Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Každý rok objevím, zde na DK, nějakého autora a jeho knihu nebo sérii, který mě z nějakých těžko vysvětlitelných důvodů míjel a objevila jsem ho dosti pozdě. Ano, tato série je, zřejmě, můj letošní objev roku. Skvělé, skvělé, já se nemohla odtrhnout. Jsem vděčný fanoušek hutných detektivních příběhů, kde se primárně vyšetřuje a do té kriminalistické linky jsou včleněny i soukromé linky vyšetřovatelů nejen jako vycpávka, ale jako další plnohodnotná složka příběhu. A zde se to autorům opravdu povedlo, postavy vyšetřovatelů jsou opravdu zajímavé a já se moc těším, jak se budou jejich osudy dále vyvíjet. I zde je na dramatické zápletky víc jak zaděláno :-). Výborná série, zajímavá, napínavá a chytře napsaná. Mně ani ten protivný, sebestředný Sebastian tolik nevadil, bylo to , pro mě, docela oživení a jeho příběh mě opravdu zaujal. A tak díky, DK, zase jsi to dokázala :-). Určitě si půjčím i další díly, nemůžu se dočkat.

21.04.2024 5 z 5

Pán hory Pán hory Anders de la Motte

Tak tohle je opravdu skvělá detektivka, Anders je mistr napínavé zápletky a jeho knihy zrají jako víno. Já ho tu trochu vyplísnila za tu vesnickou detektivku, kterou napsal s kolegou :-), ale tato série, zdá se, bude úplně jiná káva. Bavilo mě úplně všechno, prostředí, zápletka, postavy a spokojená jsem i s koncem:-). Je to velmi čtivě, svižně napsané a ty tři linie vyprávění, které se originálně prolínají a doplňují, to je prostě skvělé. Hlavní hrdinku Leo jsem si skoro okamžitě zamilovala, s Hillem budou skvělá dvojka. Moc se těším na další pokračování, na goodreads nemá až tak vysoké hodnocení, také počet stran se zvyšuje, no, o to větší zvědavost:-). Jen poznámka k upoutávce na přebalu, není to Nesbo ani Larsson. Není to horší kniha, jen jiná. Spíše bych ji přirovnala ke knihám Kristiny Ohlsson :-). Takže plný počet a velká očekávání:-).

18.04.2024 5 z 5

Pavučina lstí Pavučina lstí Julie Clark

Moje oblíbená autorka, ale poprvé nehodnotím její knihu plným počtem. Což o to, příběh má určitě dobře promyšlenou, chytrou zápletku, dobře se zde proplétá minulost se současností, abychom oběma hrdinkám porozuměli, ani mi tak nevadilo, že kniha vlastně postrádá nějaké dramatické zvraty. Ale na mě, ač autorka umí vytvořit opravdu zajímavé hrdinky, byla celá pointa knihy od začátku dost průhledná, tušila jsem, jak to celé je snad od půlky knihy a tak mě závěr v podstatě vůbec nepřekvapil. Navíc, v tom souhlasím s mou milou kamarádkou Zuzkou (zuzana2599), to makléřské prostředí mě příliš nebavilo, sem tam jsem nějaký odstavec pouze přelítla očima. Závěrem: určitě to není špatné čtení, kdybych nečetla předešlé knihy Julie, které mě emočně o dost více zasáhly, zřejmě bych tu * navíc dala, protože stránky budete obracet jednu za druhou, o tom žádná. Ale , ač jsem v menšině, mně se prostě její předchozí knihy líbily více.

15.04.2024 4 z 5

Vteřiny života Vteřiny života Katharina Fuchs

Moje oblíbená autorka a její další literární sonda do života v poválečně rozděleném Německu, primárně v Berlíně. A opět, jako v předchozích knihách, se věnuje reálným hrdinkám, první německé fotografce Angelice Steinové a německé reprezentantce v gymnastice Kristýně Magoldové. A je to tedy síla, zejména osudy Kristýny, žijící v tehdejším NDR, jen pár desítek metrů za čarou, kde v závěru knihy vzniká stavba Berlínské zdi, která na mnoho let násilně rozdělila životy a osudy lidí a rodin, dosud žijících v jednom městě. Je zde také popsán přístup k talentovaným děvčatům, gymnastkám v bývalé NDR a opravdu z toho mrazí. Drsné čtení, ale dnes, když se často nostalgicky vzpomíná na čas života za železnou oponou, více jak potřebné, abychom , v této těžké a neklidné době, nezapomínali. Výborná kniha, která graduje, navíc, v závěru, doplněna krátce o informace o dalším osudu hlavních postav. Jediné, co vytknu, je obálka. Je hezká, ale nějak, pro mě, vůbec nekoresponduje s tímto dramatickým příběhem.

14.04.2024 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Půjčeno náhodně v knihovně, prostě jsem neodolala :-). Nevím, jak bych knihu hodnotila před lety, kdy se před ní skoro nedalo utéct, různé citace na různých stránkách, nejen v těch bulvárních. Nyní, po pár letech, kdy známe jak to ve sportovním i osobním životě Gábiny dopadlo, budou zřejmě dojmy jiné. Vůbec mi nevadila forma jakési zpovědi, navíc hodně upřímné, kterou literárně pomohl zpracovat Martin Moravec, ani mi nevadil obsah, ve kterém si autorka nebrala moc servítky. Líbila se mi i jistá sebereflexe, kdy, s odstupem času, hodnotila své chování a uznala, že to s ní její okolí nemělo vždy lehké. Bála jsem se adorace jejího, v té době, manžela Petra Koukala, ale zbytečně, těch pochyb o správnosti jejího rozhodnutí tam bylo víc než dost. Vůbec si nedovolím hodnotit její život a životní či sportovní rozhodnutí, která udělala. Však znáte to o těch botách, ve kterých by se měl projít každý, kdo chce radit či kritizovat život jiného. Ano, Gábina je určitě složitá osobnost, ale i to zřejmě patří k mimořádnému talentu, kterým byla obdarovaná. Je to ona, kdo mě naučil milovat biatlon, fandit jak divá a radovat se z každého jejího úspěchu. A že jich bylo! Děkuji za tyto zážitky, Gábino, a přeji vše dobré.

11.04.2024 4 z 5

Číslo 20 Číslo 20 Sam Holland

To byla zase jízda! Druhá kniha od Sam Holland a už je jisté, že tato autorka bude mít u mě zelenou:-). Baví mě styl psaní, baví mě postavy, které mají vývoj a případy jsou opravdu napínavé s překvapivým pachatelem. Ano, není to nějak třeskutě originální, také je tam dost brutality, má to určitě i díry v logice, ale mně to vůbec nevadí:-). Autorka vše umí, za mě, výborně propojit, umí udržet napětí a případ gradovat a ani o emoce není nouze a já
otáčím stránku za stránkou. V tomto případu se hlavní vyšetřující z Kopíráka Cara Elliot v knize jen mihne ( avšak s docela zásadní informací z Kopíráka, tak doporučuji číst sérii postupně) , ale i s novými postavami Adamem a Jamiem se nudit nebudete a zřejmě si k nim najdete cestu jako já. Třetí pokračování je napsané a dle doslovu autorky se zde opět setkáme s Carou a Natem. A předpokládám, dle konce, i s Adamem jako vedlejší postavou. Epilog, za který je mimochodem ta * dolů, tomu nasvědčuje. No, byla to jízda, která Kopíráka sic nepředčila, ale šlapala mu notně na paty. Doufám v překlad pokračování, nenechám si ho ujít.

07.04.2024 4 z 5

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Pokračuji, po delší době, v sérii, která je nadšeně hodnocena a i já byla s prvním případem hodně spokojená. U tohoto druhého ne, že bych šla přímo proti proudu, ale bylo to spíše takové to "šlapání vody na místě" a tam jsem setrvala až do samotného závěru. Prostě nebylo to špatné, ale....jakmile se v detektivce začnu vracet, protože si nepamatuju kdo je kdo, přestane mít pro mě tu správnou dávku napětí a to napětí mi určitě nekompenzovala krutost při popisu vražd neb jsem tyto odstavce přeskakovala :-(. Bylo to , na mě, paradoxně shovívavého kritika rychločtecích detektivek :-), zbytečně moc větvené a složité, na rozdíl od přeskakovaných odstavců plných krutosti jsem ty vysvětlovací musela číst nezřídka dvakrát. A taky mi hrozně nesedí oslovení "Veverko", ale to už je opravdu jen můj zcela subjektivní problém :-). Jelikož ale na sérii nezanevřu , hodnocení je celkem vysoké. Pro sympatickou Sabine a druhou linii příběhu s Melanií, která se mi četla lépe.

03.04.2024 4 z 5

Dcery války Dcery války Dinah Jefferies

Část svátků jara jsem knižně strávila s dcerami války, třemi sestrami , které prožívají poslední roky války na francouzském venkově. A bylo to vcelku poutavé čtení, ač, byť námětově trochu připomínal nádherného Slavíka, tolik emocí na mě tento román nepřenesl. Bylo zajímavé sledovat odlišné povahy sester, které každá svým způsobem bojovaly o to, jak tuto krutou dobu prožít a přežít. Děj nemá hluchá místa, je naplněný událostmi, je napínavý, dojemný a i na lásku samozřejmě dojde. A jelikož se jedná o trilogii, dramatický konec nás navnadí na další pokračování. Vyjde-li, určitě si ho přečtu. Čtyři a půl * a doporučení pro milovníky válečně romantických příběhů, v jedné časové linii.

31.03.2024 4 z 5

Smrtící kolotoč Smrtící kolotoč Alexander Gordon Smith

Tohle je originální série, která určitě nesedne každému. Je to taková pohádka pro dospěláky, ale je to , za mě, fakt dobře vymyšlené a výborně napsané. Prostě něco jiného než nacházím v jiných sériích a to mě baví a drží abych pokračovala. O věrohodnosti zápletky nemá cenu přemýšlet, ale závěr byl překvapivý a vůbec, byla jsem dost zvědavá, jak to autor celé dá dohromady :-). No a potom Kett, to je taková Kate Burkholderová ( čtenáři Amišů vědí) v kalhotách :-). Ta jeho naivita a schopnost dostat se do nebezpečných situací, nejraději beze zbraně, je spíše úsměvná než nervy drásající, ale, upřímně, na mě tak někdy působí celá série. A to ani do případu nemusí zasahovat Kettovic rozjívená děvčata, která jsou tentokrát upozaděny. Uvidíme, co přinese další díl. Byť tentokrát nehodnotím maximem, budu u toho :-).

27.03.2024 4 z 5

Poslední restaurace v Paříži Poslední restaurace v Paříži Lily Graham

Příběh rozdělený do tří částí, z nichž se mi nejvíce líbila ta prostřední, z voňavé Provence, kdy jsme poznávali život hlavní hrdinky Marianne ( Elodie) v období dětství a dospívání a její krásný vztah s babičkou, která ji vedla k lásce k vaření a také klíčící city ke kamarádovi Jacquesovi. Ozřejmí nám pohnutky, které ji později vedly k činu, který se snaží pochopit její vnučka Sabine (mimochodem knihovnice, což se letos moc hodí do čtenářské výzvy) a rozmotat tragický příběh své rodiny. Není to žádné výjimečné čtení, ale v nakladatelství Kontrast prostě umí vybrat a vydat knížky s válečnou tématikou, které jsou něčím zvláštní a nezapadnou do průměru. Zde je to nápad s třetí částí knihy, kdy se vracíme k začátku příběhu, tentokrát očima Marianne. Čtivý příběh, nepříliš složitě napsaný, ale čte se výborně.

25.03.2024 4 z 5

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

Není to žádné složité čtení, na začátku jsem byla přesvědčená, že víc jak na tři * to určitě nebude. Ale s přibývajícími stránkami jsem četla s větším zaujetím a tak to ocením hvězdičkou navíc. Ne, že by ten příběh nějak více gradoval, navíc některé situace jsou na hranici uvěřitelnosti, ale autorce je třeba přičíst k dobru, že příběh mladé ženy a staršího muže nepopsala nijak pateticky či kýčovitě, ale se sympatickým nadhledem a vkusem. A rozšířila ho několika dalšími postavami, vesměs sympatickými a já jsem na jejich další osudy docela zvědavá v knize Tichá pošta. Volba knihy do letošní ČV byla tedy úspěšná a já ji, nejen z tohoto důvodu, ale jako příjemné, nenáročné čtení určitě doporučím.

22.03.2024 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Já prostě letos musím pohnout s některými sériemi, které čtu už několik let a tak jsem tentokrát v knihovně hledala nepřečtené díly mých oblíbených a byla docela úspěšná, akorát ten počet knih, co jsem dovezla:-)) a novinky , co mám v rezervaci, už budou také k dispozici , ale co už:-). Tato severská série patří k mým nejoblíbenějším, ale tento díl mě trochu potrápil, přirovnala bych ho ke knize Nesmírný, která také nedostala maximální hodnocení. Na rozdíl od mnohých čtenářů, mně se první půle četla líp než ta druhá, už toho bylo na mě trochu moc, občas jsem měla tendenci nějaký ten odstavec jen přeletět očima. A musím říct, že mi ty dvě, vlastně tři, oddělené linky moc nevyhovovaly, ta chemie celého oddělení, která dělá tuto sérii svým způsobem výjimečnou, mi tam prostě chyběla. A jsem docela zvědavá, po odhalení Asadovy minulosti a vše prožitém v tomto díle, jak se autor s jeho postavou dál vypořádá. Dle mého, Asad alias Kudrnáč, už těžko může být tím, kým byl a mně je to dosti líto. Anebo se pletu? Mno, Chlorid sodný patří také mezi mé knihovnické úlovky , takže to brzy zjistím. Každopádně, o hvězdičku méně, ale pouze v rámci série, která je originální a skvělá. Pořád je to výborné, vysoce nadprůměrné čtení, které si i nadále nenechám ujít. Zvědavost je , tentokrát, veliká.

19.03.2024 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Tak tentokrát s Josefem Bergmanem a jeho kolegyní výletujeme na jižní Moravu do chatové osady, kde se daří všemožnému ptactvu v přilehlých mokřinách, na loukách zase najdete spoustu bylinek a také potkáte několik starousedlíků i náplav, kterým všelicos vadí, chybí anebo naopak přebývá. A také se zde začne vraždit a zdánlivý poklid je ten tam a tajemství, která, zdá se, odvál čas, znovu vyplouvají na povrch. Michaela Klevisová opět ve výborné formě, tak jak ji znám a mám ráda. Odpočinková detektivka v tom nejlepším slova smyslu s adekvátním napětím a pěkně vysvětleným rozuzlením.

14.03.2024 5 z 5

Když zpívá slavík Když zpívá slavík Suzanne Kelman

Dva příběhy dvou výjimečných žen v jedné knize, ale zpracované, dle mého, hodně po povrchu. Já měla ještě bezprostřední srovnání a po niterném čtení Knihy dvou cest od Jodi Picoult bylo toto čtení, pro mě, bez emocí a jen s průměrným zájmem jak to bude dál. Přitom příběh zejména Hedy Lamarr je fascinující, zajímá mě a tak abych do něj více pronikla, budu si muset přečíst knihu Neohrožená, která vyšla nedávno v Kontrastu. Škoda nevyužitého potenciálu zajímavého příběhu, ale zřejmě, dle komentáře níže, je to trochu nezáživný styl psaní autorky, které u nás vyšly i jiné, podobně napsané knihy. Ale to já nezjistím, jelikož se do nich s největší pravděpodobností nepustím, konkurence je obrovská a mně tohle prostě nestačilo. Za zajímavý námět * přidávám, ale hodnotím jako průměr 3 a půl *.

09.03.2024 4 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

V této knize jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Hluboký příběh, plný rozhodování, pochyb, bilancování a všeho toho "něčeho", co tvoří naši životní cestu. A protože příběh napsala Jodi Picoult, oddala jsem se tomuto vyprávění lehce a plně, tak už to s jejími knihami prostě mám. A nebyla by to Jodi, aby knize nedopřála ještě přidanou hodnotu, zde z prostředí egyptských vykopávek, to já mám ráda a ráda jsem se ponořila do historie té doby a místa. Ale kniha je především milostný román, o dvou cestách, o tom, zda rozhodnutí, která v životě , v určitých chvílích, uděláme, jsou správná a kam ( a ke komu) nás dovedou. Ač jsem ne se vším s hlavní hrdinkou Dawn úplně souhlasila, měla jsem pro ni pochopení a doufám, že si vybrala cestu, která, za mě, byla autorkou naznačena, ale kdo ví? Cesty osudu jsou často nevyzpytatelné. Krásné, náročnější čtení, které ve Vás bude doznívat a budete o něm přemýšlet. A ta obálka, ta je prostě přenádherná.

06.03.2024 5 z 5

Budu ti nablízku Budu ti nablízku Michael Robotham

Další skvělé čtení od mého oblíbeného autora. Robotham je prostě mistr zajímavé, dokonale zpracované a vysvětlené zápletky, co se detektivní linky týká a znamenitých, chytrých dialogů a myšlenek, co se týká soukromých linek jeho hrdinů. A jeho spojení tzv. životních ztroskotanců, kterým život rozdal špatné karty, ale silnou vůli a dobré srdce, no, v tom asi nemá konkurenci. Cyrus a Evie, oba obtěžkáni tragickou událostí, hledající, bojující a zachraňující sebe navzájem. A v předešlé sérii Joseph O'Loughlin a Ruiz, přiznám se, mému srdci ještě o trochu bližší dvojka, hlavně postava Josepha a jeho rodiny je pro mě naprostá topka. Opravdu chytré čtení, kdy obracíte stránku za stránkou a baví Vás jak kapitoly Cyruse, tak Evie. A zde se ještě autor sympaticky "popral" s postavou Eliase, ten konec se mi prostě líbil. Čtvrté pokračování (zřejmě závěrečné?) této výborné série vyšlo letos a má opět velmi vysoké hodnocení. Snad se brzy překladu dočkáme i u nás :-).

02.03.2024 5 z 5

Studentka Studentka Tess Gerritsen

Spokojenost, možná proto, že je to pro mě první kniha od Tess Gerritsen a nejsem zatížena srovnáváním s její kriminální sérií, která je tu chválená, ale je početná a já nemám odvahu s ní začít :-). Ale autorku jsem chtěla zkusit a tak jsem sáhla po tomto příběhu z univerzitního prostředí a četlo se mi to skvěle. Příběh starý (skoro) jako lidstvo samo, srovnávání s chováním antických hrdinů mi vůbec nevadilo, spíše naopak, za každou originalitu jsem v tom množství příběhů vděčná a navíc tam toho nebylo mnoho. Dvě dějové linky mi také nevadí. Zde je jimi oddělený univerzitní příběh o tom, že je někdy těžké odolat, zejména když přednášíte o vášni, lásce a zradě a máte v učebně spoustu chytrých studentek, které třeba prožívají něco obdobného a druhá linie je policejní vyšetřování. Nic nevadí, že jsem si vraha dobře tipla daleko před koncem, knížka mě bavila až do konce a já jí trošku vylepším hodnocení ( 4 a půl*).

28.02.2024 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Jak začít :-). Tento žánr ode mě nedostává v podstatě nikdy průměrné hodnocení, ani ho nijak často nevyhledávám ( ačkoliv možná v poslední době trochu více jak dříve a můžou za ta tipy Vás, mí (nejen) oblíbení:-)). Je to tím, že jestliže knihu vůbec dočtu, znamená to, že se mi líbila a hodnotím nadprůměrně. Jestliže po několika desítkách stran se mi jeví jako vážně míněné klišé, nad dialogy přivírám oči a chemie mezi hlavními hrdiny pro mě vůbec nefunguje, knihu odkládám jako nedočtenou, prostě to do konce nedám:-). A teď konečně k Hypotéze lásky. No, prosím Vás, ještě že byla úplňková noc, kdy nemůžu spát, já tuhle vtipně napsanou romarťárnu dala na první dobrou. Měla jsem ji v hledáčku delší dobu a letošní ČV ( téma komunikace hrdinů přes sociální sítě) rozhodla, že jsem se do ní pustila. A bylo to opravdu zábavné čtení, které si , za mě, na nic složitého nehrálo. Mezi hrdiny to jiskřilo od začátku, zápletka nebyla objevná, nicméně vtipně pojatá, vědecké prostředí neotřelé a konec takový, jaký je u tohoto žánru téměř povinný. Ano, bylo tam skoro vše, co dnešní mladou generaci zajímá, jak žije, co řeší, co jí trápí , pro ni je to také primárně psané, ale já tomu rozumím, mám stále ještě doma dítě, se kterým často diskutujeme a jsem daleka toho, abych její problémy, radosti a smutky a vidění světa, byť často rozdílné od toho mého, bagatelizovala, spíše mě něco často překvapí a obohatí. A proč , po té chvále, jen čtyři *? Nemám ráda vulgarity v knihách, a že jich tady bylo docela dost, a k té erotice se to, za mě, nehodilo, rušilo mě to a kazilo to dojem. Nevím, věc překladu? No, nejsem puritán, ale tohle byla spíše věc vkusu. Ale jinak dobré čtení, svěží a vtipné, které jsem si užila, snad jen bonusovou kapitolu jsem jen prolistovala, ach jo, to jako proč?!?. A na závěr, obálka, ta se moc povedla.

25.02.2024 4 z 5

Pohřbení andělé Pohřbení andělé Patricia Gibney

Dle upoutávky na obálce se mi měla z příběhu podlomit kolena :-), to se nestalo, spíše jsem měla docela zamotanou hlavu, těch postav tu autorka představila opravdu hodně a já měla co dělat, abych vše pobrala:-). A musím napsat, že obdivuju všechny, kteří, byť v dobrých sériích, dokážou číst jednu knihu za druhou a jsou spokojení. Já si většinou dávám mezi jednotlivými díly docela pauzičku a není to na škodu. Tady jsem si odnesla z knihovny rovnou dva díly a četla je víceméně za sebou a nevím, ten příběh byl trošku kostrbatý a množství dějových linek trošku únavné, prostě mě to tak nechytlo jako jiné díly. Ale autorku mám ráda, na sérii určitě nezanevřu a i při výše uvedených výtkách si vysoké hodnocení zaslouží. Pořád je to parádní čtení, které si ve výsledku užijete.

24.02.2024 5 z 5

Nový život Nový život Katharina Fuchs

Padesátá léta minulého století v Berlíně, kdy byl rozdělen na východní a západní část,to nebyla lehká doba a pro plnění snů dvou emancipovaných hrdinek, Therese a Gisely, už vůbec ne. K pokračování knihy Dvě hrsti života, který se mi moc líbil, jsem se dostala po dosti dlouhé době a tak mi občasné připomínky zásadních dějových zvratů z první knihy vůbec nevadily, spíše naopak. Obě knihy vychází ze vzpomínek autorky na svou maminku a tetu, silné ženy, které se nezalekly složitosti doby a šly za svými sny. Pěkné čtení, první díl se mi možná líbil trošku více, ale i tato kniha byla poučné a poutavě napsané čtení.

21.02.2024 5 z 5