marimari

Clayův mostClayův mostMarkus Zusak

Třetí kniha od Markuse Zusaka mě opět uchvátila. Dočetla jsem před týdnem, mám nachystanou další, ale ještě jsem ji neotevřela, protože se v duchu pořád vracím. Neuvěřitelná autorova schopnost proniknout až na kost. Celý příběh je prosycený bratrskou a synovskou láskou, vzájemnou soudržností ve všech životních situacích. Drsná mluva zde nepůsobí vulgárně, ale umocňuje a odlehčuje určité chvíle. Pro mne je to Pan spisovatel. Jsem ráda, že Zlodějka knih a tato nebyla vrchol a určitě se dočkáme i dalších.

28.05.2020

Já, PoutníkJá, PoutníkTerry Hayes

Opravdu lahůdka! Krásně psané- když chceš svobodu, vzdej se toho, na čem lpíš, řeší se maličkosti, závažné problémy zůstanou nevyřešené a mnohé další, které nenechají čtenáře, dokud není konec. Téma je tak aktuální, až člověka mrazí. Lepší napínavou knihu jsem nečetla. Dávám 5 bodů!

04.09.2017

Jana EyrováJana EyrováCharlotte Brontë

Krásná klasika, obraz anglické společnosti 19. století. Morálka, sociální postavení ženy, chudoba a bohatství, veřejné mínění, pokrytectví. Lidská podstata je pořád stejná a přetrvává i dnes.
Ke knize jsem se vrátila v rámci čtenářské výzvy.

22.02.2018

Mramor a plátnoMramor a plátnoStephanie Storey

Skvěle napsané, zvlášť příběh Michelangela. Mám ráda životopisné romány, četla jsem i Kámen a bolest. Skláním se před vytrvalostí, urputností a touhou spojenou s uměleckou tvorbou i překonávání nedůvěry v sebe sama. Nevím, jestli by současníci byli schopni tohle všechno ustát.

09.01.2019

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Další zdařilá kniha, kterou by si měli všichni přečíst- jako varování před nebezpečnými činy a myšlenkami, souvislost mezi příčinou a následkem a nikdy nezapomínat na lidskost, morálnost, sounáležitost a soucit.

19.06.2019

Noc v LisabonuNoc v LisabonuErich Maria Remarque

Tak jsem se vrátila po mnoha letech ke krásné klasice. Působivý a smutný příběh z druhé světové války- zrůdnost nacismu pořád nahání strach a varuje před nebezpečím podobného smýšlení. Je dobře, že knihy E.M. Remarqua se stále znovu vydávají. Krásné čtení!

31.08.2019

Skleněný vrchSkleněný vrchFrantišek Niedl

Autor mistrně odhaluje lidské nitro, boj se sebou samým, radosti, prohry, morální hodnoty, odvahu a spokojenost. Zvlášť v dnešní povrchnosti a pohodlnosti,bych knihu zařadila do doporučené literatury pro školy. Zůstalo po ní milé teplo v duši.

09.05.2015

VitkaVitkaKateřina Tučková

Další úžasná kniha oblíbené autorky. Obdivuji její schopnost vystihnout podstatu všeho takovým způsobem, že všechny její příběhy jsou čtivé, obohatí čtenáře o nové poznatky, i smutné věci jsou podány s citem a jemností. Zaslouží si plný počet bodů.

22.01.2020

Nová dobaNová dobaM. Lamballe (pseudonym)

První z nové série se povedla. Vděčné téma a uvěřitelné příběhy hlavních postav. Uvidíme, jak to bude pokračovat. Pohodové nenáročné čtení.

20.08.2020

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

úžasná kniha- jazyk, myšlenky, příběh! doporučuji!!! Nejdřív jsem viděla film, potom jsem si knihu koupila a za dva dny přečetla. Patří k těm, o kterých po přečtení několik dnů přemýšlím a po čase se vracím.

03.03.2014

Parfém bláznivého tanceParfém bláznivého tanceTom Robbins

četla jsem první vydání, byla jsem nadšená a pak jsem ji dostala pod stromeček, po několika letech přečetla znovu, jsem ráda, že ji mám. Doporučuji!

06.11.2014

DeníkDeníkAnne Frank

Pozoruhodné úvahy čtrnáctileté dívky, zralost úsudku a projevu. Dovede si někdo představit být tak dlouho uvězněný v uzavřené společnosti bez možnosti volného pohybu s pocitem strachu z prozrazení a uchovat si sny, touhy a zdravý rozum?
Určitě by si to měl každý přečíst!

15.02.2016

PřestřelkaPřestřelkaJan Procházka

Také pro mne nezapomenutelná kniha Jana Procházky. Četla jsem ji ještě předtím, než byla zakázaná. Potom jsem si ji koupila v antikvariátu, časem se k ní vracím. Je obrazem doby, kterou jsem zažila na prahu dospělosti. Určitě by si ji měli přečíst všichni!

21.02.2016

Dopisy, které nikdo nečetlDopisy, které nikdo nečetlIona Grey

Přikláním se k těm, co chválí. Nemám moc ráda sladké milostné romány, ale na dovolené se hodila. Každá žena potřebuje být pro někoho ta jediná a pak se cítí jako královna. V případě hlavní hrdinky na jedné straně manžel, který je neschopný cítit lásku k ženě, na druhé vztah plný porozumění a lásky s milencem. Kdo by odolal?

03.09.2018

Jeden den Ivana DěnisovičeJeden den Ivana DěnisovičeAlexandr Isajevič Solženicyn

Klasika. Každý by ji měl číst zvlášť v dnešní době, když tolik lidí projevuje nespokojenost se svým životem, jak hlavní hrdina přežíval v podmínkách, které si nikdo z nás neumí ani představit a jak málo stačí člověku, aby prožíval pocit štěstí.

07.02.2019

Lazarovy ženyLazarovy ženyMarina Lvovna Stěpnova

Je tam všechno- láska, víra, naděje, zoufalství, nenávist, strach a všechny ostatní projevy a vlastnosti, kterými se projevuje lidská bytost. Výstižně, drsně a otevřeně popsaná podstata ruského člověka, společnosti s mocenskými a politickými vztahy v Rusku na konci 19. století až téměř do konce 20. století. Určitě si kniha ocenění zaslouží, doporučuji přečíst!!!

15.07.2019

Kanibal z Nine ElmsKanibal z Nine ElmsRobert Bryndza

Pro mne nejslabší z autorových knih. Píše poutavě, ale tenhle příběh je překombinovaný, plytký,nereálný, až moc morbidní. Četla jsem všechny jeho knihy, ale myslím, že už stačilo. Nemusí být všude krev a chorobná mysl, aby detektivka byla dobrá. Ale je to můj názor a druhý to vidí jinak. Proto je tolik knih, abychom uspokojili svoji závislost na čtení.

14.01.2020

Dokonalá smrtDokonalá smrtHelen Fields

Opět musím dát 5 hvězdiček a čekám na dodání DONALÉ TICHO

11.08.2020

DřevařiDřevařiRoy Jacobsen

Působivě napsaná kniha, hlavní hrdina je vnímán okolím jako místní blázen- je zvyklý žít sám, dokáže si se vším poradit, má v sobě jakési životní moudro a zásady, které mu pomůžou přežít i při obsazení jeho města nepřítelem. Svým jednáním dokáže stmelit partu lesních dělníků z řad příslušníků nepřátelské armády. Jejich úkolem je zásobovat posádku dřevem. Vyvine se mezi nimi přátelství a společně se jim podaří uniknout a přežít. Je to velmi zajímavý příběh, pohled na charakter a chování lidí ve vypjaté situaci.
Doporučuji.

24.09.2013

PoselPoselMarkus Zusak

Zlodějka knih i Posel jsou úžasné, každá jinak. Autor i přes svůj věk je velmi vyzrálý, umí chytit za srdce! Doufám, že se brzy dočkám jeho dalších příběhů.

28.06.2015

GejšaGejšaArthur Golden

Když jsem se rozhodovala v rámci čtenářské výzvy v kategorii nejlépe hodnocených knih, sáhla jsem znovu po mé oblíbené. Myslím, že taková sebekázeň a síla, vytrvalost, odvaha a cílevědomost, kterou hlavní hrdinka prokázala zasluhuje obdiv a úctu.

13.03.2016

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Překvapení a hodně milé! Krásně obyčejně podaný život několika generací jedné rodiny. Při čtení jsem znovu prožívala i svůj život a autorka mě mluvila z duše. Absurdita éry, která nás všechny něčím poznamenala.
Určitě si přečtu i druhou knihu.

03.12.2017

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Moje druhá přečtená kniha o potopení lodi Wilhelm Gustloff zase z jiného pohledu. Líbilo se mi literární zpracování pocitů a postojů všech hlavních hrdinů, hrůzný dopad na osudy lidí během války. Mám obavu, že jsou lidé nepoučitelní a vždycky se najde někdo, kdo je schopný vyvolat takové hrůzy.

25.03.2018

Měděný jezdecMěděný jezdecPaullina Simons

Také chválím! Pravdivě popsaná absurdní a krutá bolševická doktrína, která zmrzačila a zničila tolik lidských životů. Přečetla jsem celou sérii. Některé popisy milostných scén, které se často opakovaly bych vynechala, ale celkový obraz tehdejšího dění stojí za přečtení! Dávám 4 hvězdičky.

22.06.2018

Motýlí křikMotýlí křikJan Tománek

Stojí za přečtení! Lidé by měli přemýšlet nad způsobem života, jak snadno a ochotně podléhají manipulaci a jsou ochotní věřit čemukoliv, co se hlasitě předkládá.

21.01.2019

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Klasika! Boj starého unaveného rybáře s velkou rybou, samotou, vzpomínky na uplynulý život- mládí, sílu.

25.01.2019

Dokonalá kořistDokonalá kořistHelen Fields

Ještě lepší než předchozí. Už mám připravenou Dokonalou smrt. Musím ještě pořídit zatím poslední díl. Jenom doufám, že autorka nepoleví v dokonalosti,aby úroveň nešla dolů.

30.07.2020

Dokonalé tichoDokonalé tichoHelen Fields

Opět nezklamala. Doporučuji!

31.08.2020

Čekání na nekonečnoČekání na nekonečnoFrantišek Niedl

Moc se mi líbila. František Niedl je další můj "pan spisovatel". Jeho hrdinové jsou skuteční ve své lidské podstatě i se svojí silou a slabostí. Mnozí z nás by se v nich dokázali najít. V době popisovaného příběhu mě bylo 18 let, proto jsem atmosféru tehdejší společnosti prožívala znovu- splynout s davem, nechat si své názory pro sebe.
Určitě doporučuji přečíst!

05.10.2015

MaydayMaydayThomas H. Block

Knihu jsem četla v roce jejího vydání, velice se mi líbila, v té době nebylo na trhu takové množství literatury, ze které se dalo moc vybírat, mám na mysli zábavnou literaturu. Moc se mi líbilo téma a zpracování. Teď jsem se k ní vrátila. Mám sice už trochu jiný pohled, ale stále je čtivá, napínavá a aktuální.

27.12.2015