Marek.Sc Marek.Sc komentáře u knih

Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Jiří Hanzelka

Plný plyn k podlahe a zároveň stlačená brzda. Aj tak sa dá vystihnúť chod sovietskeho hospodárstva v „post-stalinistickom“ období 1963-1964. Cestovatelia opísali skutkový stav sovietskeho giganta bez príkras. Plytvanie prírodnými zdrojmi, kamuflovanie reality a neschopnosť ďalších posunov v hospodárstve je faktom, ktorý sprevádza Z+H na každom kroku. Aj keď kniha bola vydaná v roku 1990 (s predhovorom Milana Šimečku v roku „89), správa trochu odráža aj stav v našich končinách. Páčili sa mi najmä dva termíny a to je „pokazucha“ – kult filtrovanej pravdy a „šapkozakidateľstvo“ - podceňovanie súpera a prehnaný pocit vlastnej veľkosti. Mám pocit, že tieto dva „úkazy“ prežili v plnej sile do dnešných dní. A či budú trvať aj v prenesenej forme naďalej, bude asi závisieť len od našich postojov k pravde.

18.10.2020 4 z 5

Druhá planéta Druhá planéta Jana Plauchová

Román prekvapí možno inou variáciou kolonizácie planét. Dôvodom pre ľudstvo tak neuskutočniteľným, ktorý však nie je dôvodom vyspelej pozemskej techniky. Sú alebo skôr boli na Venuši ľudia či bytosti? Aj zadná strana obálky knihy hovorí, že výprava k druhej planéte sa začne, keď padne otázka malého chlapca, ‘Kto postavil toto?’. Ale ako to býva, nie je všetko tak ako sa javí. Záhadná Towsendova choroba, neschopnosť spať či théta žiarenie je len malý výpočet prekážok, s ktorými sa musí druhá stála venerická kozmická stanica vysporiadať. Nie je tona škodu, kniha má tak spád a relatívne logický sled udalostí s vedeckým vysvetlením skutkového stavu.
Pri čítaní som sa nemohol ubrániť dojmu, ako keby som niektoré pasáže videl vo filmoch. Snáď je to len môj názor a pri literárnej tvorbe sme nevedomky trochu ovplyvnení tým, čo sme niekde videli. V tejto knihe to však nie je citeľné a originálny pohľad na možnosť (či nemožnosť) osídlenia iného kozmického telesa. A tu sa to naozaj špecifickým spôsobom dozviete prečo. Toto sci-fi sa mi naozaj páčilo a fanúšikom tohto žánru ho určite odporúčam.

04.10.2020 5 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Táto kniha nie je románom. Rozhovor s pánom Veneziom je biografickou výpoveďou a svedectvom preživšieho člena sonderkomanda. Tí boli so železnou pravidelnosťou každý kvartál sami splynovaní a nahradení ďalším židovským sonderkomandom. Šťastie v nešťastí mal však pamätník nacistických hrôz Shlomo Venezia. Trochu Grék a trochu Talian, ale k jeho smole, židovského vyznania. História je v tomto smere zdokumentovaná a životy ľudí podobných osudov z koncentračných táborov sú spísané v mnohých knihách. Každý príbeh je osobitý a unikátny. Aj tento je jedinečný. Málo sa vie o ľuďoch zo sonderkomanda, o ich plánovanej vzbure a o poslednom turnuse pred pochodom smrti. Bol však jeden z posledných, ktorý vydržal do konca a mohol podať informácie o genocíde, pekelnej práci „v sprchách“ a v krematóriu. Prežil, lebo posledné striedanie ho obišlo. Po skončení vojny uzatvorený do seba nikdy nehovoril kým v skutočnosti bol a čo vykonával. Až po desiatkach rokoch vydal svoju spoveď. Či by kniha mala byť povinným čítaním pre ľudí, ktorí neveria? Skôr áno, avšak názor si musí urobiť bez nútenia každý sám. Fakty však neklamú. Bola to hrôza a je v éteri hmatateľná aj dnes pri čítaní tejto knihy. Určite ju odporúčam, lebo zanechá v čitateľovom ponímaní svetonázoru hlbokú brázdu.

05.09.2020 5 z 5

Palác zrady Palác zrady Jason Matthews

Agentka Dominika Jegorovová je späť. Kniha voľne nadväzuje na Rudú volavku a akcia sa rozbehne hneď na prvých stranách. Kapitánka Jegorovová, alias kódové meno DIVA, je hodená do víru špionážnych hier Kremľa a americkej CIA. Studená vojna neskončila a mocenské záujmy obidvoch strán majú rozdielnu príchuť. „Siloviky“ si už brúsia zuby, aby si odhryzli kúsok koláča z mamutieho obchodu z iránskym molochom. Dvojitá agentka však musí niečo urobiť, aby všetkému zabránila. Zaľúbená do „Najta“ Nasha je pripravená pre spravodlivú vec obetovať takmer všetko. Niečo, tak ako vždy, sa začne kaziť v neprospech naplánovanej operácie a mŕtvoly sa začnú kopiť. Iránska, americká či ruská služba majú na riešenie iný meter. Povinnosť a obeta, majú v spoločnosti čo si ctí humánne zásady, ďaleko od zrady. Nič však nie je nemožné, len nájsť správne páky na zaradenie rýchlostného stupňa k vykonaniu potupy, krádeže, vraždy či zverbovania záujmovej osoby. Spôsob aj dôvod sa už nájdu. Krtko v jednej agentúre si už vyhrabal svoju dieru a nájsť ho v chodbičkách úskokov nebude jednoduché. Sibírski vlci aj americké pumy, chcú dostať svoju korisť. Dymová clona lží je však hustá s mizivým levelom úspechu na jej rozplynutie.
Postavy knihy sa objavujú nenútene a vstupujú do deja, akoby tam mali svoje miesto a nesmú tam skrátka chýbať. Pozitívne aj negatívne. A plukovník Zjuganov? Toho budete nenávidieť už len pri jeho opise a nie je na škodu, že si zaslúžil toľko miesta na stránkach Paláca zrady.
Čitateľovi je temný a drsný svet špionáže ponúknutý originálnym spôsobom. A aj keď milovníkmi špionážneho žánru, s načítaným množstvom spy titulov, je záverečná pasáž knihy predikovateľná, pri jej čítaní sa určite nebudete nudiť.
Výborný špionážny román, ktorý na viac než päťsto stranách ponúka akciu, detektívku, napätie, sex a tak trochu nadreálne videnie hlavnej hrdinky. Možno to nie je na „päť z piatich“, ale štyri si určite zaslúži. Tento román som si vychutnal a po Rudej volavke, je to skvelé pokračovanie.

04.09.2020 5 z 5

Reštaurácia The Hills Reštaurácia The Hills Matias Faldbakken

Bezmenný čašník v reštaurácii s menom. The Hills je podnik na úrovni. Je to tradícia s konzervatívnym prístupom personálu k svojim hosťom. Alebo zákazníkom, kupujúcim, či objednávajúcim? Konvencia stolovania, spôsobu obsluhy a výberu kvalitných jedál nevybočujú z určenej dráhy nastolenej už zosnulým zakladateľom.
Stereotypné tiene všednosti zamestnancov však narúšajú drobnosti zmien a pochybných vybočení stálych návštevníkov. Hlavná postava, čašník bez mena, je plne sústredený a oddaný svojej práci. Aj keď je doba moderná a svet vo víre pokroku, nostalgia a zašlosť podniku je všadeprítomná. V stenách, obrazoch, výbave, oblečení a vo vzduchu cítiť, že kozmopolitný ráz známej reštaurácie v centre Osla je predurčený rozplynúť sa do stratena.
Atmosféra knihy je však úžasná a opisný jazyk vyšperkovaný. Vtipné situácie sú dotiahnuté do parodickej krajnosti. Zakopnutia konzumentov a servisu nenechá skostnatený personál pokojným.
Hlbšie myšlienky s filozofickým odkazom naozaj netreba v knihe hľadať. Mozaika opisov reštauračného zariadenia a vývinu udalostí je svieža a pre niekoho, bude tým správnym siahnutím po dobrom čítaní.

16.08.2020 4 z 5

Temný plameň Temný plameň Michael Connelly

Smrť bývalého Boschovho mentora na dôchodku prináša so sebou otázniky. Zanechaný vyšetrovací spis u vdovy je len začiatkom kolobehu udalostí, ktoré prinesú množstvo zvratov. Aj keď penzista Harry Bosch, pôsobí ako stály rezervista v San Fernande, spis zobraný bývalým kolegom z oddelenia vrážd ho nahlodá a nenechá ľahostajným. Tušenie nedotiahnutej kauzy v ňom opäť zapáli temný plameň, ktorý preskočí aj na jeho bývalú kolegyňu Renée Ballardovú. Ako to však s týmto spisom v skutočnosti je? Snaha zamiesť zločin pod koberec alebo ho zosnulý detektív chcel vyšetriť na vlastnú päsť? Dve otázky, ktoré budú rozhodujúce pri ďalšom pátraní. Niekoľko rokov otvorený prípad a nik už nemá oň záujem. Aktuálne slúžiaci kriminalisti z LAPD však majú ako vždy plné ruky práce z úplne inými prípadmi. Dve cesty vyšetrovania sa chcú stretnúť, ale ktorá je tá správna netuší ani samotný Bosch.
Ako každá Connellyovka, aj pri tejto je pre stáleho fanúšika použitá očakávaná šablóna príbehu. Postupne je však tento dojem potlačený do ústrania a z gradujúceho deja sa vykľuje zaujímavé krimi. Je to už 33-ia kniha od tohto amerického spisovateľa a pre verného fanúšika aura Harryho Boscha vôbec nestráca na intenzite. Kniha vás drží pekne v napätí a na začiatku sa nedá ani omylom predpokladať, ako to dopadne na konci. Je to opäť prekvapenie, na ktoré sa čitateľ môže tešiť.

04.06.2020 5 z 5

Na výlete do vesmíru Na výlete do vesmíru Branislav Jobus

Naozaj pre najmenších pekná knižka. Len tak pre radosť.

24.05.2020 4 z 5

Ukradnutá mladosť Ukradnutá mladosť Jozef Leikert

O sedemnástom novembri 1939, o prepade a zatvorení vysokoškolských internátov, bolo toho napísané veľa. Autentické príbehy českých študentov z koncentračného tábora Saschsenhausen sú ale napísané inak. Skutočnosti v knihe sú podávané z prvej ruky a bývalí väzni z tohto lágru boli v čase sumarizovania svedectiev stále živí. Výpovede neboli pozbierané náhlivo, ale s rešpektom, úctou, trpezlivo a bez časového tlaku Autor fakty overoval niekoľkokrát u ostatných žijúcich pamätníkov. Tí, ani sami niekedy nevedeli, čo sa deje na jednom konci tábora, ale s overenými faktami to autor verifikoval lepšie ako samotní väzni.
Kniha je doplnená dobovými kresbami väzňov. Ich túžby, predsavzatia, básne aj piesne sú zhmotnené. V listoch, prepašovaných spevníkoch a zbierkach. Slang ako achcén, šlichta, štrafkompanie, rolvágen je tu na dennom poriadku a najjednoduchšie skratky ako RU a Z-Station sú tie najdesivejšie.
Josef Čapek a Antonín Zápotocký na jednom mieste. Obidvaja väzni, jeden však musel tvoriť v lágri s vyhliadkou na smrť, druhý ako povojnový prezident, podpísal niekoľko rozsudkov smrti. Aj toto bola realita.
Pri čítaní mate pocit, že ste na tom strašnom mieste spolu s nimi. Prežívate to peklo, útrapy, každodennú smrť a vcítite sa do ich osudov. Kniha ako taká, svoj účel splnila dokonale. Zanechá stopu a premýšľate o nej. V Sachsenhausene zomreli českí aj slovenskí študenti, Poliaci, nemeckí politickí väzni, neprispôsobiví nemeckí vojaci, židia, ruskí zajatci. Aj s tými poslednými tam bolo zaobchádzané najhoršie. Kto pozná okolnosti vybavenia tábora Mauthausen a jeho miestnosti na „meranie a váženie väzňov“ v lekárskej izbe, si vie ľahko domyslieť ich osud.
Historická pravda nie je prekrútená ani doplnená. Je až príliš skutočná napísaná bez príkras. A nie je v tomto prípade zneužitá na nejaký konkrétny politický cieľ. Je jednoducho autentická. Dozviete sa, kto bol nemec Harry Naujoks vo väzenskej samospráve a aký bol jeho podiel v protiklade so Železným Gustavom. O týchto pravdách treba hovoriť, nesmú sa zabudnúť a dopustiť aby sa niečo podobné opakovalo.
Jozef Leikert napísal memento, ktoré nám bude pripomínať, čoho sú ľudské bytosti schopné sebe urobiť.

24.05.2020 5 z 5

Manuál pre upratovačky Manuál pre upratovačky Lucia Berlin

Manuál pre upratovačky nie je len návodom pre život. Kolekcia poviedok je súborom príbehov z rôznych kútov duše autorky a spoločnosti, ktoré sú hlboko pretkané autobiografickými skúsenosťami spisovateľky. V poviedkach sa odzrkadľuje jej skúšané detstvo, alkoholizmus, závislosť na drogách, peripetie zamestnaní a partnerského života. Poviedky ako Môj jokej. El Tim, Carmen a Mlčanie sú výbornou ochutnávkou z celej knihy. Neoplatí sa celé dielo čítať na jeden dych. Je ako dobré jedlo. Skvele sa vychutnáva po kúskoch a na každý deň tri - štyri sústa bohato stačia. Po týždni je však čitateľ nasýtený a poskladá si obraz z kamienkov mozaiky. Ako celok je kniha päťhviezdičkový michelinský chod. Niekomu možno nebude chutiť avšak náročnejší čitateľ, ktorý nehľadá len priemernosť, si určite príde na svoje. Nie je to o ťahaní medových motúzov popod fúzy, ale vtrhne vás do reality, surovej, tragikomickej, jednoduchej a neprikrášlenej. Manuál zložitého života, písaný jednoduchými vetami, však určite odporúčam prečítať.

30.04.2020 5 z 5

Nahý chlieb Nahý chlieb Muhammad Šukrí

Kniha sa mi dostala do rúk náhodou. Ani som ju nechcel čítať, ale odporúčania ma presvedčili o opaku. Po niekoľkých stranách vás knižka surovo vrhne do prudkého deja prežitia v marockom veľkomeste. Mladý Mohamed Šukri opísal svoje zážitky až veľmi reálne, kde sa predstavy Európana o žití v tejto arabskej krajine veľmi rozchádzajú. Spisovateľ používa pejoratívnejší jazyk ako Bukowski, avšak bravúrne opisuje každodenný boj o prežitie, kde zlý sociálny status svojej rodiny, poznamená celý jeho život s večným strašiakom v podobe despotického a nenávideného otca. Na každom rohu mesta smrť, drogy, kriminalita obchod s bielym mäsom a hlad z nedostatku jedla a sexuálnych skúseností. Hlad ohlodaný až na kosť nahého chleba. Hlad po láske, ľudskom dotyku, hlad po peniazoch a uznaní. Hlad, ktorý nebude nikdy zasýtený. Zúfalstvo a bezradnosť hlavnej postavy ženie inštinktívne bez sebareflexie pud sebazáchovy do krajností. Preto má táto kniha, aj s drsnými slovami, stále veľa povedať modernému čitateľovi. Kniha dokáže zanechať hlbokú stopu a pri spätnom vybavovaní detailov, budete premýšľať o nej ešte dlho.

25.04.2020 5 z 5

Miesta, čo nie sú na mape Miesta, čo nie sú na mape Pavol Rankov

(SPOILER) Thalia-Natália. Sprievodca traumami hlavného hrdinu, ktorý prežíva svoj "flashback" nočnej mory z detstva. Malá dedinka Skalka, ani Orava ani Kysuce, stvorená pre výjavy, ktoré sa post-traumatickým syndrómom nederú na povrch jednoducho. Vracajúc sa so svojou partnerkou z Olomouca na Slovensko sa rozhodnú navštíviť jej rodinu. Avšak aká to bola trauma, na ktorú si nepamätá? Čo je skryté, kto vlastne zomrel a kto žije, čo je pravda a čo vymyslené jeho fantáziou? Hlavná postava spoznáva, že ani jeho brat nie je taký, aký si myslel, že by mal byť. Jeho sprievodkyňa a partnerka je s ním až do konca...alebo nie? Odpovede sú len na čitateľovi, ale pri knihe sa nudiť nebudete

25.04.2020 5 z 5

Work / Dílo Work / Dílo Helmut Newton

O tejto knihe sa nedá povedať, že je to kopa fotiek od Helmuta Newtona. Knihu som si zaobstaral na základe odporúčania jedného známeho. Je to publikácia o práci H. Newtona, o jeho pocite k práci a vizuál, ktorý vytvoril, je jednoducho nezameniteľný. Aj keď je kniha miestami trochu provokatívna, je celkom fajn si ju raz za čas prelistovať a nechať sa trochu uniesť mimo bežnú realitu. Okrem umeleckého zhotovenia sa nad niektorými fotkami pozastavíte a porozmýšľate.

21.04.2020 5 z 5

Miloslav Stingl - biografie cestovatelské legendy Miloslav Stingl - biografie cestovatelské legendy Adam Chroust

Veľmi pozoruhodná kniha o cestovateľskej legende. Kniha, o svetobežníkovi, ktorému sa podarilo dostať za hranice a vrátiť bez toho aby bol stíhaný alebo mu bolo odopreté cestovať. Je to ucelený autobiografický príbeh, ktorý odkrýva zákutia života pána doktora Stingla, ktoré by inak neboli asi zverejnené. Nahliadneme aj do jeho súkromného života, príprav a absolvovaní samostatných výprav. Prečo si ho indiánsky kmeň zvolil za náčelníka, aké boli peripetie odovzdávania náčelníckej čelenky americkým splnomocnencom za totality na pôde akadémie vied? A aké boli jeho útrapy na všetkých cestách? To sa určite dozviete, lebo kniha splnila svoj účel a myslím že splní aj očakávania každého cestovateľa. kniha je doplnená bonusmi, ako kópiou pasu M. Stingla, ilustrovanou mapou sveta, DVD aj CD s nahrávkami, a záložkou do knihy. "Pikošky" v nej obsiahnuté potešia. Mňa však jedna na záver, že Stingl, si s každej cesty doniesol kufor. A ten nikdy nevybalil. Zastohoval ho a stále tieto kufre a kufriská ležia v jeho dome. Takto má každý kufor svoju atmosféru a dušu cesty. Ale to ostatné.... až v knižke.

Past na rovníku Past na rovníku Jiří Hanzelka

Past na rovníku - tajemná Indonézie" je unikátna cestopisná reportáž. Knižku som čítal po etapách a nechával som si ju vždy na večer prd spaním. Kniha popisuje dobrodružné cesty a zážitky po Indonézii a ukazuje cestu po roku 1960. Celé dielo je skvelo doplnené množstvom čiernobielych fotografií a naozaj takmer na 500 stranách sa nebude žiadny fanúšik cestopisov nudiť. Knižka zároveň obsahuje veľkú skladaciu mapu a keď som si ju kupoval ja, tak aj unikátny kalendár na dva roky s fotografiami z ciest. Zároveň je kniha aj výpoveďou o tom, ako bývalý režim ovplyvňoval ich kroky. V knihe sa píše: "Zapomenout je snadné, odpouštet težší! Někdy však musí zaznít názor, i když púsobí nepříjemnosti. Mlčení není vždycky řešení! ". Knihu odporúčam a u mňa plný počet.

20.04.2020 5 z 5

Mafia v Bratislave. 1989 – 1999 Dekáda zločinu a trestu Mafia v Bratislave. 1989 – 1999 Dekáda zločinu a trestu Gustáv Murín

Len nedávna minulosť ukázala ako to vlastne v našom štáte začalo fungovať. Výborne opísané mafiánske praktiky , vzostup a pád najväčších bossov Slovenska. A možno....nájdete aj prepojenie s politikou (minulou...súčasnou? )..od Holuba až po Steinhubela. Knihu odporúčam, pričom ide ruka v ruke s knihou Mafia na Slovensku.

20.04.2020 4 z 5

Mladý Dônč Mladý Dônč Peter Pišťanek

Vynikajúca zbierka. Pre mňa kultová kniha. Čistá absurdita a irónia. Pri čítaní knihy som sa skvele bavil aj teraz premýšľam, že si knižku prečítam aj druhý krát. Knihu som si zaobstaral ako poslednú, a to až po prečítaní Rivers of Babylon 1,2,3 a myslím že to bola dobrá voľba. Kniha je vtipná, tak dobre vymyslená až je reálna. Kniha má v sebe päť častí, každá iná, ale so spoločným vtipným a ironickým jazykom, aký má len Peter Pišťanek. (Mladý Dônč, Muzika, Debutant, Čas a Kozmický vek). Knihu určite odporúčam.

Přísně tajný cíl Přísně tajný cíl Mark Frost

Vynikajúci thriller napísaný v štýle Daniela da Silvu. Skupina vybraná osobne Otom von Skorzenym má za úlohu zmeniť chod 2. svetovej vojny. Vyberie si komandá z radov nemeckých vojakov, ktorí plynule hovoria po anglicky, s cieľom infiltrovať sa do spojeneckých vojsk a to na západnom fronte. Hlavný hrdina mladý Bernie, ktorý sa presťahoval do predvojnového Nemecka spolu s rodičmi, je nútený nastúpiť do nemeckej armády. A samozrejme je vybraný do prvej vlny elitných bilingválnych vojakov. Štvorčlenné komando, spolu s chladnokrvným veliteľom von Leisdorfom, sa dostávajú v amerických uniformách do tyla svojho nepriateľa. Nikto okrem ich veliaceho nevie, čo je ich cieľ. Mladý Bernie je však v útrobách duše stále Američanom v kontrast so synom bývalých anglických diplomatov von Leisdorfom, ktorý sa pred ničím nezastaví. Táto kniha má od začiatku až do konca neuveriteľný spád a máte chuť čítať stranu za stranou. Drží vás v napätí až do konca. Ten sa dozviete naozaj až na posledných stranách.

Roger Krowiak Roger Krowiak Peter Pišťanek

Už samotné vyhotovenie tohto titulu je umelecký počin. Knihu som kupoval ešte v prvom vydaní, keď som čítal na ňu inú nestrannú recenziu. Už vtedy dostal tento skvost 5 z piatich. Zariskoval som a oplatilo sa. Zmes komiksu, slovenského Jamesa Bonda, úžasné ilustrácie od Danglára a životné múdrosti budúcich obetí. Aj po tých rokoch som si tento kolektívny román prečítal trikrát a vždy ma vtiahne do deja. Vždy som sa dobre bavil. Najviac sa mi páčila časť tejto knižky, novela - Ruské leto, ktorá čitateľa pobaví ruským absurdistanom. Komiks na záver je takisto výborný. Aj keď veľa ľudí o tejto knižke nevie, ja ju určite odporúčam. Neoľutujete.

Cit slečny Smilly pre sneh Cit slečny Smilly pre sneh Peter Høeg

Ďalší výborný titul severskej knižnej produkcie. Tento titul som čítal na etapy. Nie je to knižka, ktorá sa dá "zhltnúť" na jeden krát. Postupne, pomaly a treba pri nej aj premýšľať. Príbeh nás zavedie Dánska do chladného prostredia Grónska. Hlavná hrdinka je odhodlaná vyšetriť smrť svojho malého eskimáckeho priateľa, ktorý spadne zo strechy. Polícia to vidí ako nešťastnú udalosť, ale ona nie. Cit a intuícia hovoria slečne Smille niečo iné. Príbeh je ťažko vyrozprávať, kniha však je jeden skvelý celok. Napísané s chladnou hlavou v štýle NOIR. Poctivo vás knižka v tiahne do deja od začiatku. Román však nie je svižný, je to pomaly sa rozbiehajúce ťažké mlynské koleso, ktorého otáčky lopatiek sa budú pomaly stupňovať. Hĺbavá a poctivá kniha. Priaznivcom takéhoto severského štýlu, knihu odporúčam. Budete z nej cítiť ľadový chlad. Kniha bola aj sfilmovaná, kniha však film predčí.

20.04.2020 4 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Knižku som si kúpil zo zvedavosti. A je naozaj určená pre zvedavcov, ktorí sú hladní po informáciách ako to vo svete chodí. Knižka napísaná celkom pútavo a informácie na tú dobu celkom splnili moje očakávania. Dnes sú už na pulte predaja ďalšie reedície tejto knižky. Každopádne na vtedajšom trhu bola jedna z prvých a pre mňa ostane pionierom, ktorý popisuje a ukazuje zákonitosti vesmíru a času. Knihu odporúčam, ale dnes by som volil jej modernejšiu, doplnenú a ilustrovanú verziu.