Madam.art Madam.art komentáře u knih

Marta Kubišová v písních a pořadech Marta Kubišová v písních a pořadech Luděk Chochola

Nečíst. Vždycky mě otráví, když se píše bez vědomí dotčené osoby.

09.02.2023

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Audiokniha s Josefem Kalužou. Bála jsem se i v pravé poledne. Hudební podkres slušně navozuje atmosféru a má významný podíl na mých silných emocích. Samotný příběh není složitý, trochu Blair Witch, ale stupňující se napětí a reálná existence pohoří Tribeč si vynucuje zvláštní pozornost. Myslím, že knihu bych dočetla jen ve společnosti dalších lidí. O samotě ani náhodou:)

14.11.2021 5 z 5

Příběh české rekordwoman: Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky Příběh české rekordwoman: Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky Pavel Kovář

Mimořádně zajímavý příběh jednoho lidského osudu. Styl psaní mě bohužel přiliš nechytil, někdy jsem vnímala křečovitou snahu informace poslepovat a dát knize plynulý příběh. Vyzobávala jsem si fakta, abych se o Zdence dozvěděla co nejvíce, což se podařilo. Jiný ucelenější pramen, než je kniha Pavla Kováře, totiž patrně neexistuje.

10.11.2021

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Audiokniha, čte Jiří Zavřel. Perfektní scifi s geniálním interpretem. A souhlasím s předešlými komentáři - rozuzlení je překvapivé, poněkud mrazivě.

23.08.2021 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Výborná kniha. Sarkasmus hlavní hrdinky mi maximálně vyhovoval. Dost ráda jsem si přečetla o životním stylu obyvatel drsných hor před 100 lety, nadhled Betty mě vyloženě bavil a její neschopnosti přizpůsobit se životu na slepičí farmě rozumím. K některým pasážím se vracím pro zlepšení nálady.

08.10.2020 4 z 5

Žít a nechat žít Žít a nechat žít Hendrik Groen

Skvělá kniha, ze začátku jsem přivykala ironickému nadhledu, se kterým hlavní hrdina popisuje svůj život. Pak už jsem se jen bavila a nechala se vést jemnou absurditou, humorem a hrdinovým nápadem, který - dle mého odhadu - má v životě tu a tam každý. Co takhle vystoupit z rozjetého vlaku a zkusit si realizovat své sny? Ale jak na to?

03.12.2019 4 z 5

Lagom: Švédské umění života v rovnováze Lagom: Švédské umění života v rovnováze Linnea Dunne

Je to milé, pozitivní a u pročítání jsem se usmívala. Hezká knížka, která přinese fajn náladu a podpoří odhodlání: netlačit v ničem moc na pilu, užívat si všeho s mírou. I mé hodnocení je \"tak akorát\".

03.12.2019 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Svou první knihu R. Galbraighta jsem si poslechla jako audioknihu a oba hrdiny, jejich životní peripetie, zápletku a celý rozvětvený příběh hodnotím nadmíru pozitivně. Bylo to několik příjemných listopadových večerů v dobré společnosti.

03.12.2019 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Kniha více než pokulhává v mnoha ohledech, nejvíc mi vadí asi ta bezbřehá snaha naroubovat docela fajn myšlenky a postoje na nějaký příběh "ze života". Čtenáře to až trochu uráží, řekla bych. Nakonec jsem se raději zaposlouchala do audioknihy s Jiřím Dvořákem a až jeho přednes mě přiměl k hlubším úvahám a zamyšlením nad poselstvím, které se autor snaží předat. Jde veskrze o Pravdy, které je užitečné si čas od času připomínat.

23.01.2019

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

Skvěle vystavěné povídky se svérázným pointováním, atmosféra napětí, která se dá krájet, vynikající psychologie postav...Du Maurier je geniální!

05.01.2019 5 z 5

Dělám si to sám Dělám si to sám Martin Váša

Nejdřív jsem měla pocit, že mě kniha nechytne, ale nějak mě lapila, bavila, zasmála jsem se autorovým obratům, intelektualismu, svérázným prarodičům... Váša nedoříkává vše, ani neomílá detaily do umrtvení, příběh ubíhá svým tempem přiměřeně a mně zůstal pocit ze sympatické i vtipné knihy.

03.01.2019 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Neuvěřitelně tvrdý příběh, těžce jsem nesla nespravedlnost, se kterou se hlavní hrdinky musely potýkat. I teď se mi špatně hledají slova...., nicméně jsem ráda, že mám určitou představu, co se také mohlo v poválečných časech odehrávat.

01.01.2019 4 z 5

Čekání na Bojanglese Čekání na Bojanglese Olivier Bourdeaut

Mám ráda, když autor dokáže vytvořit v knize svůj vlastní svět a předat jeho atmosféru. Na začátku jsem se u "Bojanglase" nahlas smála a na konci příběhu mě přemáhalo dojetí. Skvěle vyprávěný osud jedné nevšední rodiny.

27.11.2018 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Moje první setkání s textem Anny Bolavé. Začátek mě hned chytil, všudypřítomné záhadno láká. Čekala jsem napjatě, jak se bude "detektivka" vyvíjet a pak se začala trochu ztrácet. Množství postav by snad ani nevadilo, spíše mi překáží fakt, že se neprotnou do hlavního vypravěčského proudu. Osud Milady a její dcery beru nakonec jako stěžejní a nejpropracovanější. Popisy mystické krajiny mokřadu jsou výborné, škoda, že celek působí jako rozmazaná freska. V paměti mi nakonec nejvíc zůstává bezútěšná práce v drůbežárně.

09.06.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Román Hana mě nesmírně potěšil. Konečně česká autorka, která umí řemeslně a sebevědomě vybudovat atmosféru a vystavět příběh, neměla jsem ten otravný pocit, že za zajímavou myšlenkou, resp. dějovou linií kulhá literární provedení. Naopak. Plně jsem Mornštajnové důvěřovala a nechala se vtáhnout. I když už mám období světových válek tak nějak "omleté" ze všech stran, četla jsem vytrvale do poslední stránky. Bravo.

09.06.2018 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Literárně podprůměrná knížka, která mi ale pěkně přiblížila základní myšlenky tibetského buddhismu.

03.05.2018 3 z 5

Příběhy obyčejného uzdravení Příběhy obyčejného uzdravení Jan Hnízdil

Přebal knihy téměř odrazuje, nicméně příběhy jednotlivých pacientů jsou inspirující, básně neboli ódy na mudr. Hnízdila považuji za slabé, přílišné vymezování se vůči kritikům mi pro sebevědomého lékaře připadá zbytečné. Vyplynulo mi z toho jedno: nemocný, kterému se dostane psychické podpory, rady a jisté dávky víry v sebe má schopnost i vcelku radikálně zlepšit své zdravotní výsledky. Moc hezký rozhovor s Janem Konfrštem.

23.04.2018 3 z 5

Ve svém živlu Ve svém živlu Ken Robinson

Čtivé i působivé, ale množství příkladů ze života úspěšných lidí mě posléze začalo unavovat a říkala jsem si, že je to sice moc pěkné, ale obtížně převoditelné do běžného života. Bylo by nicméně hezké, kdyby každý uměl odhalit svůj živel, získal bezva mentora, který mu s tím pomůže, a obklopil se svým "kmenem". Jako zamyšlení nad ideálním stavem věcí je to do značné míry inspirující knížka. /Odpovědnému redaktorovi vyčítám množství překlepů./

08.04.2018 3 z 5

Narcismus – vnitřní žalář Narcismus – vnitřní žalář Heinz-Peter Röhr

Vynikající, dobře srozumitelná kniha o fenoménu narcismu, který je mnohem složitější, než jak jej vnímáme z mytologie.

07.03.2018 5 z 5

A objevíš poklad, který v tobě dřímá A objevíš poklad, který v tobě dřímá Laurent Gounelle

Kniha mě přivedla k několika zajímavým myšlenkám, trochu mi přiblížila náboženství západní vs. východní.... jinak děj je jako obvykle poněkud plytký a obtížně uvěřitelný. Za nosnými idejemi výrazně pokulhává výstavba příběhu. Závěr tristní až pitomý.

18.12.2017 2 z 5