Malonida Malonida komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

No jo, na začiatku knihy som si myslela, že to bude komédia o blbcoch, moste a prehliadke bytu. Je vtipné ako si občas človek predstavuje, že bude kniha vyzerať a nakoniec sa z nej vyvŕbi dokonale poprepletaná duchaplná story. Dojemná a zároveň nesmierne humorná knižka, ktorú sa oplatí si prečítať. Prvá, ale rozhodne nie posledná kniha od autora. Zase raz vďačím čtenářske výzvě za objav, ktorý ma v dobrom slovazmysle ovplyvnil.

10.03.2021 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Pri tejto knihe sa mi najviac páčil koniec. Od autorky som čítala Tatéra z Osvietimi, ktorý ma veľmi nenadchol. Dlho som sa rozhodovala, či siahnuť po jeho voľnom pokračovaní, pretože štýl písania autorky mi vyslovenevadil. Moja zvedavosť však vyhrala. Potrebovala som sa dozvedieť, čo sa stalo s Cilkou Kleinovou. Bola som celkom milo prekvapená. Cilčina cesta bola o dosť lepšie napísaná, ale... . Udalosti aj prostredie boli popísané dosť povrchne, akoby autorka nemala dosť predstavivosti a žalúdok na to, aby zachytila nejaké podrobnosti z hrozostrašného života v gulagu. Tri hviezdičky dávam, skôr kvôli húževnatémua podrobému prieskumu miest a rozhovorov, ktoré stáli za vznikom knihy. Potešilo ma, že autorka osobne navštívila východné Slovensko a Osvienčim. Keby bola knižka napísaná skôr v biografickom, alebo vedeckejšom duchu než román, urobila by na mňa väčší dojdem. Nevadí, napriek tomu zrejme poslúži ako odrazový mostík k prečítaniu si Solženicyna.

20.02.2021 3 z 5

Jane Eyreová Jane Eyreová Charlotte Brontë

Jana Eyrová predčila moje očakávania. Akoby som čítala tri skvelé romány spojené do jednoho. Nečudo, že sa objavuje v toľkých rebríčkoch kníh, ktoré musíte prečítať predtým než zomriete. Je to presne ten typ knihy, ktorú keď dočítate cítite akúsi prázdnotu a do ďalšej knihy sa vám ani nechce púšťať. Jednoznačne nadčasové dielo, od nesmierne vzdelanej a emancipovanej autorky, ktorá vdýchla kúsok so seba do hlavnej postavy. Román je napísaný tak dobre, že aj pomerne neuveriteľný dej, plný zhod okolností je pre mňa uveriteľný.

20.02.2021 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

(SPOILER) Dobre napísaná oddychová kniha, pri ktorej som sa niekoľko krát nahlas zasmiala. Až som si pripadala oproti hlavným hrdinom neskutočne lenivá a pohodlná. Veľmi mi pripomínala knihu Když v ráji pršelo, s tým rozdielom, že na vzťahu hlavnej hrdinky s jej manžela mi už od zažiatku prišlo niečo divné. Akoby ju bral ako slúžku a neprejavoval city. Neskôr som sa dozvedela, že sa manželstvo rozpadlo z dovodu jeho násilníckej povahy a alkoholizmu. Čítala som ju na odporučenie kamarádky a zároveň sa mi hodila do výzvy a neľutujem. Knižka mala občas slabšie a nudnejšie pasáže, preto uberám jednu hviezdičku.

19.02.2021

Utrpenie mladého Werthera Utrpenie mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Priznám sa, že čítať Utrpenie mladého Werthera bolo pre mňa utrpenie. Takmer až fyzické. Navyše som čítala vydanie, v ktorom bol Goetheho rozbor diela a jeho pohnútok k jeho napísaniu a pre mňa kniha, ktorá nie je prečítaná od A do Z nie je prečítana vôbec :D. Väčšinu času som ani nevedela o čom čítam a rátala som stránky do konca. Pre mňa to bola asi najťahšia kniha, ktorú som zvládca celú, pritom mám klasiky rada. Toto dielo mi rozhodne nepríde také nadčasové ako sa o ňom vraví. A čo viac, veľmi nepoznám reálie ani mentalitu spoločnosti 18. st. v Nemecku a len matne mi niečo vraví hnutie Sturm und Drang. Kto rozmýšľa nad prečítaním odporúčam nejaké novšie vydanie.

18.02.2021 2 z 5

Dalmatin Dalmatin Frances Camp

Super knižka o dalmatínoch, ktorá sa veľmi dobre čítala aj napriek tomu, že to je v podstate návod ako sa o tohto psa starať. Prečítaná od slova do slova. Dalmatíny máme už roky a všetky popísané povahové rysy a vlastnosti úplne na toto plemeno sedeli. Odporúčam pre všetkých ľudí, ktorý nad kúpou tohto psa uvažujú. :)

31.03.2016 4 z 5

Pravěké dějiny Moravy Pravěké dějiny Moravy Vladimír Podborský

Niektoré informácie sú už trochu zastaralé, ale kniha napriek tomu poskytuje veľmi dobre spracované prehistorické a rane historické informácie z dejín Moravy. Veľa krát mi pomohla zvládnuť skúšky.

24.08.2015 5 z 5

Keltové Keltové Barry W. Cunliffe

Náučná kniha, ktorá sa zaoberá "Keltmi" a "keltskosťou" od prehistorického obdobia až po súčasnosť. Uvádza termín Kelt na pravú mieru. Miestami sa mi však čítala ťažko a nevnímala som text. Na mňa až príliš esejistická publikácia, ale upevnila som si čiastočne informácie, ktoré som sa dozvedela už predtým. Navyše mi pomohla táto kniha pomohla pri učení sa na skúšku. Dala by som 3,5 hviezdičky, keby sa to dalo.

24.08.2015 3 z 5

Bohové a hrdinové antických bájí Bohové a hrdinové antických bájí Vojtech Zamarovský

Vďaka tomu, že som na túto knihu narazila ešte v detstve v dedovej knižnici mám dodnes záľubu a aspoň minimálny prehľad v náboženstve Grékov a Rimanov antiky. Ku knihe sa minimálne raz do roka vraciam, či už kvôli príprave na skúšku, alebo len tak zo zaujímavosti a osvieženia si vedomostí. Pre mňa osobne jedna z najužitočnejších kníh.

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Čítala som to pred minimálne desiatimi rokmi a napriek tomu mi tento príbeh ostal v pamäti. Super sci-fi s trošku absurdným koncom :).

Okienko do snov Okienko do snov Táňa Keleová-Vasilková

Takéto knihy zvyčajne nečítam, pretože mi prídu príliš jednoduché na čítanie a príliš "romantické", ale zhodou okolností sa mi dostala do ruky a zaujala ma. Také oddychové čítanie. Akurát ma pár krát zarazilo , že dej sa odohráva počas dvoch rokov a hlavná hrdinka má stále 27 rokov :D. A bolo v knihe ešte pár podobných drobných chýb. Pre tých, ktorý majú radi príbehy o živote obyčajných ľudí, o ich útrapách a radostiach je to vhodná kniha. Nie je to však o žene, zlatokopke, ktorá sa silou mocou chce vydať za boháča ako je v obsahu napísané. Mne osobne sa knižka páčila.

28.05.2015 4 z 5

Milostný život ve starém Římě Milostný život ve starém Římě Juan Eslava Galán

Zaujímavá knižka o sexuálnom živote starých Rimanov doplnená ukážkami antických autorov (často vtipných, či vulgárnych), ktorá určite stojí za prečítanie.

28.05.2015 5 z 5

Pohrdání Pohrdání Alberto Moravia (p)

Brilantne a podrobne popísane myšlienkové pochody hlavného hrdinu a zároveň aj rozprávača príbehu rozpadajúceho sa manželstva ma neúprosne strhla do svojho deja po prečítaní niekoľkých riadkov. Pohrdání ma zaujalo hlavne svojim psychologickým rozborom a opisom postáv, ktorý však nie je nudný, práve naopak, veľmi ľahko prestaviteľný vďaka osobitému štýlu autora. Dielo je rozdelené do 23. krátkych kapitol, preto je vhodné k čítaniu napríklad po ceste MHD do roboty/školy. Kniha sa mi veľmi páčila, naozaj ľutujem že mala len 200 strán. Odporúčam. Určite si prečítam aj ďalšie diela z tvorby A. Moravia.

08.05.2015 5 z 5