magnolia magnolia komentáře u knih

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Už jsem si myslela, že letošní léto a dovolená skončí bez další přečtené Zeměplochy - a najednou to zase bylo tu, nic jiného ke čtení po ruce a další čtenářský zážitek (spojený s dojížděním na Mšenskou přehradu a zpět). Nečtu "pratchettovky" podle pořadí, takže na počátku vládl trochu chaos, ale to se krásně srovnalo, díky valícímu se způsobu vyprávění, humoru a postavám, známým i novým. Mám takové soukromé měřítko pro knihy - když si během dne na hrdiny právě čtené knížky vzpomenu, jako na skutečné a pomyslím si letmo, co asi dělají, co s nimi bude dál, znamená to vždy plné hodnocení. Myslela jsem na ně a při čtení jsem byla tam s nimi.

28.08.2023 5 z 5

Každý den je nový: Komiksový deník Každý den je nový: Komiksový deník Lucie Lomová

Mám ráda deníky a tenhle jsem přečetla, prohlédla a prožila spolu s autorkou za odpoledne a večer. Je prostě úžasný a mnoho situací a pocitů mi bylo blízkých (včetně snů o záchodech, to mě pobavilo).

24.08.2023 5 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

Začátek jsem četla bez většího zaujetí, ale další kapitoly a osudy Kašpara už byly mnohem více poutavé. Ano, něco se dalo předvídat, něco bylo románově řešené, ale příběhu nechybělo napětí a bavilo mě neobvyklé téma a prostředí.
(Pro mě osobně byla milá připomínka města Niesky, tam jsme kdysi s rodiči zavítali na jediném našem zahraničním pobytu a ráda vzpomínám na koupání v jezeře a na paní Hildu, která nám půjčila svůj byt).

18.08.2023 4 z 5

Sezóna požárů: Zápisky z požární hlásky v divočině Sezóna požárů: Zápisky z požární hlásky v divočině Philip Connors

Mohlo to být o něco víc zábavnější, dobré by byly fotky. No nechytlo mě to tak abych dočetla do konce, ale téma rozhodně zajímavé.

09.08.2023

Pohádka Pohádka Stephen King

Nejsem čtenářka fantasy (s výjimkou Zeměplochy), a proto mě nejvíc v této knize bavila reálná část příběhu Charlieho a Radar. Pohádkový svět byl nabitý magií, tajemstvím a neobvyklými jevy, mě však nejvíc zajímalo omlazení Radar a návrat obou hrdinů zpátky. Boje a vyřizování účtů se všemi záporáky a to vše okolo nebylo nic pro mě, přesto jsem četla všechno, i když jsem občas měla nutkání přeskakovat. Potěšily mě obrázky na začátku kapitol, jen ta tříkolka vypadá jednou tak a podruhé jinak (dámská a pánská verze) - ale to je drobnost, pohádkově magická.
(Dost dobrá prázdninová četba, když letos není nový Cormoran Strike).

31.07.2023 4 z 5

Ohnivé křídlo Ohnivé křídlo JP Koskinen (p)

Přečteno za jeden den a naštěstí jsem anotaci nečetla - to se někdy vyplatí. Podíl na plném hodnocení mají jistě i moje předcházející přečtené knihy, které nebyly tak úplně dobré nebo byly prostě hodně jiné. Ať je to jak chce, tenhle román mě vcucnul dokonale. Válečnou tématiku nevyhledávám, tak jí nejsem přesycená, což bylo také plus. Klukovské a mužské hrdiny mám v oblibě už dlouho. Mnoho nových informací a emocí v jednom dni. Strhující příběh o touze po létání, doporučuji.

16.07.2023 5 z 5

Příběh Edgara Sawtella Příběh Edgara Sawtella David Wroblewski

Přečteno po druhé s odstupem 10 let, hodně jsem zapomněla, hlavně konec. Hodnocení nechávám stejné, i když byla tam místa, která bych zkrátila, vynechala.

14.07.2023 4 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Téma je víc než zajímavé, to mě nalákalo (a taky obálka, ta je skvostná - za tu je jedna*), ale jinak jsem zklamaná.
Marie jede na svatbu své jediné dcery, která se k ní trvale chová dost hnusně - nevíme proč. Nedozvíme se téměř nic z jejich předchozího společného života, probíráme se jenom jejich současností, a ta je krušná. Marie se sebou není spokojená, přitom je zdravá, samostatná, řídí auto, je oblíbená jako "hlídací teta" v cizích rodinách. Ani o tom se ale nedočteme mnoho, jen o dovolené u moře, na kterou jede také v rámci hlídání. Umí dobře plavat, takže zachrání hlídanou holčičku, koupí si drahé šaty, protože jí sluší a nestydí se za svoje (jinak nenáviděné) tělo v plavkách. A potom začne místo dětí hlídat staré lidi, na které jejich potomci nemají čas, ale - tak jako u dětí - mají peníze na zaplacení této služby. Ale, proboha, proč to ta Marie začala dělat těm starouškům - to mi hlava nebere. Do toho dceřino těhotenství a mateřství (zase pojaté trochu zvláštně), myši a na konec jedno nevysvětlené zmizení...Dobře, je to psané tak, jak to autorka chtěla napsat, já bych řekla, že dost ponuře a nikoli pro cílovou skupinu starších žen po šedesátce. O stárnutí a "neviditelnosti " stárnoucích žen (ne jejich těl, ta jsou viditelná, jako každé jiné) by se dalo psát i jinak. (Souhlasím s uživatelkou markej).

04.07.2023 3 z 5

Zůstanu tady Zůstanu tady Marco Balzano

Pokaždé mě naplní obdivem, když spisovatel vypráví příběh pohledem ženy (a naopak) a je to tak věrohodné, a tak je tomu i v tomto románu. Bylo to poutavé čtení, docela mě pohltily osudy Triny (a Ericha). Co všechno lidé musí vydržet, čím si musí projít, když někdo rozhodne - o válce, o přehradě, o jazyku, kerým budete mluvit, o vašem dítěti... A jak se dá prožít život na jednom místě, které milujete a nedokážete jej opustit. Smutnější sice, ale doporučuji k přečtení. Děkuji za tip od uživatelů DK.

29.06.2023 4 z 5

Štěstí po česku Štěstí po česku Milan Tesař

Mám tu čest být první a musím tuto knížku pochválit a doporučit, protože je vtipná a laskavá (a o to jde, jak se dočtete v jejím závěru). Kulturního Milana Tesaře jsem měla ráda v Reflexu, jeho rozhovory byly vedeny vždy příjemně a jeden jeho fejeton jsem si - pro radost - umístila na jednu ze svých soukromých nástěnek. Taková nenápadná knížečka a co všechno se do ní vejde - postřehy o nás - lidech, naše české "specialitky", autorovy vzpomínky (ty se mi líbily tak moc, že bych si jich dala celou další knihu) a různé odkazy a zajímavosti. Někdy mi čtení přivodilo mírné námitky nebo otázky, ale většinou jsem se usmívala, souzněla a přidávala si svoje vlastní, často pamětnické prožitky. Je to moc dobrý nápad, taková knížka o radostech českých, a k tomu ještě tak hezky napsaná (zamrzí pár špatných písmenek - přitom tolik dohlížejících osob, jak se dočteme v tiráži!). Ilustrace pobaví - prostě Douša. Lepší knížku na právě uplynulý víkend jsem si nemohla vybrat. A miluji film Kulový blesk, díky za jeho připomínání vždy a všude.

25.06.2023 5 z 5

Dům v plamenech Dům v plamenech Bonnie Kistler

Tak jsem si říkala, o čem to bude a očekávala psychologické rozebírání vztahů v této americké rodině a chtěla jsem i knihu odložit, pro to trýznivé téma. Nakonec jsem ji dočetla, byť jsem ke konci začala přeskakovat vedlejší linky, abych se k nim pokorně vracela a dočítala je poctivě. Thrillerové překlopení děje jsem nečekala, ale u americké autorky to nepřekvapí (včetně vysokého stupně odolnosti hlavní hrdinky).Trochu překombinované na můj čtenářský vkus.

24.06.2023 3 z 5

Všechno o pírku Všechno o pírku Marie Kotasová Adámková

Krásná a zábavně poučná knížka. Objevená náhodou!

23.06.2023 5 z 5

Tibbles Tibbles Michal Šanda

Knížka koupená kvůli ilustracím D.D. a ty jsou opět perfektní. Příběh shrnuje anotace, a je to smutný příběh. Nejenom nepůvodní druhy zvířat škodí, také lidé, co chtějí mít všechno, co si zamanou (a ještě namyšleně pojmenují ptáčka podle sebe). Je to hezky stručně zpracované a barvy ilustrací jsou krásně zemité (jako u Rufuse zálesáka). Ale je to docela smutné.

22.06.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

No, snad, kdybych ji nečetla po komisaři Wistingovi od H. L. Horsta, bylo by to na víc hvězd. Ale spíš ne.

16.06.2023 3 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

S koupí jsem dost dlouho otálela, kvůli pocitu, že M.E. "na živo" mi už trochu vadí. A teď ji mám přečtenou za dva večery a jedno ráno a musím přiznat, že mě potěšila i několikrát rozesmála nahlas. Fejetonky nemají názvy, jsou jen datované. K vazbě knížky musím napsat, že takovou bych uvítala spíš u kuchařských receptů nebo u návodů na ruční práce (aby zůstaly pěkně otevřené), tady ne. Mohla to být taková pěkně padnoucí a lehoučká knížka do ruky a místo toho je to zbytečně pohyblivé, spíše šanonu podobné něco. A ten autorův důvod-úvaha-nabádání (vím, nadsázka) o trhání nevyhovujících stránek, to nevylepšuje. A ještě abych se bála, že při půjčování v knihovně dojde k opaku - vytržení těch povedených! Doufám, že knížka vydrží celá, pobaví i ostatní a další Myšlenky budou vydané jinak.

16.06.2023 4 z 5

Otázka viny Otázka viny Jørn Lier Horst

Já ho mám ráda, komisaře Wistinga, baví mě ten jeho klid a jeho úvahy, nejen vyšetřovací. Práce kriminalistů je také popsaná velmi dobře a vše je uvěřitelné. Tenhle díl byl bez obvyklého zasahování a následného ohrožení jeho zvídavé dcery, novinářky. Byl to takový klidnější příběh, ale zajímavě propletený, a bohužel, poslední v sérii. Bude se mi stýskat.

14.06.2023 5 z 5

Až ke křížku Až ke křížku Klára Teršová

Autorka píše zajímavě, to jsem zjistila už u její prvotiny s česko-německou tématikou. V této knize žena na sklonku života přehlíží svůj život a činí poslední rozhodnutí. Současně se odvíjí její životní příběh - manželství, mateřství, přátelství, konflikty a různé kompromisy a ústupky. Vzpomíná na důležité situace, osoby... Není to plytké, hlavní hrdinka se zamýšlí i otevřeně vypravuje. Jen to celé vyznělo dost smutně. Ale kniha určitě stojí za přečtení.

27.05.2023 4 z 5

Lampička Lampička Annet Schaap

Knížku jsem přečetla rychle, protože byla hodně napínavá. Už dlouho jsem nesáhla po dětské dobrodružné literatuře (zajímalo mne, pro jakou věkovou skupinu bude a po přečtení ji zařadím do té prostřední, i když si nevzpomínám, že by byl zmíněn věk hlavní hrdinky). Lampička a Rybička - ale pozor, žádné čtení pro mrňata, dějí se tam i dost ošklivé věci. Trochu mě na konci zarazila věta o "takové normální práci " pirátů, ale to děti při čtení asi trápit nebude.
Kdyby u nás vyšla s původními ilustracemi autorky, byla bych za dětské čtenářky a čtenáře raději. A to ilustrace J. Janíčka miluji, zejména u obálek beletrie pro dospělé (třeba se pletu, ale mám pocit, že děti jeho tvorbu tak neocení).

22.05.2023 4 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Tak tohle bylo výborné, souhlasím se všemi komentujícími přede mnou. Při čtení jsem si vzpomněla na Podivný případ se psem a také na Cit slečny Smilly pro sníh, obě nemáme v knihovně mezi detektivkami, a tuto knížku se mi k nim také nechce dávat. Od začátku sice jde o pátrání po zmizelém a konec je dramatický, ale je tu něco navíc, co převažuje a na co jsem se těšila - Kalmannův prostý svět, kde je všechno tak jasné. Ale někdy se to zamotá. Kalmannovo vyprávění je originální, zábavné i poučné. A občas dojemné, když přijde řeč na dědečka. Je pravda, že jsem čekala něco více od jedné postavy, která byla a potom nebyla. Knížka je povedená i graficky.

18.05.2023 5 z 5

Potměchuť Potměchuť Kristýna Frejová

V tomto roce mám štěstí na zajímavé knihy žánru autobiografie, a tato je další z nich. Je zvláštní, že někomu pomáhá pobyt ve tmě, což já považuji za druh trestu (i když to samozřejmě není ona "díra" z vězeňských filmů) a nedala bych ani půl dne. Zápisky jsou napsané velmi hezky, zvláště ty části o mamince a mají takový sympaticky otevřený a přitom přiměřený styl vyprávění. Nenudila jsem se, trochu se zasmála i dojala, doporučuji.

05.05.2023 5 z 5