do toho nedarilo preniknúť; prvých niekoľko strán je napísaných dosť kostrbato a hromada švédskych mien a názvov mi s koncentráciou taktiež moc nepomohla.

Potom prišiel zvláštny kontrast skutočne pútavých (hoci značne obscénnych) scén a kontroverzných tém s akousi vatou na doplnenie stránok k plnohodnotnému románu.

(Čosi ako keď prvýkrát čítate Hru o tróny a tešíte sa na ďalšie kapitoly s Daenerys.)

A v tej chvíli, práve keď si hovoríte, že je to celkom solídne krimi, ostatne nie zas tak iné od iných severských súrodencov, príde TO.

Takmer ku koncu knihy Vás toto poznanie rozseká a všetka tá zdanlivo nadbytočná výplň odrazu začne dávať zmysel a byť nepostrádateľná.

Následne už ani neviete ako a beriete do rúk druhý diel. Ako ja.

20.11.2023 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Toto som potreboval!

Nápaditá a surová francúzska kriminálka, ktorá sa nehrá na buddy dvojky (Karim a Niémans spolupracujú celkom hladko) a slovko "optimizmus" je jej celkom neznáme.

Samozrejme, pred knihou som videl film, avšak autor je v opisoch tak zručný, že som si na jeho komisára zvykol takmer okamžite a aj keď Vincent Cassel ako Max Kerkerian bol na plátne tradične skvelý a charizmatický, predsa-len som si Karima Abdufa obľúbil kus viac; leví podiel na tom má najmä minulosť, ktorá určila charakter tejto postavy.

Vyšetrovanie je takisto o čosi lepšie, než vo filme - nevytvára skratky a lepšie narába s dôkazmi, pričom nezabúda nato, že kriminalistika je predovšetkým mravenčia práca.

V podstate nemám čo vytknúť; azda ten filmový záver vyznel pompéznejšie, no ten knižný je údernejší a vzhľadom k predchádzajúcim udalostiam aj hodnovernejší a temnejší. Proste inteligentné a brutálne krimi, ktoré vás nenechá vydýchnuť.

04.11.2023 5 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Svetozár Olovrant

Steampunkové šialenstvo plné chľastu, sexu a žranice je na počudovanie málo šialené; skôr mi to príde ako taká lepšia jazyková exhibícia.

Logika občas pokrivkáva a samotný Dračí rád, ako už spomenuli v recenziách iní, je tu skôr na okrasu a moc sa o ňom nedozvieme.

Ktosi tu spomína skutočné roky, medzi ktorými niektoré historické postavy žili. Ehm, ak ste knihu naozaj čítali, tak autor na konci prikladá register postáv s upravenými rokmi, takže si toho zjavne bol vedomý a jeho verzia udalostí je iná. A ak to nestačí... Čítate fantasy, nie faktické dejiny.

No a aby som len nehanil, aj keď je dej tak trochu banálny, knižka má spád a pravdepodobne sa raz dostanem aj k jej pokračovaniu. Len nie teraz.

„To, že ťa nevidela, ešte neznamená, že ťa nemôže prekuknúť. Vari vieš aj po francúzsky? A vieš variť?“
„Francúzština je predsa len taká skurvená latinčina, nie je tak? Zvládnem ju plynulo za pár dní. A variť ma učila moja mama, rozhodne najlepšia kuchárka na svete.“

04.11.2023 3 z 5

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

Ďalší originálny návrat do Narnie, tentokrát už bez ústrednej štvorice, zato príjemne ponurý a prekvapivo akčný.

Aslan konečne plní aj inú rolu, než "obyčajnú" záchranu na poslednú chvíľu, páči sa mi tiež, že deti nedávali pozor a Znamenia im často ušli - prišlo mi to presvedčivejšie.

Nová postava, kývoun Šklíblatík, mi presne brnká na ten druh humoru, aký mám rád a hoci udalosti v meste obrov sú trošku predvídateľné, stále sa jedná o veľmi vyváženú sériu. Napriek tomu si dám na chvíľu prestávku pri inom žánri; Kroniky Narnie sú pre mňa príliš detské.

04.11.2023 4 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Či už je to loď Demeter (Dracula), Stevensonov Ostrov pokladov, Martinov Červený smäd (v češtine Sen Ockerwee) alebo "len" herný Assassin's Creed IV: Black Flag, prípadne stolovka Catan: Námorné objavy; plavby a objavovanie si fakt užívam.

Kaspian a myšiak Rípčíp (zabite ma - stále to čítam ako "Ričpič"...) sú tradične skvelí, prekvapila a nakoniec aj potešila postava Eustáca, no tak trochu zamrzí absencia Petra a Zuzany.

Aslan v tejto sérii už regulérne funguje ako deus ex machina, len zavše zašomre čosi hlboké, čo snáď bude mať význam v ďalších častiach.

Celkovo sa jedná o najvtipnejší diel, napríklad nad takými Ťulpíkmi sa usmievam aj teraz, keď píšem tieto slová. Narnia (a jej zámorské deržavy) sa mi páči čoraz viac.

24.10.2023 4 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Po nádherne naivnom úvode do sveta Narnie sa hneď osviežujúco prenášame do doby, v ktorej sú štyria ľudskí králi a kráľovné už len legendou; tvár tejto zeme je poznamenaná krutosťou a bájne bytosti a hovoriace zvieratá takmer vymizli.

Príbeh zas o kúsok dospel a ja mám príbehy o sirotách kráľovskej krvi náramne rád, preto veľkoryso odpustím aj ten presladený záver, ktorý bol na hranici únosnosti (v rámci žánru).

Našťastie je Kaspian sympaťák, jazvec verný služobník a aj keď Aslana je tu poskromne,len čo sa zjaví, zas si ukradne všetku vašu pozornosť.

Podarené pokračovanie a už viem, čo budem deťom čítať, aby som ich pripravil na Tolkiena.

24.10.2023 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Aj napriek tomu, že je to miestami až príliš jalové, musel som svoje pôvodné hodnotenie pozmeniť a pridať ešte jednu hviezdičku.

Zápletka je totiž vynikajúca, hlavní hrdinovia správne sympatickí a uveriteľní (Edmund!), Biela čarodejnica je dostatočne nosným antagonistom a Lev Aslan proste dokonalý.

Čo ma však okrem originality univerza prekvapilo najviac, je to, že hoci sa zjavne jedná o knižku určenú mladším čitateľom (či rovno deťom), obsahuje množstvo dospelých motívov, vďaka ktorým je nadčasová.

Každopádne si ale stojím za tým, že väčší rozsah by tu určite prospel.

24.10.2023 5 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Moje detstvo malo v sebe odjakživa temnú poetickosť; či už to boli nebezpečné výpravy, na ktorých sme našli červami obžratú mrcinu vola, hranie sa na schovku po súmraku, prípadne nočné návštevy cintorína.

Môj strýc, toho času puberťák, dobre vedel, že ak sa chce vyplížiť so svojou partiou vonku sám, musí mi pred odchodom pustiť dvojkazetu Amulet / Transylvanian Werewolf od XIII. století. Pamätám si, ako som sa sotva šesťročný triasol strachom pod perinou a nikdy som ju sám neotočil.

K tomu všetkému neskôr nevyhnutne pribudla obdobná literatúra - v začiatkoch Alfred Hitchcock a Traja pátrači, neskôr Stokerov Dracula v skrátenej verzii vypožičaný z obecnej knižnice, Stephen King (ktorého Mŕtva zóna mi "sadla" až v dospelosti) a všetko to vyvrcholilo na Hviezdoslavovom Kubíne, kde som predniesol úryvok z Shellyovej Frankensteina. Samozrejme, na mestské (krajské?) kolo som sa nedostal.

Moje detstvo malo jedinú chybu - bolo príšerne krátke.

Odvtedy sa mu neúnavne snažím, ako narkoman bažiaci po opätovnom pocite z prvej dávky, zas a znovu priblížiť a prežiť a oprášiť tie nádherné spomienky.

Prvýkrát sa to výraznejšie podarilo ozrutnou bichlou Stephena Kinga s názvom To, ktorú vďaka novej filmovej adaptácii nemusím snáď nikomu predstavovať. A potom až celkom nedávno, vďaka Neilovi Gaimanovi.

Útla novela, či krátky román, zahŕňa všetko, čo som si mohol priať - susedov s tajomstvom (a novú kamarátku!), rodičov s mindrákmi, ktorým dieťa ešte nie je schopné porozumieť a tak sa im stále viac vzďaľuje, mladšieho súrodenca, ktorého v detstve neznášate, tretiu osobu, ktorá naruší vaše kruhy a stane sa vašou nemesis, no predovšetkým hromadu úžasnej fantázie a originality. Tej má práve Gaiman vrchovate a mne sa týmto naoko skromným dielkom dokázal priblížiť ešte viac, než s výborným Nikdekoľvek.

Knihu som čítal ako e-book (ostatne ako drvivú väčšinu za posledné dva roky) a okamžite po prečítaní som pocítil túžbu ju vlastniť v klasickej forme.

Ďakujem, že som mohol zabudnúť na okolitý svet a opäť raz byť dieťaťom!

24.10.2023 5 z 5