Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Zajímavá myšlenka pro námět (vzkazy na lístečkách). Dobré téma k osvětě (stolking). Literární zpracování naprosto hrozné. Romantiku v knihách a filmech můžu, ale tohle pro mne nebylo ani náhodou. Červená knihovna a oddechovka (ano, rozhodně a vrchovatě). Nelíbilo se mi to, ale své čtenáře si to určitě najde. Pokud se má na problematiku stolkingu upozorňovat, je to jeden z možných způsobů, aby to padalo na úrodnou půdu. Dobré je, že taková četba může pomoci na straně obětí postavit se proti a vzdorovat. Bohužel nevím co by se mělo dělat s tou druhu stranou - s aktéry? Literatura asi nepomůže, tak pojďme vytvářet alespoň společenský tlak, že je takové chování nepřípustné.

27.06.2022 2 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

SCIFI jak má být. Dobrá a dobře zpracovaná myšlenka. Dva příběhy (tady a tenkrát), které se prolínají. Napětí dobrodružství, humor to vše autorem mistrně namíchané. Čtenáře to drží a nepustí. Zase tu máme osvědčený motiv z Marťana, že se všemi překážkami a nezdary, Vám pomůže vypořádat se zarputilost/vytrvalost jako osobnostní vlastnost a k tomu znalosti a věda a ti lidé/bytosti okolo Vás. Hrdinům i zde zase velmi často (až moc často) pomůže, nebo uškodí náhoda. Z hlediska pravděpodobnosti se tolika náhodám ani moc nechce věřit, ale uznávám, že to vytváří napětí a trochu pocit pohádky, ale aby to nebylo pohádkové moc, tak se tam nasype 2kg fyziky, chemie a biologie (mě se to líbí). Moc oceňuji, že ty vědecké věci jsou zkonzultované a "sedí" a jsou uvěřitelné a vytvářejí charakteristický podpis autora. Oceňuji polootevřený konec, který dává naději a možnost, že to dopadne jak zrovna vy chcete. Hezky je zde také vyjádřené poselství, že pokud jako lidstvo chceme přežít, tak musíme spolupracovat, myslet i na druhé a nejenom na sebe a musíme využívat rozum/znalosti.

22.06.2022 5 z 5

Most do země Terabithia Most do země Terabithia Katherine Paterson

Přečteno na doporučení dcery. Za mne průměr v žánru dětské literatury, ani nenadchne ani neurazí. Pro stručnost je to přímočaré, děj se moc nevětví a nejde moc do hloubky. Postavy jsou také takové "nekomplikované". Ale to v žádném případě nevadí ani není to kritika, je to psáno pro jiného čtenáře a mělo to mít málo stránek. Účel to plní a hlavní myšlenky jsou vyjádřeny a předány a přitom to není poučující, takže to omladinu neodradí.

13.06.2022 3 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Neuvěřitelně dobrá kniha, prostě výborná. Je to psáno lehkou rukou, děj krásně plyne a i když se vlastně nic neděje a jen se vypráví "malé" historky z minulosti i přítomnosti, tak člověku čím dál víc čte, tak víc běhá mráz po zádech. Ale ZS to pořád podává optimisticky a člověk se směje jak má hrdinka krásně hubatou pusu a všechno komentuje a má ke všemu připomínky. Nakonec ale přijde zvrat a opaření, ze kterého jde smutek. Těžká to byla doba a tahle kniha ji velmi dobře přibližuje. Smekám před všemi, kteří to přečkali se ctí a nezadali si a odolali svádění pekelníků. O to těžší, když ten pekelník má lidskou tvář.

13.06.2022 5 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Dokonalá práce se slovy. Oskar Wild je opravdový mistr slova i pera. Sarkazmus, ironie vrchovatě dávkované a střelba do všech stran se lide od začátku až dokonce. Některé bonmoty jsou krásně šroubované s mnohanásobným záporem, že kopnou až po chvíli (alespoň mě co má dlouhé vedení). Nenechá zde niť suchou ani na mužích ani na ženách ani politicích ani na šlechtě. Humor podle mého gusta a pro ty co chtějí i mnoho námětů k zamyšlení.

13.06.2022 5 z 5

Na knize oceňuji náhled do mnoha osudů a bohatost mozaiky, když se autor na jednu věc kouká z mnoha úhlů. Četlo se to snadno a rychle. Co knize vyčítám, je navozování falešných dojmů. Upřímně, pokud se chcete něčemu naučit, tak to potřebuje trénovat a potřebujete se umět vypořádat a překonávat nezdary, které určitě příjdou. Po přečtení knihy by si člověk mohl myslet, že stačí chtít tančit, zavřít oči, poslouchat hudbu a chodit a bude se to považovat za tanec. Ruku na srdce, takto to není. V knize se potřeba tréninku zmiňuje jen jednou zato několikrát se tam slibuje, že když budete chtít, tak ono to půjde. Tancování je jako hubnutí, nestačí jen chtít, musíte pro to dlouhodobě něco dělat. Sám chodím tancovat 2x týdně a moc dobře vím, že je to málo. Technika a kroky jsou v tanci velmi důležité. Chození v rytmu hudby se tangem nazvat rozhodně nedá (tedy alespoň v našich krajích). Jinak tanec mohu všem doporučit, je to opravdu krásné a povznášející, ale zadarmo, bez trénování a bez úsilí a snahy to opravdu není. Pro dámy mám osobní poznámku, vím, že chcete vypadat a cítit se jako princezny a pro mne, jako pro muže se při tanci přesně tohle opravdu stává - v mích očích jste při tanci opravdové princezny. Mám moc rád ten pocit a stojí za to, ale než nastal musel jsem já i parnerka mnohokrát překonat nezdar a museli jsem oba trénovat.

03.03.2022 3 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Moc pěkné a to hned z mnoha pohledů. Silný příběh, zajímavý zvrat. Spousta podnětů k zamyšlení. Spousta emocí. Dá se vina odčinit pokáním? Pro koho je pokání dobré - pro mne, pro ty kterým bylo ublíženo, pro okolí. Zpětně, když pokání už stejně nic nezmění - má vůbec smysl? A může mít pokání jinou formu, než si představujeme? A k tomu jako bonus, hra se stylem psaní. Pro slohový a školní rozbor by to byl ideální podklad. Jak knižní autorka stárne, tak se mění i styl psaní a styl jejich napodobenin. Musel to být pěkný oříšek pro překladatele a paní Válková si sním poradila podle mne krásně.

25.02.2022 5 z 5

Jmenuji se Ašer Lev Jmenuji se Ašer Lev Chaim Potok

Moc pěkná kniha a pro mne byla hlavně o zodpovědnosti. Jakou mám zodpovědnost k rodině, ke komunitě, ke svému náboženství, ke svému okolí, ke svému talentu, k lidem okolo mě. Kniha je citlivá a nutí vás myslet v jiných pohledech. Místy i filozofická. Potok, je sázka na jistotu, doporučuji.

25.02.2022 5 z 5

Past na Popelku Past na Popelku Sébastien Japrisot (p)

Ano, tohle se mi líbilo. Krásně mi to zamotalo hlavu. Děkuji za doporučení takové detektivky/nedetektivky. Výborná oddechová literatura. Měl jsem během čtení různé teorie, které jsem upravoval a měnil, abych nakonec stejně musel listovat zpět a dohledávat vodítka a náznaky. Nakonec jsem si asi závěrečnou verzi udělal, ale stále zůstal malý prostor na pochybnosti.

25.02.2022 4 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Super, jak se dají pomocí banalit a plácání chlapíků v sauně vyjádřit velké věci. Mne to po chvíli začalo úplně unášet a moc jsem si to užíval. Je z toho krásně cítit láska k lidem a že má autor "neposloucháno". Jazyk zde dotváří charaktery postav a vdechuje jim život. Nakonec i to obyčejné "žvanění" donutí čtenáře k zamyšlení.

21.02.2022 5 z 5

Amok Amok Stefan Zweig

Výborná kniha povídek. Některé jsou úchvatné jiné průměrné, ale co je na všech skvělé je psychologie postav, pohled do hlavy a jednoznačně krásný jazyk a dar slovy vyjádřit pocity. Výborný překlad.

21.02.2022 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Velmi dobrá sonda do dnešního života do dnešních vztahů. Ze čtení si odnáším mnoho otázek. Co nás v životě dělá šťastné? Co způsobuje naše neštěstí? Na tomto příběhu, kde nikdo materiálně nestrádá, všichni jsou zdraví, nikoho nedrtí okolní neštěstí, ale přesto se to pozvolna všechno pokazí, je dobře vidět, jak jsou vztahy pro náš život velmi důležité. Kdy vztahy označíme za funkční a kdy za toxické, kdy nám vztahy štěstí přináší a kdy ho odnášejí. Jak se na vztazích a našem štěstí i na štěstí našich blízkých podepisujeme my sami? Jak ty vztahy umíme budovat, udržovat, opravovat? V této rodině jsou na to čtyři a každý se musí snažit. Autorce se moc pěkně povedlo ukázat, že když každý přisypá trochu písku do soukolí, tak se to celé rychle/pomalu zadře. Stejně tak, že na spravení vztahů nestačí jeden, musíme se snažit všichni. Chválím otevřený konec.

21.02.2022 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Je to milé, krásně se to čte a v kategorii "klasika" je to naprosto právem. Hlavní postavy jsou propracované, boční naopak schematické, což není chyba, je to prostě takový styl a do oddychové literatury krásně zapadá. To, jak to tak pomalu plyne, je něco, co dnes může někomu lézt na nervy, ale já jsem si to vysloveně užíval a z této "pohádky" jsem si odnesl dobrý zážitek.

10.02.2022 4 z 5

Zmatení citů / Verwirrung der Gefühle Zmatení citů / Verwirrung der Gefühle Stefan Zweig

Zweig je mistr psychologie. Čtení je pravda trochu náročnější, styl je už na dnešní dobu už trochu "out", ale to, jak jsou postavy vykreslené doslova bere dech. Žasnu nad sílou slova, jak dokáže zachytit emoce a jak dokáže roznicovat čtenáře.

04.02.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tato kniha je vykalkulovaná až hamba. Čte se to dobře, na city to ale tlačí, na můj vkus, až moc. Kapesníky se můžou rovnou prodávat spolu s knihou ve výhodném balení. Je to přeslazené, plné klišé, americky korektní a musí se tam "jak je to dnes nutné" vejít úplně, všechno, od sirotka génia, utlačovaných žen, despotických mužů, citlivých mužů, hloupých šerifů, spávňáckých advokátů atd. Vedlejší postavy jsou totálně ploché, jediná Kya má trochu prostoru. Když se k tomu bude přistupovat jako k moderní červené knihovně v "ekologickém" hávu, tak je to asi lepší průměr ve svém žánru, ale celkově spíš 3-. Jako přírodovědná osvěta, by to dostalo spíš školní 4 (posluchači Meteoru a přednášek Jaroslava Petra jistě odhalí spoustu nepřesností a vědecky již překonaných klišé o sexualitě zvířat)

23.01.2022 3 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Líbilo se mi to. Přinutí to čtenáře zamyslet se nad naším vztahem ke smrti, o našem vztahu k dějinám o roli historických událostí a osobnostní a technologií na náš stávající svět. Dobře se to čte, člověk se dozví spoustu věcí bokem jako "bonus". Jazyk krásně tvaruje postavy i náladu. Až do Záhřebu jsem byl nadšen, ale konec to podle mne pokazil. Vím, že to je otázkou vkusu, ale pokud by to končilo "snově" nebo "šíleně" nebo Kafkovsky "absurdně", tak by to tomu prospělo mnohem víc, než takový konec jaký byl zvolen, který je podle mne filmově líbivý.

16.01.2022 4 z 5

Cestou Orla Cestou Orla Honza 12

Je to opravdové motivační čtení, kam se hrabou všechny návody "jak se stát lepším". Tady je vidět síla vůle, síla ducha a síla vytrvalého úsilí. Je vidět, že stojí o něco usilovat, nic se nestane samo a přes noc, ale pokud tomu svému úsilí dám poctivě každý den trochu, tak po malých krocích mohu ujít velkou vzdálenost. Honza ušel, uběhl obrazně i doslova mnoho ultra. Klobouk dolů a když má člověk, jako je Honza, velkou urputnost a k tomu zdravý a veselý náhled na svět, tak všechny ty nezdary, mínusy, protivenství zapadnou v prachu cesty a zjeví se něco jako štěstí. V celku je vidět i pokora vděčnost, za vše co svět a lidé přináší. Takže se opakuji, tuhle knihu bychom neměli číst abychom věděli něco o ultra běhu, ale měli bychom ji čít, abychom věděli jak se dá/má žít.

01.01.2022 4 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Výborně řemeslně zpracovaný horor. Nemusí téct krve po kolena, stačí malé náznaky a bojíte se i tak a možná i více. Někde jsem slyšel, že hrdinka je ukázkou duševní nemoci, snad schizofrenie, no nevím, já jsem to v tom neviděl. Ale knížka si určitě zaslouží titul "klasika" ve svém žánru.

22.10.2021 5 z 5

Dobrá kniha, která vede k zamyšlení a tím se mi líbí. Ano je to trochu mix ode všeho trochu, je to občas zbytečně radikální, nebo černé, to je jedno, ale kvůli tomu, že to vidím trochu jinak, to ještě nezatratím. Jsou tam otázky které je dobře, že je někdo zvedá a pokládá. Zároveň je to ploché a mělké, aby se to dalo číst a prodat i v Americe.

22.10.2021 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Moc pěkně zpracované. Na kulisách skutečné události rozehrané velké lidské drama. Drama, kde postavy jsou mistrně uchopené včetně jejich psychologie i jejich vývoje. Drama o lidské touze žít(přežít), o touze pokračovat(nevzdávat se), o touze bojovat (za sebe i za myšlenku), o puzení pomáhat (nebo škodit). To vše okořeněné o trochu nadpřirozena. Moc se mi líbilo, jak detailně měl autor nastudovaná známá fakta a jak kniha vlastně docela hodně dokumentuje co se stalo. Výborně řemeslně zpracované, napínavé, že vás to nutí pokračovat a i přes mnoho stran se to dobře čte.

08.10.2021 4 z 5