malpet malpet komentáře u knih

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Už jednu knihu od autorské dvojice Kepler jsem četl, a tenkrát jsem jí hodně lámal přes koleno, vlastně skoro nedočetl. Autory jsem pak nadlouho poslal k ledu. Svědkyni ohně jsem dostal jako audioknihu a přiznám se, do sluchátek jí pouštěl se značnou skepsí. Jaké bylo ale moje překvapení, když mně tato kniha chytla od prvních stránek, děj nabitý, žádná plochá místa, vycpávkové kapitoly... naopak, děj uvěřitelný, souvislosti logické, autor nenechá čtenáře vydechnout do poslední kapitoly, která končí tak, že člověk skoro ohryzává knihu, protože chce vědět, jak to bude dál :-)
Musím přiznat, že pachatele jsem odhalil (a asi ne jen já) někde v polovině knihy, což jí ale na zajímavosti vůbec neubralo, naopak jsem s napětím sledoval, jak a kdy ke stejnému rozhodnutí dospěje sám detektiv. Za mně tedy 5 hvězdiček a opravdu velké a nečekané překvapení od autorů, samozřejmě v tom kladném slova smyslu.

04.12.2019 5 z 5

Bílá místa našich dějin Bílá místa našich dějin Jan Bauer

Zajímavosti z našich dějin, některé kapitoly mně bavily hodně, některé méně, ale celkově dobrý. 4 hvězdy.

15.11.2019 4 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Tom Hanks je především herec a tato kniha je především moc dlouhá :-) knihu jsem si poslechl jako audio, papírovou bych asi až do konce nedal. Soubor několika povídek, některých kapku lepších, ale většinou horších. Zkrátka Tom jako spisovatel nezaujal.

04.11.2019 1 z 5

Tisíc dnů v Toskánsku Tisíc dnů v Toskánsku Marlena de Blasi

Nejlepší kniha o Toskánsku, lidech a životu v něm, jakou jsem zatím četl.

04.11.2019 5 z 5

Maigret a jeho mrtvý Maigret a jeho mrtvý Georges Simenon

Vyposlechnuto jako audiokniha při cestách do práce. Fyzickou knihu bych asi louskal daleko déle. Zajímavá, ale tak úplně mně nechytla.

08.10.2019 4 z 5

Oskar a Lucinda Oskar a Lucinda Peter Carey

Upřímně, tuhle knihu bych si sám nikdy nevybral, ale byla součástí výzvy 2019, jako kniha, která obdržela Bookerovu cenu. Prvních asi 100 stránek pro mě bylo vyloženě utrpení, nemám moc rád přílišnou popisnost, kdy autor rozvede popis tekoucí řeky na 4 stránky, v tom mi kniha připomínala spíš staré ruské klasiky, ale pak se to nějak otočilo a já se nemohl od děje odtrhnout a musel číst každou volnou minutu i cestou v tramvaji do práce. Děj získával stále víc na dramatičnosti a asi 10 kapitol od konce už člověk tak nějak ví, jak to celé dopadne, ale stejně mu to nedá. Na pozadí dvou hlavních postav se jen tak lehce mihnou velké lidské tragédie, jako je hromadné vyvražďování domorodů, které osadníci ani nepovažovali za lidi... zkrátka opravdu zvláštní kniha, ke které se už nevrátím, ale jsem rád, že jsem jí četl a dočetl.

09.09.2019 4 z 5

Zakleté moře Zakleté moře Richard Armstrong

Škoda že jsem se k teto knize nedostal jako děcko, mel bych z ni daleko větší požitek. Pěkná dobrodružná kniha, co udrží člověka v napětí až do konce.

27.08.2019 4 z 5

Jak jsme se učili slušně nadávat Jak jsme se učili slušně nadávat Vojtěch Steklač

Knihy pana Steklače jsem měl jako děcko moc rád, proto mně překvapilo, když jsem úplnou náhodou zjistil, že Boříkovy příhody mají i porevoluční pokračování... a překvapení to bylo rozhodně příjemné, nedopadlo tak trapně a nastavovaně jako třeba pokračování Básníků. Plných 5 hvězdiček :-)

15.08.2019 5 z 5

Horečka Horečka Manfred Weinland

Tímhle dílem definitivně končím se sérií Dinoland. Z původně dobré myšlenky se série stočila úplně jiným nežádoucím směrem. Další obrovské mínus je naprostá ignorace a neznalost nejzákladnějších faktů o dinosaurech. Chápu, že v době psaní díla neexistoval internet, ale tak snad si mohl autor načíst něco v jakékoliv encyklopedii. Takhle kniha připomíná dílko 13letého puberťáka napsané někde na koleni při čekání na autobus. Poslední ránu tomu dodal překladatel, zřejmě dosud překládající maximálně tak komixy. Že je carnivor masožravec a herbivor býložravec není zas tak přísně tajná informace, a proboha, v každém anglicko-českém slovníku člověk najde nosorožce - rhinoceros...
Příliš mnoho lepších knih čeká na přečtení :-)

09.08.2019 odpad!

Plemeno z bažin Plemeno z bažin Manfred Weinland

Pro mně nejslabší kniha z celé série. Už jen tvrzení, že delfín je ryba a že nitro Země je plné žhavé kávy mně dost vyvedlo z konceptu :-) o tom, co je biosféra si autor asi nenačetl už vůbec nic. Zkrátka za mně odfláknutá práce, protože zrovna tyhle detaily dělají hodně. Příběh docela tuctový. Zkrátka jedna jediná hvězda. Vlastně nevím, jestli mám vůbec chuť po tomto dílu v četbě série pokračovat...

06.08.2019 1 z 5

Tovaryši Tovaryši Donát Šajner

Typická ukázka budovatelského románu, parta dětí z jakésy vesnice je tak uvědomělá, až to bolí, vesnický kulak záškodník, a hluček hloupých drobných zemědělců, co nechtějí vstoupit do družstva. Kniha je psána zvláštním zkratkovitým stylem, který je, řekl bych, pro tuto dobu typický. Krásná ukázka vymývání mozků, které tu v padesátých letech probíhalo. Tohle by měla být povinná literatura, aby se nezapomnělo, jak šílená doba to byla...
Tu jednu hvězdičku dávám za to, že kniha není tak dlouhá, jako ostatní romány tohoto druhu, a že to má přeci jen jakýs takýs děj :-)

05.08.2019 1 z 5

Muž z ledovce Muž z ledovce Erich Ballinger

Zajímavé dílko, které jsem si přečetl s chutí. vzpomínaje na svá dětská léta strávená nad Štorchovými knihami. Kniha byla inspirovaná nálezem mumie Ötzi, o čemž se zmiňuje i Wikipedie.

23.07.2019 4 z 5

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Uff co říct? Knihu jsem poslouchal jako audioknihu cestou do práce, upřímně papírovou knihu bych asi odložil na neurčito. Ne že by vykreslený svět nebyl uvěřitelný, ale... něco mi tam zkrátka pořád nesedělo. Možná je to tím, že nejsem pubertální dívka :-p

16.07.2019 2 z 5

Synnøve ze Slunečného návrší Synnøve ze Slunečného návrší Bjørnstjerne Bjørnson

Odposlechnuto jako audiokniha, kdybych ji měl číst jako knihu, trvalo by mi to třikrát tak dlouho. Není to úplně muj šálek čaje.

06.07.2019 4 z 5

Světlo Země Světlo Země Arthur Charles Clarke

Tuhle kratičkou knihu jsem bůhví proč pořád nemohl dočíst. Ne že by byla špatná, ale... Prostě me chytla pořádně až v závěru.

06.07.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Po Haně je tohle moje druhá Mornštajnová během dvou měsíců. Každá kniha je koncentraci zivotní smůly a fatálně špatných rozhodnuti hlavních postav. Myslím že by autorka mela změnit prášky proti depresi,ty současné evidentně nezabírají :-)

02.07.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Opět brutální nářez... a všechno z toho je uvěřitelné, to je na tom to nejhorší :-)

28.06.2019 5 z 5

Zoo na zámku Zoo na zámku Gerald Durrell

Poměrně útlá knížka, Durrell popisuje opět vtipné příhody se zvířaty i běžné starosti se ZOO. Nevybočuje ze standartu, kniha vhodná pro pěkně strávené odpoledne.

27.05.2019 5 z 5

Toskánsko na každý den Toskánsko na každý den Frances Mayes

Pět hvězdiček. Knihu jsem si půjčil kvůli cestě do Toskánska (byla v knihovně mezi průvodci a cestopisy) a rozhodně nelituju, moc milé povídání a pohled na život v Itálii zase z trochu jiné strany než mají v Lonely Planet :-) už teď mám papír plný poznámek, co musím vidět.

22.05.2019 5 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

5 hvězdiček. Některé názory má mírně extrémní, ale nikomu nic nenutí, probírá danou věc ze všech stran a vždycky nechává konečný výběr a názor na čtenáři. Určitě doporučuju.

21.05.2019 5 z 5