Margerite Margerite komentáře u knih

Na stráži Na stráži Dmitry Glukhovsky

Od Gluchovského jsem kromě trilogie Metro četla už jen Soumrak. Metro je za mě naprosto úžasné a podmanivé, o to víc jsem byla zklamaná ze Soumraku. U Stanoviště je podle mě autor zase ve svém žánru, kde se mu tak daří. Mohlo to být o fous lepší, ale i tak je to 4* postapo. Těším se na druhý díl.

07.04.2024 4 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Ze začátku se příběh rozjíždí hodně pomalu a vy vlastně víte (díky vyšetřování), jak jedna ze dvou linek dopadne. Rodinka na venkově na zabití, ale ani vyšetřovatel Týr mě moc nenadchnul. Potěší cameo Huldara (série Huldar a Freya), ale vlastně se skoro nedstane ke slovu. Postupně se člověk začítá víc a víc a začne ho zajímat, jak tuhle motanici autorka rozplete. Řešení za mě nakonec fajn, poměrně uvěřitelné. První půlka 3*, druhá 4*, přikláním se ke 4 a těším se na další díl.

Huldar a Freya za mě pořád od autorky nejlepší počtení.

05.04.2024 4 z 5

Krvavé stíny Krvavé stíny Jérôme Loubry

Tak nakonec velké zklamání. První 3/4 bych dala 4*, ale pak to jde všechno do kytek. Vysvětlení celého příběhu bylo až moc neuvěřitelné. Škoda, asi bych dala přednost opravdovým čarodějnicím. Poslední čtvrtina za mě 2*, takže celkově nakonec 3*.

09.03.2024 3 z 5

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Aktuální hodnocení 82 % je podle mě příliš vysoké. Kniha je dost roztahaná, spoustu věcí si domyslíte předem. Kdo se chce bát, tak tady narazí. Nápad hlavních bubáků je za mě super, ale zpracování vázne, stejně jako překlad. Občas jsem se musela i smát, když hrdinka "vyvrátila" místo vyzvrátila večeři a podobně. Vyvrací se snad strom, nebo ne? A sukně se jí prý "nadýmaly" místo nadouvaly, no to už ani nebudu komentovat. A takových perel tam najdete spoustu. Čtivé to sice celkem je, ale že bych učurávala strachy, což bych u hororu fakt ráda, se říct nedá. Za mě pouze průměr.

06.03.2024 3 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Ulítlé, ale zábavné. Lepší než 1.

23.02.2024 4 z 5

Sestry Foxovy Sestry Foxovy Lucie Hlavinková

Téma zajímavé, ale zpracování více než chabé. Nedočteno.

13.02.2024 2 z 5

Sekta Sekta Mariette Lindstein

Ze začátku se knížka tvářila hrozně "cool", ale nakonec to bylo takové utahané. Celý děj se dost vlekl a akčnější konec jsem čekala. Ten to ale nezachránil. Tak nějak chápu, co autorka chtěla čtenáři předat, ale za mě to nefunguje. Jak se člověk dostane do spárů sekty, aniž by si toho všiml. Pro mě tam bylo minimálně 10 okamžiků, kdy už by s tou prací každý sekl. Překlad za moc nestál, takže za mě slabší 3* hvězdy, ale do dalšího dílu nejdu.

13.02.2024 3 z 5

Temná hra Temná hra Andy Maslen

Silnější 3*, ale víc dát prostě nemůžu. Technička na "Spektru" se až příliš podobá Tilly ze série Washington Poe, tady mohla být inspirace. Postavy, případ i vyšetřování veskrze průměrné. Pocit viny hlavního hrdiny taky ohraný, jmenujme Joonu Linnu, Harryho Holea či z novějších Sebastiana Bergmana. Neurazí, nenadchne. Oddechovka ano, vyšší liga ne. Musím pochválit překlad, na dnešní dobu solidní, kolikrát to stojí za psí štěk. Zkusím další díl a uvidím.

05.02.2024 3 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Dle skóre zde (aktuálně 86 %) jsem čekala víc. Knížka se čte dobře, tempo je dost pomalé, což mi vyloženě nevadí. Naopak mi vadí, že oba velké zvraty člověk odhalí hodně dopředu, včetně pachatele. A rodinná situace hlavní hrdinky mi tedy úplně uvěřitelná taky nepřipadala. Přesto jsou to za mě stále 4*, i když slabší. Velkým kladem je prostředí a jeho popisy, což bylo hodně fajn.

01.02.2024 4 z 5

Píseň, kterou se objasňuje svět Píseň, kterou se objasňuje svět Brian Evenson

Přečetla jsem asi půlku, slabé. U všech povídek zajímavý hlavní motiv, ale nějak to autor nikdy nedotáhl. Za mě ne.

21.01.2024 2 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

3. díl, 3. překladatel a já konečně můžu s klidným svědomím dát 4*. Samozřejmě některé věci jsou trošku moc přitažené za vlasy, takže na plnou palbu to není, ale i tak. Dobré, odpočinkové čtení. A konečně slušný překlad. U 4. dílu vidím zase jiného překladatele, takže už mám trochu obavy.

21.01.2024 4 z 5

Vývrat Vývrat Tove Alsterdal

Ze začátku malinko slabší, ale jakmile se začtete, příběh vás chytne a nepustí. Dobré čtení, doporučuji!

13.01.2024 4 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Moje nejmilovanější kniha Ivanky Deváté. Tahle mě k jejím textům přivedla a nikdy jsem nelitovala, u žádné její knížky. I když typově čtu v 99 % úplně jinou literaturu, na oddech s Ivankou Devátou a jejím humorem si udělám chvilku ráda.

11.01.2024 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Tady snad ani není třeba psát komentář. Krásná kniha, zajímavá svým tématem, které autorka dokázala zpracovat novým způsobem. Literárně skvělé, moc chválím překlad, to už se dnes tak často nevidí, aby byl tak precizní. Četlo se to krásně a zároveň těžce. Jasných 5*.

05.01.2024 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Lepší průměr, ale dalšímu dílu šanci dám, série vypadá nadějně.

03.01.2024 3 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Slaboučké, po cca 1/3 odloženo. Slabé literárně, psychologie postav téměř chybí, je to hodně černobílé. Téma zajímavé, ale špatně zpracované a překlad taky za moc nestojí. Za mě ne, hodnocení zde (aktuálně 86 %) je šíleně přestřelené.

03.01.2024 2 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Tak ten počet zločinů ve Three Pines se nám už samozřejmě úplně vymknul z kloubů i jakékoli myslitelné statistiky. Ale přesto to bylo zase dobré počtení. Zápletka za mě trošku moc přitažená za vlasy, ale vyrovnávaly to svérazné vesnické figurky pro mě v čele s Ruth, kterou poznáme z tak trochu jiné stránky a zjistíme, kdo byl přinejmenším jeden z těch: "Kdo ji ranil tak neodčinitelně, že každý začátek vítá s pokrčeným rtem". Není snad v každém z nás kousek Ruth? Ve mně asi trochu větší kousek, přiznávám. Těším se na další díl.

03.01.2024 4 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Moje druhá knížka Harlana Cobena a asi na nějakou dobu poslední. Jako oddechovka ano, ale jinak to žádná sláva nebyla. Za mě je aktuální hodnocení 87 % hodně nadstřelené.

28.12.2023 3 z 5

Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Za mě bohužel jen 3*. Knížka mě nudila, musela jsem se hodně tlačit, abych dočetla. Čekala jsem survival v australských vedrech a dostala jsem rodinné drama v australských vedrech. Škoda, Sucho od stejné autorky se mi líbilo, Síla příroda také, ale Ztracený v pustině je za mě ze všech tří nejslabší.

18.12.2023 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Tak zatím možná i nejlepší díl série. Cold case mě bavil nad očekávání a délka přesně pro mě:) Jen ta tíha na klíně při čtení byla teda něco. Už se těším na další díl!

03.12.2023 5 z 5