Malýmedvěd

HanaHanaAlena Mornštajnová

Velmi silný příběh. Knížka plná smutku ale i naděje, knížka o nenávisti ale i o lásce. Knížka o nelidskosti, ale i o lidskosti. Kniha o vině i odpuštění. Kniha o samotě i o rodině. Nadprůměrně kvalitně vyprávěný příběh, který vás vtáhne, nepustí a nakonec semele a zanechá spoustu otázek. Klobouk dolů.
Jenom pár otázek, které ve mně uvízly:
-jaké to bylo po tom, když už bylo po všem?
-skončilo to vůbec někdy?
-jak žít s okolím, které je už jinde?
-jak žít sám se sebou?
-jak žít se sebeobviňováním? (že jsem to zavinil, že je to kvůli mně)
-jak se smířit s tím, že zrovna já to přežil?
-jak oplácet lásku druhých?
-jak projevovat zájem o druhé?
-jak se vypořádat s ukončeným vztahem?
-kdy odpustit?
-jak žít?

19.09.2018

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Tuto knihu rozhodně doporučuji. Není to lehké čtení, ale rozhodně stojí za to. Kateřina Tučková uchopila velmi nepohodlné téma "české viny" bravurně, není to ani sebemrskačství, ani káravé odsuzování. Je to napsáno syrově, tak jak to asi opravdu bylo. Ze čtení jde na člověka smutek a stud z toho, jací lidé (na obou stranách) jsou a zároveň obdiv k lidem co to všechno přetrpěli. Kniha otvírá i řadu dalších nosných témat jako třeba:
- "kdo rozhoduje o mém osudu - já, nebo okolí?",
- "jak naložit s nepřízní osudu - bojovat, zapomenout, vytěsnit, vyplakat, ignorovat, odpustit?",
- "jak naložit se svojí vinou, ať už domnělou, nebo skutečnou",
- "co z toho, co dělám má smysl?, pro koho? pro co? vlastně žiji"
- "vztah matka - dcera, rodič - dítě, výchova",
- "kdo jsem, naše příslušnost k nějaké skupině, udržování tradic".
Všechna témata jsou uchopena velmi citlivě a nutí přemýšlet. Přínosem knihy je právě ten pohled z různých stran a to porovnávání.
Kniha na mne nejvíce zapůsobila právě tím nastolováním dalších otázek.
Doporučuji

28.01.2018

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Velmi dobrá a povedená kniha. Atmosféra té doby na vás dýchne a vy máte pocit, že jste tam s nimi. Vyprávění je zajímavé plné zajímavých osudů, ale i místních a dobových informací, které vás obohatí. Moc se mi líbila práce s jazykem. Kontrast postav a jejich vztahu k okolí, k náboženství, k politice, k lidským vztahům, k práci to dává té knize další rozměr a protože je uchopen a zaznamenán bravurně, dává knize nadčasovost a dovolím si tvrdit i dlouhodobější kvalitu. Tipuji, že se z té knihy jednou stane klasika, alespoň bych jí to moc přál.

03.08.2020

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Moc pěkná kniha, její nadčasovost a tím i kvalita je dána, podle mne tím, že ukazuje celou katastrofu z pohledu jedince, který hledá řešení a musí se v omezeném čase rozhodovat. Rozhodování však není černobílé, buď zlo, nebo dobro. Rozhodování je bolestné, má spoustu odstínů, spoustu možných dopadů a následků. Člověk předem neumí všechny konsekvence posoudit, natož říci které zlo je menší. Kniha zajímavě ukazuje hledání člověka, jak se s katastrofou vyrovnat a jaké všechny možné scénáře se mohou vyskytnout. Ať už jsou nakonec rozhodnutí jakákoli, největší sílu a největší roli má naděje a chuť žít.

06.11.2017

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Velmi dobrá kniha. AM je spisovatelka, která umí poutavým a přitom lehkým stylem provést čtenáře skrz velká dramata. Kniha vypráví (nejen) o historii jedné rodiny. Příběh je silný a odkrývá důvody z pohledu otce (v er formě) jeho nevšímání, nulovou komunikaci s dcerou, jeho osudy i osudy dalších členů rodiny. Z pohledu dcery (v ich formě) pak sledujeme snahu najít místo na světě, najít smysl a zázemí. Psychologie postav je skvěle uchopená. Kniha jako taková vypráví i o době a to i když je to beletrie. Přečteno na jedno nadechnutí. Hezká hra s konci a začátky jednotlivých kapitol.

30.04.2019

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Za mne velmi dobrá kniha. Hned z mnoha pohledů. Dobře se to čte, i když téma je těžké, chmurné a plné bolesti. Beletristická forma se zajímavým příběhem je pro čtenáře dobře stravitelná. Díky tomu, že Sepetysová nastudovala mnoho pramenů a s mnoha lidmi mluvila, má kniha hodnotu i dokumentární a může být i jakýmsi okénkem do historie. Ideální kniha pro dnešní generace, které válku nezažily. Kniha výborně ukazuje hrůzu válečného kafemlýnku, který semele úplně každého. Protože se to opravdu lehce čte, mohla by to být dobrá povinná školní četba. Kniha je výborně promyšlená a vystavěná tak, že věci do sebe zapadají, jak skládačka. Když jsem objevil propojení na Šedé tony, tak jsem ocenil tu promyšlenost ještě víc. Postavy jsou dobře vybrané a výborně vykreslené. S Emilií jsem soucítil a litoval jí, Joanu jsem obdivoval pro její lidskost a obětavost a touhu pomáhat, Florianovi jsem fandil, protože si uvědomil a procitl co je sytém zač, no a Alfred to je mistrně zpracovaná postava (člověk neví zda ho má litovat jako oběť, nebo nenávidět jako sociopata, postava, která je pěšák na šachovnici s minimální silou, ale postava, která přesto dokáže ovlivňovat dění okolo v dobrém i špatném směru). Kniha mě donutila jeden večer strávit s Youtube u Wikipedie a poslouchat dostupná svědectví pamětníků a zjistit si další informace jak o Prusku, o lodi, o jantarové komnatě o konci války.

16.02.2018

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

Moc pěkná knížka o morálce, spravedlnosti, o nás, o davu, o většině, o svědomí. Knížka nutí přemýšlet a přitom vůbec nepůsobí mravokárně, nebo školometsky. Je to určitě díky vyprávění z pohledu malé dívky, ale i díky skvělému zpracování. Když se někde děje nějaká nespravedlnost, máme všichni ohromnou schopnost ji poznat. Děti mají tento cit navíc ještě neotupělý a nebojí se nespravedlnost pojmenovat jménem. Zatímco většina nás ostatních, máme „důvody“ ji nevidět, omlouvat ji, zdůvodňovat ji, nebo se k ní přidat. Ať už jsou naše důvody jakékoli, je dobré, že na to někdo umí upozornit. Po přečtení takovéto knihy, budete mít chuť být lepší, budete mít chuť být jako Atikus, Přeji nám všem, ať se nám to daří naplnit, Ať umíme bojovat za spravedlnost, ať umíme nemlčet, ať umíme nepřidávat se k většině.

20.10.2018

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Kniha se mi moc líbila. Řemeslné zpracování je bravurní, čeština úchvatná, čte se to hladce a úplně samo. Vyprávěný příběh tří generací v kulisách velkých světových událostí je zajímavý, uvěřitelný a velmi dokumentární. Rozhodně knihu doporučuji ke čtení. Co bych si jí dovolil vytknout, je nádech "ženského čtení", ale možná je to dáno čtenářem. Určitě bych ocenil, více psychologie postav a lepší vysvětlení motivací k danému chování a činům. Bojím se, že líný čtenář se nad spoustou věcí ani nepozastaví a bere je jen jako konstatování a vzápětí na to zapomene.

30.08.2019

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Kniha se dobře a lehce čte i když pojednává o velmi smutných věcech. Je moc dobře, že se připomínají i tato "zapomenutá" zvěrstva sovětů. Obdivuji lidi, kteří se i ve vypjatých podmínkách, v situaci když se k nim okolí chová jako ke zvířatům, v okamžiku kdy jim jde o život, stále dokáží chovat jako lidi, projevovat si vzájemnou úctu, vzájemnou pomoc a zachovávat pravidla slušnosti. Víc takových lidí jako byla Jelena.

19.10.2017

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Backman se posunul o kus dál, lehce změnil vypravěčský styl a vytvořil moc pěknou knihu. Je možná náročnější na pozornost při čtení, protože místa a postavy se střídají rychle a bez varování. V celé knize je zase vidět lásku ke všem lidem a schopnost je pochopit a cítit s nimi. Pocity postav a nálada ve městě jsou mistrně zachyceny a vtáhnou Vás do děje. Kritika společnosti je nenásilná a přesto silná. Smekám, je to kniha, ke které se určitě vrátím a už teď vím, že si ji přečtu víckrát.

07.01.2018

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

Kniha na mne velmi silně zapůsobila a musel jsem na ni hodně a dlouho myslet. Autorce se bezvadně podařilo zachytit atmosféru místa a charaktery postav. Dlouho před nástupem skandinávských hororů, tady můžeme sledovat popis krutostí, z kterých nás mrazí. Rozhodně však nutí přemýšlet a klást si otázky, co bych v dané situaci dělal já? Kniha si plně zaslouží titul "klasika".

05.08.2018

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Kniha je velmi lidská. Pomůže nám koukat na druhé jinak, než přes šablony, klišé a škatulky. Chtě nechtě si čtenář uvědomí, že každý jsme ňáký a že Země je dost veliká pro všechny. Velmi mne překvapilo, kolik moudrosti se u takových "individuí" našlo. Jasně bláboly se najdou také, ale důležité, že ten kdo hledá v lidech to lepší, může na těchto lidech najít spoustu dobrého a může je mít rád i když jsou z jiného těsta.

04.06.2020

Hrdý BudžesHrdý BudžesIrena Dousková

Dokonalé, člověk se tomu směje, ale žaludek se svírá a po zádech přebíhá mráz. Dokonale vyvážený mix mezi směšností a důležitým sdělením.

13.01.2019

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Backman tentokrát zkusil jít víc do veselohry a komedie. To se mu podařilo a u knihy jsem se smál a odpočinul jsem si. Děj je vlastně situační komedie, která by se reálně asi nikdy nestala. Nebyl by to ale Backman, kdy by do toho zase nevložil city a emoce a moudra, takže rukopis se prostě nezapře. Místy mi to přišlo lehce natahované a uměle nafukované, proto 4*.

04.06.2020

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Pan Backman je opravdu pan Vypravěč s velkým "V". Na malém prostoru umí vykouzlit velký příběh. Tolik různých pohledů na svět okolo nás s takovým citem a s takovým porozuměním. Moc mi ta jednohubka chutnala.

26.04.2018

SlavíkSlavíkKristin Hannah

Ta kniha je dobrá. Má velmi zajímavý a smutný příběh dvou sester, kde každá je jiná a obě mají jiný pohled na svět a každá zažívá jiné osudy. Kniha je napsána profesionálně děj pěkně plyne, čtenáře drží v napětí a hraje si s jeho emocemi. ALE!!! Méně by bylo rozhodně více. Kdyby tam těch emocí bylo méně, nebyla by to tak sladká červená knihovna. Kdyby tam bylo méně amerického filmového patosu, rozhodně by to pomohlo. Jako nevětší mínus vidím, že promítnutí tolika skutečných osudů a událostí na půdorys zhruba deseti postav prostě nesedí. Tady by příběhu rozhodně pomohlo ubrat, protože taková přeplácanost ubírá na věrohodnosti. Rozumím proč je kniha bestseler, je tam láska v mnoha podobách od mateřské, sourozenecký až po lásku života. Je tam drama a hrůza druhé světové války. Jsou tam příběhy jen z ženského pohledu (což není špatně, ale rozhodně to pomůže prodejnosti). Jsou tam moudra. Jsou tam emoce. Kniha je dobrá, bude se líbit, určitě od ní nezrazuji. Mne potěšila, ale nenadchla , líbila se mi ale více než podobně „vykonstruovaná“ Vypravěčka.

27.04.2020

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Zaslouží si titul "klasika" a v doporučované četbě je asi právem. Je to krátká knížka a je zpracovaná velmi čtivě. Otvírá spoustu témat k hlubšímu zamyšlení a i když vám nevnucuje svůj názor, tak si schválně zkuste odpovědět na pár otázek. Kdo za to může, kdo nese vinu? Muselo to takto skončit? Je to dobře, nebo špatně, to co se stalo? Osobně si myslím, že na to není jednoznačná a jednoduchá odpověď.

15.12.2018

ŽertŽertMilan Kundera

Velmi dobrá kniha. Plná myšlenek, plná otázek, plá emocí. Jednoduchá zápletka, ale úžasný a bohatý jazyk a mnoho malých mikro příběhů okolo. Díky pohledu několika osob se podíváte do doby dávno minulé. Přiblížíte si ducha té doby se vší jeho nesmyslností, krutostí a naivitou, ukáže vám dobu, kdy jednotlivec je méně než nic a kdy o osudu člověka svévolně rozhodují druzí. Podíváte se na pokřivené vztahy mezi lidmi, které jsou bohužel nadčasové ve všech dobách. V knize je spousta zajímavých myšlenek, nejen o smyslu života, o smyslu vztahů, o lásce, o smyslu pomsty a odpuštění. Silný je motiv sebeklamu a lhaní si do vlastní kapsy, jak u jednotlivce, tak ve společnosti, tak u politického zřízení.

27.05.2019

Peníze od HitleraPeníze od HitleraRadka Denemarková

Výborná kniha. Ano je těžká obsahem i formou. Kvůli květnatému a nádhernému stylu, je dobré si na knihu udělat čas a soustředit se, jinak Vám hrozí, že spousta myšlenek jen proteče mezi prsty. Což by byla škoda, myšlenek o nás, o lidech, o nenávisti, o hlouposti, o nepochopení, o neumění komunikace, o hamižnosti, o trestu, o odpuštění je tam totiž tolik, že alespoň mě zůstane dlouho, dlouho pod kůží a v hlavě. Navíc číst o tak těžkém osudu, je pro mne bolestivý proces. Ale asi je potřeba aby takové knihy byly a byly čteny.

24.02.2020

Foucaultovo kyvadloFoucaultovo kyvadloUmberto Eco

Tahle knížka je jedním slovem těžká. Tak jsem ji pro jistotu četl elektronicky, což odlehčilo čtení hlavně v MHD. Pro mě to byl takový test čtenářské gramotnosti.
1. Pochopit čtený text – doslovné porozumění
2. Rozpoznat výrazové, vypravěčské prostředky
3. Co tím chtěl autor říci, myšlenka díla, důležití sdělení
4. Využití textu pro vlastní rozvoj
Jak jsem dopad?

1. Doslovný text jsem jakž tak chápal, příběh je jednoduchý a jasný, odborné věci jsou hutné a výživné, občas jsem znal téma o kterém byla řeč, občas jsem tušil (měl jsem základní povědomí) a občas jsem byl doslova ztracený. Ve výsledku jsem to četl za stálého odskakování na Wikipédii a do internetových zdrojů. Dal bych si tak 3.

2. No, ve výsledku bych toto Ecovo dílo nazval jako filozofickou komedii, nebo lépe možná jako Cimrmanovskou filozofii. Je to hra se čtenářem. Vzhledem k prvnímu bodu, pak ten vtip postřehnete, dojde vám po nápovědě, nebo ho vůbec nechytíte. Naštěstí Eco to často opravdu vyšroubuje do takové absurdity, že nikdo nemůže zůstat na pochybách. Často jsou tam i nápovědy, kdy nám vysvětlí jak se dělají špatné vývody z reálných podkladů, jak se zaměňuje důsledek a příčina, jak se dá manipulovat s souvislostmi a jak se hraje s podobností. Hned o pár stránek dál, nebo dřív, to pak použije a Vy si toho všimnete, nebo také ne. Vůbec bych se nedivil, kdyby mi většina narážek a vtípků unika, ale budu si fandit a dám si za 3, jako že jsem to v 50% odhalil.

3. Co tím chtěl Eco říci? Podle mě je to jasné poselství, přemýšlejte v souvislostech, ale zase to nepřeceňujte a dějte prostor náhodě a hlavně, buďte k sobě vždy argumentačně upřímní a nedělejte chyby v logice a úsudku, nebo se z toho zblázníte. (neklasifikován)

4. Za mne velký přínos a) zase jsem si připomněl jak naše lidské myšlení funguje a kde má slabiny b) bokem jsem nastudoval kupu věcí a mohu se teď blýsknout jak v kavárně, tak i v hospodě. :) (neklasifikován)

28.11.2018

Poslední přáníPoslední přáníAndrzej Sapkowski

Díky formě krátkých povídek z různých období se seznámíte s postavami, prostředím a dostanete představu kdo to asi je, ten zaklínač. Je to frajer? Možná, ale je rozhodně je jedinečný, musíte mu fandit. Vždycky dostane nakládačku, ale vždy nakonec zvítězí, někdy opravdu a dostane zaplaceno a někdy zvítězí morálně a zvítězí jeho kodex. I proto ho máte rádi. To promíchání s pohádkami, mne moc bavilo a užíval jsem si autorovu fantazii. Ano je to trochu mix levného rodokapsového dobrodružství, lechtivého milostného vztahu, dobré fantasy s bojováním, i vykradených pohádek. Psychologický román to není, ale občas se u některých postav dočkáte překvapení (jiné postavy jako Marigold, zůstávají šablonovité). Ale výsledek myslím potěší většinu čtenářů. Každý si tam může najít to svoje. Rozhodně doporučuji jako lehkou a oddechovou četbu.

20.07.2019

Příběh služebnicePříběh služebniceMargaret Atwood

Atwoodová je výborná vypravěčka. Příběh jsem zhltl na pár posezení. Forma (ne)svobody a útisku nás děsí a nutí přemýšlet, stejně tak téma role pohlaví a role náboženství je zde naznačena tak, že Vám to nedá se v duchu neptat na zásadní otázky. V tom, že nám lidem v blahobytu a pohodlí, ukazuje to, co přehlížíme, v tom vidím veliké poselství této knihy.

10.07.2020

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Líbí se mi takovéto knihy, kde je vidět, že autor má rád všechny lidi a to i ty nepříjemný, kousavý a ukazuje, že je můžeme mít i my rádi.

08.07.2017

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Je to klasika, která podle mne stojí za to. Kniha nastoluje nepřímo otázky "Kdy to vzdáme?", až nám vypoví tělo?, až nám vypoví hlava?, až nám vypoví vybavení?, až to nebude dávat smysl?, až to bude nebezpečné? Každý to máme nastavené jinak, ale většina z nás obdivuje ty co se nevzdávají. Jsem rád, že pro obyčejné živobytí nemusím podobné trampoty podstupovat.

19.01.2018

Malý velký mužMalý velký mužThomas Louis Berger

Zajímavá knížka. Zaujal mne styl vyprávění a postřehy vypravěče. Nechcete tomu věřit, protože hrdina je jako Forrest Gump, nebo Alan Karlsson, tzn všude byl, se všemi se potkal, ale přesto tomu věříte. Věříte tomu ale jinak, ten popis světa bělochů a světa indiánů prostě sedí. I když jsem tam nebyl, tak věřím, že to takhle mohlo vypadat. A opravdu je zajímavé vidět z jiného úhlu, jak vypadá střet civilizací. Člověk cítí, že to není dobře, když jedna strana převálcuje tu druhou, člověk vidí tu nespravedlnost, ale ani já, ani vypravěč si neumí představit, že by to mohlo dopadnout jinak, než jak to dopadlo.

02.04.2019

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Pěkné pokračování, zase se jedná o povídky z různých časových období, ale už jsou delší a propracovanější. Postavy "rostou" před očima. Zase jde o mix všeho co vás napadne fantasy, erotika, pohádky. Sapkowski se vyjadřuje obrazně i o dnešní společnosti, jsou tam maskované témata politiky, ekologie, rozvoje "kulturní" společnosti na úkor druhých, rasová otázka a mnoho dalších. Ten rozvoj postav, mě nadchl. Naopak Epilog byl zbytečně překombinovaný, ale všechno před ním, je super.

20.07.2019

MacbethMacbethJo Nesbø

Moderní zpracovaní se mi moc líbilo. Ta předloha je skvělá a tahle úprava rozhodně nezaostává. Převedení středověké brutality do moderních doby, je samo o sobě oříšek, ale výsledek je skoro uvěřitelný. Je to plnotučná tragédie, v mnoha rovinách, mnoha postav a mnoha příběhů. Postavy (a to nejenom ty hlavní) jsou výborně zpracované, plastické, mnohabarevné, zajímavé a vzhledem k tématu tragické. Čtení zanechá spoustu otázek, které jsou prostě nadčasové. Co s lidmi dělá moc? Jak se lidé manipulují? Jakou roli/smysl má čest? Jaký smysl/cíl má život? Jaký účel/smysl má úspěch/postavení?

03.08.2020

Markéta LazarováMarkéta LazarováVladislav Vančura

Umělecké dílo, doslova. Líbí se mi příměr dole, že je to obraz namalovaný slovy. Já bych možná řekl, že je to symfonie slov. Práce s českým jazykem bere dech. Vokalizace čtených slov rozvibruje celou duši. Vykreslení postav je takové, že i s vrahy máte slitování a s milenci dýcháte. Hrubost středověku stojí v kontrastu s jemností a poetičností vět.

06.06.2019

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

Moc pěkný a veselý čtení, doporučuji! Pokud jste jako já, tak v metru budete dělat ostudu a lidé se na vás budou ohlížet.

20.04.2017

My proti vámMy proti vámFredrik Backman

Moc pěkná knížka. Backman umí moc dobře vyprávět, drží Vás v napětí a Vy se nemůžete od knihy odtrhnout. Je to plné emocí a chytrých postřehů. Čtenář se dokáže výborně vcítit do všech postav, dokonce i do záporáků. Dokážete přesně pochopit proč se hrdinové chovají právě tak, jak nám ukazuje. I když nás neustále přesvědčuje o „naší vině“ jako chybujících jedinců, o vině celé společnosti, o surovosti okolo nás, stejně je to pořád Backman a i na tom chuligánovi a i na tom slizkém politikovi vždycky najde alespoň jednu dobrou věc. V podstatě nás přesvědčuje, že se můžeme změnit jak jako jednotlivci, tak jako společnost. Backman má prostě rád všechny lidi a stále jim dává nové šance a snaží se v tomto postoji vychovávat i nás čtenáře. Nicméně s tou výchovou a těmi růžovými brýlemi se to má jako s kořením, každému chutná jiný mix a jiné dávkování. U mě to tentokrát nebylo 100%, ale i tak musím říci, že knížka je to super a rozhodně stojí za to si ji přečíst

14.09.2018