maja8148

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

Po knize Kdo chytá v žitě asi nejpřecenovanejsí literární dílo...

07.01.2015

Mein KampfMein KampfAdolf Hitler

Nevím jak toto dílo hodnotit. Nemyslím si, že by to byla až taková hrůza jako je to tady hodnoceno. Jasně, místy je to vážně hrozný a fakt na hlavu postavený, ale místy to je zajímavý a až děsivý. Rozhodně je to, ale nejdůležitější kniha dvacátého století a jedna z nedůležitějších knih lidské historie.

29.08.2016

Dům na kopciDům na kopciShirley Jackson

Upřímně- nechápu jak z tohoto mohl Netflix udělat tak dobrej serial. Jako ano, počítala jsem, že to bude jiné a tak jsem od začátku vyhýbala srovnání se seriálem. A udělěla jsem dobře, protože seriál si z knihy bere jen jména postav jinak nic. Dokonce úplně změní jejich příbuzenské vztahy. Takže srovnávat knihu/seriál rozhodně nejde. Ovšem i když se zaměřím jen čistě na knihu, tak je tam spousta věcí, co mi vadilo. Vadilo mi ono "strašení"které za mě osobně bylo opravdu nic moc a navíc takové... prostě divné. Také se mi nelíbily častokrát useknuté kapitoly, kdy to na mě působilo, jako by někdo z knihy vytrhl několik stránek nebo autorce uprostřed kapitoly došla tuha v peru (nebo fantazie). Navíc stejně na mě působil i konec knihy.
O poslední věcí, která mi na knize připadala divná byly charaktery a chování postav. Když vynecháme Eleanor, která se chovala divně již od začátku a během knihy se její chování jen zhoršovalo (a dostala se díky tomu do čela mých nejméně oblíbených knižních postav, protože ta holka byla celou dobu vážně na ranu), tak se všechny ostatní osoby taky ne vždy chovali jak by teoreticky měli a jejich vzorce chování se během knihy neustále měnili. Samozřejmě je možní, že toto byl autorčin záměr, ale mě to zabránilo si jakoukoliv osobu oblíbit a tey s kýmkoliv z nich soucítit.

06.07.2020

EmmaEmmaJane Austen

Od Jane jsem četla zatím jen dvě knihy( zkoušela jsem číst i rozum a cit, ale to je strašná nuda). Pýcha a předsudek má sice daleko lepší zamilovanou hlavní zápletku,ale Emma je daleko lépe a čtivěji napsána( o to smutnější je její filmové zpracování)

09.02.2016

Válka za bílého dneVálka za bílého dnePeter V. Brett

Oproti předchozím dílům neztrácí na napínavosti a zajímavosti, ale jsou tu dvě ale...
Prvním ale je to, že je to strašně rozvleklé, ano sice se dozvíme více o Ineveře a proč se stala tou mrchou, kterou se stala, což je super, ale tento v pořadí již 5(?) životopis dost nudí. Z velké části proto, že se vlastně nic dramatického( až na jednu událost) nestalo a také proto, že její příběh trochu působí, jako že je tam dán z nutnosti, aby jsme viděli že ona není úplně bezcitná a navíc ona je opravdu ten krk co hýbe státem. No a druhá, nezáživná a příběh zbytečně zdržující je rozvlekle napsaná cesta Lesy a společníků z Everamovy Štědroty domů. Obzvlášť s porovnáním kolik místa a času Brett věnoval finálním třem soubojů(hlavně tomu druhému) knihy.
No a druhé ALE( které bude obsahovat spoilery) se týká Arlena a Reny. Chápu, že Arlen se zamiloval a je z toho úplně na větvi a Brett tam asi chtěl vnést trochu romantiky, jenže zvolil cestu srdceryvných výlevů, které já opravdu vůbec nemusím( třeba Hrbáče mi části tohoto typu úplně zhnusily). Vím že si lidé občas musí vyznat lásku, ale aby to dělali na každé stránce? A někdy i dvakrát? V jednu chvíly jsem už byla rozhoduta, že pokud ještě jedoou narazím na větu Miluji tě Arlene Sedláku, tak knihu odložím. Naštěstí mně děj právš včas přesunul do Pouštního Kopí. Jinak na Renu jsem si vypěstovala celkem silnou alergii a doufám, že brzo umře... I když vzhledem k tomu, kolik jí autor věnuje času a energie a dělá z ní druhého Arlena( který si najednou začal říkat znovu Arlen, oblíkat a už se asi začíná smiřovat s tím, že je osvoboditel) vč. schopností, tak s ní má asi další plány a holka bude v budouctnu důležitá. Takže věřme, že se holka ještě ukáže, protože pokud ne, pokud i nadále bude Arlenovým pejskem a matrací v jednom a pouze důvodem k občasnému naštvání Leshy, tak nechápů proč bylo zbytečně ztraceno kvůli ní cca 150 této a zhruba 200 stran knih předcozích

21.04.2016

Pýcha a predsudok a zombioviaPýcha a predsudok a zombioviaJane Austen

Pokud jste četli původní verzi a nemáte nic proti inovaci, určitě si i toto zpracování užijete a pokud se vám původní kniha zdála nudná, tady se nudit určitě nebudete

Šestá hlídkaŠestá hlídkaSergej Lukjaněnko

Varován: Spoilery!!!
Jinak-Úžasné zakončení úřasné serie. A to že je Anton zrozený ze Tmy! Vlastně by se tím dalo vysvětlit i to proč se k němu Zavulon choval jak se choval!!! Jo ten konec co se s Antonem stalo, ten mě dostal a i trochu rozesmutnil(stejně jako to s Tigrem), ale na druhou stranu vrátil dvě nejlepší postavy předchozích dílů zpět k životu(v minulosti mě smrtí jednoho z nich hodně naštval, ale tady si to řádně vyžehlil). No a navíc nechal i Jegora žít, a to už jsem se bála, že i ten to chudák odskáče. A jak všechno v minulosti propojil - Zrcadlo, Tigra a teď Dvojjediného!!! Prostě to působí jak kdyby všechny ty knihy, už od prvního dílu byly psány tak, že směřovali k tomuto konci. A to je dobře.

08.05.2017

Bez šanceBez šanceNeal Shusterman

Konec hodně dobrý (nevíte někdo kdy vyjde dvojka?) Ale ta část z demontážní místnosti... No TYVOLE! Brutální. Vřele doporučuji.

29.07.2017

WinterWinterMarissa Meyer

Úžasné zakončení úžasné série a to i přes to, že místama mi přišlo trochu natahované a neustálé situace z kterých se hrdinové už opravdu nedostanou mě v rámci této knihy začínali trošku vadit (asi i proto, že v každ knize je těchto okamžiků víc a víc). Rozhodně jsem ráda, že sem se do čtení pustila až ve chvíli, kdy u nás vyšli všechny díly protože bych asi nedokázala čekat dál. I když je pravda, že každý díl je velmi pěkně ukončený, každý má svůj hlavní motiv (a to nejen princezny, ale i v rámci hlavní dějové linky). Takto zpětně po přečtení všech dílů musím říci, že nejlepší je asi třetí. Jednička je totiž díl, který nás uvádí do děje, je ještě klidný vše se tam pomalu rozjíždí. Dvojka (za mně osobně nejzbytečnější díl) se pomalu rozjíždí, vše pěkně plyne, postavy se rychle přesouvají (teda některé zůstávají trčet na místě) a konec je už opravdu hlavně čistá akce. Ve třetím se pořád něco děje, postavy musí jednat a kniha je prodchnuta akcí, ale dostanete i místa kdy se máte možnost nadechout. Čtyřka je trochu jako Avenger: Infinity War- té akce je tam prostě možná už moc, z neustálých nových tragických "koncůj" jednotlivých postav se vám trochu motá hlava i když autorka jak vám tak postavám dopřává čas na odpočinek, tak tyto chvíle už začínájí vypadat trochu hluše. Naštěstí se čtou dobře a utečou rychle. Nevim, takhle kniha mi na jednu stranu přijde z celé serie nejslabší, na druhou je to opravdu povedené završení celé serie.

01.05.2018

Sedm smrtí Evelyn HardcastlovéSedm smrtí Evelyn HardcastlovéStuart Turton

Z téhle knihy mám hodně smíšené pocity. Samotná vražda Evelyn je neskutečně zamotaná, se spousty vláken, které se musí pospojovat, aby dala dohromady výsledný obraz ale ve finále vlastně opravdu dobrá a promyšlená a Agathy by se za ni nemusela stydět.

Ovšem cestování v čase a v tělech (možná bude následovat spoiler) to mi nějak nesedělo... Tedy to jak se pohybujeme mezi postavami, to jsem si zvykla rychle a bavilo mě to i když přiznávám, že na začátku 6.(?) dne jsem se do hostitelů, kolik jich je, bude, bylo, kolik jich potkáme, kteří ještě žijí, kteří jsou mrtví a kteří nám k něčemu budou a kteří jsou už na nic, úplně ztratila, musila jsem se na chvíli zastavit v čtení a přepočítat je, nejdříve sama, pak s Aidenem, pak znovu sama a pak ještě jednou s Aidenem a pak jsem se teprve chytla, kde a kdy jsem. Ovšem, co se mi nelíbilo byl důvod proč se to vlastně všechno děje, který ve mě nechal po dočtení více otázek, než kolik jich zodpověděl.

Pokud byla Anna, to co byla, tak proč vůbec a z jakého přesně důvodu tam byl Aiden- jako teda jo, to vím a chápu co byl a proč tam byl, ale proč jej tam pustili, jak si to mohli dovolit a proč jej po nějaké době jen tak nenechali z toho uniknout- jako to přeci nedává smysl, pokud Blackhead bylo to, co bylo, tak on tam neměl vůbec být, ne? A jak to vlastně všechno fungovalo? Když tam byli tak tam byli jakože fyzicky? Nebo jen duševně? A jak tam odsud mohli utéci? A jak tam vlastně běžel čas? A oni jakože stárli nebo měli těla někde ve stázi? Jenže to by jak utekli? Jenže jejich tělo nemohlo být na Blackhead, ne? A co morový doktor? Ten fungoval jak? A taky tam s nimi stárl a měl někdy volno, nebo tam byl nonstop? A byl to normální člověk? A co se pak s nim stalo? A... ne prostě to proč tam byli, jak se tam dostali (a hlavně jak se odtud dostali) a co tam dělali a samotné fungování toho zařízení ve mě nechalo hromadu nezodpovězených otázek. Takže potřebuji ještě knížku z pohledu morového doktora, abych pochopila, jak to ksakru vlastně funguje všechno.

SpektrumSpektrumSergej Lukjaněnko

Miluju Lukjaněnka a tohle je za mně jeho nejlepší kniha...

Princezna nevěstaPrincezna nevěstaWilliam Goldman

pokud jste někdy viděli film a zamilovali se, věřte, že se vám kniha bude líbit ( a naopak), film a kniha jsou až na pár částí, které se do filmu prostě nevešly, slovo od slova totožné a při čtení se vám vybaví scény filmu - PS. pokud patříte mezi ty co přeskakují předmluvy tak u této knihy to nedělejte a pustte se s chudí do obou( a poté i do třetí)

StrážStrážSergej Lukjaněnko

Při čtení této knihy se mi stalo něco co se mi u Lukjaněnka stalo zatím je jednou ( u Rytíře z planety země) a to to, že jsem se strašně dlouho nemohla začíst, s čímž u něj normálně nemám problémy. I když mě třeba jeho kniha ve finále nějakým omylem jako celek neuchvátí, tak vždycky mě hned na začátku chytne, ale tady ne... Nakonec to nebylo až tak hrozné i když autor má i lepší knihy...

11.02.2017

Oceán na konci uličkyOceán na konci uličkyNeil Gaiman

Za mě osobně zatím nejlepší Gaiman (po mém milovaném Sandmanovi, ale bavíme li se o knihách a ne o grafických románech), který se mi zatím dostal do ruky.

17.08.2017

John na konci umřeJohn na konci umřeDavid Wong

Ne, ne a ještě jednou ne. Jako jo ze začátku je to zajimave a vtipné, jenže s každou stránkou je to horší a horší až se z toho stane nějaké příšerná verze Doomu, kdy hlavní hrdinové najdou přesně to co potřebuji ve chvíli, kdy potřebují a to bez ohledu na to jestli je to brokovnice v nedaleké truhle do které se prostě jen tak kouknou nebo krabička nábojů o kterou zakopnou uprostřed opuštěného a nkdy neotevřeného obchodu a stejně tak je to s životností- je jedno jestli vás střelíme do hlavy či do srdce, dokud vás potřebuji přežijete i Černobyl, ovšem jakmile vám projde expirační doba stačí mi pustit jen rádio a vy chcípnete....

08.10.2019odpad!

Smrt synůSmrt synůLasse Holm

(+ SPOILER) Jako sice by to mohlo bát bráno jako spoiler, ale to by ta kniha nemohla už všechno vykecat ve svém názvu.

Během druhého dílu ságy jsem se zamilovala do jednoho ze synů a tak nějak mi bylo jasné, že zemře jako první. Což se bohužel taky stalo. A i když pár stránek dopředu poznáte, že teď už k tomu dojde (a i když se k tomu schyluje celou dobu) tak vás to dostane a já ho ořvala, protože on byl prostě úžasný. Potřetí v životě mě kniha donutila brečet jak malé děcko.

Smrt synů je zde podávána krásně procítěné, ale není nijak drasticky popisována ani až sentimentálně natahována a všechny jejich konce vás zamrzí.

Kupodivu tato kniha se syny zabývá ještě méně než knihy předchozí, protože jsou to jen takové postavičky, s kterými se Rolf po celou dobu musí otravovat a do čela příběhu se mimo něj dostávají další opravdu zajímavé postavy i když osudy bratrů jsou pěkně zakončeny a konec knihy se nese v takovém trošku ponurém tónu i když slibuje další pokračování, které doufám, že autor opravdu napíše, protože mě opravdu zajímají osudy Khelidya, Ylvy, Ravna a Rolfa (toho jsem si vygooglila při čtení prvního dílu i když to dalo hodně práce a nebylo vůbec jisté jak moc je ta postava reálná).

07.12.2020

ZvonZvonNeal Shusterman

Tuto sérii miluji již od prvního dílu. Svět Smrtek je tak dokonalý až z něj jde hrůza. Tedy... nejdříve je dokonalý. Všichni jsou šťastní, dokud se pár z nich nerozhodne být ještě šťastnější. A přesně to se děje v prvních dvou dílech. Dokonalý svět se řítí do záhuby. A poté přichází díl třetí.
Co se postav týče, tak ač mě baví sledovat osudy tohoto světa a jednání jednotlivých postav, tak k žádné z hlavních jsem si nevypěstovala nějaký silnější vztah. Chvíli mi byl sice sympatický Lucifer, ale to jen když měl na sobě pláštěnku. A pak jsem si během druhého dílu docela oblíbila Nimba (dá se považovat za postavu?) a Ayn a v podstatě jsem celou knihu čekala na dvě věci- na to jaký Nimbus udělá tah (a jestli jej někdo nějak "neusmrtí") a pak na to, kdy se Randové konečně rozsvítí, sebere koule a řekne supersekáčovi pěkně od plic, co si o něm sakra myslí. Kniha je sice plná zajímavých postav a třeba Jeri mě strašně bavil, ale že bych některé z nich nějak extrémně fandila se říci nedá.
A tak jsem se začala soustředit na Nimbův velký plán a když mi začalo docházet, kam jeho kroky míří a jak to celé asi dopadne, tak jsem přestala mít chuť číst dál, protože konec, který jsem očekávala mi začal připadat strašně prvoplánový a vlastně takový... nevim jak to přesně popsat, ale prostě, že se k dané knize nehodí a že bych jej čekala u jiné a tady prostě autor zvolil nejjednodušší cestu. I přes toto očekávání jsem to ale dočetla. A ano "hlavní" konec byl v podstatě takový jak jsem čekala, ale naštěstí tam byla hromada vedlejších konců, které mi přišly neskutečně úžasné a tedy vyrovnaly ten "hlavní".

Paříž: KatakombyPaříž: KatakombyJeremy Bates

(+ SPOILER) Rozhodně se musí nechat, že to mělo skvělou atmosféru a bylo to neskutečně čtivé. Co mě trochu rušilo bylo střídání osob. Nic proti tomu nemám, ovšem ve chvíli, kdy je celá kniha z pohledu první osoby a pak najednou po nějakých sto stránkách je tam švihnutý pohled jiné postavy a ještě ke všemu ze třetí postavy, tak mě to trochu vyruší. Navíc, když velká část těchto pohledů odjinud je naprosto zbytečná a knize nic nepřidá, kromě pár naprosto nedůležitých informací o jiných osobách, které nepotřebujeme, jsou nám k ničemu a vlastně je stejně už dávno víme. Ne opravdu Robuv a Pascalův pohled byl úplně o ničem a jestli to mělo vyvolat moje sympatie k postavám, tak se to naprosto minulo účinkem. Obzvlášť u Pascala, kterého jsem si tím akorát zprotivila než naopak. Tohle se opravdu nepovedlo. Ke konci toto střídání postav už sice dává trochu smysl (pokud nepočítám jednu kapitolu, kdy není jasné, jestli se děj odehrává z pohledu Willa nebo někoho jiného, jelikož ich a er forma se střídají v jednu chvíli i dokonce v rámci jednoho souvětí), ale když se to tam objevilo poprvé, tak sem se toho až lekla a absolutně se mi to protivilo.

Jinak, co se děje týče, ten byl opravdu napínavý, využil několika falešných poplachů, ale ač jsem se neskutečně těšila, co na naše hrdiny čeká, nějak výrazně jsem se nebála.

(Teď přijde spoiler) Trochu zklamání se dostavilo až ve chvíli, kdy se naši hrdinové dostali do opravdových potíží. Jako ano z části jsem to asi čekala, ale modlila jsem se, ať k tomu nedojde, jenže ono se to stalo. Autor prostě použil oblíbené pravidlo děsivých zážitků z podzemí - tedy když nevíte co, tak tam vražte napůl (nebo úplně) šílené z nepochopitelných důvodů vraždící Mutanty vedené jediným na pohled normálním člověkem a mezi kterými žije jedna alespon trochu normální a soucitná osoba. Vážně nevím v co jsem doufala, ale naštěstí jsem s touto variantou tak trochu počítala, takže knihu jsem si užila a v podstatě ji přečetla na jeden zátah, takže i přes tyto vady na kráse ji musím hodnotit kladně.

DekameronDekameronGiovanni Boccaccio

Zacala jsem číst asi v 15 a co pár let se k tomu vracíma doufám že někdy dočtu.... celkově povídkové knihy čtu navíckrát. Nějaké povídky jsou opravdu dobré, a jiné jsou takové... nic moc

07.01.2015

Denní hlídkaDenní hlídkaSergej Lukjaněnko

Pro mně osobně nejlepší z hlídek. Možná právě pro to, že není z pohledu přesvětlého Antona, ale z druhé strany...

05.11.2015

Hvězdy, ty studené hračkyHvězdy, ty studené hračkySergej Lukjaněnko

OK vím, že to úplně není k obsahu knihy, ale já osobně si vybírám mimo jiné knihu i podle obalu a nebýt tohle Lukjaněnko, tak bych ji vůbec nečetla( a asi ani dvojku). Což by ovšem byla velká škoda, protože si myslím, že Serie Petr Chumov je Lukjaněnkova nejpovedenější...

05.11.2015

Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhyÚstřičkova smutná smrt a jiné příběhyTim Burton

Mám to přečteno jen v Angličtině a jsem tím naprosto uchvácena. Jednou jsem měla v ruce české vydání... No z překladu jsem úplně nadšena nebyla, ale koukala jsem ale jen na dvě, tři básničky takže nemůžu plně soudit.

23.03.2016

Včera tě budu milovatVčera tě budu milovatCristin Terrill

Knihu jsem objevila v levnych knihach a velmi mile prekvapila. Ze zacatku mi chvilku trvalo zvyknout si na styl psani ( nevim na kolik je to chyba autorky a na kolik prekladatele)a u neceho trvalo dele nez to vylo vysvetleno tak abych se zacala ve vsem spravne orientovat, ale celkove jsem z knihy naprosto uchvacena....

20.04.2016

Nekromant Johannes CabalNekromant Johannes CabalJonathan L. Howard

Čtvrtá kniha, která mně v životě rozbrečela(a vlastně ani nekončí špatně) a to jsem to už skoro od prvního podpisu čekala, protože on byl taková melacholická postava, sice moc prostoru nedostal, ale i tak jsem se do něj zamilovala.

16.09.2016

Velký GatsbyVelký GatsbyFrancis Scott Fitzgerald

Ze začátku sice trochu trvá než vás to chytne(cca první kapitolu), ale jak vás to uchvátí, tak to dočtete jedním dechem. Jinak Daisy je jedna z nejhorších postav s kterou sem měla tu čest...

04.08.2017

Hořká setbaHořká setbaIan Tregillis

Hodnocení odpad je něco co knihám standartně nedávám... a nechci říkat, že kniha je to špatná, jen mě absolutně nenadchla a nechytla a jen vlastně z donucení jsem to dočetla do půlky a rozhodně se nechstám v tom pokračovat... Prostě odpad u mě mají rezervovány knihy co je nedočtu. Tečka

22.09.2017odpad!

CrescendoCrescendoBecca Fitzpatrick

Asi tak milionkrát jsem měla neuvěřitelnou chuť knihu položit a vlastně ani nevím jak jsem se přes těch 200 "srdcevých" stran dostala.

03.01.2018

Pohádky amerických indiánůPohádky amerických indiánůMargaret Compton

Pohádky zajímavé a pěkné, ale to zpracování (chybějící písmena, slova a dokonce i celé věty) hodně pokulhává...

27.12.2019

Alenka v říši zombiíAlenka v říši zombiíGena Showalter

Upozornění- možná bude obsahovat spoilery.
Do této knihy jsem šla tak trochu naslepo... Dřív jsem zombíky prostě neměla ráda, ale pak se ve mně něco zlomilo a já ty chudáky nemrví prostě žeru a přišla jsem na to, že pokud někdo chce, abych si knihu koupila, dát na obal nebo do názvu zombíka je super nápad (mám ještě jednu takovou úchylku, kdy mě kniha jen díky obalu či názvu donutí ji koupit, ale o tom až jindy). No a tak jsem se do knihy pustila. Ani nevim co jsem čekala. Rozhodně jsem nepředpokládala, že to bude něco ve stylu Pýchy předsudku a zombie (i když nápad zkřížit Alenku s Resident Evilem už dostali v reality show Face off a musím říct, že to bylo cool :D), ale nějak jsem čekala, že to nebude další verze stmívání. Jen víc vtipná. A díky Bohu krvavá! Ne vážně začátek je opravdu slibnej (jasně, že ve chvíli, kdy se dozvíte, že otec viděl netvory, tak je vám jasné, že ona je uvidí taky i když ted je ještě nevidí), pak se to dostane do sterilní a kýčovité polohy bad boy vs good girl (prostě nudná holka po které všichni šílej), ale kupodivu to není tak hrozné jak v jiných knihách a hlavně je to krásně sarkastické. I když v tuto chvíli máte chuť knihu zaklapnout a při čtení vás drží jen to, že jste skoro ve třetině a opravdu se u toho nasmějete, no a pak se konečně něco začne dík (v pravidelných intervalech nuda, romantika, akce- celkem třikrát po sobě). V půlce je vám jasné, jak to úplně všechno dopadne a nepřekvapí vás ani ono "VELKÉ" překvapení. Dokonce se dočkáte i toho, že se Alenka začne kamarádit s úhlavní nepřítelkyní (bývalka jejího přítele). Jasně od knih tohoto žánru se většinou žádné překvapení nečeká, ale alespoň jedno malé, nenápadné by neuškodilo (ne vážně ani to s Kočičkou mě nepřekvapilo). Ne teď bych kecala- trochu mě překvapila hlavní záporačka a to, že mě to fakt bavilo a nejspíš se i pustím do dvojky :D

27.08.2017

Hustej nářezHustej nářezF. Kotleta (pseudonym)

Můj první Kotleta a možná i poslední... (komentář může obsahovat Spoilery- záleží jak moc si umíte věci vydedukovat)

Českou literaturu celkově moc nečtu (prostě mě ještě žádný náš autor dostatečně neuchvátil a nepřesvědčil ke zkoušení dalších nebo k vracení se k tomu jednomu). Co se týká této knihy, tak jsem kolem ní chodila minimálně rok. Jenže pak jsem zjistila, že se mi hodí do letošní výzvy a dokonce i od kamošky mi bylo sděleno, že to není špatný a mohlo by mě to bavit a tak jsem se do toho pustila.

Moje první reakce byla No ty Vole! a neskutečné nadšení, které mi vydrželo cca prvních 50 stran (četla jsem to v telefonu, kde se to přestránkovalo na cca 550 stránek), i poté mě to dalších cca 200 stránek celkem bavilo (hlavně po stránce humorné) jenže pak už se humor buď začne vytrácet, nebo se k němu stanete imunní a po snad milionté bitvě (a zázračném znovuzmrtvíchvstání) vás to už přestává bavit (navíc, když všichni kromě Jana jsou mrtví a z jeho nové čubičky je největší badass upárka na světě) a vlastně už je vám úplně jedno jestli to někdo přežije. No jediné co vás možná zajimá je to jestli se dojde pomsty , ale pokuď by jste se to nedozvěděli, tak vám to asi ani vadit nebude...

15.09.2017