Marky.F Marky.F komentáře u knih

Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV. Lucemburský

Seznam toho, kdo si koho vzal, kdy Karel s kým válčil, uzavíral spolky nebo kdo je uzavíral proti němu, s občasným vysvětlením proč.

Ačkoli moc dobře vím, že to tak dřív fungovalo, tak mě přece trochu mrazilo z toho, jak celou Evropu měla rozdělenou vyšší vrstva, jejichž příslušníci o jednotlivé části neustále válčili, podváděli se a zrazovali a nebo mezi sebou uzavírali sňatky a přitom obyčejní lidé byli jen pěšáci v jejich armádách, které (jestli jsem to správně pochopila) verbovali, když se měli nejhůř ("Avšak zima byla tak mírná, že nebylo lidu, a proto jsme nemohli táhnouti proti Litvanům, i vrátili jsme se každý do svého domova.").

Kniha mi určitě poskytla výmluvný obrázek tehdejší doby z pohledu jednoho z panovníků. Kromě toho si ale z děje téměř jistě nebudu nic pamatovat, což ale nevadí, kvůli tomu jsem to nečetla. Ale i tak jsem se těšila, až to dočtu.

24.04.2017 4 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Líbilo se mi, jak v tomto díle vyniklo, jak se život obyčejných lidí za těch sto let změnil, ať už v povolání, stravování, životních podmínkách a nebo v typu každodenních problémů, co museli řešit. Ačkoli kniha byla celkem dlouhá, její čtení mě neustále bavilo. A na konci bylo zvláštní si po tolika stránkách, co celá trilogie má, zvyknout, že pokračování už nebude.

24.04.2017 5 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Knížka se mi už od začátku dobře četla, jelikož jsem byla zvědavá, co přijde dál (film jsem neviděla). Před přečtením jsem se trochu bála, jestli na knížce nebude až moc znát, že je psána pro mladší věkovou kategorii, ale nakonec to bylo znát jen mírně (například na popisu příšer:)). Ke konci mě knížka bavila o něco méně, čekala jsem, že vyluštění labyrintu bude trochu sofistikovanější. Také mě trochu zklamalo, že v závěru nebyly vysvětleny všechny záhady. Každopádně to ale vypadá, že ty snad budou vysvětleny v dalších dílech, takže si je určitě přečtu:)

20.05.2016 5 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Kniha plná mouder, úžasných myšlenek a námětů k přemýšlení. Byl to, jak sám říkal o jiných, krásný člověk.

04.03.2016 5 z 5

Zničený muž Zničený muž Alfred Bester

Líbilo se mi vykreslení světa, ve kterém se příběh odehrává, zvláště nápad telepatů. Knížka to byla zajímavá a čtivá, ale určitě bych neřekla, že mi zrovna vyrazila dech. "Překvapivá pointa" mi přišla velice nepřekvapivá (uhodla jsem ji asi ve čtvrtině knížky) a občas bylo znát, že je knížka z doby sálových počítačů. Za mě 3,5 *.

20.12.2015 3 z 5

Náhradnice z Ukrajiny Náhradnice z Ukrajiny Eva Kadlecová

Zajímavý příběh, ale způsob, jakým byl napsaný, mi moc nevyhovoval.

23.09.2015 3 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Malevil je určitě jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četla. Vše mi přišlo výborně promyšlené a popsané, postavy byly moc pěkně vykreslené, do příběhu byla zahrnuta snad všechna témata, která mohla v takové situaci nastat (boj o přežití jednotlivců i druhu, náboženství, rozdělení moci, změna života bez techniky...) a až na počáteční úvod byla kniha velmi čtivá. Jediné, co se mi moc nezdálo, bylo, jak hlavním hrdinům skoro vše tak pěkně vycházelo. Nakonec ale s inteligentními lidmi proč ne a navíc závěr to celkem vyvážil. Rozhodně doporučuji.

23.09.2015 5 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Zajímavý námět a čtivě napsaný příběh. Líbilo se mi, že autor do knihy zahrnul i druhou část, kde byly ukázány i bytosti z paralelního vesmíru a jejich pohled na elektronovou pumpu. Ale trochu mi přišlo, že k parabytostem by vůbec nebylo na škodu příběh dopsat ještě o kousek dál. Ačkoli druhá část vysvětlila některé záležitosti z té první, nepřišla mi moc relevantní k té závěrečné. Celkově ale hodnotím jako knihu, která určitě stojí za přečtení.

22.08.2015

Líbilo se mi, že kniha byla vlastně popisem života v Severní Koreji pomocí skutečných příběhů několika lidí doplněný souvisejícími fakty. Hodně oceňuji, že autorka se snažila výpovědi uprchlíků ověřit a že si celkově o tématu zjistila hodně informací tak, aby kniha byla co nepřesnější a nejpravdivější. Ačkoli jsem o tomto tématu nic nevěděla, tak kniha byla přehledná a čtivá a získala jsem ucelenou informaci o tom, jak život v KLDR vypadá.

14.08.2015 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Určitě doporučuji všem přečíst. Přišlo mi, že bylo znát, že autor knihu psal již s určitým časovým odstupem. Překvapilo mě, že kniha nebyla tak emocionálně náročná, jak jsem čekala, což ale bude pravděpodobně tím, že si tak hrozné věci vůbec nedokážu přestavit.

06.03.2015 5 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

Celá knížka se mi líbila. Byla jsem tolik zvědavá na každou další stránku, že mě ani moc nezajímalo, jak to celé vlastně dopadne - to přišlo až když se blížil závěr. O celém tom konci nějak nevím, co si mám myslet. Na jednu stranu mi to přišlo jako zajímavá myšlenka (i když ne zrovna šokující), ale na druhou jsem čekala, že série bude zakončena trochu jinak. Celkově mi přijde, že i když se mi v podstatě poslední dva díly téměř do konce líbily o něco více než původní tři, tak se v nich příběh až moc odklonil od původních tří dílů, o kterých si myslím, že by si zasloužily jim trochu podobnější konec.

24.02.2015 5 z 5

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Tento díl se mi zatím líbil z této série nejvíce (čtu podle roku vydání). Na rozdíl od předešlých tří dílů se jedná o jeden ucelený příběh, který se rozvíjí na několika místech najednou a nakonec se spojí. V průběhu celé knihy byl děj celkem napínavý a objevilo se tam spoustu záhad, u kterých jsem byla zvědavá, jak to dopadne. Celkem mě ke konci překvapilo, jak autor zakomponoval myšlenky ze svých dalších knih. Každopádně se těším na závěrečný díl série:)

16.02.2015 5 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

První polovina se mi celkem líbila, bylo tam hodně objevování o světě této trilogie. Také jsem zjistila, že několik z nelogičností z prvních dvou dílů, které jsem knihám vytýkala, vlastně nejsou nelogičnosti a jen to tak působí, zatímco by to mělo být naopak něco "záhadného", co by čtenáře mělo zajímat proč se to tak děje (například výjimečnost divergentních). Bohužel se to autorce nepovedlo napsat tak, abych to tímto způsobem pochopila, což je škoda (hlavně při čtení prvních dvou dílů). Druhá polovina knihy mě ale už moc nebavila, přišlo mi to zbytečně protažené a ke konci už jsem to chtěla mít rychle dočtené. Taky mi moc nevyhovovalo střídání vypravěčů, a to hlavně z toho důvodu, že styl vyprávění z pohledu obou postav byl prakticky totožný. Docela se mi občas pletlo, kdo vlastně zrovna vypráví. Konec mě bohužel nepřekvapil, protože jsem si před tím, než jsem se pustila do čtení tohoto dílu, přečetla několik komentářů níže, které mě na něj připravily. Takže doporučuju si je přečíst až po přečtení celé knihy.

15.12.2014 3 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Už po přečtení prvního dílu mi přišlo, že velká část první knížky sloužila jen k uvedení do děje, který se má rozjet teprve v dalších dílech. Druhý díl to víceméně potvrdil - děj byl mnohem akčnější a stále se ubíral nějakým směrem, nestálo se pořád na místě. Ani tady mi ale neuniklo spoustu nedotažeností a nelogičností, které mi bohužel v knížkách vadí. Jako oddechová knížka je to ale dobré, stejně čtivé jako první díl.

01.12.2014 4 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Oddychová knížka, u které se nemusí (a možná by ani nemělo) moc přemýšlet. Je to hodně čtivé a průběh děje takový atypický (přišlo mi, že úvod čtenáře do nového světa trvá většinu knihy a až ke konci se děj rozjede, zatímco u jiných knížek to bývá naopak), což ale nevadilo. Některé věci mi tam přišly trochu nepromyšlené, jako například dle mého názoru poměrně jednoduchá a nesofistikovaná talentová zkouška nebo to, že divergence se bere jako zvláštnost ačkoli mi připadá, že v normálním světě by byla zvláštnost spíš nebýt divergentní. Ale když se takovéhle "drobnosti" zkousnou, tak knížka určitě dokáže zaujmout.

14.11.2014 4 z 5

Kroky slunce Kroky slunce Walter Tevis

Od knížky jsem původně čekala trochu něco jiného, možná nějaký hlubší popis společnosti a větší zaměření na lidstvo se svými problémy. Nakonec mi to ani nepřipadalo příliš jako scifi, ale spíše jako příběh, který je úplně o něčem jiném a pouze se odehrává na pozadí světa v budoucnosti. Příběh byl v první polovině zaměřen hodně na hlavní postavu, jeho život, problémy a mozkové pochody a i když to bylo docela zajímavé, tak mi děj přišel trochu roztahaný a moc mě to nechytlo. Druhá část mi zase přišla taková spíš obchodně politická, ale děj se rozhýbal a nakonec mě druhá polovina bavila více než první. Každopádně knížka se mi určitě líbila i jako celek.

03.11.2014 4 z 5

Knížka byla vtipná a líbil se mi autorův styl vyprávění. Úplně nadšená z ní sice nejsem, ale bylo to příjemné pohodové čtení.

19.09.2014 4 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Kdybych knížku četla v době jejího prvního vydání, určitě bych z ní byla nadšená. V dnešní době, kdy ponorky, skafandry a podobně již nejsou žádné sci-fi a existuje spousta pěkných dokumentů o podvodním světě, mě knížka bohužel tolik neuchvátila. Určitě oceňuji velmi hezký styl vyprávění, místy zajímavý příběh a autorovu vizi budoucnosti. Od čtení mě ale odrazovalo poměrně časté a dlouhé vyprávění všech možných rostlinek a živočichů, které při svojí cestě potkávali. Na konec jsem ale určitě ráda, že jsem knihu přečetla, a hlavně, že jsem se dověděla, co znamená těch dvacet tisíc mil pod mořem:)

27.08.2014 3 z 5

Děti nikoho Děti nikoho Hana Hindráková

Knihu doporučuji k přečtení, aby se člověk dověděl, jak se jinde ve světě žije. Dál k tomu nemám slov.

27.08.2014 5 z 5

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Původně jsem po knížce sáhla, protože jsem se chtěla dovědět něco více o tom, jak se v tomto období žilo. Trochu jsem očekávala, že bude věnováno více prostoru historickým událostem, které ale nakonec byly v knize opravdu zmiňovány jen na pozadí odehrávajícího se příběhu. I tak ale byla kniha moc zajímavá a rozhodně stála za přečtení.

27.08.2014 4 z 5