maciii maciii komentáře u knih

Šinjú Šinjú Laura Joh Rowland

Nenáročný detektivní příběh z exotického prostředí starověkého Japonska zlehka popisuje dobu, život a poměry tehdejší doby, ale svou stylistickou jednoduchostí a dějovou přímočarostí je podle mě určen spíše mladšímu publiku. Jako teenager jsem knihy paní Rowland zbožňovala.

09.04.2013 4 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Na mě už moc dějově přeplácané a místy vážně přitažené za vlasy :) Neměla bych s tím problém, kdyby to bylo pořádně odlehčené neotřelým vtipem, ale v téhle knížce humor dost Kulhá a je laciný a prvoplánový. Trpce působí odkazy na Noční klub, jelikož Vyhlídka na věčnost je po všech stránkách jen jeho slaboučkým odvarem.

16.01.2013 3 z 5

Národní satanista Národní satanista Erlend Erichsen

Jelikož se v historii black metalu neorientuju, nemůžu hodnotit historickou přesnost a vylíčení doby, ve které se děj odehrává, ale z hlediska stylu psaní a vykreslení postav působí knížka extrémně amatérsky. Žádné budování atmosféry, charakterů či dějová gradace. Příběh, ačkoliv zpočátku čtivý, mě po prvních dvaceti stránkách začal nudit, protože jsem se do něj prostě neměla šanci vžít. Nakonec jsem ho po malých dávkách přelouskala, ale kromě hezkého knižního zpracování na ní není nic zajímavého.

24.08.2012 2 z 5

Příšeří Příšeří Peter James

Vcelku průměrný horor, který teží především z děsivé tématiky předčasného pohřbu, zatímco hlavní hrdinka nemá šmrnc, chová se na facku a vůbec celý příběh je docela předvídatelný.

01.06.2012 3 z 5

Design publikací Design publikací Lakshmi Bhaskaran

Hezká publikace, která shrnuje základní problematiku, ale bere ji na můj vkus příliš všeobecně a málo do hloubky. Tenhle nedostatek si však vynahrazuje obrovkou obrázkovou přílohou, se spoustou zajímavých a okomentovaných ukázek.

15.03.2012 4 z 5

Vigilie Vigilie Robert Masello

Další naprosto průměrný román o partě nezajímavých maníků, řešících záhadu a následně bojujících o holé životy... téma mi nevadilo, ale ten tisíckrát ohraný koncept, plný klišé, bez jakéhokoliv osobního pojetí, bez humoru, bez napětí a akce, bez překvapivých zvratů a hlavně bez charismatických hrdinů, už ano. Ještě že mě to stálo jenom pul sta v levných knihách....

21.02.2012 2 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Jeden z mých nejoblíbenějších thrilleru od Stephena Kinga, který jen potvrzuje, že není jen králem horroru, ale především precizním vyprávěčem, který hledá stále nové cesty a nazabředává to ohraných a předvídatelných vyústění. Děj se neustále mění, charaktery se vykreslují, popisy jsou krátké ale výstižné a perfektně vykreslují pochmurnou, dnes již ne tak futuristickou vizi médii ovládané masové společnosti. A ten závěr...

16.01.2012 5 z 5

Motýlek 2. díl Motýlek 2. díl Henri Charrière

První díl je tak nabitý jednotlivými epizodami, že každá kapitola by si zasloužila celou knihu sama pro sebe. V druhém díle se Charriere uskromnil, je o něco popisnější, emotivnější, není tak uspěchaný a téměř celý děj se odehrává v jednom trestaneckém táboře, kde autor celkem věrohodně vykresluje život věznů i své vlastní pocity. Což je jen dobře.

12.01.2012 4 z 5

Motýlek 1. díl Motýlek 1. díl Henri Charrière

Pro mě obrovské zklamání. Kniha vůbec nepůsobí jako autobiografická zpověď, spíše je to odosobněná reportáž o útěku, bez hlubších popisů, ať už prostředí nebo jednotlivých hrdinů, jejich charakterů a pohnutek. Vyprávění letí tak strmě, že ani nedává možnost čtenářově fantazii se na chvilku pozastavit a pokochat se fascinujícím dobrodružstvím a vytváří tak zvláštní paradox, kdy jsem se u děje se slušným spádem vlastně většinu času nudila. Zároveň mě rozčilovaly téměř nereálné situace, kdy byli uprchlící skvěle příjímáni kamkoliv se vrtli a všichni, od indiánů až po ředitele vežnic je milovali a dělali všechno proto, aby jim pomohli, přestože o nich téměř nic nevěděli. Ani z daleka se nedá srovnat s dokonalým Králem Krysou.

29.12.2011 2 z 5

Proroctví Proroctví Peter James

V rámci duchařského žánru jedna z nejlepších knih, co jsem zatím četla. Příběh je skvělě konstruovaný a vynalézavě odkrývá jednotlivé skutečnosti, které nakonec zapadnou do komplexní mozaiky. Atmosféra je místy doslova mrazivá a napětí systematicky graduje až do samého finále. James nešetří záživnými popisy ať už prostředí a situací, tak jednotlivých hrdinů, se kterými se dá velmi snadno ztotožnit, což jen ještě více vtahuje do děje.
Škoda, že je kniha tak krátká :)

30.11.2011 5 z 5

Lovec duchů Lovec duchů James Herbert

Klasická duchařina s velmi rychlým spádem, dobře vypracovanou atmosférou a místy solidně udržovaným napětím. Na můj vkus je však děj velmi přímočaý, povrchní a odproštěný od hlubších sond do nitra svých postav, takže čtenář nemá příliš příležitostí si k hrdinům vybudovat pevnější pouto, nebo je alespoň lépe pochopit. Stále se mi vnucuje srovnání s Kingovým Osvícením, podle něhož je Lovec duchů slaboučkou oddechovkou a já ji nemůžu ohodnotit lépe.

Jinak pro zájemce o tématiku vyšetřování paranormálních jevů stojí za zmínku seriál Zázraky (Miracles).

20.11.2011 3 z 5

Další den Valhaly – Dopoledne Další den Valhaly – Dopoledne František Novotný

Nemůžu hodnotit, protože jsem se neprokousala ani přes polovinu, ale na můj vkus je kniha až příliš psána formou literatury faktu, tudíž není tolik dějová, ale velmi poctivě a zevrubně se věnuje popisu fiktivní postapokalyptické situace po druhé světové válce, zahrnující i odborné polemiky nad principy kvantové fyziky, kosmické konfigurace a podobných technických problematik, kterým ani trochu nerozumím. Je možné, že se kniha nakonec dějově rozjede, ale to já už se nedozvím :)

16.11.2011

Levá ruka boží Levá ruka boží Paul Hoffman

Fiktivní historický román vycházející z evropského středověku a velmi detailně zaměřený na chlapce Thomase Cala, který je jedním z mých nejoblíbenějších knižních hrdinů, a to díky své nevyzpytatelnosti vůči ostatním postavám v příběhu, tak k samotnému čtenáři. Děj má šílený spád, spoustu překvapivých zvratů a nemá téměř žádná slepá místa. Temný a depresivní příběh postrádá jakákoliv předvídatelná patetická klišé, dialogy jsou zajímavé, často velmi stručné a přesto jasně vykreslují charaktery všech hrdinů. Druhý díl je v tomto podle mého názoru ještě mnohem dále.

27.10.2011 5 z 5

Čtyři poslední věci Čtyři poslední věci Paul Hoffman

Skvělý fiktivní historický román, odehrávající se v době vůbec ne nepodobné našemu středověku. Jak sám autor v závěrečném poděkování přiznává, spoustu situací, postav i jejich projevů čerpal z historicky doložených faktů a literálních děl, což mě na jednu stranu zklamalo v důsledku ztráty iluzí o autorově genialitě, na druhou stranu tím prokázal svou poctivou přípravu při psaní vlastního příběhu. Zároveň má autor hluboký cit pro vylíčení jednotlivých charakterů, které jsou vše, jen ne ploché a jednoznačné, a důsledně se vyhýbá všem prvoplánovým klišé, čímž je příběh velmi nepředvídatelný. Hoffman se v druhém díle své trilogie neobtěžuje s připomínáním jednotlivých postav a situací, se kterými nás seznámil v Levé ruce boží, proto nedoporučuji číst Čtyři poslední věci v případě, že jste ještě nečetli první díl.

17.10.2011 5 z 5

Hranice volnosti Hranice volnosti Anne McCaffrey

Až smutně nevyužitý potenciál zajímavého prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Kniha je sice psaná velmi čtivě, ale na můj vkus příliš pozitivně a dětsky (nevím jak líp to vyjádřit). Charaktery postav postrádají hloubku, jsou jen lehce nastíněné a to často dost jednoznačně. Žádná z nich nemá dvě tváře a pokud prožívá nějaké drama, vůbec se mě to nedotkne, protože autorka se ve svých hrdinech vůbec nepitvá. Není tady žádná akce, krev, žádné konflikty, které by se vyhrotily do dramatických situací. Řekla bych, že kniha je určena pro mnohem mladšího čtenáře než jsem já. Přesto bych kecala, kdybych tvrdila, že mě nezajímá jak bude příběh pokračovat.

07.10.2011 3 z 5

Spektrum Spektrum Sergej Lukjaněnko

Skvělý nápad, stejně jako světy, ve kterých se v průběhu děje pohybujeme, přesto, ačkoliv mám Lukjaněnkovy knihy ráda, mi nesedí intelektuální styl, kterým je Spektrum napsané. Nezajímají mě kulinářské schopnosti hlavního hrdiny, ani jeho rozumy o životním stylu, kterých je kniha plná.

20.09.2011 4 z 5

Zlá doba pro draky Zlá doba pro draky Sergej Lukjaněnko

Mnohem více mi vyhovoval styl, kterým je psaná série Hlídek, Zlá doba pro draky je mnohem méně temná, jedná se především o dobrodružství ve fantaskním světě, ve kterém se Lukjaněnko neorientuje tak dobře jako v současné Moskvě. Přesto je kniha čtivá a plná originálních nápadů.

20.09.2011 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Vyprávění je bez akce, vášně a dynamiky, ale v tomhle případě mi to kupodivu nevadilo. Kniha mě i přes častý výskyt zdlouhavých úvah bavila a dočetla ji s nefalšovanou zvědavostí.

15.09.2011 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Skvělý alegorický příběh o hluboko zakořeněných předsudcích ke všemu, co je odlišné a čemu nerozumíme.

15.09.2011 4 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Kniha se mi do první poloviny velmi dobře četla, děj se odvíjel postupně a energicky a na každé stránce se odehrávalo jiné drama. Pak se v ději začala prolínat realita s fantazií tak dokonale, že ani já jsem nevěděla, která bije. Na můj vkus to ale šlo tak pomalu, že když k tomu ke konci přibývavo stále více filosofických monologů, stal se pro mě příběh nudným a utahaným. Ale každopádně doporučuju.

15.09.2011 4 z 5