Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Další moc pěkná knížka od Irvinga . Zase musím konstatovat, že je Irving mistrný vypravěč a pokud Vám sedí jeho styl, budete velmi spokojeni. Je neuvěřitelně ukecaný, větví se a zase se v příběhu vrací. Mezi knihami, co jsem zatím četl se neuvěřitelně opakuje (lokalita severovýchodní Ameriky a Evropy, prostředí spisovatelů a univerzit, motiv mrtvého dítěte, téma chybějícího rodiče) až obsedantně se zabývá sexem, postávám naděluje až absurdně krutý osud plný těžkých životních ran a život plný strádání. Přesto všechno, Vás ten příběh zaujme, protože je to hluboce lidské, je to o životě, je to o lásce a o vztazích. S hrdiny se neztotožníte, ale díky výborné psychologii a podání vypravěče, jim rozumíte a jejich osudy Vás rozechvějí.

16.05.2023 4 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Moc pěkná, kratičká novela a přitom velmi znepokojující a dráždivá. Na jedné straně nám autorka mistrně nadnese poetiku a náladu Vánoc a zároveň ukáže tvrdý život obchodníka s topivem a jeho rodiny. Přirovnávání k Dickensovi je tu opravdu na místě a to jak formou, tak obsahem.
Na druhé straně pak vidíme v náznacích bezpráví a utrpení neznámých a anonymních mladých žen. I když jsou věci jen naznačeny, čtenář je přesto šokován, rozčílen, rozdrážděn z toho co se ukrývá a děje za zdí.
Hned se nabízejí otázky jako,
Jak se zachováme, když se láme chleba?
Jak umíme žít se svým svědomím?
Umíme pomoci? Umíme nezavírat oči? Umíme jít proti většině?
Čtenář se dozví, jak si na ty otázky zodpoví hrdina Furlong, ale umí si čtenář odpovědět na ty otázky v případě, že by se týkaly jeho samého? Doporučuji Vám si to přečíst a zkusit si na otázky zodpovědět.
Doslov pak dorazí ty, kteří o Magdaleniných prádelnách nikdy neslyšeli.

16.05.2023 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

(SPOILER) Z jedné 1/3 pornografie, z druhé 1/3 červená knihovna z třetí 1/3 thriller. Napsáno to je čtivě a "psycho" momenty a nálada se podařila. Příběh je kulhající s pár nesrovnalostmi v logice, které by člověk i odpustil, kdyby ten zbytek nebyl takový, jaký je. Popisované sexualitě románové postavy, jsem nevěřil a to i když uvážím, že to jako měla být zpověď psychopatky. Twist byl předvídatelný a asi spousta čtenářů by vymyslela lepší zakončení. Kniha si zaslouží s odřenýma ušima dostatečnou.

17.04.2023 2 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Líbila se mi a opravdu musím uznat, že FB je mistrný spisovatel, který umí rozesmát a dojmout na jedné straně. Co se týká vyprávěčského řemesla je to výborná práce, způsob splétání jednotlivých linek, způsob načasování, pohledy do psychologie postav, to všechno je na vysoké úrovni. Kniha je dobrá a zaslouží si pochvalu a doporučení k přečtení.
Nicméně zároveň jsem i lehce rozladěn, neb jsem měl asi vysoká očekávání. Kniha je zbytečně dlouhá, mohla být o 200 stran kratší a nic by se nestalo. Příběh má příliš mnoho postav, budu rád, když si za rok budu pamatovat půlku z nich. Rozjezd a opakování co se stalo v minulých dílech je v součtu snad půlka knihy a vleče se to. Na druhou stranu posledních 250 stránek je prostě strhujících a nedovolí Vám knihu odložit a musíte to dát na jedno posezení. Hlavní sdělení díla je za mne ale skoro stejné jako v prvním díle. To podle mne ukazuje, že se FB začíná opakovat (postavy, zápletky, moudra) a pro to je mne mínus a musím ubrat jednu hvězdu. No a těch mouder, těch je tam na můj vkus opravdu až příliš a je to vlastně inflace a snížení hodnoty toho moudra a i knihy jako takové. Stejně tak FB nadužívá vypravěčské předpovědi "co se stane později", nebo falešné stopy, kdy vede čtenáře jinam - jako třeba "mít za manžela blbce", nadužívání těchto postupů je ve výsledku podle mne na škodu.
Pokud chcete znovu něco jako Medvědín, tak tu máte dobrou knihu jen v jiném odstínu, ale pokud hledáte nového Backmana, tak to číst nemusíte.

16.04.2023 4 z 5

Na Sibiř Na Sibiř Per Petterson

Hezká a příjemná knížka. Autor je moc šikovný vypravěč. Umí hezky přenést čtenáře do prostředí, včetně atmosféry a pocitů postav. Není to ani hořké a ni sladké ani přehnaně melancholické. Chuťově prostě výborně vyvážené. Peterson si zase s námi hraje hru na nevyřčené a nutí pracovat naši fantazii. Je to radost, číst takové knížky. Trochu mi tam chyběla nějaká větší pointa, ale pokud je to hold jeho matce, tak tomu rozumím a chápu, že je to takto zakončené.

27.03.2023 3 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Krásná a milá knížka, taková která pohladí po duši. Myslím si, že je to tak chytře napsané, že to mohou čít holky i kluci, slečny i mladíci, ženy i muži, babičky i dědečkové. Každý si v tom najde to své, je tam hravost dětství, rebelství a hledání mládí a i moudrost stáří. Je to o vztazích a rodině. Hlavně je tam ale obrovská dávka lidskosti a lásky k lidem. Je tam jiskra, vtipnost a hlavně ta milost. Záporem by mohla být ta až pohádková idealizace postav a okolí, ale já to té knize rád odpouštím. Dá se to brát jako ukázka boje za ženská práva i jako dokument své doby, ale dá se to také číst jako zamyšlení nad námi a nad našimi vztahy. Ten wow efekt okolo této knihy je podle mne, daný tím, že ta knížka podporuje naši touhu být lepšími a žít pro druhé, nebýt sobci této chvíle a zároveň nám ukazuje, že se nemusíme vzdát svého talentu a svých zálib.

20.03.2023 5 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Krásná klasika. Pan Charles Dickens je opravdový mistr vypravěč. Příběh je spletitý a na postavy bohatý, dokonalý je ve vývoji postav a změnou jejich charakterů. Krásný je překlad, ve kterém se podařilo udržet duch vzdělané a sprosté mluvy. Staré obraty mi nevadily, naopak příjemně navozovaly duch té doby. Klasicky jsem se zarazil na výrazu "vochle" (Tickler), což jsem si musel dohledat. Ale musím pochválit i podařené dialogy a spoustu úsměvných pasáží a dovedně používanou ironii. V příběhu je všechno, dobrodružství, láska, přátelství, drama i odlehčení. Je to kniha, která rozhodně neurazí a nabídne i témata k zamyšlení.

20.03.2023 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Moc se mi líbilo, jak je to napsané. Krásně to vystihuje atmosféru prostředí, myšlení a chování lidí, výborně jsou naznačené i pocity vypravěčky. Příběh krásně plyne a čte se to lehce a rychle, drží to dobré tempo. Kniha přináší mistrný vhled do dění v chudé čtvrti, do životů lidí, do jejich vztahů a jejich interakcí. Na druhou stranu, mne to nevzalo tak, že bych chtěl v sérii pokračovat. Částečně to možná může být tím, že jsem mužský čtenář. Spíše si ale myslím, že je to tím, že postav je opravdu hodně a autorka se snaží věnovat všem docela do hloubky a příběh je tím pádem tak zaplněný, že je až nepřehledný. Postrádal jsem tam nějakou silnou nit, která by se vinula příběhem a držela by mne u celé série. Přátelství dvou hrdinek se ztrácí ve velkém množství bočních zápletek a popisů. Samozřejmě jsem zvědavý, jak osudy hlavních postav budou pokračovat, ale ne tolik, abych pokračoval. Kniha je dobrá a líbí se mnoha čtenářům po zásluze.

20.03.2023 4 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Veliká spokojenost. Velmi dobře vyprávěný příběh, který se dobře a rychle čte. Spousta referencí na jiná literární díla. Kniha je svým způsobem o zločinu a trestu, ale mnohem více je o manipulaci a vlivu prostředí a osobnosti na okolí. Zajímavé je, že to někdo chápe jako adoraci zlaté mládeže, drog, sexu a kultu osobnosti. Já jsem to chápal přesně obráceně, celá kniha je silnou kritikou toho všeho a s zajímavým postřehem, že je velmi snadné tomu všemu podlehnout a těžké udělat něco proti. Kniha nedává odpovědi "co bychom měli dělat" ale ukazuje "co bychom neměli dělat" a jak je snadné vytvářet sekty. Nutí se nás ptát:
Jak bych se zachoval já?"
Co by pro mne bylo to poslední, abych řekl dost?
Chtěl bych být součástí (komunity, přátelství, lásky) -nastoupit do vlaku?
Uměl bych vystoupit? Je to v plné rychlosti vůbec možné?

17.02.2023 5 z 5

Jít krást koně Jít krást koně Per Petterson

Fantastické dílo. Literární zákusek a delikatesa. Moc doporučuji. Petterson příběh skvěle vypráví a čtenáře střídavě zavádí do dvou časových rovin, ale ty se nečekaně a rychle a nenápadně prolínají tam a zpět. Je to všechno plné pocitů a dojmů a při čtení si člověk z náznaků začne kreslit nejen vypravěčův svět. Začnete si rychle vytvářet Váš vlastní pohled na svět a pocity hlavní postavy, ale dokonce i dalších vedlejších postav. To vytváření přijde samo od sebe, volně a lehce. Autor spoustu věcí jen naznačí a Vy máte veliký prostor pro Váši představivost a vaše emoce. Občas se trefíte a občas zadržíte dech, když zjistíte, že to vlastně bylo jinak. Chválím za práci s detaily a za stupňování dramatického momentu, za změnu tempa. Tato kniha, i když je krátká a psaná v ich formě, podle mne vydá tak za další 3 prožité životy.

17.02.2023 5 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Dobrá knížka, sice se čte těžko, ale nabízí spoustu zajímavých úvah. Je to krátké a i tak, se to na dnešní dobu "vleče". Myšlenky v knize mohly kdysi budit rozruch, dnes jsou spíše "normální". Chválím za celkové vyznění a konec.

17.02.2023 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Chválím tuhle knihu. Dobře a rychle se to čte díky používání krátkých a jednoduchý vět, které tvoří krátké kapitoly. Je to ukázka jak má vypadat dobrá historická beletrie. Nesnaží se to dějepis ani nenahradit ani přepsat, ale nabízí jiný způsob jak události zažít a mít o nich povědomí. Výborně nastudované zdroje a poctivá rešeršní činnost dodává příběhu "opravdovost" a minimálně uvěřitelnost. Rozhodně to není jen pro mladé, taková četba neuškodí nikomu a většině pomůže si odpovědět na otázky jaké hodnoty máme a vyznáváme, co jsme pro ně schopni obětovat a pro které hodnoty jsme schopni jiné zradit.

01.02.2023 4 z 5

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Super kniha pro děti i rodiče. Ideální pro čtení před spaním. Úžasná fantazie a hezké a trefné pozorování naší doby a našeho chování. Přečtení bude přínosem pro všechny.

30.01.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nakonec docela dobrá kniha. Začíná to jako neuvěřitelná deprese a končí to jako agitačně motivační knížka. Je to plné chytrých myšlenek, které jsou zabalené do pokulhávajícího příběhu. Myslím si, že to je moderní a líbivé nacpat do knihy spousta moudra a životních rad. Mnoho čtenářů to vyhledává, já to v rozumné míře, jako v tomto případě, unesu. Pro člověka, který má život srovnaný to může nabídnout zajímavý pohled do zcela netušených míst lidského duševního utrpení. Pro člověka nevyrovnaného kniha může nabídnout na docela dobrých příkladech jiný způsob nahlížení na věci a svět okolo nás. Kniha může nabídnout jeden z možných způsobů cesty ven z bahna deprese a sebelitování. Literární perla to není a není to ani univerzální kouzelná metoda, protože to ale někomu pomoci určitě může, tak bych od přečtení neodrazoval.

30.01.2023 3 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Skvěle napsané. Nejdříve je to love story, pak psycho thriller a nakonec pěkná detektivka. Výborná oddechovka s brilantním navozováním nálad a popisem atmosfér. Krásně se to čte. Skvělý pohled na věci a události z pozice hlavní hrdinky. Líbí se mi, že o konci se dá debatovat, neb je to za mne polootevřené a polouzavřené a je zde prostor pro fantazii. Film na Netflixu jsem nedokoukal, neb zde zase kniha předčí film o řád a nedá se to vůbec srovnávat.

17.01.2023 4 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Za mne dobrá YA kniha. Dceři jsem ji s klidným srdcem doporučil. Témata depresí, psychické nemoci, sebevražedných myšlenek, ztráty blízké osoby jsou zde dobře vyobrazené a hlavní poselství je podle mne předáno dobře a srozumitelně. Příběh vyprávěný z pohledu mladých lidí a díky tomu nepůsobí, že by chtěl poučovat. Jako starší čtenář jsem se s postavami už neztotožňoval, ale myslím, že jsem je uměl pochopit. Viděl jsem i filmové zpracování a musím konstatovat, že nebylo špatné ve své kategorii, ale kniha má prostě víc prostoru pro popis a pro vysvětlení a pro pochopení. To znamená jednoznačně doporučuji knihu před filmem a tím spíše, když jde o vážná témata.
BTW. vzkaz pro mladé, nezanechávejte po sobě boty na stromech, v přírodě zahrabané harampádí a nápisy sprejem, nechte krásy světa tak jak jsou.

19.12.2022 3 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

(SPOILER) Moc pěkná SCIFI, kde si autor hezky pohrává s zákony robotiky. Některé věci jsou poplatné době vzniku, jiné jsou nadčasové, ale jako celek to moc chválím, protože kniha otvírá spoustu zajímavých otázek. Může umělá inteligence něco cítit? Má umělá inteligence právo na smrt, nebo může po ní toužit? Co nás dělá svobodnými a co nás naopak zotročuje? Jak moc pro svůj život potřebujeme knihy, drogy, nebo jiné lidi? Když nemůže robot člověka zabít, může ho nechat vymřít jako druh? Může robot člověka zotročit v jeho vlastním zájmu? Co je vlastně náš zájem jako lidí? Blaho a dobro pro jednotlivce, nebo prospěch a přežití skupiny, nebo druhu?

19.12.2022 4 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

Irving je brilantní vypravěč. Skáče v čase odbočuje, větví se a zase se vrací a to s takovou lehkostí, že stále žasnu a obdivuji ten jeho styl. Zase tu máme divného hrdinu, chce se nám ho zaškatulkovat a ohodnotit, ale Irving nám celou dobu ukazuje, že to dělat nemáme. Nicméně na konci, když už hrdinu snad opravdu všichni známe, máme právo si udělat názor a přidělit mu škatulku. Nakonec i já mu ji přidělil, ale tipl bych si, že většina lidí, stejně jako já, skončí u štítku "jiný" a možná "divný". Beru si jasné poselství knihy v tom, že tyto divné a jiné lidi máme nechat být jinými a nehodnotit je dřív než je opravdu poznáme.

02.12.2022 4 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Pěkná knížka, profesionálně zpracovaná, krásně a lehce se to čte. Ode všeho trochu SCI-FI, horor, detektivka, výchova dětí a i trochu těch vztahů a romantiky. Oddechové čtení by se skoro dalo říci, ale je tam zajímavý přesah a hned v několika tématech. Příběh nabízí spoustu otázek a ukazuje i možné a různé odpovědi. Jaká práva a jaké svobody mají patřit umělé inteligenci? Může bytost s city někomu patřit? Co třeba takové autistické dítě - to všichni řekneme, že v žádném případě, ale u AI bude spousta lidí váhat. Jakou máme za takovou bytost zodpovědnost? U dítěte ji všichni přijmeme, ale u AI se nám moc nechce a jsme na to vůbec připraveni. Jak se máme chovat k něčemu, k někomu co je jiné? Je nesmrtelnost ráj, nebo peklo? Chceme, aby AI byla nesmrtelná? Má AI právo na smrt?

02.12.2022 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Nádherná a výborná kniha o přátelství a lásce, ale i spoustě dalších věcí - o etice, o společnosti o manipulaci s jedincem až po témata o svobodě jednotlivce. Nicméně stejně jako i u jiných knih od Ishiguariho, je to fantastická hra se čtenářem. Nejdříve máte pocit, že čtete scifi, pak to vypadá že je to kritika společnosti, ale nakonec zjistíte, že je to základní a niterný příběh o přátelství a o lásce. S hodnocením přicházím pozdě, ale poté, co jsem na Youtume shlédl Davida Jirsu a jeho hodnocení "Na potítku", došel jsem k tomu, že máme téměř stejný postřeh a že tento způsob zpracování je dost podobný i u "Pohřbeného obra" a stejně tak i "Kláry a slunce". Všude si s vámi hraje, všude si všímáte, že kniha obsahuje více žánrů a více témat, ale nakonec je vždy o té nejzákladnější lidské povaze. Styl vyprávění je lehký a moc dobře se to čte. Budí to empatie a rozeznívá city v nás a stejně tak nás nutí se ptát a odpovídat si na (podle mě) zásadní otázky. V žádném případě to není prázdné čtení, ale naopak je to čtění s přesahem, za který chválím.

11.11.2022 5 z 5