Mamosvain Mamosvain komentáře u knih

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Tohle bylo moje první setkání s K. H. Máchou. A musím se přiznat, že neodolám budoucímu přečtení nějakých jeho dalších děl.
Četl jsem to jako povinnou četbu (zrovna na to je docela výhodná i délka knihy), ale upřímně, dějově i literárně mě tahle kniha uchvátila mnohem více, než jsem čekal. Pravda, užitý jazyk mne místy míjel a některým veršům jsem pravděpodobně porozuměl jinak, než bylo zamýšleno - ale taková už často poezie bývá (a ještě k tomu je Máj z období národního obrození). Ale i když jsem místy smyslu skrytému za slovy nerozuměl, způsob psaní ve mně vzbuzoval širokou škálu pocitů - přesně, jak Mácha chtěl. No a nakonec samozřejmě dějová linka, která sice v tomto díle není hlavním bodem, ale přesto dodává ději mnohem hlubší témata, kterých se dotknout.
Měl jsem přečteno za jedno odpoledne a byl jsem nadmíru překvapen.
Doporučuji, klidně i za povinnou četbu.

28.09.2019 5 z 5

Šampion Šampion Marie Lu

Krásně melancholicky uzavřená série. Nemám, co vytknout :)

03.09.2019 5 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Tak tohle mě prostě nechytlo... Nástroje smrti mě sice dost zabraly, ale tohle šlo naprosto mimo mě. Ale možná mě už tenhle žánr prostě jen opouští. Každopádně věřím, že mnoha ostatním se tahle knížka líbí a budou si chtít dočíst série. Já mezi ně bohužel nebudu patřit.

03.09.2019 3 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Ohodnotit Království popela bude asi stejně tak náročné, jako přinutit se tuhle knížku dočíst.
Sarah J. Maas mi vícekrát pomohla dostat se ze "čtecí krize" a jsem neskutečně moc vděčný za všech osm knih z téhle série. V průběhu těch dvou a půl let, co jsem tuhle sérii četl, jsem si oblíbil snad všechny postavy počínaje Aelin (Celaenou) a Dorianem, přes Manon a Chaola až po dokonce i Darrowa. I když mi asi každá z nich aspoň jednou šla na nervy, všechny jsem si je zamiloval a s čistým srdcem můžu říct, že mi budou hrozně moc chybět. I ty postavy, u kterých mi déle trvalo, aby mi přirostly k srdci (nebo byly záporné), jsou naprosto nádherně stvořené a já nemám, co autorce v tomhle směru vytknout.
Příběhově jsem si minimálně jednou (závěrečný boj) trochu nebyl jistý, kam tím Sarah míří, ale zakončení je naprosto velkolepé. Pravda, možná jsem očekával o trochu víc ztrát, ale nemůžu říct, že bych si stěžoval. :)
S osmi díly je tohle asi ta nejdelší knižní série, kterou jsem zatím přečetl (a nevím, jestli se někdy k delší ještě odhodlám), čímž si Skleněný trůn vytváří ještě jedno, poslední, speciální místečko v mém srdci.
Obvykle píšu na konec svého hodnocení i doporučení k přečtení, ale myslím si, že každý, kdo sérii dočetl až sem, nebude ani v nejmenším váhat, jestli si Království popela má přečíst.
Děkuju moc za Skleněný trůn

02.09.2019 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl malinko slabší než první, ale nijak zvlášť. Čtyři hvězdičky jsou rozhodně jen o malý kousek, protože tu pátou by si tohle dílo rozhodně zasloužilo.

03.06.2019 4 z 5

Trojka možná o trochu slabší. Aspoň pro mě. Ale tak to mám i u filmu. Trojka je u Harryho Pottera prostě u mě na nižší příčce. Ovšem děj je i tak poutavý až překvapivě moc a své průměrné hodnocení si rozhodně zasloužil.

03.06.2019 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Čtvrtý díl je mým oblíbeným filmem (což je, zdá se, názor menšiny), takže u knihy jsem nečekal nic horšího. Pravda, párkrát jsem se v ději zasekl nad tím, co je všechno vlastně jinak, ale z celkového hlediska se myslím film dost dobře drží předlohy. Ale nemůžu si pomoct a říkat si, že se mi vlastně kniha nelíbila tak moc, jak jsem doufal. Samozřejmě i přes to dávám pět hvězdiček, protože prostě je to Harry Potter, že ano :D

03.06.2019 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Fénixův řád je ze všech sedmi dílů asi ten nejméně podobný filmu. Což bylo docela zajímavé překvapení. Tomu odpovídá i fakt, že přečíst pátý díl Harryho Pottera, který je snad i ten nejdelší, mi netrvalo ani jeden den!

03.06.2019 5 z 5

Pro mně jeden z těch slabších dílů, ale jak je vidět, jsem jeden z mála, kteří to tak mají. Ale abych pravdu řekl, bude to spíš jenom proto, že jsem se už prostě jenom tak moc těšil na závěr, že jsem tohle chtěl mít co nejrychleji za sebou. Tomu také odpovídá to, že jsem měl tenhle díl přečtený za pouze jeden a půl dne. Ovšem to u J. K. Rowlingové prostě není překvapení.

03.06.2019 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Za mě prostě srdcovka. Krásné zakončení téhle excelentní série. Jsem nadmíru spokojen.

Divergence Divergence Veronica Roth

Divergence za mě prostě nejlepší díl z celé trilogie. A to říkám i bez toho, že jsem na tuhle sérii trochu upjatý, protože vlastně právě díky ní jsem se nějak víc odhodlal číst, takže u mě vždycky bude mít zvláštní místečko.
Samosebou, není zrovna cílená na kluky, takže jisté pasáže jdou zcela mimo mě, ale nijak zvlášť mi to nevadilo ani tehdy ani dnes.
Nemohu než doporučit!

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Nevím proč, ale tenhle prostřední díl u mě prostě postrádá to, co jak krásná Divergence, tak o něco slabší Aliance, zkrátka mají a předávají svým čtenářům. Samozřejmě to už je prostě zažitá formule u středních dílů YA trilogií, takže člověk se nemá čemu divit. Ale i tak dávám knize čtyři hvězdičky, které si Rezistence rozhodně zaslouží.

Aliance Aliance Veronica Roth

I když dávám čtyři hvězdičky jak Alianci, tak Čtyřce, musím uznat, že tohle je o něco slabší. Ale to ve výsledku nevadilo tomu, že mne tohle zakončení silně nadchlo a byl jsem velmi smutný, když jsem si uvědomil, co se na konci knihy vlastně bude dít. A tomu rozhodně nepomohl ani fakt, že už žádné další díly nejsou (vyjma již výše zmíněné Čtyřky, samozřejmě). Ale co nadělám, jsem spokojený a to je to hlavní!

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Nemůžu si pomoct, ale souhlasit s tím, že tahle kniha povídek je prostě lepší než Aliance. Mně osobně Aliance ani tolik nevadila, ale na téhle kratší knize je prostě nějaké to kouzlo, které mi v Alianci chybělo. Čtenáře YA fantasy/sci-fi určitě nezklame jako takové zakončení celé téhle série.

Seznámení Seznámení Marcela Remeňová

Nevím proč, ale po přečtení druhých dvou dílů si tenhle první u mně vyžádal připravení o pátou hvězdičku. Pravděpodobně kvůli tomu, že autorka přeci jen byla v době psaní ještě velmi mladá, ale to nevadí ani trochu, protože děti těsně na přelomu začátku puberty tahle kniha přímo nadchne.
Doporučuji všem, kteří by tuhle knihu chtěli buď sobě nebo svým známým koupit! S největší pravděpodobností nebudete zklamáni a přečtete si i další díly.

Včelí lid Včelí lid Marcela Remeňová

Jako druhý díl slouží naprosto krásně. Svých pět hvězdiček si Včelí lid zaslouží i přes pár zvláštností, nad kterými se čtenář v průběhu čtení pozastaví.

Útěk z Kůstkova (01) Útěk z Kůstkova (01) Jeff Smith

Nechápu, jak může první díl této geniální série mít tak "málo" procent (málo v porovnání s těmi ostatními), protože pro cílovou skupinu - děti okolo deseti let - je tahle kniha jako stvořená. Já jsem jí byl jako malý přímo unesený a nemohl jsem se nabažit vynalézavých stvoření, která jsou ústředními postavami celé téhle série.
Nemohu jinak než doporučit celou tuhle krásnou komiksovou sérii všem dětem nebo rodičům, kteří by jim chtěli Kůstka koupit. Ale nemyslete si, že je to jen pro malé děti - spolu s devítiletým mnou tuhle série zbožňuje i můj táta. Myslím si, že pro každého, kdo nemá chuť na normální knihy, je tahle série přímo perfektní! :)

Velké kraví dostihy (01/II) Velké kraví dostihy (01/II) Jeff Smith

Druhý díl dostál a v mnohém i předčil má očekávání po přečtení prvního dílu. Vřele doporučuji všem, kteří přečetli první díl a chtěli by se o všech postavách dozvědět, jak se to s nimi bude odehrávat dál. Ani smích vás párkrát za knihu dozajista nemine!

Oči bouře Oči bouře Jeff Smith

Oproti prvním dvěma dílům je tenhle o dost temnější a my se dozvídáme více o minulosti některých postav a celkově oblasti, ve které se děj odehrává. Párkrát to ve mně dokonce vytvořilo úzkost díky svému napětí a tvoření strachu v hlavě čtenáře. Ovšem je třeba to brát s nadhledem, poněvadž v době, kdy jsem tenhle díl četl, mi nemohlo být více než devět let. Ale pro děti tohoto věku je tahle série jako celek přímo jako stvořená :D

Čas zabíjet draky Čas zabíjet draky Jeff Smith

Docela odlišný díl od těch ostatních svým větším zaměřením na Podfu. Právě to tomu dodává jistý nadhled, který čtenáře zábavně zaujme a vtáhne do děje. Za mě opět všechny hvězdičky.