Maff Maff komentáře u knih

Čarodejnice z bažin I: Baron d'Escarlat Čarodejnice z bažin I: Baron d'Escarlat Jean-Pierre Garen (p)

Autor opět odskočil od hlavní postavy série a opět musím konstatovat, že to byla cesta k lepšímu. I když jen o pověstný slepičí krok. Je to četba pro chvíle, když času není nazbyt a vy se potřebujete odreagovat.

11.01.2016 3 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Čtyři a půl, půl hvězdičky si nechávám jako rezervu. Další kniha o hledání vícenásobného vraha, avšak tato s právem označení top. Gradující napětí a překvapivé rozuzlení, už to by stačilo jako důvod k přečtení. Ale v knize se toho dá najít i víc. Hlavní hrdina působí přirozeně a krůček po krůčku se blíží k cíli, o brutalitě vražd se dozvídáte spíše z popisu chování lidí na místě činu, než z místy až morbidních popisů v dílech jiných autorů. Nemá cenu nosit vodu do rybníka, jděte se vykoupat, vlastně jděte číst.

01.12.2015 4 z 5

Ďáblovy kameny Ďáblovy kameny Jean-Pierre Garen (p)

Autor opět zvolil na sérii netradiční styl a příběh popisuje ve dvou souběžných dějových linkách. Přičemž obě linky se mají k sobě jako katoda a anoda. Část s Markem Stonem je možno označit minusem, spíše odpuzuje. Na menší ploše než obvykle autor dokázal vměstnat všechna klišé (pardon - charakteristiky) příběhů se Stonem a takto koncentrovaně je to těžký kalibr, kdežto část pojednávající o boji Craigové a její skupiny s dealery drog by při pečlivějším rozpracování vydal na slušný thriller o korupci a sisyfovské práci při boji s drogami. A to ke knížce přitahovalo.

01.12.2015 3 z 5

Temné proudy Temné proudy Michael Connelly

Další z knih, která si za téma vybrala souboj policisty(ů) a masového vraha. Jak je uvedeno v anotaci, oním vrahem je bývalý elitní kriminalista, který vychoval i některé následně na vyšetřování případů vražd zainteresované policisty. Bohužel autor nedokázal tento skvělý nápad přetavit v napínavé čtení. Spíše se tato dějová linie jeví jako kulisa k pohnutkám a úvahám o možném návratu Harryho Bosche zpět do řad policie a pro mne daleko překvapivější než uzavření případů vraždícího sociopata se jeví rozuzlení okolností úmrtí Terryho McCaleba. Tento díl sice sérii neposunuje výš, ale nastavenou laťku solidních detektivních případů drží. A tak je volba četby tohoto dílu logickým krokem, který nelze označit jako chybný.

28.11.2015 3 z 5

Rudá hora Rudá hora Jean-Pierre Garen (p)

Krásný rodokaps, zapomeňte, že děj se odehrává v daleké budoucnosti a na vzdálené planetě, posuňte se v představách na Divoký západ. Máte zde usurpované a tudíž bouřící se domorodce, desperáty pokoušející se s nimi vyvolat válku, aby získali svůj majetkový prospěch, krásnou dívku, která jak jinak očaruje drsného a všemi mastmi mazaného hrdinu-pistolníka a světě div se, není to Mark Stone. Oním rekem je Stoneův synovec Oliver. Tedy další autorův odskok k jinému, i když se Stoneem úzce spjatému, hrdinovi. A opět coby "oddechovka" pobavilo.

11.11.2015 3 z 5

Všechny staré nože Všechny staré nože Olen Steinhauer

Přečíst ! Autor vypráví příběh ze dvou pohledů, střídá vyprávění obou hlavních aktérů a to jak v aktuálním čase, tak retrospektivně, kdy pohledy do minulosti vlastně posouvají děj k budoucnosti. To by mohlo vzbuzovat dojem, že se jedná o chaotickou četbu, ale opak je pravdou. Přistihnete se, že toužíte v přítomnosti si odskočit do minulosti, aby jste se dověděli další skutečnosti a jen co se je dovíte, chcete do současnosti, aby jste s nabytými vědomostmi, mohli poskočit dějem kupředu. Příběh postupně graduje až k závěrečnému rozuzlení, to se sice nabízí v závěrečné třetině tak nějak samo a vy pouze čekáte jakou formu bude mít, ale přesto nebo právě pro to v duchu alespoň doufáte, že dojde k zázračnému zlomu a vše bude jinak. Naštěstí se tak nestane, protože to by knihu jinak dobře napsanou o stupeň shodilo. Doporučuji přečíst.

10.11.2015 5 z 5

Nebezpečná známost Nebezpečná známost A. J. Rich

Kniha s napětím a dějem plynně ubíhajícím k závěrečnému rozuzlení. Sice jsem byl iritován místy až afektovaným myšlením a chováním hlavní hrdinky, které jsem jen ztěžka překousával, ale to je osobní pocit, který u jiného platit nemusí. Já přeci jen u studentky psychologie se zaměřením k policejní práci a zvláště ve své práci zkoumající násilnické projevy sociopatických či psychopatických osob, předpokládám jistou psychickou schopnost (či otrkanost) odolávat těmto projevům. A právě proto působí sympaticky, že v závěru v tomto duchu sama hrdinka o své schopnosti pracovat ve zvoleném oboru pochybuje. Kniha vybočuje jen lehce nad průměr a tedy za mne 70%.

07.11.2015 4 z 5

Galaktická spravedlnost Galaktická spravedlnost Jean-Pierre Garen (p)

Je to pokus napsat něco jiného stejnou formou nebo naopak něco stejného jinou formou, to je asi základní otázka tohoto dílka. Autor zvolil vyprávění v první osobě a z hlavního hrdiny udělal jen vedlejší postavu byť s rozhodným přínosem pro příběh. Přes využití obvyklých klišé to přesto zapůsobilo osvěžujícím dojmem.

07.11.2015 3 z 5

Zlato Inků Zlato Inků Clive Cussler

K četbě "Cusslerovek" je potřeba nepřemýšlet nad reálnými schopnostmi člověka, historickými fakty, fyzikálními zákony, a dobou vaření vajec. Protože když toto splníte, stejně budou natvrdo a voda vyvařená. A na vině bude příběh, který vás dokáže vtáhnout do děje tak, že chcete přečíst alespoň ještě jednu stránku a pak ještě jednu. Příběhy Dirka Pitta a jeho přátel jsou psány pro ty, kteří si chtějí užít dobrodružství bez ohledu na jeho reálnost. A to tato kniha splňuje více než dobře.

27.10.2015 3 z 5

Galveston Galveston Nic Pizzolatto

Kniha formátu "neurazí, nenadchne". Variace na téma stárnoucího (zde umírajícího) gangstera, který se v pohnutí mysli, ačkoliv si to odmítá přiznat, snaží o nápravu svého svědomí. Má to ovšem háček, při konání dobra prostě využívá svých zkušeností ze své zločinecké dráhy. Téma lákavé i atraktivní, v této knize poklidně plynoucí k závěrečnému rozuzlení. A to je asi kámen úrazu celé knihy. Ten kdo hledá akční četbu bude zklamán stejně jako ten, který dává přednost spíše psychologickému rozvoji postav a gradující výstavbě příběhu. Prostě jen solidně napsaná četba, kde čtete a čtete a najednou je konec.

27.10.2015 3 z 5

Jak zabít svého šéfa Jak zabít svého šéfa Shane Kuhn

Rozporuplné pocity, to bylo první co mne napadlo po dočtení této knihy. Kniha je napsána stylem, který nemusí každému vyhovovat, nicméně je třeba konstatovat, že je psána s nadhledem, nadsázkou a humorem někdy až morbidním. Proti tomuto stojí kolovrátkové opakování, že špičkový nájemný vrah je nenápadný, dokáže se infiltrovat do blízkosti oběti a neupozorňovat na sebe, což má hlavní hrdina (padouch) mít naprosto perfektně zvládnuté, ale v celé knize vás o tom nepřesvědčí, spíše se začnete podivovat, že se dočkal doby, kdy svůj životní příběh vypravuje. A v tomto bodě jste přesvědčeni, že ironie, která by zde mohla býti ukryta a pobavila by, je vniveč a jste spíše z věčného opakování akcí, které se liší jen místem a počtem osob a děj nikam neposunují, otráveni a začnete se zaobírat myšlenkou, že někdo z vašeho okolí si najal autora, aby zlikvidoval vás :-).

21.09.2015 3 z 5

Věc cti Věc cti Jeffrey Archer

Rozpaky. Tímto slovem je asi nejlépe vyjádřen stav mysli po přečtení této knihy. Rozvláčný úvod, v němž si autor pohledy do minulosti připravuje půdu pro rozvinutí vlastního příběhu, mne nezaujal a přestože se úroveň příběhu zvedla počátkem vlastního souboje mezi elitním, chladnokrevným a bezcitným agentem KGB a bývalým britským vojákem, autor toto zlepšení bezpečně zazdil okamžikem úniku hlavního hrdiny z ruské (pardon, sovětské) ambasády a v tomto duchu i napsaném rozuzlení. Kniha nenaplnila moje očekávání.

02.09.2015 2 z 5

Ten Američan Ten Američan Andrew Britton

Další variace na téma knihy Den pro Šakala, drsný nelítostný terorista a ještě drsnější a nelítostnější agent tajné služby. Kniha snad obsahuje všechny možné klišé daného žánru a ničím nepřekvapuje, třetí hvězdu jsem dal jen za čtivost, protože příběh plyne bez větších zádrhelů, otázkou je nakolik zásluhou autora a nakolik překladatele.

28.08.2015 3 z 5

Velký průšvih Velký průšvih Dave Barry

A čo je to také absurdné - legendární hláška, která se hodí i k tomuto příběhu. Tvrzení, že se jedná o mix neuvěřitelných situací, které se vzájemně ovlivňují, asi nejlépe vystihuje obsah dílka. Zpočátku jsem měl problém přivyknout prezentovanému humoru i stylu psaní, ale s tím, jak se děj rozbíhal, začala knížka čím dál více bavit. Nečekejte přehršel gagů, u nichž vám bude vibrovat bránice, ale spíše sled vtipných epizodek, u nichž si budete říkat, je to vůbec možné? A celkově pohodovou knížku, pro níž, v případě že si ji nepřečtete, ale slzy ronit nemusíte.

19.08.2015 3 z 5

Vyznavači Kaala Vyznavači Kaala Jean-Pierre Garen (p)

Kolovrátek, jednohubka, oddechovka, A víc snad není ani potřeba psát.

19.08.2015 2 z 5

Ďáblův elixír Ďáblův elixír Raymond Khoury

Solidní thriller s prvky mysterióznosti. Pro mne nejlepší díl trilogie a tři a půl hvězdičky. Autor zde jen volně navazuje na předchozí díly účastí hlavních postav, jinak příjemně překvapil odklonem k jinému tématu. Dvě linie díla - reinkarnace a účinek drog na člověka a proti tomu stojící vyrovnávání se s vlastní minulostí působí vyváženě, díky čemuž je příběh čtivý, zajímavý a napínavý. Bohužel se autor, stejně jako v předchozích dílech, v závěru nevyvaroval pompézní scény, která působí v podstatě rušivě. Spíše měl autor svou invenci při barvitém popisu této scény investovat do propracovanějšího závěru při popisování motivů a míry účasti jednotlivých postav. Takto závěr působil jako snaha honem rychle vše objasnit a příběh ukončit.

16.08.2015 3 z 5

Vina Vina Jonathan Kellerman

Jonathan Kellerman opět nezklamal, ukazuje, že to jde i bez tun mrtvol, vymýšlením co nejohavnější smrti (či spíše jejím popisu), superdetektiva s nadpozemskými schopnostmi či úchylnými náboženskými fanatiky. V porovnání s předchozími přečtenými knihami (Oběti a Zabiják) bych ji hodnotil o půl hvězdičky níže, nicméně právě pro vlastnosti citované v první větě ji ponechám čtyři. Jinak se jedná o v poklidu ubíhající příběh, který popisuje leckdy i velmi piplavou práci při objasňování kriminálního deliktu, je zde v rozumné a hlavně uvěřitelné míře dávkována náhoda i štěstí, nechybí i vtip. Na druhou stranu se i zde najdou rozporuplné pasáže, které působí spíše jako vata a jejichž absence by příběh neohrozila, ale to už je spíše na recenzi. Závěr - kdo si chce přečíst solidní detektivku, chybu neudělá.

13.08.2015

Kobra z Aventine Kobra z Aventine Timothy Zahn

V rychlosti ne moc dobře převyprávěný příběh. Hotovo tečka. Škoda, téma přerodu člověka upraveného (naprogramovaného) k válčení v charakterního politika (už to je sci-fi) se určitě dalo vymáčknout více, Druhý díl nepředčil první, i když laťka nebyla vysoko.

13.08.2015 2 z 5

Kobra Kobra Timothy Zahn

Poklidné čtení, která ve svém příběhu nezabíhá do detailů, jednoduše vystavěný příběh, který neurazí, ale ani nenadchne. Jinými slovy krátké převyprávění osudu jednoho mladíka plného ideálů, který postupem času, a jeho vývoje v obávaného vojáka, dochází k vystřízlivění a poznání, že návrat z války k běžnému životu, nebývá snadný ne-li nemožný. Téma jenž umožňuje a které si zaslouží určitě lepší a honosnější zpracování.

03.08.2015 2 z 5

Flotila Země Flotila Země Patrick Zandl

Příběh jedné bitvy. Tím však není myšlena bitva popisovaná autorem, ale bitva v mysli našince, kterému se kniha dostala do rukou a jenž si ji přečetl. Na jedné straně stojí nadšení z nápadu udělat z Prahy centrum světa a z českého národa vedoucí světovou mocnost (to mě prostě dostalo, kdyby nic jiného - bohužel to "kdyby nic jiného" platí téměř doslovně). Na straně druhé stojí rozladění, že právě takový nápad se stal rychlokvaškou, že nebyl více rozpracován a to i na úkor rozsáhlosti dílka a spádu četby, že převyprávění příběhu působí spíše jako strohý novinářský článek než literární dílko. Výsledek bitvy zařazuje knížku do kategorie čtivo vhodné při konání jiné činnosti (na cestu, k vodě při slunění, při čekání na cokoliv či kohokoliv atd.). Souhlasím s hodnocením čtenáře kurcatovia.

31.07.2015 3 z 5