markyticka markyticka komentáře u knih

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

První díl se četl lehčeji a lépe, přesto ani u druhého dílu se čtenář nenudí. Příběh se výrazně posunul a jak mi konec prvního dílu přišel vcelku uzavřený, tento díl skončil naopak značně otevřeně. Těším se na další pokračování.

10.04.2024 4 z 5

Silný lidský příběh o lásce a porozumění a nelehké životní cestě, ale s motivací že i opravdová cesta, může být cíl. Pár slz na víčkách, ale slunce v srdci...

06.04.2024 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Bavila jsem se od začátku do poslední stránky a těším se na další tři knihy.

30.03.2024 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Ani po týdnu po dočtení knihy nevím, co napsat. Mnoho rozehráno, ale ne vše je pro mne dokončeno, nebo jsem ne všemu rozumněla? Čte se to lehce a dobře, ale v určitou chvíli jsem byla ztracena a pak jsem asi přejela konečnou. Takový ten pocit v paternosteru, když nevystoupíš, kde se má vystoupit a jedeš zas opačným směrem.

23.03.2024 3 z 5

Mrtvé hlasy Mrtvé hlasy Katherine Arden

Příběh uvíznutí kvůli sněhu na horské chatě, která má temnou historii a svého ducha, kvůli kterému přijel i pisálek z plátku o nadpřirozenu, se ze začátku četl velmi dobře. Pak se to nějak zvrtlo a už to nebylo ono.

17.02.2024 3 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Údolí, kde v minulosti docházelo k tragédiím a nevysvětlným událostem, ale dnes je tam prosperující farma, kam míří autobus šesťáků na školní výlet. Naštěstí má Ollie, jedna z nich, knihu, kterou ukradla bláznivé paní a nefunkční hodinky. Místy je to bláznivé, místy znepokojující, místy jste překvapení, jak zrale se šesťáci umí zachovat. Rozhodně si stojí za to příběh plný strašáků přečíst, i když jste o dost starší než kategorie čtenářů, pro kterou je kniha určena.

17.02.2024 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Kniha není tak čtivá jako knihy Foglara, Ransomeho nebo třeba Buličova. Do 100% hodnocení chybí něco, nevím přesně co, asi více propracovaný děj. Jde jen po povrchu...

09.02.2024 4 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Mohlo to být skvělé pokračování příběhu z Prašiny, ale vždy se to rozjelo a pak autor sáhl na brzdu a asi poztrácel koncepci, jak s postavami a merkuritem někam dál pohnout. Plechový panáček z vyprávění babičky byl nejlepší částí příběhu této knihy.

09.02.2024 3 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Kniha, kterou když otevřete v tramvaji/buse, tak doufáte, že ta paní vedle vás vám nezkusí číst přes rameno... V souvislosti s aktuální kauzou toho, že za znásilnění se odchází od soudu s podmínkou, si říkám, jestli by soudce taky nevzal v potaz, že oběť četla Kotletu a tím si o to vlastně řekla, a neomilostnil by násilníka. Ale zpět ke knize - užila jsem si příběh a těším se na pokračování.

28.01.2024 4 z 5

Obchodníci s dětmi Obchodníci s dětmi Hana Hindráková

Rozhodně čtivější než Smrtící byznys. Tato kniha na jedno sobotní dopoledne se čte velmi dobře, i když v jednu chvilku bylo rozjetých až moc příběhů. To že se čte dobře ale neznamená, že z popisovaných situací nemrazí. Co oceňuji, je doslov autorky ve stylu - jak by to bylo doopravdy.

13.01.2024 4 z 5

Smrtící byznys Smrtící byznys Hana Hindráková

Smutná kniha se smyšleným dějem napsaná na základě skutečnosti. Příběh měl docela spád, ale moc rychle skončil.

09.01.2024 3 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Viděla jsem tuto hru na divadle několikrát, nyní jsem si ji poprvé přečetla i s poznámkami autora, který dost přesně určil kdo a jak má vypadat, jak se má vyjadřovat... Herec nemá se snažit, aby "působil komicky, tím víc přijde k platnosti komika jeho role. Komika se objeví zcela automaticky a vážnosti, s níž každá osoba v komedii vystupující jde za svými záležitostmi." Někde si to divadelníci zkracují a jinde natahují, postavy si přizpůsobují svým představám. Je dobré přečíst si originál.

31.12.2023 5 z 5

Temná komora Temná komora Susan Faludi

Recenze ani anotaci jsem dopředu nečetla. Čekala jsem román a možná detektivku, ale chyba lávky. Jde o příběh rodiny autorky, o hledání identity, o možnosti ji změnit. Příběh doplňují podklady autorky, které si sebrala k otázce Židů, maďarského obyvatelstva, transsexualitě a změně pohlaví a jsou to docela obsáhlé podklady. Začátek nebyl záživný, ale překonala jsem chuť knihu odložit a nakonec jsem ráda. Ale není to kniha, co chcete číst znovu.

31.12.2023 4 z 5

Zamrzlá loď kapitána Flinta Zamrzlá loď kapitána Flinta Arthur Ransome

Moje nejoblíbenější kniha z celé série. Bavila jsem se od začátku do konce už poněkolikáté. A mrzla u jezera s Vlašťovkami, Peggy a DD. A děsila se příušnic.

26.12.2023 5 z 5

Princ a chuďas Princ a chuďas Mark Twain (p)

Princ Edward a chuďas Tom si vymění šaty a je z toho napínavé dobrodružství. Moc mne to bavilo a těšila jsem se na to, jak to dopadne. Zvláštní, že by ani nejbližší příbuzní výměnu neprokoukli.

14.12.2023 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Do čtení jsem se pustila kvůli výzvě. Základní linie detektivky - šílenec, který najede s autem do davu lidí, unikne a pak se ozve bývalému vyšetřovateli, který po něm logicky začne pátrat - se mi líbila. Občas tam ale bylo moc vycpávek, chvílemi se děj neposouval a pak se zas toho během chvilky událo tolik. Zda se pustím i do čtení dalšího případu, zatím netuším.
Zajímavé je, to co je napsáno v popisu knihy výše "Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal."

11.12.2023 3 z 5

Trosečníci z Vlaštovky Trosečníci z Vlaštovky Arthur Ransome

Po letech jsem znovu četla oblíbenou knihu svého dětství. Nejvíc vždycky vzpomínám na bohatost stravy Vlašťovek a Amazonek. I teď po letech mne to fascinovalo. I to, jak byly samostatné a co vše jim rodiče dovolili. Moc se mi kniha líbila i nyní. Takové dobrodružství už dnes málokdo má :)

09.12.2023 5 z 5

To jsme, prosím, nebrali To jsme, prosím, nebrali Stanislav Rudolf

Pavla, studentka 2.ročníku oboru chovatel na střední zemědělské škole, prožívá první velkou lásku s chlapcem starším a z jiného sociálního prostředí. Vzestupy a pády ve škole, životě i lásce, její i spolužáků během pár měsíců. Návrat do věku náctileté, dnes úsměvná vzpomínka, tehdy drama, co rodiče prostě nepochopí...

21.11.2023 4 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Celkově hodnotím knihu kladně, i když mám pocit, že některé části už jsem v předchozích dílech četla a škoda, že je to zas odbočka od hlavního cíle. Ale nápaditá a od půlky knihy i napínavá odbočka. Bojíte se o své hrdiny z Kraksny? To máte recht!
Věta odkud se line 'zápach připomínající kimči, které někdo vyzvracel zpátky do sklenice,' mne přivedla k myšlence, jak divoké večírky asi Kristýna zažila, aby je mohla promítnout do své tvorby...

19.11.2023 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Snadno se tomu uvěří, lidé nezapomínají a své křivdy předávají svým potomkům a následníkům. Mne to bavilo, nečekala jsem ani detektivku, ani válku. Knihu hodnotím jako čtivou a se skvěle podanou atmosférou podkreslenou dokonalou znalostí kraje, historie a místních. Vadilo mi jen jediné - po jistém krásném okamžiku byla u jedné postavy odhalena budoucnost, pak už jsem jen čekala, kdy se stane...

11.11.2023 5 z 5