Makropulos Makropulos komentáře u knih

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Po modrém blankytu bělavé páry hynou,
lehounký větřík s nimi hraje;
a vysoko - v daleké kraje
bílé obláčky dálným nebem plynou,
a smutný vězeň takto mluví k nim: ........

Kdo by to nemiloval nebo alespoň necítil tu krásu.

09.09.2019 5 z 5

Hlas ticha Hlas ticha Karel Toman (p)

Tak na tomhle nic nezměnil ani ten dlouhý čas.

Domove, domove...

V divokou vřavu světa
hlas domova se ozval zádumčivě.
Pěšinkou, která nikdy nezaroste,
vyšel jsem hledat rodný dům.

A topoly a lípa
šuměla posud nad ztemnělou střechou,
pokrevné našel jsem, však srdcem cizí
a nových pokolení chlad.

Pod krovem, jenž byl svatý
vzpomínkám dětství, posupně teď mlčí
hlad zisku číhavý a obchodnictví,
vypočítavé pohledy.

Ty jediný jsi zůstal,
hřbitove, věren podobě své staré.
Jen u tvých hrobů moh jsem uvěřiti,
že nalezl jsem rodný dům.

09.09.2019 3 z 5

Chyť mě Chyť mě Lisa Gardner

Zase jsem se jednou pustila do krimi. Ale, bohužel, jsem si vybrala právě takovou, jaké velmi nerada čtu. Ubližuje se tam dětem, a to dost špatně snáším. Jinak ovšem nemohu říci, že by to bylo špatné.

09.09.2019 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Pan Gaiman zase dokázal, že umí psát knížky pro všechny věkové kategorie. Tato se u mě řadí mezi jeho nejlepší. Přestože začne brutální scénou vyvraždění rodiny, stane se z ní potom vlastně příjemný příběh o výchově chlapce od batolete až po vstup do dospělosti, i když v prostředí hřbitova. Postava Nika se nádherně vyvíjí a jednotlivé postavy hřbitovní se svou neměnností jsou vlastně protipólem toho vývoje. Jak říká sám autor: „Zázrak psaní románu o životě v prostředí hřbitova, kde lidé nedýchají a nemění se, je v tom, že nám připomíná, že život sám je zázračný a jedinečný“.

06.09.2019 5 z 5

Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé Tom Robbins

Obdivuji barvitost jazyka pana Robbinse a tímto děkuji panu překladateli, že mi jej zprostředkoval. Obdivuji všechny autorovy metafory a šílené nápady. Obdivuji autorovu hravost a nevázanost. Baví mě jeho hrdinové, i když jsou si někdy trošku podobní, jejich myšlenky a postoje. Prostě zase jsem se výborně bavila. „Opčan-né fšech szemí, uvolnjete se!“ a k tomu vám určitě pomůže přečtení této knížky.

01.09.2019 5 z 5

Ve skříni Ve skříni Tereza Semotamová

„Ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady, od agamy po žraloka, tvoří chaos. Jak se do toho celosvětového chaosu vklínit?“, říká hlavní hrdinka Hana někde v druhé polovině knihy. Řekla bych, že chaos je to, v čem právě žije. Chaos v myšlenkách, pocitech, vztazích i životních hodnotách. A tak je jakýmsi chaosem i celá kniha, ve které se prolíná současnost s minulostí a snad i budoucností, skutečnost se sny a meditativními stavy. Hrdinka hledá svoje místo ve světě i v životě, hledá vlastně cestu ze skříně, která jí slouží jako jediné bydliště i útočiště. A přitom je to psáno lehce, svižně, s nadhledem a vtipem a pokud se čtenář rozhodne nehledat, co je kdy a jak, a nechá prostě příběh plynout, může si užívat autorčiny hrátky se slovy a držet Haně palce.

27.08.2019 4 z 5

A znovu láska A znovu láska Jan Skácel

Konečně jsem našla sbírku Skácelových básní, která mě vzala za srdce. A nakonec jsem zjistila, že tomu zase vůbec nerozumím. V doslovu jsem se dočetla: (tento soubor básní) „Vyšel z jeho rukou a pod jeho titulem, ale nedá se říci, že mu autor už ve všem všudy stačil vtisknout nezvratnou podobu. Musíme se smířit s tím, že jednou provždy zůstane při podobě přibližné.“ Já jsem ráda, že tomu tak je.

26.08.2019 5 z 5

Smlouva s ďáblem: Úpíři Smlouva s ďáblem: Úpíři Jan Šmíd

Kdysi jsem měla ráda všechny Šmidovy „Radosti“. Tohle čtení mi zas tak velkou radost nepřineslo. Smlouva s ďáblem je takové pohodové čtení, ale Upíři už mi přišli tak trošku splácaní, nebo nevím, jak to říci. Prostě tentokrát to nebylo ono.

25.08.2019 3 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Tato nesourodá skupina více méně normálních chlapů v sauně mě vážně dostala. Je to vlastně jakási výpověď o životě u nás, která se schovává za těmi jakoby banálními rozhovory. Čte se to skvěle, je to zábavné, chvilkami smutné, a přestože nejsem chlap, opravdu jsem si to „saunování“ a “chlapské kecy“ užila. Musím se podívat po dalších autorových knihách.

25.08.2019 5 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Vlastně nevím, co říci nebo jak to říci. V této knize je všechno a nic a je to tak nějak neuchopitelné, ale na mě to skvěle funguje. Tak se to pokusím nějak uspořádat.
1. Moc dobře se mi četla
2. Úvahy hlavní hrdinky o různých obyčejných denních tématech a situacích asi tak trochu napadají každého člověka, ale asi o nich neumí napsat knihu
3. Hrdinka je veskrze sympatická, i když jsem s ní často nesouhlasila
4. Praha, výhled na Hradčany a popisy cest Prahou s historickými souvislostmi – to nemá chybu
5. Skoro běžně složité rodinné vztahy a jejich interpretace a vlastní citový život hlavní hrdinky nijak slavný, a přitom žádné hroucení, deprese
6. Trocha magična či mystiky
7. Popis fungování Ústavu, v němž hrdinka pracuje – dost dobré, i ta jeho vlastně zbytečnost
8. Sny, jejich objevování, významy a využití pro komerční účely – bezva nápad
9. Často vtipné až mile
10. A čeština – sice vyzdobená spoustou cizích slov – ale pohybujeme se v oblasti vědy – je vážně použitá tak, že to stojí za to číst, jen kvůli tomu.
A plno postřehů ze života, nahlédnutí do mnoha vědních oborů a celková čtenářská pohoda. Skoro mi bylo líto se s knihou rozloučit. Původně jsem chtěla dát 4*, ale proč vlastně, za ten konec? Ne ten paní Horákové klidně toleruji. Jak to vlastně jinak ukončit?

15.08.2019 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Co říci? Už je konec. Ale had Uroboros se nakonec zakousl do svého ocasu, takže co vlastně končí a co začíná? Jednoduše řečeno, bylo to opět skvělé a bylo mi líto, že už kniha končí. Pan Sapkowski dokázal (opět), že je skvělým vypravěčem. Vrátil mnoho málem zapomenutých postav, přidal nové, ale také jich hodně nechal zemřít. Hrál si s dějovými i časovými liniemi a skoky, a přitom stále vyprávěl příběh Geralta, Ciri a Yennefer, který zakončil tak, jak ho zakončil. Jenže .... mám tentokrát i nějaká jenže, ale to bych musela spoilerovat, takže jen nedám plný počet hvězd.

05.08.2019 4 z 5

Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Hendrik Groen

Hendrik mi přirostl k srdci. A tento díl deníku mě na některých místech i silně zasáhl, ale je napsaný tak, že jsem se společně se známou partičkou důchodců vyrovnávala se ztrátami, a přitom se s nimi úžasně bavila na výletech a večeřích. Síla přátelství a touha prožít zbytek svého života nejlépe, jak je jen možné, provází tyto postavy a tedy i čtenáře celým deníkem a je pro mě inspirací, poučením a věřím, že pokud se dožiji Hendrikova věku, vždycky si na ně na všechny vzpomenu a pokusím se chovat jako oni.

05.08.2019 5 z 5

Hvězdný déšť Hvězdný déšť Boris Leonidovič Pasternak

Krásná sbírka i s možností číst jednu Pasternakovu báseň v překladu čtyř českých básníků.

05.08.2019 5 z 5

Výlety podél Berounky Výlety podél Berounky Ivan Klich

Krásná a inspirativní knížka.

29.07.2019 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

28 hodin a 5 minut četby Martina Zahálky možná ještě vylepšilo můj zážitek z této knihy. Dostala jsem se k ní až teď v již dost pokročilém věku, ale myslím, že bych si ji kdysi po jejím prvním vydání u nás tak neužila. V té knize je snad všechno – láska, fanatická nenávist, nevěra, feminismus, změna pohlaví, vtip i smutek, osudové rány i drobné radosti ..... a postavy naprosto pravdivé, i když mnohdy až neuvěřitelné. A co je pro mě důležité, kniha nijak nezestárla.

11.07.2019 5 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Pane Bůh, tak tohle byla opravdu krása. Jsem moc ráda, že jsem se dnes ráno v rozhovoru v rozhlase s Anetou Langerovou o této knížce, tedy audioknížce, dozvěděla. Hned jsem si ji koupila a prožila s ní úžasné odpoledne. Ten bezelstný a krásný dětský pohled na základní životní otázky mě bude asi ještě dlouho provázet. Přátelství, víra, církve, matematika, fyzika, Bůh, čísla, slova, život a smrt, otázky a odpovědi, a nejen to, viděno nevinnýma dětskými očima, v podání Báry Hrzánové a doplněné hudbou Anety Langerové mi přineslo skutečný zážitek. Doporučuji.

01.07.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Začala jsem sice sledovat seriál, kdysi, ale pak jsem vždy zapomněla na další pokračování a už jsem se ztrácela. Tak jsem nyní zvolila výbornou audio verzi načtenou Zuzanou Kajnarovou s bonusovou kapitolou, kterou autorka napsala jen pro audio verzi a kterou načetl Martin Myšička. Strávila jsem s ní 3 večery a mohu říci, že jsem je nemohla strávit lépe. Je to příběh o životě ve společnosti, která možná původně proto, aby se zachránila, připravila ženy o jakákoliv práva a z těch plodných udělala jakési služebnice, jejichž jediným úkolem je porodit nějakému z privilegovaných mužů dítě. Je to strašná představa. Není žádný normální život, který byl před tím, jsou naprosto osamocené, odtržené od svých bývalých rodin, dětí a nic kromě plození dětí nesmějí. Žijí v naprosté atmosféře strachu, soustřeďují se ve své samotě na detaily a denní rituály. Pro mě naprosto uvěřitelný, skvěle napsaný utopistický román, jehož přečtení, možná lépe poslech, doporučuji.

27.06.2019 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Mě to Ládíkovo vyprávění vážně baví. Poslouchám ho sice v nesprávném pořadí, ale to zřejmě ničemu nevadí. Je to velmi bezprostřední, milé, poučné a zábavné. Určitě se s ním vypravím i na další pouť.

13.06.2019 4 z 5

Jedlová samota Jedlová samota Andrea Maria Schenkel

Detektivní příběh podle skutečné událostí z německé vesnice po válce, zpracovaný jako skvělá audiokniha, která umocňuje napětí. Hudba a další detaily navozují tu správnou ponurou atmosféru a podtrhují smutek, který z celého příběhu čiší.

06.06.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Otec a dcera – dvě hlavní postavy a dvě dějové linie, které se v závěru spojí, vlastně komorní rodinné drama. Opět jedna událost, která ovlivní životy dvou generací a rodinné tajemství, které je postupně odhalováno, mlčení, ticho a hudba. Jednoduchý styl paní Mornštajnové bez vyjadřování jakýchkoliv soudů k historickým reáliím, na jejichž pozadí se román odehrává, zajišťuje čtivost, ale možná přispívá i k tomu, že čtenář jako by to celé pozoroval z dálky. Chci tím říci, že mě příběh nijak nezasáhl, k ani jednomu z hrdinů jsem vlastně necítila nic a vedlejší postavy byly obdobné jako v předcházejících autorčiných knihách. Některé věci mi přijdou i trochu nelogické, základní dějový zlom je dost brzy předvídatelný a postavy a jejich jednání až nepochopitelné.

05.06.2019 3 z 5