Mabie Mabie komentáře u knih

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Opět skvělý dobrodružný historický román, jen o trošičku slabší než první díl. Výborně se tu proplétají skutečné události i postavy s těmi románovými a vy tomu příběhu věříte, dokonce se v duchu divíte jak je možné, že jste o takové skutečnosti nikdy předtím neslyšeli.
V tomto dílu se naši hrdinové střetávají se zemskými škůdci Artlebem z Boskovic a s Joachimem z Hohenbachu (alias Hansem Křivákem) a děj je samá akce a boj.
Tak jako v minulém dílu se i teď musíte smát lakonickému projevu Wolframa Katzingera z Olšové (trochu mi připomíná jednoho ze současných kandidátů na prezidenta) a nepřestáváte žasnout, jak se tomu praseti Matějovi mohli povést jeho synové Beneš a Čeněk z Vřesova.
Drsná doba, drsné způsoby a to vše pan Niedl propojil spoustou silných myšlenek.

“Při zabíjení prohrávají i vítězové... A kdo při tom pociťuje radost, s tím není něco v pořádku."

19.01.2023 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Kniha má svižný děj, napětí a osobitý jazyk Františka Niedla. Poslouchala jsem jako audioknihu a byl to velmi příjemně strávený čas.
Je to příběh o chudých zemanských rodech z Vřesova a Olšové a vztazích mezi členy těchto rodin, o Janu Lucemburském, Jindřichu z Lipé, Petru z Rožmberka i jiných pánech, ale hlavně je to zemitý příběh o tvrdé době počátku 14. století v Českém království.
Po trochu pomalejším úvodu, kdy musí být představeno velké množství postav, se objevuje postava Wolframa Katzingera z Olšové, který byl jako malý kluk vytržen z rodiny, aby vykonal cestu ke svatému hrobu. Do Čech se vrací po 14 letech jako rytíř řádu Johanitů a od té chvíle je to hlavně o něm, protože Wolfram je veliký sekáč.
Drsná doba, každodenní boj o přežití, kruté osudy, zkrátka čtivý historický román!

17.01.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) Ráda střídám různé žánry a po skvělém Heřmánkovém údolí jsem čekala NĚCO. Bohužel tentokrát se autorce nepodařilo udržet laťku kvality a kniha sklouzla do červené knihovny, byť s dobrým historickým podtextem.
Román se odehrává v 16. století ve východních Čechách, kam na hrad Hiršberk přijíždí spolu s právníkem Václavem Lešickým vdova po Vilémovi - mladším bratrovi hradního pána. Mladá vdova hodlá uplatnit dědický nárok na polovinu hradu a věří, že tu po smrti celé své rodiny najde nový domov.
Vše je hodně předvídatelné - přerod nevychovance v klaďase, z pohledného a vychovaného šlechtice se vyklube bídák, prostředí je plné zrady a intrik …a nakonec přichází nevyhnutelný happyend.
Abych jen neočerňovala, musím H. M. Körnerové přiznat, že v této knize nabízí velice dobré popisy prostředí a tehdejšího práva, problematiky majetku a dědictví, nejrůznějších pokrokových postupů při řešení morové nákazy, popisy výkonů léčitelství, prostě velice pěkně zdokumentovala dobu konce 16. století i pro laika z 21. století.
Kdo má rád romantické příběhy z historie, bude spokojený.

13.01.2023 3 z 5

Ochránce Impéria – Otrok Ochránce Impéria – Otrok Raymond E. Feist

Kniha velmi svižně navazuje na první díl - žádné protahování děje, do detailu propracovaný příběh rychle ubíhá, hlavní hrdinové prokazují nemalou inteligenci a cílevědomost. Popisy jsou překvapivě výstižné a říše Tsuranů je popsána tak realisticky, jako by skutečně existovala. Je to fascinující příběh o zradě a věrnosti, o cti a povinnostech, o politických i osobních intrikách. Opět je to příběh paní Mary z Acoma, která hájí nejen svůj život, ale i životy a budoucnost svých blízkých ve vražedné Velké hře tsuranské politiky.
Závěr je brilantní a celek nemohu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami.

08.01.2023 5 z 5

Dcera Impéria Dcera Impéria Raymond E. Feist

Jak již bylo mnohými napsáno přede mnou: Kelewan je originální svět inspirovaný Japonskem. A je to nejen kultura, význam pána “domu”, tradice v rodině nebo ve společnosti, formálnost při styku lidí různých společenských vrstev, starodávné zvyklosti, ale hlavně ČEST. Porušení tradic a zvyklostí je nemyslitelné a čest ovlivňuje vše - život, majetek, rodinu… ano, pro středoevropana naprostá exotika, neboť v poslední době mám pocit, že v tom našem reálném světě nic není hanba a slovo čest už nemá žádný význam. Svět Kelewanu je jiný.
Hlavní hrdinka se v tradiční tsuranské společnosti i přes handicap svého věku a pohlaví umí velmi dobře pohybovat a díky své odvaze a inteligenci se dokáže prosadit.
Výborné prostředí a postavy, tradice a zvyklosti i nejrůznější politické hry a intriky. Naprosto skvělá kniha!

05.01.2023 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

I závěrečný díl trilogie z doby Václava IV. nezklamal. Příběh byl opět jednoduchý, nenáročný, ale děj plný zvratů, politických intrik a napětí. Oproti předchozím dílům bylo tentokrát výrazně méně popisů platnéřského řemesla i léčitelství, což mě mrzelo, ale Lukáš je v tomto dílu spíš než cokoliv jiného obratný vyjednávač.
Byla to velice povedená série a její hrdinové mi budou chybět.

01.01.2023 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

I druhé pokračování přichází s jednoduchým příběhem, výborně vyprofilovanými hrdiny a obdivuhodně popsanými středověkými reáliemi, což činí z této “řemeslné pohádky” velmi čtivý příběh s historickým podtextem. Dokud jsem nezačala číst Niedlovu sérii, neměla jsem úplně jasnou představu o platnéřství jako o řemesle a nevěřila jsem, že by mě to mohlo tolik chytit. František Niedl má ale neoddiskutovatelný vypravěčský talent a v rámci svého příběhu poskytuje takovou spoustu zajímavostí, že se z vás po nějaké chvíli prostě stane fanoušek nejen té doby, prostředí, toho pokřiveného Pavoučka s mnoha schopnostmi, ale obecně i autorova díla.

30.12.2022 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Audioknihu jsem si vzala na základě doporučení manžela, jehož je možno nazvat fanouškem Niedla. Není to úplně můj žánr, ale jsem mile překvapena.
Je to čtivý, oddechový příběh ze staré Prahy, kdy naše hlavní město bylo ještě třemi městy pražskými. Dozvíme se spoustu zajímavostí o tom, jak fungují jednotlivé cechy (na prvním místě samozřejmě ten platnéřský) a řemesla, jak fungují jednotlivé rodiny. V průběhu děje se setkáme se sympatickými hrdiny i zákeřnými vrahy, není nouze o tupce nebo křivé povahy, stejně jako občas překvapí slušnost a zásadovost některých “antihrdinů”. A samozřejmě dojde i na nesobeckou lásku. Stručně řečeno: je to nenáročné odpočinkové čtení, okořeněné notnou dávkou svěžího humoru.
Vzhledem k audioknize musím zmínit také Matouše Rumla, kterého po řadě vyslechnutých audioknih považuji za jednoho z našich nejlepších interpretů.
Jdu na pokračování - tentokrát s Pavoučkem odjíždím ze smutných Čech do slunné Itálie.

28.12.2022 4 z 5

Císařská vyhlídka Císařská vyhlídka Hana Marie Körnerová (p)

Císařská vyhlídka je román, který završuje pětidílnou ságu.
Oceňuji tak jako i u předchozích dílů historické reálie, které byly do děje nenásilně vloženy a ozvláštněny právě hraběnkou Hermínou - na svou dobu skutečnou akční hrdinkou. Jako téměř každá žena hlásám, že trocha romantiky je fajn, ale tady byl závěr podle mne trochu moc. Asi bych si vystačila s trilogií nebo bych skončila čtvrtým dílem, protože ten pátý byl trochu cukerínový a nereálný.
Jako série na zimní období k horkému čaji to šlo, ale za sebe vidím u série s postupujícími díly sestupnou kvalitu.

20.12.2022 3 z 5

Zahrada sirén Zahrada sirén Vladimír Šlechta

Zahrada sirén je dobře vymyšlený a čtivý příběh, který se zpočátku rozbíhá trochu pomaleji, ale pak už to sviští. Velice zdařile se tu střídají akčnější pasáže s klidnějšími, jako obvykle je Šlechta mistrem popisu a ani tentokrát není ke svým hrdinům příliš ohleduplný a smrt jim rozdává metodou padni komu padni. Jeho hrdinové jsou realisticky vykreslené postavy a na první dobrou se u nich ne vždy odhadne povaha i se všemi temnými stránkami.
Opět se řeší osudy drobných hrdinů - lidiček, elfů, orků a jiných kreaturek, takže ve finále je to pestrobarevný obraz fantaskního světa, který vás děsí i láká. Sem tam se v příběhu objeví odkaz na hrdinu z jiné knihy, ale je to jen naznačení, které čtenáře navnadí, aby chtěl prozkoumávat ten podivuhodný svět a jeho hrdiny ještě více.
Shrnutí - do 100% tomu troška chyběla, ale bylo to povedené, čtivé a líbilo se mi to.

20.12.2022 4 z 5

Šílený les Šílený les Vladimír Šlechta

Vladimír Šlechta je opět výborný v popisu prostředí. Druhý díl nijak nenavazuje na ten první, nabízí jen pár postav a žádný velkolepý příběh a přesto se čte opravdu dobře. Postavy jsou reálné, žádná není jen kladná nebo záporná a jejich protivník les je opravdu šílený. Je to příběh o hledání odvahy, zodpovědnosti, hledání sama sebe.
Pohraničí není v žádném případě černobílé, akce je tu hodně a souhlasím s kuruteku, že je to “alegorie rozpadající se civilizace, pokroku, o kterém se nedá říci, v čem je opravdu pokrokem…”. Jo, ta bestie pokrok.

10.12.2022 4 z 5

Krvavé pohraničí Krvavé pohraničí Vladimír Šlechta

Je to svého druhu dobrodružný western v hávu high fantasy. Styl autorova psaní se mi líbí a třebaže celý děj není nijak komplikovaný, kniha mě chytila. Vladimír Šlechta je velmi silný v popisu prostředí a vytvořil opravdu přitažlivý svět, obydlený kromě lidí i elfy, gobliny, orky, trpaslíky a různými magickými nestvůrami.
V několika předchozích komentářích už zaznělo, že se v příběhu vlastně nic moc neděje. A přesto… autor svými dlouhými pasážemi, které pro hlavní příběh nejsou nijak důležité, a občasnými krátkými encyklopedickými odkazy, otevírá průzory, které ukazují, že zatím vidíte jen malý kousek zajímavého a pestrobarevného světa.
Ten svět chci prozkoumat a tak vyrážím do Šíleného lesa.

04.12.2022 4 z 5

Kniha o staré Praze Kniha o staré Praze Jiří Horák

V žádném případě bych knihu nenazvala čtivou - je nabitá kvantem letopočtů a je nutné číst ji pomalu a pozorně, abyste se neztratili. Jde ale o soubor historicky doložených informací a zajímavostí o Praze za posledních devět století a autor dohledal řadu opravdových kuriozit. Ani jako rodilá Pražačka jsem netušila, že:
- tvůrcem staroměstského orloje byl mistr Mikuláš z Kadaně, nikoliv legendární mistr Hanuš z Růže, který byl jen prvním “orlojníkem”;
- staroměstský orloj ukazuje 4 časy: středoevropský; staročeský (měřený od soumraku); hvězdný (určovaný úhlem poledníku a jarního bodu) a temporální (pro astrology);
- orloj měl být dvakrát prodán do starého železa;
- více než 30 let jedny z hodin orloje ukazovaly špatný čas, dokud na chybu neupozornil všímavý šestnáctiletý student strojnické průmyslovky;
- Klamovka získala své jméno po rodině Clam-Gallasů stejně jako Kampa po italském šlechtici Tengnagelu z Campu;
- přes Karlův most jezdily železniční vagóny a most byl kromě mnoha jiných výjimečností oblíbeným místem sebevrahů (neúspěšně se odsud pokusil o skok i Jaroslav Hašek). Švec Josef Rousek, který si zde zřídil půjčovnu loděk, se tady stal pověstným záchranářem a za svůj život zachránil přes 200 osob a vylovil asi 100 utonulých;
- ve Spálené ulici žil od roku 1912 ve fontánce 1. České pojišťovny říční úhoř Pepík, (resp. úhořice Pepička), který se dožil 68 let.

Fakta a historický kontext, milé, poučné i zábavné. Doporučuji nejen pro milovníky Prahy, ale pro všechny, kdo se alespoň trochu zajímají o historii.

03.12.2022 5 z 5

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Dvě dějové linky, které se protínají ve staré clevelandské bance a dvě mladé ženy, které se dvacet let od sebe pohybují na stejných místech a nevědomky se přimotají k tajemství v hodnotě 50 milionů dolarů.
S autorkou jsem se moc nepotkala - téma zajímavé, ale děj tak roztahaný a zbytečně zamotávaný, že se jeho potenciál vytrácel. Líbilo se mi rozdělení na dvě dějové linky a velmi sugestivně popsané prostředí. Dobře popsané byly i hlavní hrdinky, ačkoliv ani jedna z nich mi nebyla sympatická (alkoholička Iris mi přišla odpudivá). A nemohu kladně ocenit ani závěr, který ač docela netypický, vyšuměl tak nějak do ztracena a nezodpověděl řadu legitimních otázek. Opravdu neuspokojivé.
Zkrátka jako celek mě kniha zklamala a už bych ji nečetla.

02.12.2022 3 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Úvodní díl ságy Griša mě mile překvapil.
Kniha je klasická YA fantasy, plná předvídatelného děje, ale rozhodně čtivá, s pěkně promyšleným světem i skvělou magií. Vyhovuje mi autorčin styl psaní, a i když je v příběhu poměrně hodně klišé, 4 hvězdičky jsou zasloužené, protože je tu charismatický záporák Temnyj, nezbytná romantická linka s naivní hrdinkou, šmrncovní grišové a najde se i pár vtipných momentů.
Jediné co mě trochu iritovalo, byl slovník, inspirovaný carským Ruskem a musela jsem se párkrát ujistit, že autorka není křtěná Volhou.

29.10.2022 4 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

To tedy bylo něco! Oproti právě dočtenému To od Kinga, toto byl skutečný horor. Morris Gleitzman má neuvěřitelný vypravěčský dar.
Příběh je zcela sugestivní a snoubí se v něm zdánlivě neslučitelné: válka, smrt, holokaust na straně jedné a dětská čistota, naivita a slušnost na té druhé.
Myslím, že třebaže se jedná o dětskou literaturu, dospělí ji dávají hůře než děti.
Určitě doporučuji!

19.10.2022 5 z 5

To To Stephen King

(SPOILER) Lidé odjakživa rádi svádí své nedokonalosti a viny na někoho jiného, nejsnáze samozřejmě na někoho neexistujícího, případně na nějakou nadpřirozenou sílu a omlouvají tím svá selhání. Asi aby se za sebe nemuseli stydět. King ve své epické hororové alegorii ukázal, že největším zlem pro člověka je člověk sám.
Kniha se kromě sedmi kladných hrdinů hemží množstvím hnusných kreatur, přetéká spoustou zdlouhavých popisů a děsí nechutnými scénami. A přesto jsem z té plejády odporností byla asi nejvíc otřesená popisem, kdy psychopatický mladík několik dní ve staré lednici zabíjí štěně. Popisem tak příšerně realistickým, až jsem uvažovala, že knihu odložím. Další perličkou byla banda 11letých děti, souložící v zabahněném podzemí města a to celé prezentované jako boj proti zlu.
No, nakonec jsem to dočetla, ale celkově tento kultovní počin Kinga považuji za TOtální hovadinu, která prvoplánově útočí hlavně na nejnižší lidské pudy a strachy.
Suma sumárum: je to opravdu hodně košatý brak se spoustou zakomplexovaných postav a rozvláčných popisů, kam naprosto nesedí ten hořkosladký “happyend”. A právě tak jako ve mě klauni odjakživa vzbuzují pocit trapnosti, probouzí ve mě podobné pocity i tato kniha. Dávám max. 1,5* za příběh o přátelství, víc ale dát nemohu.

18.10.2022

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Potřebovala jsem změnit žánr, vyčistit hlavu a měla jasnou představu o tom, že chci něco jednoduchého, pozitivního, zkrátka paperback na krátkou dovolenou. Rozhodla jsem se pro Domek v Irsku, což měl být příběh z kuchařské školy na tradiční irské farmě.
Irsko bych chtěla poznat, vařím ráda, tak se zdálo, že by to měla být ta správná volba. Bylo to ale tak prvoplánově hloupoučké, že to hlavu sice vyčistilo, ale to bylo asi tak všechno.
Z této série jsem v minulosti přečetla asi dvě knihy a ty splňovaly mou potřebu romantiky, dobrého popisu místa, rozumné “zápletky”. Domek v Irsku nabídl té romantiky poskrovnu a hlavní hrdinka Hannah byla pragmatická, naprosto neromantická osoba, kterou občas popadla potřeba se začít chovat zcela proti své přirozenosti a nerozuměla pak sama sobě, natož aby ji chápal čtenář. Také o Irsku toho bylo v knize relativně málo a ani žádný zajímavý recept se nekonal. Evidentně je to pro jinou kategorii čtenářů (tedy čtenářek, protože si neumím představit chlapa, který by toto dal) a za mou osobu OPRAVDU NE.
Shrnuto a podtrženo - bylo to slabé i na tento druh literatury.

11.10.2022 1 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Celkově zajímavá hororová pohádka a neotřelé téma spolu s myšlenkami, které přesahují dětský věk, pro který je kniha určena. Postavy jsou jednoznačně dobře vykreslené a určitě si oblíbíte ať už Nika a nebo Silase, Owensovi, slečnu Lupescu nebo Lízu. A dokonce i ti jednoznačně záporní hrdinové jako Jack, ghúlové nebo hrozba Sleer mají své kouzlo.
Kniha má konec s nečekaným rozuzlením, i když bych ho uvítala trochu více rozvedený.
Asi jsem čekala více, protože to byl Gaiman, ale prostě jsem nebyla ta správná kategorie čtenáře, kniha je jednoznačně pro jinou věkovou skupinu, než je ta moje.

28.09.2022 3 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Nejsem úplně “povídkový typ” a v této knize byly povídky někdy lepší a někdy trochu horší, ale nikdo Františku Kotletovi neupře nápady, přetékající invencí a břitkým vtipem.
Většina povídek byla s neotřelým nápadem i pointou, stejně jako s typickým (leckdy černým) humorem. A třebaže většinou se jednalo o povídky, kdy byl autor ještě nevypsaný, pro fanoušky je kniha asi povinnost …a z některých povídek mrazilo.
Smekám, Kotleta je vzácný živočišný druh a svého druhu vizionář.

28.09.2022 3 z 5