malpet

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

(+ SPOILER) Pozor spoiler! Co k této knize napsat? Knihu jsem poslouchal jako audio, což přidalo malé plus za přednes a emoce do čtení vložené. Další plus za pokus o vykreslení celkem uvěřitelného originálního světa, který je vlastně postapo a ne nějaká imaginární planeta, kde se autor může už úplně utrhnout ze řetězu. Potom už to za mně zase tak slavné není. Hlavní hrdinka je místy nepříjemná hysterická holka, které jsem vlastně ani tak moc nefandil. Když už otevře pusu, tak se pořád na něco přechytrale ptá, že by jí člověk s chutí jednu ubalil. V jedenácti letech už si myslím, že rozdíl mezi holkou a klukem je natolik jasný, že nechápu, jak jí může 25 chlapů, notabene bez ženských, se kterýma je 24 hodin denně, neodhalit, i když je pořád zamotaná v jakémsi nikábu. Další věc - autorka si měla napřed zkusit v nějakém tom hábitu aspoň týden chodit, jinak by v tom hadru nemohla hlavní hrdinka dělat to, co v něm občas prováděla. A poslední výtka, která tu už zazněla několikrát přede mnou - nevím, kde berou autoři pocit, že když nemá dílo aspoň 5 pokračování, tak nestojí za nic. Jako román s vynecháním zbytečných popisů a vaty by to bylo možná lepší, na ságu typu Pán prstenů to prostě nemá. Další díl číst zkrátka nebudu. Snad jsem nikoho neurazil, ale takhle to vidím já :-)

10.09.2020

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Tuhle knihu jsem četl na základě čtenářské výzvy, možná bych se k ní jinak nedostal. Jsem za to moc vděčný, protože je to neuvěřitelná kniha, i když se smutným tématem. Občas je těžké se v ději orientovat, protože autor skáče ve vyprávění v několika rovinách i časových období. Určitě si jí po čase přečtu s chutí znovu. Líbí se mi, že kniha ukazuje, že i Němci byli nakonec jen lidi, i když zblbnutí režimem, ale neděje se tohle pořád?

14.09.2017

MarcoMarcoJussi Adler-Olsen

I já se musím bohužel přidat k předchozím komentářům, pro mně nejslabší kniha z celé série pěti dílů, které jsem zatím četl. Do děje se člověk rychle dostane, příběh se zneužíváním dotací uvěřitelný, kniha opět donutí člověka číst ještě hluboko po půlnoci, ačkoliv vstává v 6 ráno do práce :-) bohužel poslední zhruba čtvrtina už je hodně překombinovaná. 15 letý kluk si dokáže poradit s gangy z východních zemí a navíc dvěma profesionálními dětskými zabijáky? Zkrátka je ten závěr pro mně neuvěřitelně překombinovaný, jako kdyby autor najednou nevěděl kudy kam a termín odevzdání rukopisu se blížil.... nicméně kniha dočtena a už se nemůžu dočkat dalšího dílu, jen co se po epidemii opět otevřou brány knihovny. Budu tam stát mezi prvními :-)

22.03.2020

Všemi dary obdarovanáVšemi dary obdarovanáM. Carey (pseudonym)

Takhle si představuju dobrou sci-fi postapo knihu.
Uvěřitelný důvod nákazy, pěkně vyvedené reálie rozpadajícího se starého světa. Pár hlavních postav, které člověk stačí sledovat aniž by se musel vracet a ověřovat si kdo je vlastně kdo a co v té knize vůbec dělá. Svižný děj, co pěkně odsýpá. A závěr knihy...
Za mně 5 hvězdiček plus další za pěkně načtenou audioknihu :-)

19.11.2020

SovaSovaS. Bjørk (pseudonym)

Druhý díl po knize V lese visí anděl. Žádné zjevení jako Jo Nesbo to není ale přesto dokáže autor vykreslit zajímavé a uvěřitelné postavy. Z obou knih člověk získá dojem, že v Norsku všichni jen chlastají, jsou na drogách a nejrozšířenější zábava je unášet malé holčičky a zavírat je do sklepa :-)

14.12.2017

Dívky z trajektuDívky z trajektuLone Theils

3 hvězdičky. Kniha nebyla tak špatná aby ji člověk úplně odložil ale to spojení červené knihovny s detektivku mi moc nesedělo. Plus za trochu překvapivý závěr, hodně mínusů za nelogičnosti v textu a spousta nedotažeností, jak už je uvedeno v komentářích přede mnou.

29.01.2019

Les mytágLes mytágRobert Holdstock

Knihu jsem si přečetl na doporučení ale nakonec to bylo docela zklamání. Zezačátku je příběh dobře vykreslen, vytvořený svět je uvěřitelný, postavy pěkně rozvržené, ale pak to začne nudit, a závěr je jak z amerického filmu... poslední třetinu knihy jsem se vyloženě nutil do čtení, v naději, že se příběh zase rozběhne, ale pak jsem zjistil, že už mně vlastně nezajímá. Dvě hvězdy.

04.04.2020

Letní světlo, a pak přijde nocLetní světlo, a pak přijde nocJón Kalman Stefánsson

První bod čtenářské výzvy 2017 a hned ten nejlepší - kniha od severského autora. Nechtěl jsem tentokrát žánou detektivku, nechal jsem se proto inspirovat zde na Databázi knih a volba padla na tuto nenápadnou knihu od mně dosud neznámého autora. Volba to byla šťastná, knihu jsem četl v každé volné chvilce a mít dvě volná odpoledne, přečetla by se jedním dechem. Určitě bych nenapsal lepší komentář než někteří čtenáři přede mnou, tak pouze tuto knihu doporučím k přečtení. Mám půjčenou ještě Ráj a peklo, jiné od Stefánssona ve zdejší knihovně nejsou. Už se moc těším na další čtení.

13.01.2017

TerrorTerrorDan Simmons

Kniha jako žádná jiná... Na začátku mně těch 650 stran bez jediného obrázku trochu děsilo, ale na konci mi bylo líto, že už příběh končí. Dokonale zvládnuté reálie, charaktery jednotlivých postav, prvky tajemna, které ale mají svoje opodstatnění. Po hodně dlouhé době kniha, která mně zase jednou donutila číst s baterkou pod dekou :-)

13.03.2017

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

Mám vůbec právo knihu hodnotit, když jsem jí nedočetl? Severská literatura obecně, ne jen krimi, je moje srdeční záležitost a už mám v tomto směru něco načteno, na Keplera jsem se tedy dost těšil. Bohužel kniha docela zklamala. Nevyhovoval mi děj v přítomném čase, a pak - pořád jsem čekal na nějaký příběh, ale asi ve třetině knihy jsem to vzdal s tím, že knihu, která nezaujme nemusím povinně dočítat, stejně jako se nemusí dojídat jídlo, které nechutná. Není to sice úplný odpad, ale taky žádný zázrak. Dalšího Keplera zkusím asi až po delší době.

21.12.2017

Začátek konceZačátek konceManel Loureiro

Hodnotím 4 hvězdičkami, postapokalyptické romány mám rád a tenhle měl od začátku skvělé tempo. Až na pár bezvýznamných maličkostí a drobností super kniha. První 2/3 jsem přečetl úplně bez dechu, poslední třetina odehrávající se v nemocnici už se podle mně trochu táhla, takže jsem knihu nějak pořád nemohl dočíst, ale to je můj pocit a problém. Na konci jsem se dozvěděl, že kniha má další pokračování, takže si jí hodlám rozhodně půjčit a dozvědět se, co se stalo potom :-)

26.11.2018

Dešťová hůlDešťová hůlJiří Hájíček

4 hvězdičky. Hrdina, do jehož kůže se člověk snadno dokáže vcítit. Při popisu jeho potíží spojených s nespavostí mi bylo někdy opravdu skoro fyzicky špatně protože jsem jeden čas taky velice těžko usínal. Citlivá kniha, naprosto uvěřitelný příběh. Bod dolů za pro mě příliš Hollywoodský konec.

06.01.2019

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Opět brutální nářez... a všechno z toho je uvěřitelné, to je na tom to nejhorší :-)

28.06.2019

Svědkyně ohněSvědkyně ohněLars Kepler

Už jednu knihu od autorské dvojice Kepler jsem četl, a tenkrát jsem jí hodně lámal přes koleno, vlastně skoro nedočetl. Autory jsem pak nadlouho poslal k ledu. Svědkyni ohně jsem dostal jako audioknihu a přiznám se, do sluchátek jí pouštěl se značnou skepsí. Jaké bylo ale moje překvapení, když mně tato kniha chytla od prvních stránek, děj nabitý, žádná plochá místa, vycpávkové kapitoly... naopak, děj uvěřitelný, souvislosti logické, autor nenechá čtenáře vydechnout do poslední kapitoly, která končí tak, že člověk skoro ohryzává knihu, protože chce vědět, jak to bude dál :-)
Musím přiznat, že pachatele jsem odhalil (a asi ne jen já) někde v polovině knihy, což jí ale na zajímavosti vůbec neubralo, naopak jsem s napětím sledoval, jak a kdy ke stejnému rozhodnutí dospěje sám detektiv. Za mně tedy 5 hvězdiček a opravdu velké a nečekané překvapení od autorů, samozřejmě v tom kladném slova smyslu.

04.12.2019

Písečný mužPísečný mužLars Kepler

Začal jsem tuhle sérii číst chybně od Svědkyně ohně, což není první díl, ale měl jsem ho už půjčený jako audioknihu, tak jsem jí vyposlechl a chytla mně tak, že jsem chtěl hned vědět jaké bude pokračování. Proto jsem si půjčil Písečného muže a Joona Linna opět nezklamal. Těď už si ale půjčím opravdu první díl a začnu od začátku :-)

03.01.2020

Noční lovecNoční lovecChris Carter

Uff maso! :-0

01.10.2020

Ruce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždímRuce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždímIva Trhoňová

Pět hvězdiček. Jasné a podrobné návody, spousta vychytávek. Původně jsem si ji půjčil v knihovně, ale pak si koupil svou. Navíc se mi ještě hodila do čtenářské výzvy 2021 :-)

23.03.2021

O čem sním, když náhodou spímO čem sním, když náhodou spímAndrej Babiš

Je vidět, kde se Andy (teda ne, že by to psal on osobně) inspiroval, vždyť ta jeho kniha, to je celý Neználek, ten bolševický nešika žijící v ideálním utopistickém světě, kde jsou si všichni rovni a všechno je skvělé a báječné. To Rusáci cpali svým dětem, tu naději, že bude líp, až budou velké. Navíc si mohli po přečtení knihou přitopit, případně jí v době hladomoru i pojídat. Celý Andrej.

09.11.2021odpad!

A přesto říci životu anoA přesto říci životu anoViktor Emil Frankl

Autor psycholog zpětně hodnotí svoje zážitky z koncentračního tábora pohledem lékaře, bez zbytečných líčení hrůz a zvěrstev. Zaměřuje se na obyčejný každodenní život a vnitřní svět vězně. neuvěřitelně poutavá kniha.

06.06.2018

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchSvůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchOlga Tokarczuk

Fantastický příběh, zcela moderní a aktuální takřka ekologický román. Líbí se mi, že obsahuje i české prvky, zmiňované v knize i ve filmu. Jediné co se mi tu opravdu hodně nelíbilo a doufám, že nikoho nenapadne v tomhle paní Dušinku následovat bylo vypouštění zvířat z kožešinových farem do volné přírody. Takovéhle nápady měly v 90. letech různé rádoby ochranářské spolky a od těch dob máme lesy plné nepůvodních invazních druhů jako jsou psík mývalovitý, norek americký, medvídek mýval a další, které u nás nemají přirozené nepřátele a stávají se významnými škůdci. Takže chránit přírodu samozřejmě ano, ale všechno s rozumem.

15.11.2018

Pravěk a jiné časyPravěk a jiné časyOlga Tokarczuk

Bez debaty 5 hvězdiček. Výjimečná, zvláštní kniha, místy mi svou poetikou připomínala Cílka. Jinak vše důležité už bylo řečeno v recenzích přede mnou. Až ve mně odezní ten pocit z prvního přečtení, rád se k ní za čas zase vrátím.

05.12.2018

Podbrdské ženyPodbrdské ženyJana Poncarová

Kniha jejíž příběh chytne a nepustí. Měla by to být povinná školní četba, krásně vykresluje dějiny dvacátého století viděné očima obyčejných lidí. Od války přes násilnou kolektivizaci, obsazení československa Rusáky v 68. Roce, až po současnost.

25.03.2019

Nultá hodinaNultá hodinaAgatha Christie

Asi tak od půlky knihy jsem si byl jistý vrahem, blížící se finále mi mou teorii potvrzovalo, ale jen proto, aby jí v závěru úplně roztrhalo a zahodilo :-) Agáta prostě umí.

24.07.2020

KritikKritikPeter May

Moje druhé setkání s Enzem. Druhý díl nemá takový spád jako první díl, který byl dle mého trochu inspirovaný stylem Dana Browna, ale nakonec taky nebyl vůbec špatný. Postavy i příběh uvěřitelné, a navíc jsem se dozvěděl o francouzském kantonu Gaillac, vinařské oblasti, kterou jsem si zařadil jako tip na dovolenou :-) Posloucháno jako audiokniha čtená skvělým Davidem Matáskem.

13.01.2021

Černé světloČerné světloPeter May

Tuhle sérii s Enzo Macleodem jsem začal číst poctivě od prvního dílu. Ten mně chytil svým stylem i nápadem s částmi v bednách ukrytého těla, které vedou vyluštěním nápověd podle přiložených předmětů k dalším ostatkům. Dvojka byla trochu slabší, víno mám rád, ale tady ho prostě bylo trochu moc a kromě toho se tam toho zase moc nedělo. Zato trojka zase nabrala dech, pěkně svižně ubíhala, navíc tu proběhlo několik zásadních událostí (nebudu napovídat) snad si autor nevystřílel všechnu munici, aby něco zbylo i do dalších dílů.
Vyslechnuto opět jako audiokniha v podání báječného Davida Matáska. Za mně pět hvězdiček.

25.01.2021

Jsi tam, brácho?Jsi tam, brácho?Marek Herman

Tuhle knihu by měla fasovat každá matka, která jde z porodnice. Stručné, jasné, plné informací. Doporučuju ještě dohledat přednášky těchto pánů na YouTube.

22.03.2021

Dlouhý pochodDlouhý pochodR. Bachman (pseudonym)

Za mně dvě hvězdičky. Kdyby byla kniha poloviční, měla by spád, ale tohle zbytečné natahování jí moc neprospělo. Konec vypadal, jako že už i autora to nudí, tak to prostě nějak utnul. První půlka bez chyby, ale ke konci už jsem hlavně sledoval, kolik mi ještě zbývá stránek.

20.09.2017

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

4 hvězdy z 5. zajímavý námět, nevadilo mi ani tak to, co někteří popisují níže, tedy neustálé odkazy na blog hlavní postavy a různé internetové odkazy (dnešní mládež prostě takhle žije, ve světě propojujícím realitu s internetem a svým alter ego na FB, instáči a buhví čím ještě) takže nebylo tak těžké se s tím ztotožnit. A že je v příběhu vata? A kde není? to by místo knihy autor napsal povídku na dvě A4. Knihu jsem poslechl v MP3 během 3 večerů a musím přiznat, že jsem raději nechával rozsvíceno :-) Jediné co mi opravdu ale opravdu vadilo, a co neobtěžuje čtenáře knihy, byly šílené hudební předěly kapitol a hojně vkládaný dětský smích s cupitáním, který byl naprosto mimo mísu, vzhledem k tomu, že neměl k příběhu absolutně žádný vztah.

19.07.2018

Paměti mého pradědečkaPaměti mého pradědečkaAdalbert Stifter

Zatímco Klostermanna mám přečteného snad úplně komplet, Stifter mně zatím trochu míjel. Horský křišťál byl moc pěkný, naopak Hvozd jsem musel vrátit nedočtený, vůbec mně nebavil. Paměti pradědečka jsou opět úplně jiná kniha, jakoby to nepsal ten samý autor. Rozhodně je doporučuji ke čtení, moc milá a poutavá kniha o starých časech, dobách autorova pradědečka, který měl navíc velice zajímavé povolání. Autor si uvědomuje plynoucí čas a hodnotu věcí, které nám naši předci odkázali, což v té době asi nebylo tak úplně běžné, a je mi tím velice sympatický. No a nějaký ten popis přírodních krás se tam samozřejmě najde taky :-)

08.08.2018

Vánoce Hercula PoirotaVánoce Hercula PoirotaAgatha Christie

přečteno díky knižní výzvě, tuhle povídku jsem neznal a Agáta opět nezklamala :-) 5 hvězdiček.

01.10.2018