Marek.Sc Marek.Sc komentáře u knih

Hotel Hotel Arthur Hailey

Titul, ktorý bol napísaný v 60-tych rokoch, sa výborne číta aj teraz. Je svieži a dobre padne aj do tejto doby. Aj keď názov hotel, nemá tendenciu predznamenať niečo výnimočné, opak je pravdou. Román sa od prvých strán číta dobre. Autor perfektne vykreslil fungovanie hotelu, aj charaktery jednotlivých postáv, že som sa do nich takmer dokonale vžil. Zápletka sama o sebe ani zápletkou nie je. Vinie sa jej tieň akoby na pozadí knihy. Postavy, ktoré však prichádzajú do deja, vytvárajú mozaiku kvalitne spracovaného románu. Kto je hlavný hrdina či hlavná postava? Jedna vystupuje a vyčnieva. Ale mal som pocit, že hlavných postáv akoby tam bolo viac. Každý mal váhu a ťažisko na vytvorenom príbehu. Preto ani nikomu nefandíte, skôr prijímate osobitú atmosféru južanského hotela. Až po dvoch tretinách sa veci vykryštalizujú a dobrý pocit knižnej súdržnosti s predstavenými postavami sa dostaví a už neodznie. Preto sa mi kniha tak dobre čítala. Po jej prečítaní ani jej názov nevyznie stereotypne a ostane po nej príjemný pocit.

07.03.2022 5 z 5

Útek Útek Marek Vadas

Ako som sa naučil utekať.

To je názov prvého príbehu detskej knižky od Mareka Vadasa a Daniely Olejníkovej. Titul som zadovážil omnoho skôr a myslel som pri tom na budúcnosť. V čase kúpy, keby som ju prečítal môjmu malému synovi, nepochopil by ju. Teraz je však školák a objavuje okolitý svet tak, ako sme ho v detstve našimi zvedavými očami a ušami objavovali aj my. Kniha sa vypredala a musela byť urobená dotlač. A aj tá dotlač zmizla z pultov kníhkupectiev. Teraz som však po rokoch tento malý klenot vytiahol z mojej knižnice a podujal som sa knižný príbeh po večeroch prečítať môjmu dieťaťu. Útek však nie je len útekom. Je to aj beh, zmiznutie, zdupkanie, vyhnutie sa zlým situáciám, ukrytie sa pred nebezpečenstvom. Je to ja o postavení sa strachu, o hľadaní milovaného človeka, putovaní, súdržnosti, priateľstve, otcovskej láske a nádeji. A nádej je to čo poháňa hlavného hrdinu dopredu. Od začiatku až do konca mu držíme palce, či to dobre dopadne. Na knihe sa mi veľmi páči to, že osloví aj dospelého čitateľa a aj dieťa. A to hneď dvoma smermi. Už po prvých troch príbehoch je zrejmé, že dej osloví dospelého svojou osobitou atmosférou. Takou, že nechce hneď povedať dieťaťu prečo je to vo svete tak, ako to naozaj je. Dospelý čitateľ je konfrontovaný denne so skutočnými udalosťami vo svete, ktorý nie je úplne ružový. Dieťa má však svoju líniu príbehu a nenadarmo z neho vyplývajú otázky, na ktoré musí dospelák reagovať a odpovedať. A v tom vidím veľký klad tejto knihy. A aj u mňa vyvolala emóciu. Aj radosť, či smútok a zovretie na hrudi, čo podtrhla aj posledná ilustrácia pri strome. Je úžasné ako sa dá len niekoľkými farbami a kresbou vyvolať silný dojem z príbehu. Symbióza príbehu a ilustrácie je môj dôvod pomyselnej poklony Daniele Olejníkovej, za jej originálne kresby ku knihe. Myslím si, že kniha má u mňa miesto a nebudem sa otáľať po nej siahnuť aj v budúcnosti.

19.02.2022 5 z 5

Violončelistka Violončelistka Daniel Silva

Daniel Silva aj vo svojom poslednom románe využíva udalosti posledných rokov, nevynímajúc aj tú poslednú, pandemickú. U niekoho to možno vyvolá zmiešané pocity z deja, v mojom prípade to však nie je na škodu. Áno, svet sa opäť rozkýval. Ako sme zvyknutý, kolotoč udalostí sa roztočí veľmi svižne už po niekoľkých stranách. Na jednej strane vražda odporcu jednej z najsilnejšej krajiny východného bloku a na druhej. Silva je aktuálnym témam blízko. Až mrazivo blízko a dotýka sa ich bez škrupúľ a s odhodlaním. Nebojí sa odkrývať aj to čo je nevyslovené a ukazuje, že jeho knižný zámer nie je len jeho fikcia. Pranie peňazí, nadnárodné bohatstvo a ukážka potreby moci na uskutočnenie politických cieľov a osobnej pomsty. To všetko v tomto titule, nevynímajúc napätie, v knižke nájdete.
Kniha sa mi čítala ľahko až oddychovo. ale asi preto , lebo som zvyknutý na Silvov štýl. nemohol som sa však zbaviť dojmu, že budem vedieť čo asi bude nasledovať. Do hry vstupuje opäť starý známy tým Inštitútu, ktorý je pravou rukou Gabriela Allona. Autor dá v knihe pocítiť, že ani Allon nie je nezraniteľný. Podpisujú sa na ňom roky služby a hlavný hrdina je vo svojich činoch pred horizontom udalosti. A to čo bolo naznačené v predchádzajúcich románoch, sa pravdepodobne stane nevyhnuteľným. Autorovi možno nedochádza dych, ale náznak novej hlavnej postavy v budúcich tituloch tu je. Kto to však bude? Necháme sa možno prekvapiť. Postavu Gabriela mám rád, ale vo vzduchu visí otázka, či to ešte zvládne a či zvládne budúce výzvy spravodajskej práce. Aj keby ako postava skončil, bude mi za ním trochu smutno. Možno jeho nástupca (ak nejaký bude), ma milo prekvapí a ja ostanem naďalej verný tomuto žánru z polarizovaného prostredia vzkriesenej studenej vojny.

13.02.2022 4 z 5

Druhá žena Druhá žena Daniel Silva

Ďalšie pokračovanie špionážneho thrilleru o izraelskom agentovi Gabrielovi Allonovi. Majster tohto žánru, Daniel da Silva svižne prenesie čitateľa do Viedne. Miesto, ktoré sa už počas studenej vojny, stalo centrom operácií tajných služieb medzi východom a západom. Studená vojna naoko pominula, ihrisko však ostáva rovnaké. Moc a chápadlá veľkého brata z východu siahajú až sem. Operácia Mossadu s cieľom dostať prebehlíka, Konstantina Kirova, skončí fiaskom, čoho výsledkom sú dvaja mŕtvi. Zbeh, ale aj jeho vrah. Vrah však mal okrem eliminácie cieľa aj iné rozkazy. Na to však musí prísť nový šéf izraelskej tajnej služby, Gabriel Allon. Na neho padá podozrenie neúspechu tejto nepodarenej akcie a s vynaložením všetkých síl musí presvedčiť spriatelené tajné služby CIA a MI6, že to tak nie je. Na scénu však vstupuje, záhadná Francúzka, žijúca v Andalúzskych horách. Tá sa rozhodne napísať svoje pamäti, ktoré však majú charakter nevybuchnutej informačnej bomby. Pozná najväčšie tajomstvo Kremľa, keď KGB počas studenej vojny prepašovalo na Západ svojho človeka. A tou je teraz vysokopostavená osoba s obrovskou mocou. Jediným problémom však je, že nikto nevie kto to je. Pátranie po krtkovi v najsilnejších tajných službách, spustí reťazec udalostí, ktoré sa už nedajú zastaviť. Kto nastolí nový svetový poriadok a kto bude naoko z bezvýznamnej špionážnej akcie ťažiť? Tak ako vždy , aj teraz autor odhalí poznanie až na posledných stranách knihy.
Osemnáste pokračovanie príbehu s Gabrielom Allonom, prináša opäť niečo nové. Nie je náhodou, že da Silva, používa paralely so skutočnými reáliami, ktoré bravúrne zakomponuje do svojej fikcie. Čitateľ vníma dej, ktorý je vymyslený, avšak pri spätnom vybavovaní si článkov zo svetových správ, nadobúda dojem použitia skutočných faktov v knižnom spracovaní. Tento pocit som mal pri čítaní aj ja. Videl som to , počul som to niekde v správach? Asi áno. Určite aj v iných tituloch bolo spomenuté, ako sa špióni dostali na z Východu na Západ, spáchali zločin a beztrestne sa vrátili naspäť. Nie je to len kauza Litvinenko, Skripaľ či špiónky Anna Chapmannová a Marija Butinová. Podobných skutočných káuz bolo určite viac. Najmä, tie ktoré sú podtrhnuté v knihách od Ondřeja Kundry – Putinovi Agenti či od Vladimíra Ševelu – Český krtek v CIA. Blízkosť a vplyv „veľkého brata“ je stále silný, čo je vyzdvihnuté aj v tejto knihe. Mocenský boj v novom miléniu neutícha a figúrky na svetovej šachovnici sú stále v pohybe. Otázka je, či je ešte stále takýto „ideologický boj“ naďalej nutný. Udalosti predchádzajúcich rokov naznačujú aj v tejto v knihe potrebu prehodnotenia vzťahov medzi svetovými mocnosťami. Na to si však musí urobiť názor sám čitateľ.
Ani ja som sa pri čítaní knihy nenudil. Som fanúšikom tohto žánru a Daniel Silva mi ponúkol všetko, čo som očakával. Všetci fanúšikovia príbehov s agentom Mossadu budú s výsledkom spokojní.

08.02.2022 4 z 5

Švéd Švéd Robert Karjel

Keď bývalý šéf tajnej švédskej služby vyšle svojho ex-zamestnanca ako poradcu do Spojených štátov, neveští to nič dobré. Ernst Grip má zistiť totožnosť väzňa, ktorého držia v cele na malom ostrove v Indickom oceáne. Naozaj, ako súvisí krádež umeleckých diel, nešťastie, čo spoji preživších po thajskej vlne cunami a brutálna streľba v jednom americkom meste? Všetky udalosti sa nakoniec spoja do jedného prekvapujúceho záveru. A naozaj , rozuzlenie, ktoré už čakáte na posledných stranách nepríde. Príde naozaj až v poslednom odstavci, po ktorom čitateľ spätne pochopí sled udalosti a vzťahy jednotlivých postáv. Kniha sa na môj vkus rozbiehala trochu pomalšie, ale po jednej tretine naberie výborný spád. Nedá sa v knihe so všetkým súhlasiť, ale morálne otázky sú stále vystupujúce a ťarcha zodpovednosti za činy hlavného hrdinu, je prítomná v celom deji. Či sa stotožníte s jeho rozporuplnou postavou, je len na vás. Zápletka je naozaj originálna, aj keď miestami som mal pocit, že už niečo podobné tu bolo. Napriek tomu, kniha sľubuje výborný a napínavý čitateľský zážitok.

03.02.2022 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Viola Stern Fisherová. Zomrela. Bohužiaľ. Každý ľudský život sa raz skončí. Niekomu príliš skoro a niekomu až po vyše deväťdesiatich rokoch s odkazom, ktorý vás núti zamyslieť sa nad zlom. Aj jej svedectvo prispieva do mozaiky hrôz vojny. A núti nás zamyslieť na životom, pudom prežitia, ale aj nad láskou a najvyššou obetou.

Táto knižka sa mi nečítala ľahko. Dokonca, keď som si ju kúpil odložil som ju. Ale tak aby som ju videl a mal ju na očiach. Nechcelo sa mi do nej pustiť a ležala v mojej knižnici asi tri roky. Asi to bolo to tým, že som bol presýtený touto témou a trendovú vlnu vydávania týchto knižiek som nedokázal postihnúť. Možno to bolo aj osobnými skúsenosťami staršej generácie mojej rodiny s lágrami a nechceli rozprávať o týchto veciach až do svojej smrti, pričom niektoré svedectvá odišli s nimi, lebo neboli nikdy vypovedané. A to ani pred svojou rodinou. Keď som mal nedávno rozhovor s jedným rovesníkom, oponoval mi, že načo učiť deti o vojne a čo sa tam dialo a že to je v dnešnej dobe pre nich iba strata času. Povedal som mu len jedno, že preto je dôležité sa o týchto veciach učiť a prečítať si podobné knihy, aby sa nič viac niečo podobné neopakovalo. V našom rozhovore to vyznelo ako klišé použité v médiách, ale je to tak. A po prečítaní tejto knihy nebudete chcieť, aby sa to zopakovalo.
Blízkosť vojnového konfliktu v súčasnosti a neurčitosť krehkého mieru, dáva opäť povstať otázkam, či sa niečo podobné nemôže prihodiť. Či sa znova neotvorí otázka o nadradenosti jedného národa na druhým. Málokto si chce niečo také predstaviť avšak iskra lokálneho konfliktu, či vzostup okrajových politických strán by mohol byť predzvesťou niečoho podobného. Keď som si ako mladý chalan na prelome milénia povedal, že je to len päťdesiatpäť rokov od skončenia vojny, len päťdesiatpäť obehov Zeme okolo Slnka, zdalo sa mi to tak blízko a tak nedávno. Teraz je to o dvadsať rokov viac. Ale vôbec sa mi to nezdá o nič vzdialenejšie ako vtedy. Je to možno aj tým, že zomierajú poslední účastníci tejto vojny a svedkovia holokaustu. Alebo tým, že od konca vojny sa stále dejú lokálne vojny a genocídy. Naprieč celým svetom od Ázie, Afriky jednej aj druhej Ameriky a v neposlednom rade Európy.
Knihu odporúčam a aj keď je prečítaná s odstupom času od jej vydania, je pre mňa jedna z mnohých v prvej skupine kníh, ktorá bude mať u mňa miesto.

31.01.2022 5 z 5

Sérotonín Sérotonín Michel Houellebecq

Vedel som, čo mám očakávať a niektoré naturalistické výjavy budú opísané tak verným spôsobom. Príliš optimistická nálada sa v knižke neprelína. Nie je to beh s oneskoreným štartom a surovejší tón knihy vás prinúti udržať pozornosť od začiatku aj na ďalších stranách. Hlavný hrdina je rozprávačom svojho života. Spomienkami, sebaľútosťou aj výčitkami a sexuálnymi dobrodružstvami, hodnotí svoj tak trochu spackaný život. Jeho „zmindrákovaný“ svet je nahnutý a hľadať zmysel života na jeho periférii, je už v štádiu rozkladu dosť ťažké a zložité. Odchodom od svojej japonskej priateľky, pre ktorú je aj tak iba obyčajný gajdžin, začína bilancovať svoje bytie na tomto svete. Nájsť sebareflexiu v depresívnych stavoch bez pomoci liekov je takmer neuskutočniteľné. Macho stránka jeho osobnosti zíva prázdnotou a porekadlo „za všetkým hľadaj ženu“, je v prípade tejto knihy presným vyjadrením skutočnosti. Nenaplnené sny o životnom smerovaní a nedosiahnutých métach sú len predzvesťou o výsledku rekapitulácie stavu pána Florent Clauda. Krôčik po krôčiku stúpame po schodoch a čitateľ sa dozvie tušené súvislosti o živote hlavného predstaviteľa.
Aj keď sa javí, že titul je skôr „v tmavých farbách“, určite vás špecifickým a trošku provokatívnym štýlom písania presvedčí, že sa knihu oplatí prečítať.

10.11.2021 4 z 5

Cesta domov Cesta domov Sebastian Fitzek

Pracovník tiesňovej linky, je v súrnom telefonáte konfrontovaný so ženou, ktorú prenasleduje pravdepodobný sériový vrah. Je však na šikovnosti pracovníka ako z tejto situácie vybŕdnuť a dotiahnuť všetko do konca tak, aby sa volajúcej nič nestalo. Telefonický hovor však nie je bežný a na povrch vyplávajú súvislosti vrah a potencionálna obeť. Zápletka sa graduje v kapitole za kapitolou s novými zisteniami obojstranne volajúcich. Na jednej starne zúfalstvo a ochota ukončiť svoj život a na druhej strane pomoc krízovej linky, kde Jules odhaľuje svoje tajomstvá duše. Prekvapení sa zdá je až mnoho a naozaj po polovici knihy je zrejmé, že rozlúsknuť tento oriešok nebude také jednoduché.
Aj keď nie som zástanca vygradovaných psychologických thrillerov, tento sa zdá, že splnil svoj účel. Možno sa ku koncu zdá, že je situácia neriešiteľná, vysvetlenie nakoniec prichádza. V spleti dejových udalostí je posledná štvrtina titulu trochu mätúca, ale očakávateľná. Na škodu to ale nie je a čitateľovi ponúkne tak trochu „inú knihu“ , jednoducho Fitzekovskú.

28.08.2021 4 z 5

O psíkovi, ktorý prestal brechať O psíkovi, ktorý prestal brechať Eoin Colfer

Detská knižka napísaná z pohľadu psíka a z pohľadu chlapca. Na prvých stranách sa malé šteniatko, ako darček dostane do rodiny, ktorá psíka berie ako hračku. Psík všetko citlivo vníma a ľudský svet je mu vzdialený. Nerozumie mu a ako to už býva, šteniatko nie vždy spĺňa predstavy rodiny o ideálnom psíkovi. Bohužiaľ trpezlivosť majiteľov je krátka a ako to v reálnom živote chodí, zlí majitelia sa ho zbavia. To sú úvodné dve kapitoly, ktoré si každý v rýchlosti prečíta v kníhkupectve. Príbeh však na stoštyridsiatich stranách pokračuje a ten prezrádzať nechcem. Psími a detskými očami je však krásne prerozprávaný. Deťom sú od autora citlivo podané aj trochu vážnejšie situácie. Pri čítaní deti prežívajú šťastie psíka aj chlapca Patrika a v mojom prípade sa mi to len potvrdilo. Avšak nebolo na škodu čítanie zastaviť a dieťaťu ho predostrieť aj na druhý deň. Môj syn sa tešil na každé nové stránky a myslím si že je naozaj vhodná pre deti od šiestich do ôsmich rokov. Knižku odporúčam, prečítate ju možno viac ako jeden krát a napovie niečo nové aj nám, dospelákom.

28.08.2021 4 z 5

Blanche na útěku Blanche na útěku Barbara Neely

Priestupok, za ktorý nebudú naháňať mladú černošku po celých štátoch je len kvapka, ktorá naplní pohár detektívneho deja. Zo strachu dohnaná k úteku sa uchýli po rúškom trochu zmenenej identity v belošskej rodine ako chyžná. Rodina, ktorá si zakladá na svojom postavení pseudoaristokracie je len potemkinovskou kulisou. Vzťahy sú naštrbené a je len otázkou času kedy sa niečo stane. A začnú umierať ľudia. Jej „sedliackemu“ rozumu a skvelému postrehu neujde nič a vidieť, že skúsenosti nadobudnuté v práci v iných rodinách vie briskne zúročiť. Kruh udalostí sa pomaly uzatvára, s rozuzlením ktoré javí nepravdepodobné. A to nie je na škodu, nakoľko si titul číta ľahko a plynule.
Kniha je aj malou sondou do spolunažívania černošskej a belošskej komunity na juhu Ameriky. A taktne naznačuje súvislosti o ktorých sa hovorí šeptom a mali by byť vykorenené. Novela má zaujímavú zápletku aj keď trochu cítiť, že niečo podobné bolo napísané. Napriek tomu si myslím, že sa oplatí siahnuť aj po pokračovaniach s touto postavou amatérskej detektívky.

13.06.2021 4 z 5

Židovský odboj: Povstání proti nacistům za druhé světové války Židovský odboj: Povstání proti nacistům za druhé světové války Paul Roland

Kniha autenticky popisuje odboj od západu až po východ územia Európy. vyvracia mýtus o tom že židia sa vôbec nebránili. Opak je pravdou. Záškodnícka a diverzná činnosť malých jednotiek mala vplyv na rozkolísanie pomyselných váh víťazstva a prehry. Aj partizánske skupiny vykonávali úspešne svoju úlohu, hnané dopredu túžbou po pomste po vyvraždení svojich rodín. V krátkom období sa im efektívne podarilo prejsť do ofenzívy a pokiaľ sa dalo, urobiť nepriateľovi škody. V knihe je sú popísané dejinné udalosti odboja od Belgicka, cez Varšavské ghetto po Bielorusko. Daň, ktorú však odbojom zaplatili bola vysoká. Represie, popravy, vyhladzovanie a systematické znásilňovanie boli najkrutejším zločinom v tomto vojnovom období. Aj malé víťazstvá boli víťazstvami nad fašistickým režimom. Obete, ktoré povstalci podstúpili boli tie najvyššie. Aj tie, keď museli zabiť vlastné dieťa, ktoré plakalo v ghette, aby svojim nárekom neprezradilo úkryt ostatných členov povstaleckej skupiny. Kniha je pravdivá a spolu s vylíčením historických faktov, je napísaná bez servítkou pred ústami. Krutosť okupantov, beznádej ľudí odsúdených na smrť je skutočnosťou, pred ktorou si nesmieme zatvárať oči. A aj keď to bude znieť ako klišé, predsa je lepšie si pripomenúť vetu: aby sa niečo také už nikdy nezopakovalo. Knihu určite odporúčam prečítať všetkým, ktorí majú o tomto medzníku dejín polemiku, či pochybnosti.

13.06.2021 4 z 5

Odkiaľ sme, kam kráčame a smerujeme. Vyznie to ako otrepaná fráza. V tomto prípade je putovanie od bezvýznamného živočícha až po zánik homo sapiens podané originálnym spôsobom. Či je to niečo nové? Možno nie, ale autor otvára dvere a pohľad na takmer známe črty ľudstva svojsky a unikátne. Od spoločenských konštrukcií, teda predstavovanej skutočnosti až po náboženské otázky kultu mnohosvätcov. Bol agrárny vzostup najväčší omyl, či postupujúce tlupy Sapiens boli najdôležitejšou a najničivejšou silou alebo sme mali ostať lovci a zberači? Predstava globálneho poriadku nám začína byť vlastná a nie cudzia, peniaze svet zjednocujú a vojna sa oproti mieru javí ako nevýhodná. Na povrch sa vyplavujú otázky, čo je pre nás dobré a či náboženstvá boli a sú určujúcim prvkom v kontraste s potrebami nášho druhu po priemyselnej revolúcii. Je naše šťastie „šťastím“?
K jednotlivým pasážam sa dá vracať a možno si ju prečítate po častiach aj dvakrát. Dá sa povedať, s trochou nadhľadu, že myšlienky v knihe sú nadčasové. Možno nie pre každého je to smer, ktorý ho poznamená, ale určite zmení váš názor a pohľad na súčasný svet okolo nás.

18.05.2021 5 z 5

Herec nielen na udici Herec nielen na udici Jozef Kroner

Ešte ako školopovinný mi moja učiteľka etickej výchovy odporučila knihu o Jozefovi Kronerovi, ktorá ho ukazuje trochu v inom svetle. Vlastne ju odporučila všetkým spolužiakom. Jej názov mi utkvel v pamäti. V tej dobe som nevenoval etickej výchove a už vôbec nejakej knihe o hercovi nijakú zvláštnu pozornosť. Ako mladí chalani sme siahali po inej literatúre a nie po portrétoch hercov, ktorí sa hrdili titulom národný umelec. Pre nás, ako pubertiakov, táto kniha evokovala niečo nezáživné. Avšak v domácej knižnici mojich rodičov som našiel zaprášenú, skoro polorozpadnutú, s nažltlými stránkami patiny, knihu bez prebalu. Názov mi hneď pripomenul školu a poznámku našej šarmantnej „etikárky“, ako sa pri knihe dobre bavila a aký je to dobrý počin od pána herca. Zobral som si ju domov a začal čítať. A dočítal som ju na jeden dych. Teraz len ľutujem, že som si ju neprečítal skôr. Príbehy v nej sú veľmi pekné, doplnené hercovými takmer detskými kresbami. Čo príbeh, to originálny motív. Ako keby som sa preniesol do doby čias minulých. Čitateľ spozná herca aj zo stránky tej ľudskej, otcovskej, súrodeneckej a profesionálnej. Aj tej, ktorá robí „detskú neplechu.“ Bavil som sa a myslím, keď po nej ešte raz siahnem, budem sa baviť znova. A ozaj, viete kde je najlepšia protialkoholická liečebňa? Kniha vám dá na túto záludnú otázku jednoznačnú odpoveď.

23.03.2021 5 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Sen, ktorý prinúti hlavnú hrdinku Jongje, prestať jesť mäso. Za každým kúskom masa vidí tvár. Všetci ju prestanú chápať a nikto si nedokáže vysvetliť túto náhlu zmenu. Jej telo a myseľ odmieta všetko živočíšne jedlo a jej premena k niečomu neodvrátiteľnému je nevyhnutná. Vzoprie sa aj otcovi aj manželovi, ktorí nemajú pre ňu ani štipku porozumenia. Celý príbeh však nie je len z jej perspektívy, ale aj z pohľadu jej sestry a švagra. Je to vojna, ktorú nemôžu vyhrať.
Celý príbeh sa číta relatívne svižne, ale nie je to taká „oddychovka“. Je v ňom aj niečo viac ako len dobrá story, Príbeh je na pozadí trochu filozofický a autorka načrela aj do problémov juhokoréjskej spoločnosti, o ktorých sa možno nehovorí nahlas. Odporúčam si knihu prečítať, aj keď udelená Man Bookerova cena možno nenavodí pocit super kvalitného diela u každého čitateľa. Titul si však nájde svojich stúpencov aj odporcov. Ten, kto nehľadá niečo „ploché“, to v tejto knihe snáď nájde.

08.03.2021 4 z 5

Psie dni Psie dni Dušan Mitana

Po dlhšej dobe som znovu objavil Dušana Mitanu. Poviedky majú čo povedať aj terajšej generácii. Aj keď boli napísané dávnejšie, vystihujú niečo, akoby sa to stalo včera. Či je kultová poviedka „električka“?. Neviem. Mne sa skôr páčila poviedka „O krk.“ Každá poviedka je iná, ale použitý jazyk ich robí veľmi blízke. Pri čítaní som mal pocit, že sa už niečo z toho stalo, niečo som zažil a s niečím som sa v mladosti stretol. Každý príbeh sa číta dobre a nemám čo autorovi vytknúť. A v tomto prípade je to dobrá oddychovka bez nudy.

03.03.2021 4 z 5

Rád Rád Daniel Silva

Ďalší kamienok do mozaiky série románov o Gabrielovi Allonovi vás zavedie do Vatikánu. Neobyčajné okolnosti úmrtia posedného pápeža prinútia povolať osobne šéfa izraelskej tajnej služby do najmenšieho mestského štátu. Zmiznutý list, absencia stráže keď zomrel svätý otec, zvláštne konanie camerlenga a nesúlad časového okna pri nájdení tela zosnulého sú základom pre vznik zápletky. Všetko sa však točí okolo znovunájdenej knihy z tajných archívov Vatikánu. Evanjelium podľa Piláta Pontského, ktoré môže zmeniť veľa. A aj veľa ľudí kvôli knihe zomrieť. Pravicový cirkevný rád sa nesnúbi s liberálnym krídlom pápežského stolca a ovládnuť vedenie Vatikánu je sprisahanie, ktoré nemá obdobu.
Daniel Silva ponúka opäť skvelý špionážny román. Príbeh je opäť o Allonovi a jeho tíme, tak ako sme zvyknutí v predchádzajúcich tituloch. Šéf už má svoje roky a stále sa púšťa do situácii, ktoré by riaditeľ inštitútu zo svojej pozície ani nemal vykonávať. Ubehnuté roky sa podpisujú aj na hlavnom hrdinovi a možno by nebolo na škodu prenechať žezlo niekomu inému. Napriek tomu je to „dobrá story“ aj keď trochu s tendenciou obohratej platne predchádzajúcich príbehov. Tempo knihy je svižné, viac menej sa však dá predvídať. Fanúšikovi Gabriela Allona táto kniha urobí radosť a bude mať opäť pocit z dobre zacieleného šípu medzi verných čitateľov.

01.03.2021 4 z 5

Jumper: Deti slobodného kraja Jumper: Deti slobodného kraja Ján Babarík

Príbehy, ktoré naozaj radšej neprežiť. Každý príbeh vystupuje v knihe samostatne. Príbehy sa nespájajú a čitateľ očakáva nejaký spôsob prelínania dejov. Nestane sa to však a na pozadí nie je tušená pointa. Trochu hororové, trochu reálneho života a trochu naznačeného sci-fi. Táto zmes však bola namiešaná správne a aj keď pre niekoho to nemusí byť „tá pravá šálka kávy“, ja som si knihu užil. Možno nie je každá poviedka na rovnakej úrovni, každá je však osobitá a určite prekvapí svojím spracovaním. Naozaj veľmi ťažko čítala jedna spoveď muža, ktorý je sprvoti veľmi jednoduchej povahy, avšak s dobrým srdcom. Príbeh sa nečíta ťažko v zmysle problematického lúskania sa cez vety a slová, ale opis osobných situácii v jeho denníku je emotívny. Je tak realistický, že čitateľ tieto vyhrotené momenty prežíva s ním. Rozvod ho pripraví o všetko a on, s vidinou cieľovej stanice života zisťuje, že nemá už čo stratiť. Autor v tejto pasáži podal podľa mojej mienky skvelý výkon. Súbor poviedok je výborné osvieženie a niekedy trochu nereálne príbehy, môžu mať s realitou veľa spoločné.

11.01.2021 4 z 5

Zmiznutie Stephanie Mailerovej Zmiznutie Stephanie Mailerovej Joël Dicker

Joël Dicker podáva vo svojom ďalšom románe pravdu o zmiznutí Stephanie Mailerovej. Mladá novinárka príde na malú a nenápadnú stopu zločinu starého dvadsať rokov. Ten bol však úspešne vyriešený k spokojnosti verejnosti a polície. Konfrontácia s bývalým vyšetrovateľom a zdanlivá nezrovnalosť však spustí reťazec udalostí, ktoré nikto nečaká a v mestečku sa začínajú na povrch vyplavovať hriechy minulosti. Bolo obvinenie pravdivé a naozaj povedali svedkovia v tomto starom prípade všetko? Potemkinovské mestečko Orphea ukazuje potupne svoju pravú tvár. Tento titul je naozaj plný zvratov a prekvapení. Takých, ktoré sa nedajú vopred predpovedať a čitateľa naozaj prekvapia. Je to ako grécke divadlo, keď je všetko nejasné a na scénu príde postava, ktorá radikálne zmení dejovú líniu príbehu. Na škodu to naozaj nie je a do poslednej strany nie zrejmé ako príbeh skončí. Čitateľ sa nenudí a jednotlivé kapitoly retrospektívne ponúkajú obrazy, ktoré sa udiali s dvadsaťročným odstupom. Znovu otvorené vyšetrovanie prinesie v knihe napätie až samého záveru knihy. Aj keď som mal pocit, že celý dej detektívky je lepší ako ukončený záver románu, knihu odporúčam.

07.01.2021 4 z 5

Osem hôr Osem hôr Paolo Cognetti

Syridlo je kúsok žalúdka. Bez kúska žalúdka by nebolo syra. A vymyslel ho starodávny človek, divoch, ktorý sa v ich nárečí volá Omo Servadzo.
Aj toto je príbeh o dvoch priateľoch z talianskych Álp. Osem hôr, je aj románom o nevypovedaných a zložitých vzťahoch medzi otcami a synmi. Rozprávač príbehu je malý prišelec s otcom a matkou unikajúcimi do prírody pred mestským životom v paralele s tuhým životom takmer nevzdelaného chlapca-horala a jeho mĺkvej rodiny. Ich osudy sú však preťaté už v momente nedokončeného chlapčenstva. Tvrdá a krásna príroda talianskych Álp, zmierená samota horských ľudí od zvyšku sveta, priateľstvo poznačené kladným aj negatívnym vplyvom svojich otcov, je hlavnou líniou tejto príjemnej knižky.
La pezza je červený smrek, smrekovec – la brenga, borovica limbová - l’arula, vysoké bralo kde sa dá ukryť pred dažďom je barma, Ale on dostal meno berio – skala. A to mu ostalo už navždy. Skala, ktorá sa snaží odolať nepriazni osudu a života.
Je to kniha s krásnym príbehom. Nie je to beh na dlhú trať, ale na takmer dvestopäťdesiatich stranách ponúkne v tieni zdanlivého pokoja obraz sveta, ktorý nemajú možnosť všetci navštíviť.

29.10.2020 5 z 5

Bowie: Ilustrovaný životopis Bowie: Ilustrovaný životopis Fran Ruiz

Dvojica autorov sa rozhodla spracovať Bowieho osud, trochu iným spôsobom. Na takmer stosedemdesiatich stranách ponúkne osobitý príbeh multiumelca, ktorý ovplyvnil generácie hudobných fanúšikov. Mnoho tvárí Ziggyho Stardusta, vzostupy a pády, melanchólie aj životné drámy, formovali tohto speváka do ikony, ktorá sa nebude tak skoro opakovať. Tento životopis nie je o fotografiách a len holých faktoch. Ilustrácie dopĺňajú už tak bohatý a farebný život Bowieho. Kníh, článkov a biografií rôzneho druhu už bolo napísaných celkom dosť. Táto je však unikátna svojím spracovaním a prístupom. Trochu rozprávka, trochu komiks, nadhľad aj realita...jednoducho taký ilustrovaný sen.
Preto je táto knižka dobre situovaná nie len pre životopisných nadšencov, ale aj pre ľudí z mladšej generácie, ktorí si chcú urobiť obraz o pánovi glam rocku.
Po prečítaní som mal pocit, že nadčasový interpret je tu s nami stále a len sa schoval niekam za roh. A každú chvíľku vykukne a vyprodukuje nejaký nový song. Nech teda žije Ziggy Stardust, majster excesu, afektu aj vynikajúcej hudby

19.10.2020