mariana mariana komentáře u knih

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Jedna z nejlepších. Je tu sice slečna Marplová, ale i další ženská hrdinka, která za starou dámu odvádí "špinavou práci". Napínavé, originální a strašidelné. Jen nevím, pro kterého chlapa se Lucy nakonec rozhodla:-)))

Proč nepožádali Evanse? Proč nepožádali Evanse? Agatha Christie

Mám radši Marplovou a Poirota. Christie je perfektní v detektivkách, ale nesedí jí špionáže - to říkal i J. Škvorecký:-)) Pořád jsem čekala a čekala, ale překvapení se nekonalo. U jejích jiných knížek jsem četla s otevřenou pusou, ale to není tenhle případ.

3x slečna Marplová 3x slečna Marplová Agatha Christie

Typická Christie. Napínavé příběhy, kde nemáte šanci odhalit vraha. Nejvíc se mi líbila Mrtvá v knihovně - skvěle vypracovaná zápletka. Štve mě, že to zfilmovali a úplně předělali!

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Dojemné a přece detektivka!! Agáta ukázala, že má smysl pro poezii. Jen mám pocit, že podobný motiv použila už v jedné povídce z Úterního klubu??

Noc, kdy jsem měla zemřít Noc, kdy jsem měla zemřít Veronika Černucká

Mně se to líbí. Nemám ráda dlouhé popisy, detektivka musí "frčet". A tady to "frčí":-))) Nevím, jestli se to dá říct o detektivce, ale tahle je psaná tak nějak poeticky. A obsahově? Měla jsem pocit, že si se mnou autor pohrává a že mě má dost na háku:-))) Fakt je, že jsem neuhádla vraha ani jednou. A to mám detektivky přitom ráda a hafo jsem jich přečetla. Nedostatek vidím jen jeden - škoda, že jsou to povídky. Většina z nich by se dala rozpracovat do románu. Jestli je tohle prvotina, tak klobouk dolů. A to vážně. Líbily se mi: Téměř dokonalý zločin a Věštkyně mívají pravdu - to mi lehce připomnělo Christie a její Nekonečnou noc. Asi tím stylem. Povídky, co vypráví chlapi, se mi až tak moc nelíbily. Radši se vžívám do hrdinek. Škoda jen, že se z mých favoritek vyklubaly vražedkyně:-)))

Bible Bible neznámý - neuveden

Nevím, jestli Bible patří do beletrie, ale když tu máte i Můj boj od Hitlera, tak budiž:-))) Pro mě je to dogmatika stejně jako Hitler. A že z toho vychází naše civilizace? To fakt neberu! Na fakultě jsme měli teologii i religionistiku (srovnávání jednotlivých náboženství). Díky Bože (nebo bože:-)))) za religionistiku. Četli jsme různé knihy, učili se o různých náboženstvích. Každé má něco do sebe. Jsem ateistka a Bible je pro mě knížka jako každá jiná. A z pohledu beletrie? To bych tomu musela dát maximálně jednu hbězdičku. Je to zmatené, čtenář se neorientuje, jazyk je archaický atd. I na první pohled zajímavé příběhy jsou zpracovány tak, že bych usnula. Těšila jsem se na Zjevení sv. Jana, ale i to je napsané dost nudně. A takový krásný horor z toho mohl být:-))) Věřícím se omlouvám:-)))

Nápady čtenáře detektivek Nápady čtenáře detektivek Josef Škvorecký

Bomba!! Ideální knížka pro milovníky detektivek i pro budoucí autory detektivek:-))) Všechny kapitolky jsou zábavné, poučné a řekla bych, že Škvorecký psal srdcem. Je vidět, že sám je fandou detektivek. Začíná u vzniku detektovek, vybírá nejznámější spisovatele, uvádí kritiky a komentuje. Vzadu je abecední seznam autorů a jejich knížek. škvorecký je objektivní a vždy uvádí několik názorů. Zastává se detektivek a to se mi líbí. Nejlepší kapitolky byly podle mě ke konci, kde uvažuje o tom, jak by měla vypadat ideální detektivka současnosti. Cením, že je zastáncem "křížovkářské školy". S jeho názory se ztotožňuji - například tvrdí, že D. Hammet píše líp než Hemingway. A má recht:-)))

13.05.2011 5 z 5

Dobrodružný život milovníka starých tisků Dobrodružný život milovníka starých tisků Dorothy L. Sayers

Některé povídky jsou dobré, ale nemůžu si pomoct - připadají mi zastaralé. Dnešnímu čtenáři asi moc neřeknou. Lord Petr je originální hrdina, ale někdy se chová tak nabubřele, že byste ho chtěli profackovat:-))) V tomhle překladu jsou knižní a archaické výrazy. Když to srovnám s Doylem, tak kam se na něj Doroty hrabe!!!

13.05.2011

Pohřbení ve snu – Deset a jedna japonská detektivka Pohřbení ve snu – Deset a jedna japonská detektivka * antologie

Přečetla jsem zatím jen první povídku a připadá mi skvělá. Napínavá a zápletka je originální. Těším se na další povídky:-))

13.05.2011 4 z 5

Zátiší s vránami Zátiší s vránami Lincoln Child

Napínavá, originální a zajímavá knížka. Pointa je trochu jak od Agáthy Christie - vraždění podle básniček. Ke konci jsem už věděla, jak to dopadne, ale jinak na knihu nedám dopustit:-))) Detektivka a horor v jednom!

13.05.2011 4 z 5

Pěkná knížka. Seriál se mi líbil míň.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Napínavé, strašidelné a bezvadný konec. Filmové předělávky jsou trapné - hlavně pokud se nedrží scénáře. SPOILER Umřít mají všichni černoušci a ne že se dva dají dohromady. V originále se všichni provinili, tak mají být všichni potrestáni. Nejlepší detektivka všech dob!

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Jde to, ale je tam hodně stránek o dětství. Lepší je Kingův životopis, ten má grády a říz. O psaní toho A. moc neprozradila. Zajímalo by mě, jak vznikaly její knížky. A uvítala bych rady, jak psát jako ona:-))) To King čtenářům radí. Jeho nejlepší rada je: Chcete psát knížky? Tak je pište:-)))

Psohlavci Psohlavci Alois Jirásek

Zapomněla jsem dodat, že kupodivu Jiráskovy básničky jsou dobré. Třeba tendenční U rakve dělníkovi mě dojala. Vážně

Psohlavci Psohlavci Alois Jirásek

Na Jiráska to není nejhorší. Dokud jsou to maximálně dvě knížky, tak to jde, ale louskejte po večerech F.L. Věka. Ty popisy jsou přímo vražedné

Pohled šelmy Pohled šelmy František Niedl

Bezva. Čtivé, napínavé. Knížka se povedla. Přečtěte si ji!

Hrob třinácté panny Hrob třinácté panny Naďa Horáková

Ještě lepší než Dáma v modrém. Napínavé, vypadá to jako horor, ale nakonec se všechno normálně vysvětlí. Doporučuju!!!

Dáma v modrém Dáma v modrém Naďa Horáková

Super! Vtipné, napínavé. Prostě klasika. Ani se to nemuselo odehrát v Česku, je to jako anglická detektivka

Tři panáky pro Evženku Tři panáky pro Evženku Juan Zamora

Jaké vzdělání má autor? Má vůbec maturitu z češtiny? Bez urážky, ale tohle se nedalo dočíst do konce a to přečtu cokoliv

31.03.2011 odpad!