Maciiik Maciiik komentáře u knih

Jedeme na dovolenou Jedeme na dovolenou * antologie

Nečekaně ponurá sbírka. Asi abychom už na žádnou dovolenou nechtěli a nevymýšleli blbosti ;)

Líbilo: Dovolená v dodávce, Léto na hausbótu, Děti moře.
Zbytek šel buď nějak mimo mě, nebo mě rovnou vytáčel příliš negativním podtextem...

Přelouskáno během dopoledne, žádnej hlubokej dojem to ve mě asi nezanechá.

06.04.2024 3 z 5

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Ačkoliv tenhle druh knih mám ráda, tohle mě nebavilo. Příliš rozvláčné, a hrdinka mi vůbec nebyla sympatická.

23.03.2024 2 z 5

Prospěchářka Prospěchářka Elyse Friedman

(SPOILER) Slupnuto za víkend. Nemohla jsem to odložit, i když jsem si celou dobu myslela, že vím na čem jsem. A on ten příběh měl ještě jednu vrstvu...

10.03.2024 5 z 5

Z korporátu na Pacifickou hřebenovku Z korporátu na Pacifickou hřebenovku Jan Pacina

Nedočteno. Autorův styl mi nesedí - a to jak styl psaní, tak styl cestování. Nejsem žádnej velkej cestovatel, ale na vandry chodím dlouhý roky a tenhle diletantskej přístup mi strašně rve žíly. Že vyrazí na druhou stranu světa s vybavením, který nemá vyzkoušený, to mi prostě hlava nebere. Jakkoliv souzním s důvodem, proč se na pouť vydal, tohle nedám.

11.02.2024 2 z 5

Hospodyně Hospodyně Joy Fielding

Přečteno jedním dechem. Z toho, jak moc je tohle reálné, až mrazí.
Čekala jsem jiný konec, ale neřeknu jaký ;) Abych nenapovídala...

25.01.2024 5 z 5

MATLA - Kuchařka pro děti MATLA - Kuchařka pro děti Roman Staša

Pěkná brožura s jednoduchými recepty. Skvělá pro vaření s dětmi a zejména na dětského masterchefa ;)

25.01.2024 4 z 5

Vaříme pro kojence a batolata Vaříme pro kojence a batolata Annabel Karmel

Kniha je britská, takže dost surovin je sice lokálních, ale jinde.
Poprvé vydána 1991. Přečetla jsem vydání z roku 2016 a mám pocit, že moc úprav tam neudělali :( Vadilo mi množství cukru, soli a dalších dochucovadel.
Vypsala jsem si čtyři nápady a knihu odnesu do knihobudky. Třeba se dostane k někomu kdo ji ocení více...

04.01.2024 3 z 5

Domácí soběstačnost Domácí soběstačnost Radka Svatošová

Bylinky sbírám a používám hodně, dělám i domácí kosmetiku. Takže jsem se na tuhle knihu dost těšila...
Bohužel. Pro mě je až příliš alternativní. Autorčina představa rodiny žijící v soběstačnosti je tak utopická, až je úsměvná. Některé rady nápady jsou jen absurdní (mouka z orseje a pýru), některé jsou ale bez pardonu život ohrožující.

Strana 100: "Při příznacích náhlé srdeční nebo mozkové příhody podáme postiženému jednorázově nálev připravený z 1 lžičky chilli a 1 hrnku horké vody" - Ani slovo o tom, že jediná vhodná reakce je okamžitě volat záchranku! Hned! Můj muž naštěstí má kromě selského rozumu i několik zdravotnických kurzů. Představa že mám vedle sebe někoho, kdo mi při podezření na infarkt odejde připravovat chilli, je děsivá!

Kapitola o bylinkách proti otěhotnění je taky výživná.

04.01.2024 2 z 5

Devět křížů Devět křížů Roman Kulich

(SPOILER) Přečteno za jeden večer, tu pověst znám od malička a vždy mě tam trochu mrazilo...
Vypadalo to jako solidní kniha, ale sazba vyzněla "nafouknutě" jako když jsme na střední chtěli roztáhnout referát na více stránek ;)
Navíc ta pověst byla tak plná bezvýznamných odboček, že jsem hodně přeskakovala... Přišla mi jako pohádka od Trošky - taková Princezna ze mlejna - jen s dost drsným koncem. Ale se zajímavým překvapením, a za to dávám třetí hvězdičku, abych nebyla tak zlá.

04.01.2024 3 z 5

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Tohle bylo moc příjemné čtení, sedlo mi to. Takový klidný povánoční feel good.
Miluju malá soukromá knihkupectví, bohužel postupně vymírají... Ráda čtu a bavilo mě jak nečtenářku Charlotte postupně pohlcoval knižní svět. A spisovatelka v hotelové lobby mě moc pobavila!

03.01.2024 5 z 5

Zápisník hladového muže - Za nejlepší gastronomií a zážitky po celém světě Zápisník hladového muže - Za nejlepší gastronomií a zážitky po celém světě Vladimír Mertlík

Hodně deničkový záznam vlastních výletů. Sice jsou vsunuty i obecné informace o daných místech, ale je to celé hodně subjektivní. Čekala jsem více poučné pojetí, lákající na cesty. Ale sliny se mi sbíhaly a autorův smysl pro humor mi sedí.

03.01.2024 3 z 5

Vánoční svařáček pro duši Vánoční svařáček pro duši Danka Šárková

Knihu jsem dostala od Ježíška. Asi se nechal nalákat hezkým přebalem, ten se mi taky moc líbí.
Povídky jsou ale takové naivní, povrchní a nepropracované. V některých se mi postoje a názory hlavní postavy vyloženě protiví.

27.12.2023 2 z 5

Krev démona Krev démona Arnošt Vašíček

Hm, tak teď po dočtení už konečně chápu, proč tenhle díl není zfilmovaný. I když - možná by to v televizi nevyznělo jako taková slátanina (nad knihou člověk víc přemýšlí a ty nepřesnosti z toho hrozně trčí). Jako kniha mě to tuze zklamalo.

15.11.2023 2 z 5

Létající stroje Létající stroje Ian Graham

Parádní knížka pro malé zvědavce. I my velcí jsme si ji rádi prošli a prozkoumali všechna okénka ;)

12.11.2023 5 z 5

Děti jsou taky lidi Děti jsou taky lidi Zdeňka Šíp Staňková

Ačkoliv autorku moc ráda nemám a s jejím postojem nesouhlasím, kniha je to velmi poučná. Je třeba odhlédnout od jejích vystoupení na sociálních sítích.
___
Pokud dítě nevyrůstá v bezpečném prostředí, může ho to poznamenat na celý život. Kromě subjektivních zjištění v knize najdete i vědecké vysvětlení proč, jak a kdy k tomu dochází. Pomůže nám to na sobě včas rozpoznat naše pripadné trauma a začít s tím bojovat - a hlavně: NEPŘENÁŠET STEJNÉ CHYBY NA SVÉ DĚTI. Nejsem fanda homeschoolingu, ale o tom to opravdu není. Za mě kvalitní 4* (pátou ubírám za příliš radikální přístup autorky).

30.10.2023 3 z 5

Hlad / Žízeň Hlad / Žízeň Jozef Karika

Nápadité vydání, tyhle specialitky mě baví.
A děj? Fuj.
Fuj, ale děsivě čtivý a napínavý. Překvapivě to všecko secvakne dohromady a mě mrzí, že už mi od Kariky nic k přečtení nezbývá... Dobrej je!

01.10.2023 4 z 5

Velká jízda začíná Velká jízda začíná Igor Brezovar

Ten Igor to je teda týpek. Neznala jsem ho, musím si to u TV dostudovat ;) Ze začátku se mi to nečetlo úplně dobře - nemohla jsem se nějak vžít do způsobu, jakým je to podáno. Přijde mi to jako narychlo upravené deníkové záznamy, občas to moc hladce neplyne, ale o to je to autentičtější... Moc se mi líbí jeho pohled na fungování světa, odvaha vyrazit a taky ten jeho jižanskej uprdelismus. Já bych plánovala několik měsíců, vytvořila tucty seznamů, tabulek, itinerářů a checklistů. A nakonec bych stejně zůstala doma, protože "nevěřím v lidi".
Moc ráda bych si ho poslechla na nějaké cestovatelské přednášce, ale do rodiny bych ho nechtěla - zbláznila bych se obavou o něj..

30.09.2023 4 z 5

První objevy: Krásní ptáci První objevy: Krásní ptáci Chorkung

Jedna z nejhezčích pohyblivých knížek. Páv se naparuje, připlave labuť, vylíhnou se ptáčátka, tukan klape zobákem, emu utíká jako o závod, ... :) Navíc jsou na každé stránce hádanky a drobné zajímavosti. Líbí!

05.09.2023

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Po asi 50 stránkách jsem knihu odložila. Styl vypravování mi nevyhovoval a téma na mě byla teď dost silná káva... ale nedokázala jsem jí nechat ležet. Konec jsem dočítala se slzami v očích a těch pár posledních vět mě rozsekalo úplně. Uf.

04.06.2023 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Nádherná kniha, moc mě potěšila. Líbilo by se mi i vydání ve formě jednotlivých listů, na pevném kartonu - střídala bych si je vystavené v knihovně nebo v rámečku na zdi ;)

01.04.2023 5 z 5