Makiii Makiii komentáře u knih

Epic Epic Conor Kostick

Když jsem si přečetla anotaci, čekala jsem, že se budu bát o život hlavních hrdinů. Nestalo se. Epic je celkem příjemná oddychová četba, i když ne úplně mě po chuti, která asi ani nenadchne, ale ani neurazí.
V každém případě se pevně drží jakéhosi vzorce, který se ve fantasy, na které poslední dobou narážím, vyskytuje pravidelně - jsme v jakémsi alternativním světě, jehož obyvatelé jsou rozděleni do kast podle nějakých kritérií a o všem rozhoduje skupina "nejlepších". Těm z nižších vrstev samozřejmě vadí, jak se s nimi zachází, ale skutečně se postaví na odpor až skupinka výrostků/dospívajících z jedné z nejnižších vrstev.
A jak to dopadne, si asi všichni dokážeme odvodit. Přesně. Tak nějak funguje i Epic, který je okořeněný o onen prvek alternativní reality ve hře, která je nástrojem organizace společnosti.

30.12.2010 2 z 5

V temnotě V temnotě Robyn Thurman

V temnotě mě uchvátila již na prvních stránkách. Po příběhové stránce to není nijak mistrovské dílo, ale jednotlivé částečky do sebe postupně zapadnou. Co mě ovšem tak vzalo, byl způsob vypravování - nahlížíme do hlavy hlavnímu hrdinovy, Kalovi, díky němuž ze stránek občas až srší cynismus, sarkastické poznámky a trefné postřehy. Taky jsem ujetá na sourozenecké vztahy a bratrského jiskření jsem si užila dosyta - tak akorát. Postavy jsou povedené - líny, cynický Kal, jehož jedinou starostí je přežít, i když ho neustálý útěk už unavuje; jeho disciplinovaný a zdravou životosprávou posedlý bratr Niko, který se svého mladšího brášku snaží udržet naživu; a třeba nadržený, ukecaný a sebestředný, ale věrný a odvážný Robin.
Celkový dojem trošku kazil překlad, který se občas trochu zadrhnul a všimla jsem si pár trochu nepřirozeně postavených vět, ale nijak moc jsem to neřešila.
Rozhodně si budu muset přečíst i další díly:)

30.12.2010 5 z 5