MajaN MajaN komentáře u knih

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

A opäť Kim,dokonale asociálna,surovo úprimná,žije si podľa svojich pravidiel.Neustále rebelujúca ,provokujúca ,ale takú ju máme radi.Po úraze nohy sa vracia do práce. Vlákna príbehu sa napínavo prepletajú a čitateľa držia v neustálej pozornosti.Špekulácie ,kto je vrah a čo je pravým motívom vrážd , dynamicky stupňuje dej.Do toho sa priplieta nový člen týmu a smútok-nostalgia za bývalým kolegom,ktorý zahynul nečakane pri zásahu v predchádzajúcom príbehu.Autorka citlivo odkrýva súkromie nového člena týmu, ktorého ostatní berú ako posilu-náhradníka.Rozuzlenie, odhalenie vraha je tak šokujúce a motív taký archaický-precízne vykonaná pomsta.Výborné čítanie, určite milovníkov dobrej krimi nesklame.

07.04.2021

Červ Červ František Kozmon

(SPOILER) Námet-niet čo vytknúť,zaujímavá téma,zápletka vynikajúca,autor počas celého deja predkladal indície, ktoré ma navádzali k tomu, aby som sa neustále zamýšľala nad tým, kto je ten netvor, ktorý vraždí.Ale!!!V knihe je jeden okamih, ktorý ma donútil sa pozastaviť nad tým, že autor po sebe nečíta a dokonca asi ani editor nečíta všetko.Po divokej naháňačke ,kedy sa na území susedného Rakúska pokúsili dolapiť domnelého vraha si slovenský policajt rozbije auto.A zrazu simsala bim,večer sa v tom istom aute dovezie unavený do Bratislavy.Také auto by sa páčilo aj mne.Jeden a ten istý deň sa váľa v járku vedľa cesty, ale do večera zregeneruje a je schopné jazdy.

09.03.2021 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Prostredie českej dediny, ktorá nemá veľa obyvateľov,ale nájdu sa tam zaujímavé vzorky charakterov.Zaujímavý prepletenec osudov,charakterov-osoby výnimočné,egoistické,obetavé ,valcované osudom.Idealisti z mesta ktorí chceli rekonštruovať starý mlyn,tréner koní s rodinou, krčmár ktorému záhadne zmizol syn a jeho manželka to rieši tajným popíjaním.Bohatí, bezdetní podnikatelia,majitelia koní ,ktorých život sa stal stereotypom,zvykom.V románe ani jedna z postáv nemá ideálny ,spokojný život .Všade je nejaké slabé miesto, trauma,existenčný problém,ambícia.V tomto prostredí, kde sa zdanlivo nič nedeje,sa zrazu stane vražda,ktorá je veľmi podobná s vraždami v Prahe.Tu nastupuje detektív Beran.Kým rozplieta nitky ,pátra v minulosti všetkých postáv,hľadá motív ,stane sa vražda číslo 2.Geniálne rozohraný dej ma do poslednej chvíle držal v napätí,nútil ma anylyzovať,dedukovať,hľadať vraha.A teda, že kandidátov na páchateľa som mala viac.Dej je bravúrne zvládnutý,nikde nestagnuje,celý čas sa dynamicky vyvíja a to je to, čo ma baví.

12.02.2021 5 z 5

Čo to má spoločné so mnou? Čo to má spoločné so mnou? Sacha Batthyany

Zaujímavý príbeh,ktorý vypovedá o svedomí,pocite viny a o úsilí,zistiť historické fakty.Trauma ,ktorá vznikla po zverejnení článku v švajčiarskych novinách,autora privedie na pohovku terapeuta,do Maďarska,na ďalekú Sibír a aj do južnej Ameriky.Úsilie dopátrať sa pravdy a zistiť,či predkovia priamo zavinili smrť židovských "susedov"Batthyanyiho zaujme natoľko,že vznikla táto reportážna kniha.

05.12.2020 5 z 5

Jezevčíkova kocovina Jezevčíkova kocovina Frauke Scheunemann

Nenáročná oddychovka.Netradičné priateľstvo mladého jazvečíka Herkulesa a staršieho ,cynického,flegmatického kocúra.Na pozadí rozprávania jazvečíka sa odohrávajú osudy dvojnohých postáv.Ak ste majiteľom jazvečíka,viete posúdiť,že psie kusy opísané v knihe,ani nie sú až taká fikcia.Jazvečík je pes,ktorý urobí čokoľvek,aby dosiahol svoje.

19.10.2020 5 z 5

Poslední anglická královna Poslední anglická královna Steve Robinson

Trochu slabšie. Neustále som čakala nejaké napätie, akciu.Príbeh gradoval dosť pomaly. Navyše ten záver bol taký nemastný neslaný. Autor vie písať aj pútavejšie.V tomto príbehu bolo málo napínavých scén,aj keď hlavná postava bola veľakrát v priamom ohrození života,dostala sa do situácií z ktorých prekvapivo ľahko vyviazla.Aj napriek sklamaniu sa teším na ďalší príbeh s genealógom -JT nemehlom.

22.09.2020 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Kávu to ja môžem.Názov trochu zavádzajúci,ale inak pohodová kniha.O kaviarni a Dánsku nebolo písanè veľa, ale úmysel som pochopila.Postavy rozhodne zaujímavé, také panoptikum charakterov,ale to knihu oživilo a dej posùvalo vpred.Miestami bol príbeh trochu naivný,ale u literatúry tohto druhu mi to nevadí.Ak niekto hľadá oddychovku na vypnutie s príjemným príbehom,kde sa všetko na dobré obráti,tak odporúčam.Okrem kladných postáv sú tam samozrejme aj zástupcovia neetickej"korporátnej kultúry ",ale tých uprace príbeh sám.Hlavná hrdinka,ktorá pracovala v agentúre ako PR,podstúpila tortúru pobytu v Kodani so "zmesou" novinárov.Podstúpila to iba kvôli povýšeniu v práci.Nakoniec sa stalo to,že ten pobyt zmenil jej život.Našla priateľov a zdá sa,že aj lásku.

24.08.2020 4 z 5

Milovanej Princeznej Milovanej Princeznej Sheri Rose Shepherd

Nádherná kniha,už len to spracovanie, úžasné fotky,ktoré podporujú a dokresľujú "listy"Rozhodne odporúčam, aj keď iba listovať v knihe, aby sa nám do hlavy dostali upokojujúce obrazy a myšlienky v tejto hektickej dobe.

18.08.2020 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Po dlhšom čase som opäť siahla po knihe od Angely Marsons.Téma je v súčasnosti veľmi aktuálna.Veľa ekonomických utečencov ,bezvýchodiskovosť ,ak niekoho životné okolnosti dostanú na okraj spoločnosti.Milo ma prekvapila Kim, ktorá prejavila empatiu so ženami ulice,ich vraždy vyšetrovala s odhodlaním buldoga.Autorka drsným spôsobom vykreslila sieť obchodníkov s bielym mäsom,ako sú naviazaní na zdanlivo bezúhonných ,vysoko postavených pracháčov,ktorí to majú v hlave preklopené.Rozuzlenie príbehu ma tak prekvapilo, až som bola sklamaná,lebo na vraha som mala viac typov, ale na sympatickú Sal z ulice by som prstom rozhodne neukázala.

18.08.2020 5 z 5

Tajomstvo tvojho rodu Tajomstvo tvojho rodu Michaela Ella Hajduková

Moderná rozprávka.
Večná téma lásky, rodinné tajomstvá prekliatia,tajomné hrady ,krásna ,občas neľútostná a surová príroda.Autorke sa celkom obstojne podarilo prelínanie súčasnosti, minulosti,dej bol pútavý a rýchlo gradoval.Nečudo, na pár stránkach bolo treba zvládnuť úvod aj šťastný koniec.Knihu som si zvolila do knižnej výzvy,je to ľahké letné čítanie, kde je zo všetkého trochu, romantika, tajomstvo,opis dávnych pamiatok,ktoré navádzajú na to, že si dohľadáte viac informácii a máte chuť ísť a vidieť na vlastné oči .Neľutujem, že som knihu prečítala, a viem, že tento žáner má svojich fanúšikov.Pokiaľ bol autorkin zámer prebudiť záujem o históriu,dozvedieť sa viac o legendách aj faktoch, tak sa jej to celkom vydarilo.Nenásilnou formou privedie čitateľa k tomu, že prirodzená ľudská zvedavosť zvíťazí a potom nastupuje wikipedia, alebo google,prípadne knižnica,kníhkupectvo/antikvariát.

12.08.2020 5 z 5

Bretaňské tajemství Bretaňské tajemství Jean-Luc Bannalec (p)

Bretaň ako vyšitá, zápletka je veľmi dobrá,vysoko atraktívna tým, v akom prostredí sa príbeh odohráva.Autor sa najskôr snaží navodiť atmosféru nudného "podnikového "výletu.V okamihu,kedy sa objaví prvá mŕtvola to prestáva byť výlet.Skupinka podozrivých-vždy uhladení členovia akademického spolku sa pekne rozparádia ,idú si po krku,krv sa len tak valí a dokonca sa im podarí vyradiť aj dvoch Dupinových spolupracovníkov.Sympatický Dupin nadopovaný neskutočným množstvom kávy napokon všetko brilantne zvládne.Aj napriek náznakom,dúfam,že vyhnanec Dupin so svojou skupinkou zostane v Bretani ,ktorá mu svedčí.

10.08.2020 5 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Príbeh výborný, dominuje v ňom politika., policajná aj justičná. Až sa to bojím vysloviť nahlas, ale autor nás začína na niečo pripravovať. Viacnasobne spomenul to, že Rišo Krauz starne. Chosé fotrovatie. Petru "vyradil" už minule. V závere zobral ďalšiu kľúčovú postavu. Našťastie Kamil je stále rovnako kreatívny a drží si svoj štýl. V poslednej kapitole je už síce náznak ďalšej "kauzy", ale aj tak sa neviem zbaviť dojmu, že sa asi chystá vraždársku partiu zo 141-ky rozmetať. Dúfam,že sa mýlim a Rišo, Chosé, večne nenažraný Váňa s amaterskym botanikom Kukim zostanú spolu. Nechám sa prekvapiť,aký silný charakter do partie pribudne.

01.08.2020 5 z 5

Sejdeme se v knihkupectví Sejdeme se v knihkupectví Amy Meyerson

Krásna obálka, príbeh zo začiatku stagnoval. Viac krát som chcela knihu už odložiť, lebo som čakala iný príbeh, inú dynamiku. Celé to bolo akési ufňukané,nezáživné. Miranda mala pôsobiť asi ako cieľavedomá postava,ja som z nej cítila dlho egoizmus. Malcolm bol a zostal nemastný neslaný .Zápletka,no motív fajn, ale dlho trvalo,kým príbeh začal gradovať. Finále bolo famózne,ale dojem pokazil nový názov knihkupectva, ktorý mal byť začiatkom novej éry obchodu.

01.08.2020 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Čítalo sa mi lepšie,ako prvá časť.Tu už som vedela,kto je kto,postavy sa mi zdali dôverne známe,neplietli sa mi.Z celého príbehu dýchala človečina. To,čo k nám ľuďom patrí.Celá škála emócií,vlastností ,pováh,to všetko defilovalo v príbehu.Aj keď osud niektorých postáv bol smutný,nebola som sklamaná.Naopak,príbeh vo mne dlho rezonoval.Veľmi reálne bolo popísané,že tvrdé životné okolností vybrúsia charakter človeka na tvrdý krásny diamant,alebo iba na obyčajný kameň.

04.03.2020 5 z 5

Okřídlená duše Okřídlená duše Amanda Stevens

Veľmi zaujímavý námet.Začiatok sa mi rozbiehal ťažko,nevedela som,čo od knihy čakať,no ale potom ma dej vtiahol a už som premýšľala,kto je tá obluda, čo vraždí.Príbeh bol plný postáv,ktoré mali nejaký "defekt" v podobe svojich záľub,profesií,alebo orientácie.Autor týchto čudákov,vyvažoval duchmi ,aby sa príbeh pohyboval v rovnováhe.Napätie a stupňovanie deja bolo bravúrne dosiahnuté mnohými prekvapujúcim zvratmi,alebo odhalením charakteru postavy .Úprimne sa priznám,že ma dožralo to,keď sa objavila mŕtvola môjho kandidáta na vraha.Odhalenie vraha a rozuzlenie príbehu s objasnením pohnútok bol pre mňa trochu šok.Plný počet hviezdičiek autorovi dávam za to,že ma previedol labyrintom postáv ,z ktorých ktokoľvek mohol byť vrah.

09.02.2020 5 z 5

Stratená voda Stratená voda Erik Baláž

Veľká vďaka za takúto knihu.Zrozumiteľným spôsobom vysvetlené ,čo robí príroda sama,keď jej dáme pokoj a ctíme jej múdrosť. Po prečítaní ,mi "voda je život "konečne nepripadá,ako večne opakované klišé,ale ma utvrdzuje v presvedčení ,že všetko so všetkým súvisí.Vyrúbeme hlava-nehlava lesy,oholíme kopce a potom sa čudujeme, sťažujeme, nechápeme a bojíme. Panika nastane,keď prší,lebo sa voda valí dolu kopcami a berie všetko,čo je v ceste.Gravitačný zákon platí a nezastaví ho pečiatka úradníka,čo dal súhlas k výrubu lesa.Z prečítaného som pochopila,že stav našich vôd je vážny,alebo skôr už kritický,ale pokiaľ zmiernime zasahovanie, máme šancu to ustáť. Inak nám hrozia otrávené rieky bez živočíchov čo žijú v nich a pri nich,vrátane nás. Ak necháme vodu žiť,odmení sa nám hojnosťou, presne tak,ako popisuje autor.Už asi všetko na zemeguli dokážeme vyrobiť synteticky potraviny,lieky,oblečenie,ale voda sa " vyrobiť" nedá.Kniha by mala byť v každej domácnosti,rovno vedľa Biblie,lebo ak nepochopíme posolstvo tejto knihy,z Biblie si môžme začať čítať Apokalypsu

30.01.2020 5 z 5

Slon na Zemplíne Slon na Zemplíne Andrej Bán

Názov knihy presne vystihuje bizarnosť Slovenska. Príbehy,história krajov a miest na východnom Slovensku sú prekvapujúco smutné,nostalgické. Autor sa snažil reportážnymi zápiskami podať reálny život východu,ktorý je bez práce,rozvoja a chvíľami aj bez nádeje.Opísal strach ,nechuť hovoriť o kauzách,ktoré denne ľudí v regiónoch nivočia,frustrujú a zbavujú radosti bytia.O chvíľu to bude príbeh celej krajiny,aj "bohatého " západu a Bratislavy.Rozprávkové Slovensko skončilo,ZLO víťazí nad dobrom,zdravým sedliackym rozumom a láskavou každodennosťou.Priznám sa,nečakala som reportáže,ktoré budú zabalené do pozlátka a podané cez optiku ružových okuliarov podfarbené humorom.To,že som dostala ranu priamo na solar,ma donútilo zamyslieť sa,či krajina má budúcnosť, alebo sme už rovno v pekle.Aj napriek tomu,že kniha ma rozosmutnila a posunula do melanchólie,odporúčala by som ju prečítať každému.

28.01.2020 5 z 5

Vánoční tábor Vánoční tábor Karen Schaler

Vianoce,vďačná téma.Kniha má krásnu,romantickú obálku. Vybrala som si ju na základe recenzií a obdobiu,kedy doznievajú vianoce.Haley typická workoholička, celá naježená odchádza na pobyt,kde je všetko o vianociach,ktoré pre ňu neznamenajú nič.Vianoce už roky trávi s rodičmi v Karibiku.Jej šéf podmienil povýšenie v práci absolvovaním vianočného tábora.Príbeh sa rozbiehal trochu kŕčovito,ale potom to nabralo spád,atmosféru.Obdivuhodným spôsobom bola navodená vianočná atmosféra opisom výzdoby a činnosti účastníkov tábora k tomu vôňa horúcej čokolády vo vianočných hrnčekoch.Celým príbehom sa tiahla idea lásky,pozornosti voči blízkym a ochota venovať im svoj čas,byť spolu robiť všetko spolu.Kniha je príjemná oddychovka vo vianočnom období.

26.01.2020 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Bravúrne!
Tak toto je presne taká kniha, ktorá donúti človeka sa zamyslieť ,zdvihnúť zadok a ísť sa pozrieť do špajze, koľko tam mám konzerv,ryže,múky a cestovín.Skontrolovať zásoby granúl pre domácich miláčikov.Poobzerať sa na nete,po nejakom liatinovom hrnci, v ktorom sa dá variť na otvorenom ohni.Zaobstarať dostatočné množstvo pitnej vody,prípadne dostupných liekov na všetko od nachladnutia až po hnačky:D.
Príbeh bol vyrozprávaný s umením stupňovať napätie,mal spád.Detailne bolo vykreslené to,ako zrazu všetko vypne a ľudia budú donútení žiť bez pohodlných technológií a vymožeností modernej doby.Hacker a všetečná, večne zvedavá a neodbytná americká novinárka.Hacker,ktorý ako prvý si dal do súvisu zásah do celoeurópskej distribučnej siete cez obyčajné zariadenia v domácnostiach.Realisticky,podrobne bol podaný obraz toho, čo sa môže stať,ak vypadne elektrina. Nielen,že je tma, zima,netečie voda,prestane fungovať zásobovanie,doprava, nemocnice,ale nám môže pod zadkom buchnúť jadrová elektráreň,ktorej fungovanie sa stane neovládateľné.Nebola to iba taká "akože"fikcia, nakoľko autor v závere uviedol oficiálne nemecké, zdroje odkiaľ čerpal ,ako by mal fungovať krízový režim.Popis "nefungovania"prevzal zo zdrojov zdokumentovaných po vystrájaní hurikánu v USA.Myslím, že pointa je byť pripravený,ak by náhodou predsa len niekomu prdlo v bedni a zhasol,ale tak naozaj,celoeurópsky.
Ak náhodou bolo autorovým cieľom nás trochu postrašiť,tak mňa celkom slušne vydesil.

20.01.2020 5 z 5

Potkan Potkan František Kozmon

Veľmi výstižný názov,aj keď slovom potkan pracovne nazvali obeť vraždy,ktorú anonymne nahlásili v podzemnej kanalizácií,dá sa POTKAN -om nazvať aj vysokopostavený policajný šéf.Príbeh sa dejovo prelína s vraždami z minulosti s vraždou a vyšetrovaním súčasného prípadu.Autor vykresľuje v celej nahote charaktery bohatých,vplyvných ľudí ich schopnosť bez výčitiek ubližovať svojmu okoliu ,svojich blízkych nevynímajúc.Vytýčené ambície a očakávania dosahujú spôsobom idem,kto mi neuhne z cesty,toho bez milosti eliminujem.Bohužiaľ ,karierizmus neúspešného vyšetrovateľa dostal do väzenia nevinného človeka a dokonca zavinil smrť iného.Kniha má dobrý,čítavý príbeh s nezvyčajným záverom.

17.01.2020 5 z 5