Margie94 Margie94 komentáře u knih

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

(SPOILER) Jako milovnice psů mi během příběhu párkrát vyhrkly slzy do očí...toho Gumpova utrpení bylo na mě prostě příliš...a když už se měl dobře u svého nového páníčka, tak příběh najednou skončil :/ pár stránek navíc a asi bych dala 5*

31.05.2020 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Uff...tohle bylo něco. Po Anežce, která se mi velmi líbila (ačkoliv její téma je stejně tak ponuré jako v tomto případě) jsem šáhla po Houbařce, takže se pro mě jedná o druhé setkání s autorkou. A opět to bylo brilantní, dokonce lepší jak Anežka. Z vyprávění na vás sahala ponurost, deprese, sem tam světlejší chvilky ze života hlavní protagonistky Sisi. Intimní sonda do vyprávění o její rodině a o tom co ji poznamenalo do konce života. Při čtení mi jí bylo neskutečně líto a bylo mi do breku. Jazykově je kniha napsaná neskutečně čtivě, přímo čtenáře vtahuje do celého komplikovaného příběhu a napíná ho, co se bude dít na dalších stranách. Za mě naprostá spokojenost i přes smutné téma knihy. 5*

15.11.2019 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Jo, opět to bylo moc fajn - stejně jako druhý díl. Osazenstvo Kostky prostě neubírá na absurditě a každodenních strastech šlechtického života. Jen ta spousta peněz furt chybí :D

15.11.2019 4 z 5

Život podle Lucie Život podle Lucie Lucie van Koten

Luciin blog a její příspěvky sem tam čtu již asi dva roky, tak jsem byla zvědavá na vydání jejích příběhů v knižní podobě. No upřímně žádná sláva, prostě průměrná autobiografie. Něco bylo zajímavého, něco méně - nejvíce mě bavily popisy života v zahraničí a naopak mě docela zklamala ta "těžká" část, kdy Lucka žila v nezdravém vztahu a trpěla depresemi. Netuším, ale u téhle části mě to prostě nevzalo za srdce. Ale jako krátká "oddychovka" to bylo docela fajn.

15.11.2019 3 z 5

Mluv Mluv Laurie Halse Anderson

Další moje YA kniha a já prostě čekala víc. Víc emocí a větší gradaci příběhové linky. Melindino trauma mělo jít víc do hloubky, bylo to dle mého docela povrchně napsáno - jenom, že nikomu nic nemůže říct, nemůže ospravedlnit své konání, odvrací se od rodičů (kteří si s ní měli sakra promluvit!)... možná to mladí čtenáři vnímají jinak, ale já jako dospělá osoba měla s tímto problém. Od autorky oceňuju doslov, kdy se vyjadřuje proč knihu napsala a také zmínila centra pomoci obětem násilí.

15.11.2019 3 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Tohle bylo prostě nádherně roztomilý :) Příběh o strašidýlku, co se všeho bojí. Knihu doplňují opravdu krásné ilustrace a příběh dobře odsýpá a graduje. Jako pohádka pro děti od 6 do 8 let ideální :)

15.11.2019 5 z 5

Bohužel, po třech velmi dobrých dílech (kdy první byl absolutně nejlepší) mě čtvrté pokračování docela zklamalo. Nové postavy mě vůbec nezaujaly, scény byly hrozně vyumělkované až přitažené za vlasy (neříkám, že v předchozích dílech takové nejsou taky), vůbec mi to nesedlo, chybělo mi víc akce na Kostce a to, co se dělo někde na chatě a v Praze mě vůbec nezajímalo. Celkově jsem našla o mnoho míň momentů, kdy jsem se uchechtla nebo se smála jak sluníčko na hnoji, proto tedy hodnotím pouze 3*

15.10.2019 3 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Moje druhá kniha od paní Soukupové po pro mne příliš nepřesvědčivé knize "Pod sněhem"... a překvapení se nekonalo. :/ Styl psaní mně absolutně nesedí - to množství čárek, které oddělují každou jednotlivou myšlenku tak, že věta nakonec má přes tři řádky, to mé čtenářské srdce prostě ubíjí. Kolikrát jsem se nachytala, jak čtu některé dlouhé věty pořád dokola a říkám si, proboha, co to je za slovosled. Za mě prostě definitivní ne a paní Soukupové už asi šanci nedám. Dvě hvězdičky uděluji za sympatické (a bohužel vnitřně velmi nešťastné) postavy Jitky a Adélky.
#nedocteno

15.10.2019 2 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Ufff, tak tato kniha mi dala opravdu zabrat... s velkými přestávkami jsem ji četla asi 4 měsíce, protože snový svět, který zde Backman vytvořil pro malou Elsu, byl na mě příliš složitý, neorientovala jsem se v něm a děj se mi tak hrozně pletl. Občas jsem absolutně neměla tušení, zda se děj odehrává v realitě nebo ve fantazii. Zlom naštěstí nastal asi tak po půlce knihy a od té chvíle jsem se od ni nemohla odtrhnout. Elsina babička byla opravdu neskutečná komediantka, se kterou se nikdo ani chvilku nenudil, jen škoda, že si pro ni osud nachystal takový konec. Britt-Marie mi přišla jako strašná babizna, ačkoliv se na konci dozvídáme, že s ní není všechno tak černobílé jak se na první pohled zdá. Už se těším, až si přečtu celý její příběh v knize Tady byla Britt-Marie.

+ velký a rozmanitý fantasy svět
+ babička jako naprosto prdlá postava, která se ničeho a nikoho nebojí
+ neskutečně silné přátelství babičky a Elsy

- velké množství postav
- složitý děj

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

Tak něco podobného (jak námětem, tak i jazykovou stránkou) jsem asi ještě nikdy nečetla. Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě, jinak bych se o ni asi nikdy nedozvěděla. Autor v knize líčí poměry v Albánii v 30. letech 20. století. Vypravuje nám a popisuje tradiční zvyky horské oblasti a s ní spjatou takzvanou krevní mstu a právo Kanunu. Líčí prostý život horalů a jejich každodenních povinností a rolí ve společnosti.
Musím říct, že se mi to nečetlo vůbec lehce, některé kapitoly snad neměly konce. Hustý text a ještě k tomu s tak silným tématem nebylo pro letní čtení zrovna dobrou volbou. Chtěla jsem hodnotit 3*, ale vzhledem k pro mě velké originalitě příběhu a silným příběhem hodnotím 4*.

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Po Princezně, která se zachránila sama jsem se v opojení rovnou vrhla do Mléka a medu. Oproti princezně musím říct, že je to takové dospělejší a témata jdou více do hloubky. Setkáme se zde se surovostí, lehkou erotičností, zármutkem, depresí, které pramení z traumat o kterých autorka mluví. Musím říct, že se mi to líbilo víc, než princezna, ale na 5* to nevidím. Každopádně Květy slunce si v budoucnu určitě nenechám ujít.

03.09.2019 4 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Hodně zvláštní a zajímavé čtení, které je rozděleno do tří hlavních příběhů, přičemž jedno je upřednostňováno a má větší rozsah. Na začátku člověk moc dobře nechápe, proč Květa doupě buduje, ale jak se člověk blíží ke konci, všechno do sebe krásně zapadá. Mezitím sledujeme další dva příběhy, přičemž se s hlavním příběhem setkají jen v krátkých okamžicích. Trošku mě mrzí, že jsme příběh nemohli sledovat z pohledu Bohumilovy manželky Marie, která svého manžela postrádala...určitě by to byl další zajímavý vhled do příběhu. Celkově hodnotím 4*

03.09.2019 4 z 5

Poprvé jsem četla něco takového a musím říct, že se mi to docela líbilo :) je to taková sonda do mysli mladé slečny, kterou trápí lecjaká životní trápení a pozorujeme, jak se z toho dostává a nalézá sebe samou. Místy to bylo velmi depresivní a nečetlo se mi to lehce, avšak jak napovídá název knihy, nakonec se zachránila :)
PS: čteno v angličtině a doporučila bych knihu i lidem, kteří by rádi něco přečetli v angličtině, ale bojí se toho :)

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Jó, život na opravdové vesnici, to není pro úplně každého :D Drby, pomluvy, závist, starosti a léty zrající zášť dělají mezi obyvateli a sousedy své. Velmi dobře byla zachycena propast mezi generacemi (mladí X staří, děti X rodiče), jak si vzájemně nerozumí a nedokážou se pochopit a vcítit do toho druhého.
Nebylo to úplně špatné a jako oddechovka od každodenních starostí bych řekla ideální. Tedy pokud vás takovéto životní problémy v knize od čtení neodrazují.

07.04.2019 3 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Naprosto parádní a napínavý thriller, který opatrně a pomale rozkrývá hrůzná tajemství městečka Wind Gap, z kterého pochází hlavní hrdinka Camille. Tajemství obestírající i její vlastní rodinu, která patří mezi městskou smetánku. Příběh se místy vlekl a ke konci nabral překvapivě rychlý spád, který vyústil v odhalení vraha mladých holčiček. Za mě velmi dobrá četba, ubírám jednu hvězdičku za rychlý a možná trošku odbytý konec.

07.04.2019 4 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Moje snad první opravdická YA kniha a já jsem nadšená. Přestože mi již pár let není -náct, tak jsem si tento příběh opravdu užila. Fandila jsem Jevě, sympatické mladé hlavní hrdince příběhu a zároveň jsem litovala zakleté Zvíře a doufala v happy-end. Ačkoliv jsem nikdy neviděla celou filmovou předlohu a tak nemohu srovnávat, jak dalece se kniha od původního scénáře liší, tak se mi tento příběh velmi líbil. Vyprávění mě bavilo, zpříjemňovalo mi to cestu do školy i ve škole a já nemohu jinak, než hodnotit 5* :)

07.04.2019 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Nemám slov... před chvílí dočteno a zatím na to nemůžu přestat myslet. Cítím smutek, strach, úzkost a bezmocnost a přemýšlím nad osudy hlavních hrdinů. Jak si byli tak blízko a přitom tak daleko. Na jejich bezútěšné dětství, které je poznamenalo na roky dopředu a na to, jak jejich neschopnost spolu komunikovat jim vypalovala díru do srdcí. Bezkonkurenčně je tohle jedna z nejlepších knih, které jsem kdy přečetla.

07.04.2019 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

tak tohle bylo opravdu zvláštní a neobyčejné čtení... ještě teď mě při vyslovení "betonová zahrada" přejede maličko mráz po zádech...

08.03.2019 4 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

příjemná pohádková oddychovka, která mi na jeden den zkrátila cestování v mhd :)

08.03.2019 4 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

neskutečně živá divadelní hra se svižným tempem :) přiznám se, že než jsem se rozhodla knihu přečíst, o Vítězslavě Kaprálové jsem nevěděla vůbec nic... neuvěřitelný hudební talent, kterému osud nepřál a jeho život ukončil velmi brzy...
Po Žítkovských bohyních jsem byla po dočtení Vitky velmi mile překvapena a toto dílo posunuju v žebříčku před bohyně :) už se nemůžu dočkat, až přijde v mém "to read" na řadu Gerta :)

08.03.2019 5 z 5