Marie Marie komentáře u knih

Štědrý večer slečny Zuzanky Štědrý večer slečny Zuzanky Marie von Ebner-Eschenbach

Další kniha, do které jsem se pustila jen kvůli výzvě. Čekala jsem čtení ve stylu Javořické nebo Pittnerové, ale byla jsem překvapena. Ano, v dnešní době to může někomu přijít trošku naivní, ale mě se kniha moc líbila. Autorka popíše ve zkratce osobnost člověka včetně předchozích životních okolností, které z něj udělaly člověka, kterým právě teď je, a pak zvrat, který ho zcela změní a obrátí jej buď ke zcela novému přístupu k životu a on najde východisko a cestu ke spokojenému žití nebo tím naopak jeho život skončí... Autorka zde přistupuje k lidem bez předsudků - pokud je někdo naprosto bezcitný, vidí všechny ty okolnosti, které z něj takového člověka udělaly a vždy vidí možnost zvratu. To je mi velmi blízké.

24.04.2018 5 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Tuhle knihu jsem začala číst čistě jen kvůli Výzvě 2018, protože jsem v naší knihovně nic jiného nenašla - tedy od SK autora. Obvykle takové knihy nevyhledávám, ale byla jsem překvapená. Vtáhla mě do děje natolik, že jsem ji prostě musela dočíst hned tentýž den... ještě že jsem měla poměrně volněji, tak to znamenalo čtení "jen" do dvou do rána.
Jediné, co mě rozčilovalo, bylo to, že když ta dívka zmizela a oni tušili, že je to průšvih, tak se ani nepokusili o nějakou rozsáhlejší pátračku. Nejdřív sáhodlouze žvanili u jejích rodičů a pak už byla tma, ale ani další dny jí nehledali na místech, kde byly vinice. Co kdyby se přeci jen zadařilo a se psi by to přece mělo jít... Podle mě neudělali vše, co bylo v jejich silách. Místo toho šli čistě přes výslechy.
Ale to mi vadilo spíš lidsky. Děj napínavý.

18.04.2018 4 z 5

Víkend v Londýně Víkend v Londýně Jan Folný (p)

Zdá se, že autor nemá moc valné mínění o lidech obecně, ale především o mužích přibližně jeho věku... Taky pozoruju, že tahle (moje) generace má řekněme krizi identity a potřebuje zjistit, kým vlastně jsou a co je jejich úkolem v životě, ale tenhle pohled je trochu drsný a hlavně působí dost "jednoduchým" dojmem. Jen doufám, že až tak zlé to s nimi není...

17.04.2018 3 z 5

Pařížské kroniky Pařížské kroniky Hanuš Jelínek

Zajímavé - autor popisuje svou zkušenost, kdy byl v Paříži a účastnil se oslav a jednání, která následovala po skončení I. světové války. Tolik národního sebevědomí, oslav našeho národa a víry v budoucnost... Zdá se, že II. světová válka a to, co následovalo, bylo daleko větší ranou pro to všechno, než jsem si myslela. Snad se k tomu časem opět propracujeme.
Jinak jazyk je pochopitelně archaický a navíc autor používá mnoho cizích slov, přesto zajímavé čtení.

16.04.2018

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Velmi mě překvapila. Sama bych si tu knihu asi nevybrala, ale byla mi doporučena. Moc se mi líbila a překvapila v tom, že ačkoli vlastně začíná tak trochu "od konce", netušila jsem, jak se děj vyvine. A vždy, když už jsem si "dělala obrázek" a třeba zaujala postoj vůči některé z postav, zase se vše ukázalo být trochu jinak...

26.02.2018 5 z 5

Hledání štěstí Hledání štěstí Stanislav Struhar

Zvláštní kniha. Nezvyklá. Nemá začátek ani konec a k ději nějak chybí něco jako ponaučení, nosná myšlenka. Možná je to jen nezvyk. Jako když vyříznete krátkou epizodu z života člověka, popíšete některé události, které se v té chvíli odehrávají, možná několik jeho vzpomínek, myšlenek nebo reakcí, ale už chybí větší souvislosti, hodně věcí si buď domyslíte nebo prostě netušíte. Raději se knihami nechám inspirovat, čerpám z nich třeba možná řešení, pochopení jednání druhých atp. Tohle mi připomíná jízdu autobusem, kdy slyšíte hovor lidí za vámi, ale pak vystoupí a vy už nevíte, jak to dopadlo, proč mluvili zrovna takto, ani co si vlastně doopravdy mysleli... prostě se na chvíli zabavíte, ale nic z toho.
Na druhou stranu tedy třeba přiznat, že je autor alespoň originální. Není zodpovědný za mé rozpaky. :-)

18.02.2018 3 z 5

Trápení lásky Trápení lásky Jan Cimický

Nelíbila se mi. Spousta slov, ale nereálná, taková bez opravdu prožitelné hloubky.

09.02.2018 1 z 5

Kryon 5 - Cesta domů Kryon 5 - Cesta domů Carroll Lee - Kryon

Vřele doporučuji. Omlouvám se, ale někdy cizí slova seděla víc než více české ekvivalenty. Přesto je to skvělá kniha, kterou bych doporučila každému, kdo se snaží pochopit smysl života, nebo prostě ví, že musí být něco víc - bez ohledu na to, zda je zkušený esoterik nebo je pro něj duchovní svět zcela neznámá oblast. Toto je společně se 4. knihou výjimka v řadě. Ostatní jsou psány formou učení, ale Cesta domů je psána jako příběh Michaela Thomase - muže, který vlastně ani nemá pořádný život - je nespokojený v práci, nic ho netěší, vztahy už vzdal... a pak se jednoho dne setká v nemocnici s andělem a rozhodne se vydat na tajuplnou cestu záhadnou zemí plnou andělů. A zde pochopí, o čem vlastně život je, proč se mu dějí některé věci a jak to všechno změnit... Četla jsem ji 5x a stejně pokaždé místy pláču a místy se směju. Jen autor není dvojice "Lee - Carroll", kteří napsali knihy Černá labuť vzlétá a spol. Toto je muž jménem Lee Carroll. Od něj vyšlo v Čechách 14 Kryonových knih a dvě knihy o Indigových dětech (3. vydáme v průběhu tohoto roku).

24.01.2018 5 z 5