marcela6183 marcela6183 komentáře u knih

Kaišó Kaišó Eric Van Lustbader

Tak ne, tak zklamání. Příběh hlavního hrdiny Nicholase se sice daří rozvíjet dál.
Ale ono mysterium kolem vzdálené země, jiné kultury, tajuplné povahy lidí buď vyprchalo, nebo je už natolik přetažené, že mě to nebaví.
Dějové linie se jako obvykle střetnou na konci v čemsi, co mi připomíná pointu jen vzdáleně. Ztratila jsme se v jedné z linií příběhu. Nebo jsem mu spíš vůbec neporozuměla. A to mne vede k neúplnému pochopení a neúplnému prožitku. Takže ještě z nostalgie za tři a přemýšlím, jestli budu číst čtyřku.

Miko Miko Eric Van Lustbader

Přiběhově stále na výši s mnoha kulturně zajímavými informace a faktografickými odbočkami. Uvítala bych rychlejší posun v ději, připadám si mírně jako při čekání, až České dráhy dojedou jednou na čas. Takže už bohužel skáču některé odstavce a držím se děje i klíčového slova Nicholas.
Zatím je to o fous míň, jak čtyřka.
Možná si Lustbader nasadil Ninjou laťku vysoko - skvěle rozjeté vyprávění udržel. Vvedlejší linie, které v první díle přidávaly na atraktivitě, zde naopak jako kdyby překážejí.

Nindža Nindža Eric Van Lustbader

Souhlasím s Ladysem. Kdybych koukala na obálku, nikdy bych knihu nečetla. Ale protože jsem šťoura, ze zvyku nalistuju stránku 66 a přečtu si ji.
Strhl mne příběh, forma vyprávění i myšlenkového vedení příběhu. Jako zarytý faktomil a faktograf jsem nadšená z odboček směrem k japonské kultuře a historii.
Napočítala jsem dvě dějové linie a čtyři časová pásma pro hlavní postavu děje.
Celé namíchané do zajímavého koktejlu dobrodružství, zápletek, brutality, syrového života a nevšední pointy.
Nezastírám, že k seznámení s auterm mne vedl propojení Lustbadera s kultovním Bournem. Nicméně i jeho autorsé příspěvky mimo tuto linii stojí velmi vysoko - pro mne osobně výš, než jeho Bournoviny. Čtyři a půl na úvod.

21.07.2015 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Mně se to líbí. Jako ne líbí, ale "líbí".
Celá ta myšlenka, že lidstvo až na výjimky přijde o zrak a někdo/něco toho využije, je zajímavá. Nejde o technologické sci-fi, ač by se tak mohlo zdát z bioinženýrství na rostlinách. Poselství o tom, že příroda nás položí na lopatky sama (což mimochodem beru jako fakt).
Napsáno přesně tak, aby přiměřenou měrou děsilo i varovalo. Vedlo k přemýšlení, ale nezaplnilo mysl zbytečnými otázkami. Pro mne je kouzlo v přesné míře vyváženosti. Je to jak dokonalé dávkování pracího prášku, po kterém je prádlo měkké, voní ja svěží jarní louka a vytáhnete ho ze sušičky, protřepete a uložíte rovnou do skříně. Prostě ideálně využitý potenciál.
Mám ráda atmosféru téhle knihy. Fakt nevěřím, že vstupuje do éry staříků na knižním poli. Velmi poučné čtení za čtyři a půl.

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Vladimír byl ještě k tomu
puncto sexti štvanec,
jako lev královal mužům
a ženským co kanec.

Jo, někdy bych ho brala domů. Čte se to skoro samo, můj nejoblíbenější Borovský. Umění zkratky v nemnoha slovech.
Zaráží mne nadčasovost.
Tohle ze školy nevypadlo, ale bylo doporučeno. Někdy si říkám, jestli škola vůbec tuší, co doporučuje! :) Klidná čtyřka.

21.07.2015 4 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Jestli se najde někdo, kdo nemá rád pohádky, ať klidně napíše vlastní koment. Já je ráda mám a myslím, že nejde hodit na jednu hromadu národní dědictví. Jasně, to ruské je ryze slovanské a odlišné od toho našeho. Přineslo nám Babu Jagu, debila Ivánka a kočku Vasilisu.
Že je to stejné jako u nás a Rusové opisují?
Kdo od koho? Přece je to jedno. Jestli chcete něco pro děti, čtěte jim pohádky. Je jedno, zda ruské, francouzské, české nebo severské. Jsou krásné a rostli jsme na nich my, naši rodiče, prarodiče i jejich rodiče... Tak ať mi nikdo netvrdí, že opakování motivů, alegorie, statečnost, odvaha a láska je něco, co nepotřebujeme slyšet a prožít. Fakt lepší, než současná nekonečno-seriálová produkce a rádoby-pořady-pro-děti.
Stále a bez uzardění za plný počet.

21.07.2015 5 z 5

Pane Poe, je to místy geniální. Je to tak noir, že i román noir by se styděl. Tak depresivní že i ruští realisti by se klepali. Je to tak psychologicky propočítané, že se v půl druhý ráno nad pointou počůráte strachy.
Jo, je to na efekt.
Hitchcock v knižní podobě hadra.
Moc pěkné čtyři a půl.
Četla jsem k maturitě a nedávno jsem měla tak temnou náladu, že tohle byla vítaná společnice. Pořvala jsem si a byl klid. Zvládla jsem Černého kocoura a Zlatého skarabea. Další si nechám na příští depku.

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Já viděla skvělou Báru - a pak to rozhodně musela číst.
Gól je, že Bára bychla excelentní, ale kniha je ještě o něco lepší. Snad proto, že je trochu hlubší, než se na divadelní prkna vejde.
Ty dětsky naivní postřehy stran doby dnes působí mrazivě směšně. Helenko, Helenko, co na srdci, to na jazyku, taky to tak mám, plácnu nahlas, co si myslím. Pak myšlenku rozvedu a občas se povede zažehat i trapas.
Rozhodně to není jednoduché čtení, protože nespisovné věty člověk holt někdy čte dvakrát.
Ale zážitek i pointa nejdou za míň, jak pět.

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

V době, kdy každé moderní vydání pohádek nadepsaných "němcová" "erben" nebo "české pohádky" (úmyslně s malými písmeny) evokují po zběžném prolistování v knihpectví touhu řvát, zažalovat redaktora a vypálit dotyčné nakladatelství, jsem sáhla doma do knihovny a omylem vyndala tohle.
A je to skvost. Nejhezčí příběh putování, dětského pohledu na svět a okolní život.
Jistě, zavání to trochu propagací doby. Berme to nostalgicky. Ono přece nebylo nutně všechno jenom špatné. A důkazem toho dobrého, umělecky hodnotného a lidsky citlivého je tato kniha.
Děkuji, pane Řího a za pět!

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Řvu smíchem z Tatrmuže.
Miluju jazyk, jakým je to napsané.
Ironická satira na maloměsto, šosáctví a ironie v něm obsažená mne vždycky spolehlivě dostanou.
Navíc knihy, vydané v období první republiky, pro mne mají nepopsatelné kouzlo doby.
Někdy bych takové lázně chtěla zažít. Prospěly by mému vysokému tlaku a nízkému cholesterolu.
Za čtyři pane Poláčku, ale je to hezká čtyřka.

Černý šíp Černý šíp Robert Louis Stevenson

Miluju piráty, rytíře, zlobivé kluky a sci-fi. Nikoli nutně v tomto pořadí. Nikoli nutně stejně intenzivně.
Tohle byla první knížka o rytířích, kterou jsem v životě potkala a sama četla. Bylo mi osm, bylo to ještě za totáče a totálně jsem tomu příběhu propadla. Natolik, že když to šlo v kině, vyměnila jsem s maminou měsíc jedniček v žákajdě za lístek do kina:-)
Válka růží je dodneška moje oblíbené téma. Kniha k tomu nemalým dílem přispěla.
Motiv putování, převleky, útěk a nerovná láska jsou fascinující témata. Navíc pokud je zpracování tak poutavé, jako u Stevensona, budete zaručeně číst jedním dechem. Navíc pointa v příběhu a mimo příběh sám mne dostává i dneska. Z nostalgie pěkná čtyřka.

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Pokud nehodláte číst to moje, přečtěte si Rudé Martini o kus níž, protože tohle je podobná variace na renesanční téma.
Obvykle nečtu povídkové sbírky, jsem spíš dějový typ. Takže bráno s rezervou. O to větší se konalo překvapení (ve většině případů). Dokonce spíš inklinuju k tomu, že jsem se smála v jednom kuse a občas popadala dech. Velmi brzy jsem pochopila, že s lahví Spumante u postele to zhltnu za den. Padly na to tři lahve, byla to neskutečná zábava a od té doby jsem tohle stropila už čtyřikrát!
Viděno dnešní optikou, vytrácí se satira a ironie, ale pokud začnete uvažovat ve stylu středověku a desatera, dostanete se ještě o level výš - a jen ku prospěchu. Je to jak objevit čtvrtý rozměr v třidéčku:-D
Dostávaly mne kontrasty otevřenosti erotického líčení ve srovnání s paranoiou křesťanstí a ideálem mravnosti. Nejspíš nám někdo někde kecal. Případně něco důležitého zamlčel. Někdy jsem si případla jako doma. Někdy naopak přitažené za vlasy.
Dávám za tři, jelikož stovka je sice pěkné číslo, ale krácení by prospělo knize jako celku, ubralo by na nudnosti a přidalo hvězdu.

21.07.2015 3 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Krásný příběh a bezbřehá naivita. Životně impotentní hlavní hrdina a nezapomenutelná hlavní hrdinka. Velká odvaha k oběti a nezměrná chuť vyrthat posledních 40 stránek. Co říct víc? Zaujalo, ale nenadchlo.
Pokud bych měla hodnotit pointu, byl by za pět. Nicméně ona je tam i nějaký děj, překlad a jazyková stylizace. A v té mne vydání z 1998 prohrává na celé čáře.
Mám oba Dumase jinak ráda; nevím, co se stalo. Není to "jen" červená knihovna. Spíš citlivý příběh citu a překážek. Moc rozporů na jednu knihu. Příliš nesourodých motivů, jež je nutno sledovat.
Výsledná za tři a půl mne mrzí. Podle mne větší sousto, než bylo možné skousknout na opravdu kompaktní příběh.

21.07.2015 3 z 5

Paní de Monsoreau Paní de Monsoreau Alexandre Dumas, st.

Diana de Meridor, násilím provdaná Julie. Vévoda de Bussy, zaláskovaný Romeo. A máme tu zápletku na Dumasovo ego pravdu povídajíc až skoro primitivní. Nicméně mistrně zpracovanou. Četlo se to jední dechem, historická červená knihovna z doby Anjouovců.
Ke čtení mne dovedl seriál a ač to říkám překvapeně, byl podle mého stejně dobrý jako kniha. A tím stejně dobrý myslím za tři a půl.

15.07.2015 3 z 5

Hrabě Monte Cristo III (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo III (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Pro mne zůstává kniha komplexním vyprávěním úchvatného příběhu zrady, bolesti a rafinované pomsty.
Viděla jsem z dálky ostrov If, prošla jsem se po Marseille, navštivila jsem Paříž... a všude jsem si vždycky vybavila - tady chodil Monte Christo. I tohle dokáže dokonalá kniha. Takže pro všechny tři díly mám tentýž komentář, stejné hodnocení a totožné resumé.
Pokud chcete dobrodružství, příběh a psychologii, vezměte Monte Christa a čtěte. Nebude to na večer. Nebude to oddychovka, ale budete mít radost.

15.07.2015 5 z 5

Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

15.07.2015 5 z 5

Tři mušketýři II. Tři mušketýři II. Alexandre Dumas, st.

Je to nebo to není historický román? Jako první díl ani tak ne, ale tenhle druhý mi připomíná víc než chytře napsanou učebnici historie. Pokud chce člověk ve škole zaperlit, tak se mu budu jen těžko odlišovat, co je ještě pravda, co už autorská licenc a co čitá fikce (můj případ).
Takže po vzoru života - zlo bylo potrestáno, pravda zvítězila, podvodníci nebyli dopadeni a život jde dál.
Nic moc válečného dramatu, ale o to více lidského utrpení. Šplháme na čtyři a půl.

15.07.2015 4 z 5

Tři mušketýři I. Tři mušketýři I. Alexandre Dumas, st.

Oba dva díly jsou pro mne jednou krásnou pohádkou. Dodnes (i když to dost mrší jednotlivá televizní zpracování). Vždycky když mi někdo pustí dveře na rypáček, mám chuť ho poslat na výchovnou d'Artagnanovu lekci k Athosovi... Má to tu správnou špetku Dumasovského humoru a inteligence, která dělá pro mne celý příběh jedinečný. Díky knize je mi sympatická dokonce i postabva kardinála. I když je to pohádka, postavy nejsou černobílé. d'Artagnan a Aramis jsou děvkaři (na co?!?), Aramis morous a Porthos ožrala a rváč. Dohromady skvělá parta na pozadí hirostických událostí.
Jeden za všechny a u mne za čyři.

Vinnetou III Vinnetou III Karel May

Tak nám, mami, zabili Vinnetoua. A já řvu jak želva, když si čtu tu kapitolu na Kindlu.
Vlastně to ale dopadlo dobře - hlavní hrdina skapal heroickou smrtí, zlo došlo odplaty a trestu, dobro bylo odměněno a život jde dál. V pokoře, bázni a se vzpomínkami s úsměvem vnímáme křesťana indiána (tohle jako fakt nedávám!); a tak si říkám - tohle už je na mne moc.
Pointa za pět násilnost vlastního přesvědčení za nula, příběh za pět... snad se na mne nebude nikdo zlobit, když bude i výsledná za čtyři.