MarcelStrnadel MarcelStrnadel komentáře u knih

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

„V chladu se z ní kouřilo a kapky, které dopadly na bělostný sníh, zářily rudě jako oheň.“ (Píseň ohně a ledu)
„Když hraješ hru o trůny, buď zemřeš, nebo zvítězíš. Žádná střední cesta neexistuje.“ (Hra o trůny)

23.08.2017 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Tak toto jsem opravdu nečekal. Tuto knihu jsem koupil jako dárek mé mamce k narozeninám. Vybíral jsem ji s tím, že jí nechci obdarovat klasickým ženským románem, který obvykle čte. Chtěl jsem něco, co bude lehké a oddechové čtení, ale ne prvoplánové a naivní. Nakonec jsem se k přečtení dostal dříve než ona a skutečně to bylo oddechové čtení, které mě ale opravdu překvapilo.

Kniha byla plná zajímavých popisů krajiny a doby mě neznámé, tudíž pro mě obohacující. Líbil se mi autorčin styl psaní a hlavně to, když používala k popisu různé metafory. Mnohokrát jsem se u ní zasmál. Nachází se tam mnoho vtipných situací. Autorka s lehkostí a nadhledem popisuje tíživé události a těžkou práci na slepičí farmě. Ztotožňuju se s pohledem autorky a je mi velmi sympatická (i její rodina, například její babička, která pekla nekonzumovatelné koláčky). Líbilo se mi i to jak byla kniha členěna po tématech.

06.07.2017 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Děti dokážou být otravné, ale také kouzelné. Helenka Součková je jedna z těch vypravěčů, kteří dokážou člověka okouzlit (odzbrojit; podmanit) svým bezprostředním dětským vyprávěním. Nevymlouvá se a nevyhýbá se oklikou věcem. Řekne to, jak to je. Bylo to milé a vtipné. K četbě knihy mě přivedl záznam stejnojmenného divadelního představení v roli Helenky s Bárou Hrzánovou. Navzdory tomu co se v knize děje, cítím z ní chuť k životu a nezdolnost vůči problémům, s kterými se postavy potýkají („A včera jsem si řekla, že se nedám. Budu jako ten Hrdý Budžes“). Kdykoli na mě spadne nějaký splín, sáhnu po této knize

06.07.2017 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Tuto knihu jsem četl na doporučení. Byla pro mě přínosná a zaujala mě. Dozvěděl jsem se o lidech, které jsem buď neznal anebo jsem neznal jejich životní příběh. Rád si přečtu jiné knihy, které se už konkrétními osobnostmi zabývají do hloubky (např. Tomáš Baťa).

05.02.2017 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Uff. Konečně ji mám přečtenou. Četl jsem ji poměrně dlouho. K této knize mám složitý vztah. Stejně tak asi jako k Atlasu mraků. Počátek se mi velice líbil („Světem panuje skálopevné přesvědčení, že…“), pak mě začala nudit a poté jsem si k ní nějak našel cestu.
Příběh jsem už znal dříve – z divadla a filmu. Film se mi líbil velice, ale kniha ho nakonec předčila. Je to jednoduchý, ale krásný příběh, kdy k sobě z počátku dva lidé cítí antipatie, ale postupně si k sobě hledají cestu, až se nakonec do sebe zamilují. To se mi na tom líbilo nejvíce (není to prvoplánové zalíbení se na první pohled, ale postupné vytváření vztahu). Zalíbila se mi i poslední část, kdy dochází k odlehčení atmosféry (zásnuby obou dcer) a taky je plná vtipných scén (např. matčina reakce na zásnuby Elizabeth s panem Darcym).
Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na autorčin styl psaní a místy mi nešel číst. Nevím, jestli bych si ji přečetl znovu, ale chci si poslechnout její audio verzi. Ale zaručeně nelituji, že jsem si ji přečetl.

31.01.2017 3 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Velice čtivá kniha. Zhltl jsem ji na posezení. Počátek mi dal trochu zabrat a stejně tak i konec. A ten mě velice zklamal. Četl jsem ji skoro jen kvůli němu a on je rozložen jen na pár řádcích a ještě jsem ho z těch pár slov ani moc nepochopil. Po počátečním nadšení, mě kniha trochu zklamala a nic ve mně téměř nezanechala.

31.01.2017 3 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Knižní jednohubka, která se mi jeví velice zvláštní. Zamiloval jsem si ji, ale ne zcela ji chápu.

31.01.2017 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Od té doby co jsem přečetl první díl, jsem dychtil po přečtení dalších dílů z této knižní série. Nedokázal jsem ani napsat komentáře ke dvěma předešlým knihám, jak jsem se od nich nemohl odtrhnout.
Až po této knize, kterou jsem teď dočetl, jsem dostal chuť o tom něco napsat. Film Harry Potter a Ohnivý pohár se mi vždy líbil nejvíce a u knihy to mám podobně, ale nemyslím tím, že by předchozí díly byly méně zajímavé a měl bych je méně rád. Myslím tím to, že tento díl je pro mě mnohem atraktivnější – přibývá více stran, kniha je hojnější na akční a napínavé scény. Seznamujeme se s jinými kouzelnickými školami a tím pádem si i rozšiřujeme svůj okruh informací o kouzelnickém světě.

15.01.2017 5 z 5

Asanace Asanace Václav Havel

Úžasná hra, ale ještě chvíli mi bude trvat, než ji zcela docením a pochopím. Značně mi pomohlo to, že jsem viděl její adaptaci v Klicperově divadle v Hradci Králové pod vedením režiséra Andreje Kroba.

18.12.2016 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

K této knize jsem usedal s tím, že už jsem viděl stejnojmenný film (samozřejmě i další z této série) a také jsem od něj vyžadoval něco jiného, než holky a kluci v roce 1997, kteří příběh Harryho Pottera neznali a mohli se těšit na odkrývání tajemného příběhu. Já už ho znal, ale něco mě přimělo si ho přečíst. Tím, co mě přimělo přečíst si tuto knihu, bylo nejspíš to, že jsem nedávno v kině zhlédl film (aktuálně nový) Fantastická zvířata a kde je najít. Znovu jsem se dostal do světa plného kouzel a tajemna a po projekci jsem hledal důvody, proč jsem příběh o Harrym Potterovi nečetl. Nevěděl jsem. Nehledal jsem další důvody a hned jsem se do toho pustil a opravdu mě to chytlo. Samozřejmě se chystám na další díly. Je tu jedna věc, kterou bych chtěl ještě podotknout, jelikož jsem viděl film jako první, tak se mi při čtení stále vybavují scény z filmu. V knize je mnoho detailů, které ve filmu chybí, ale to nejdůležitější je to, že v knize (v tomto 1. dílu) mi je Harry sympatický na rozdíl od filmu. I když je to zvláštní, Harry nebyl mojí oblíbenou postavou, něčím mě štval. V knize mi přijde pokornější, přemýšlivější, rozumnější. Tam mu fandím.

06.12.2016 5 z 5

Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Ernst Hans Gombrich

I když nejsem už tak mladý čtenář, vybral jsem si k četbě tuto knihu. Měl jsem mezery ve znalostech dějin (řekl bych, že i stále mám) a chtěl jsem si s pomocí této knihy o nich udělat nějaký přehled. Tato kniha se mi zalíbila i proto, že stejně jako v jiné knize od tohoto autora, kterou právě teď čtu (Příběh umění) se mi zamlouvá styl, jakým autor podává pohled na dějiny (píše to jako plynulý příběh, který na sebe navazuje). Mé představy o knize se splnily, kniha byla úžasná a navnadila mě k dalšímu zkoumání dějin našeho světa.

03.12.2016 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Rád bych k této knize napsal delší (jak mám v oblibě) bohatě občerstvující komentář, ale tentokrát to neudělám. Mám pro to několik důvodů a ty jsou: je to už delší doba, kdy jsem Tuláka dočetl a to znamená, že jsem mnoho detailů zapomněl, ale to hlavní ve mě zůstává, to si v sobě ponesu snad i do konce svého života a ten druhý je, že k této knize není ani co dodávat. Naprosto mi sedla. Jen v jediném momentu jsem se zasekl a to při vyprávění o šermíři, který je nakonec zabit. Nevím, jestli je to příběhem samotným anebo tím, že jsem znovu začínal jezdit vlakem do školy a musel jsem se znovu naučit číst mezi hlučícími lidmi. Snad trochu od obojího. Ale určitě vím to, že se k Tulákovi znovu vrátím, nejen protože je to kniha se zajímavým příběhem, ale i kniha plná filozofických úvah, se kterými souzním.

30.09.2016 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Tato kniha je pro mě klenotem české literatury. Je to skutečné pohlazení po duši i navzdory tomu, že obsah balad je vcelku tragický až mírně hororový. Tato tragičnost je ale opodstatněná tím, že nám v nadsázce ukazuje provinění (matka vymění své dítě za poklad, nevlastní matka a dcera nepřejí Dorničce štěstí a proto ji zabijí, manželka otráví svého manžela), které je následně potrestáno (téma viny a trestu se prolíná celou knihou). Pohlazením po duši je i pro svoji formu (vytříbený zvukomalebný verš). Problém jsem měl s baladou Záhořovo lože, protože to byla jedna ze dvou balad, které jsem neznal (ze začátku se mi špatně četla), ta druhá byla Věštkyně, ta mi vadila z jiného důvodu, a to proto, že na mě byla příliš vlastenecká. Nejraději mám baladu Svatební košile.

29.08.2016 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Nejdříve jsem si knihu nechtěl ani přečíst, protože jsem si myslel, že je napsaná jako Na západní frontě klid od E. M. Remarqua. Téma války mi je cizí. Když jsme se o knize a o tom o čem je, zmínili ve škole, tak jsem svůj názor na ni přehodnotil. To, co mi v knize Na západní frontě klid vadí, v této knize není (vadí mi popis boje, popis toho, jak to probíhalo na frontách). Pro mě je to takový líbezný příběh dvou milenců z období první světové války. Hlavní hrdinové mi sedli a vše jsem jim věřil. Autor to napsal velmi poutavě a čtivě. Velice oceňuji to, že příběh občas zachází do autorových „filozofických“ úvah (o lásce, atd.). V textu je znatelně cítit autorův odpor k válce a k všemu okolo ní. Dále bych ocenil ještě takovou drobnost a to poznámky v závorkách, které dovysvětlují a rozvíjí hlavní myšlenky vět. Knihu jsem si vypůjčil v knihovně a četl jsem vydání z roku 1984 od Melantrichu a moc se mi líbily ilustrace (krásně doplňují příběh, jsou subtilní a jemné).

29.08.2016 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Líbilo se mi to. Dobře se mi to četlo (autorův styl psaní mě překvapivě vyhovoval a dokonce se mi i líbil). Z celého příběhu nejvíce oceňuji závěr - katarzi (usmíření rodů, kteří za svou vzájemnou dlouholetou nenávist zaplatily velkou daň – smrt svých potomků). Občas mě připadalo chování postav (Julie, Romeo, Merkucio, Kapulet, ad.) nesmyslné, jako kdyby jednali bez jakéhokoli přemýšlení. Popravdě můžu říct, že jediný, kdo mi připadal, že je normální, nebo že jedná smysluplně, byl bratr Vavřinec (soucitný; empatický, zachovával klid a chladnou hlavu, „přemýšlel“) a veronský vévoda Eskalus (snažil se rodiny smířit, rozumný) na rozdíl od Tybalta, který měl horkou hlavu a chtěl se hned každému Monetkovi pomstít. Hlavím tématem příběhu je láska mezi Romeem a Julií, a to jak každý z nich bojuje za to, aby mohl být s tím druhým i za nepřízně rodičů a společnosti. Mě ta láska, která mezi nimi byla, připadala naivní (ne neupřímná, kvůli jen tak někomu by Julie nechtěla spáchala sebevraždu). Možná je to kvůli tomu, že byli tak mladí (Julii bylo 14 let), anebo je možná problém ve mně.

21.08.2016 4 z 5

Život a sochy Olbrama Zoubka Život a sochy Olbrama Zoubka Dora Čechova

Kniha je čtivá. Dozvěděl jsem se z ní mnoho informací o životě Olbrama Zoubka. Před koupí a přečtení této knihy, jsem o panu Zoubkovi mnoho nevěděl. Po návštěvě zámeckého sklepení v Litomyšli, kde se nachází stála výstava Zoubkových soch, jsem si jeho sochy oblíbil natolik, že jsem byl rozhodnutý, že se musím o autorovi a jeho tvorbě dozvědět více. Knihu jsem přečetl rychle, ale už teď vím, že se k ní budu znovu vracet.

06.08.2016 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Ke knize jsem se dostal díky maturitní četbě a jsem za to rád, protože se mi velice líbila. Hlavní důvody, proč se mi líbila jsou: vědecko-fantastický; dystopický námět (pozn. můj oblíbený žánr), poselství, která nám přináší (hrozba lidstva před moderními technologiemi, láska si vždy najde cestu), smysluplný příběh, který má spád, čtivost, samotné jméno autora (Karel Čapek), které samo o sobě předznamenává, že se jedná o kvalitní knihu.

26.07.2016 5 z 5

Metafyzické příběhy 1 Metafyzické příběhy 1 Eduard Tomáš

Oba dva svazky knih jsem přečetl jedním dechem. Příběhy jsou čtivé a krásně napsané. Po přečtení prvního příběhu jsem věděl, co mohu od dalších očekávat, ale vždy mě každý další překvapil a to nejen svou zápletkou a jejím rozuzlením. Jako jediný jsem nepřečetl příběh Trestní spis, protože mě od něj odradila jeho formální stránka. Nejvíce se mi líbilo to, že autor nám skrze příběhy "obyčejných lidí" předkládá duchovní principy, díky kterým se příběhy stávají nadčasové.

21.07.2016 5 z 5

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

V této knize mě zaujal styl autora natolik, že bych si rád přečetl jeho další díla (např. Sto roků samoty). Kniha je to kvalitní, ale příběh mě tolik nezasáhl. Na této knize nejvíce oceňuji styl vyprávění, kdy se na začátku dozvídáme fakta, která jsou nám postupně jak stránky ubývají, vysvětlována. Dále se mi líbilo to, kým byl příběh vyprávěn (přítel Santiaga Nasara). Vypravěč, který sepisuje kroniku, nám předkládá několik pohledů na událost (např. závěrečná část - matka × syn)
Je to nadčasové dílo, protože ukazuje situace, které se dějí i dnes, ale ukazuje je ve vyhrocené podobě, kde si to čtenář více uvědomí. Je to dílo, které nastavuje společnosti zrcadlo – nečinné přihlížení k násilí.

13.06.2016 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Příběh je to krátký svým obsahem, ale tématem je nadčasový („Správně vidíme jenom srdcem. To, co je důležité, je očím neviditelné“. Kapitola XXI.) Je to kniha, která se dá číst opakovaně, a pokaždé v ní najdeme něco nového. Jako malé děti vnímáme pouze příběh, ale když postupně dospíváme, tak se nám otevírají její další roviny a dokážeme ji ocenit v celé její šířce. Pro mě osobně je to srdcová záležitost, která mě vždy nesmírným způsobem dojme. I ten pohled dítěte na svět, který nám přináší, je mi blízký.

11.06.2016 5 z 5