MaaaR@

MacbethMacbethJo Nesbø

Tak trochu se mi zdá, že značná část horších hodnocení vyplývá z toho, že to není Harry. Ale je jedině dobře, když autor dokáže psát i jinak, než je u něj zvykem. Mě hodně bavily už Krev na sněhu a Půlnoční slunce, ale Macbeth, to je prostě paráda.
Dystopické anonymní město, specifický styl psaní inspirovaný původním dílem a pocit, že dobro stejně nikdy na dlouho nevyhraje. Melancholií a temnotou tak prodchnutou knížku jsem už dlouho nečetl.

28.08.2018

Kdo chytá v žitěKdo chytá v žitěJ. D. Salinger (pseudonym)

Holdena nic nebavilo a ze všeho byl deprimovanej. Já byl deprimovanej z něj a nebavil mě vůbec styl, jakým je kniha psaná. Proti tématu nemám nic, kdyby ta večná ztracenost hlavního hrdiny byla prodchnutá humorem a špetkou sarkasmu. Jenže je to celé jenom jedna dlouhá litanie stížností a to je akorát otravné.

19.04.2018

PočátekPočátekDan Brown

Ačkoliv mi už dlouho před koncem byla odpověď na otázku "Kdo zabil Edmonda Kirsche?" jasná, i tak mě Počátek hodně bavil a úvahy, které jsou v knize nadnesené, jsou velmi zajímavé.

26.02.2018

ŽízeňŽízeňJo Nesbø

I jedenáctý díl jsem hltal v každé volné chvíli. Často narážím na výtky, že to začíná být přehnáné a že z Harryho se stává superhrdina. To je sice pravda, ale výchází to právě z toho, že se jedná již o jedenácté pokračování.

Vždyť si představte, že by to bylo pořád stejné, jako v prvních knihách. To byste si stěžovali zase na to. A tak jsou dvě možnosti. Buď to bude díl od dílu o něco šílenější, nebo už by neměly být další knížky. A já teda rozhodně o Harryho ještě přijít nechci.

Jediné, co tak mohu vytknout je fakt, že styl psaní, ve kterém na sebe zdánlivě navazují dvě odlišné scény již nepůsobí tak, jak by měl a čtenář má tudíž velmi jednoduché odhadnout, kdo za čím stojí.

01.10.2017

AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

Ačkoliv na věci, na kterých tahle kniha stojí, nevěřím, příběh jako takový mě celkem bavil. Není to nic intelektuálního, ač se to tak snaží tvářit, ale stejně jako některé jiné Coelhovy příběhy, se to dobře čte.

Co mě zaráží daleko víc, jsou komentáře tady na Databázi, hlavně množství těch, které mají přibližně následující konstrukci: "Coelha jsem už četl a jeho psaní mě nebaví, ale protože mě baví kritizovat, tak jsem přečetl i tohle a teď jsem hrozně překvapenej, že mě to taky nebavilo." Co na to říct? Tak to nečtěte, když vám tenhle styl nesedí. Taky mi nešmakuje květák a nedávám si ho obden k jídlu jen proto, abych mohl do všech stran vykřikovat, jak mi to nechutná.

14.11.2016

1Q84: Kniha 31Q84: Kniha 3Haruki Murakami

Než jsem se pustil do Knihy 3, pročítal jsem si zde komentáře a musím uznat, že jsem byl celkem nervózní, vzhledem k tomu, kolik negativ na tom zdejší čtenáři dokázali najít.

Celou knížku jsem si ale neskutečně užíval a na pomyslný žebříček TOP knih se zařadila blízko vrcholu. Co se týče velkého množství komentářů na téma, že knížka je o ničem, rozvleklá, nudná, nezáživná...

1) Pokud s Murakamim začínáte, 1Q84 rozhodně není vhodná knížka.
2) Pokud vás předchozí přečtené Murakamiho knížky nebavily, opět to není vhodná knížka pro vás.
3) Pokud vás předchozí přečtené Murakamiho knížky celkem bavily a tuto považujete za nezáživnou, pak jste ho nikdy doopravdy nepochopili.

Je mi jasné, že nejednoho čtenáře takovým rozdělením naštvu, ale je to tak. 1Q84 jako celek je geniální dílo a Kniha 3 je bezchybným vyvrcholením příběhu.

Přiznávám, že v prvních chvílích po dočtení mi hlavou vířily myšlenky, že to přece nemůže být všechno, tolik nezodpovězených otázek, tolik nejasností okolo osudů dalších postav. Stačí se nad tím ale zamyslet a rázem to všchno dá smysl. Do života nám neustále vstupují lidé, kteří časem zmizí a jejich další osud nám zůstane nadobro ukryt. Vždyť život sám je plný nezodpovězených otázek. Závěr 1Q84 není nedotažený, jak se někteří domnívají, je jen odrazem principů našeho světa. Nebo minimálně toho světa, ve kterém se, alespoň prozatím, nacházím já.

27.05.2016

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

Bohužel si neumím pořádně vychutnat knížku, kde mi není sympatická ani jedna postava.

05.01.2016

Krev na sněhuKrev na sněhuJo Nesbø

Nesbø si odskočil k úplně jinému stylu a rozhodně to není na škodu. Pokud čekáte obdobu HH, budete nejspíš zklamaní. Já jsem za tuhle knížku rád a na její popis mi sedí jedno jediné slovo. Krásná.

21.11.2015

GameGameAnders de la Motte

Fajn námět, ale moc mi nesedí autorův styl psaní. Celkově mi to navíc přijde takové uspěchané, povrchní, za celou dobu jsem nepronikl ani k jedné postavě. Nenadchne, neurazí.

12.09.2015

Strážci zákonaStrážci zákonaR. Bachman (pseudonym)

Strážci zákona mě bavili o něco více, než Beznaděj, a to ze dvou hlavních důvodu. Tím prvním je skutečnost, která naopak mnohým vadí, že je to příliš fantaskní. To mě právě hodně bavilo a třeba taková cesta pro pomoc byla podle mě úplně brilantní. Druhou věcí je absence náboženské linie, která je na můj vkus v Beznaději až příliš výrazná.

10.09.2015

GenesisGenesisKarin Slaughter

Nemohu si pomoci, Grant County mě bavilo mnohem více. Už jsem si na Willa konečně trochu zvykl, nicméně největší radost mi udělal návrat Sáry.

01.08.2015

TriptychTriptychKarin Slaughter

Bohužel, po předchozích knihách mě první díl nové série vůbec nechytl.

16.07.2015

PřízrakPřízrakJo Nesbø

Je pravda, že se z Harryho stává poněkud nezničitelný jedinec, ale kniha jako taková je napínavá, svižná a ze všech Holeovek se mi zatím líbí nejvíce. Jednak je hodně povedené Gustovo vyprávění, jednak mě skutečně dostal závěr (a několikrát jsem obracel stránky sem a tam s tím, ze to přeci nemůže být všechno). Nesbø to sice opravdu místy přehání, ale když mě knížka pohltí tak jako Přízrak, rád mu to prominu.

27.06.2015

Pan MercedesPan MercedesStephen King

Ne, že by mě to vyloženě nebavilo, ale nijak zvlášť mě to neoslovilo.

08.06.2015

Dlouhý pochodDlouhý pochodR. Bachman (pseudonym)

Moje první myšlenka byla, jak proboha napsal knížku, kde se jenom neustále jde, aby to nebyla nuda. Zjistil sem, že úplně klidně. Knížka mě bavila od začátku do konce a dokazuje, jaký je SK neobyčejný autor.

06.08.2014

Ztracený symbolZtracený symbolDan Brown

Ze tří přečtených mě zatím tahle kniha bavila nejméně, ačkoli rozhodně nepopírám napětí a čtivost příběhu. Bohužel se mi ale potvrzuje, ze Brownovi záporné postavy (Asasín, Silas, Moloch) mě bohužel vůbec nebaví.

30.07.2014

Harry Potter a Relikvie smrtiHarry Potter a Relikvie smrtiJ. K. Rowling (pseudonym)

Poprvé jsem začal Harryho číst v přibližně stejném věku, ve kterém se dozvěděl, že je čaroděj. Tak, jak jsme oba dospívali, tak se měnil i příběh, z typické knížky pro děti v temnou a komplikovanou četbu. Přiznám, ze v té době byl pro mě HP těžká závislost :). Nedávno jsem pocítil nutkání opět se do této ságy pustit a byl sem značně napjatý, jaké to po těch letech bude.

Pravdou je, že první 3 díly mne už zdaleka nechytly tak, jako dříve. Od čtvrtého jsem však beznadějně začal propadat kouzelnickému světu a šestý a sedmý díl jsem zvládl během pár dní. A stejně jako před lety, po poslední stránce, když jsem si uvědomil, že další osudy jednotlivých postav se již nedozvím, se mě zmocnila zvláštní prázdnota, jako bych přišel o skutečné přátele. Na druhou stranu, ty krásný chvíle nad knihami a věci, které jsem v nich objevil, mi už nikdo nevezme. Myslím si, že pokud ve vás nějaký příběh zanechá takové stopy, je to tím nejlepším důkazem jeho výjimečných kvalit.

15.07.2014

NetopýrNetopýrJo Nesbø

Bavil mě na tom právě ten ještě trochu neotesaný styl psaní, trochu mi vadilo jedině poněkud kostrbaté rozuzlení.

27.06.2014

Snídaně u TiffanyhoSnídaně u TiffanyhoTruman Capote

Svým způsobem smutný příběh o jedné vcelku nesnesitelné zmatené holce. Nicméně knížka se těžko hodnotí, neboť první jsem viděl film, který Audrey učinila nezapomenutelným a postavu Holly ztvárnila dost odlišně od předlohy.

02.05.2014

Nesnesitelná lehkost bytíNesnesitelná lehkost bytíMilan Kundera

Skvělé myšlenky, hezky napsané, musí se ale člověku trefit do rozpoložení.

31.03.2014

PulsPulsStephen King

Nuda to určitě není, ale na Kinga je to trochu slabší. Co mi hodně chybělo byl způsob, jakým King líčí podobné "průsery" v jiných knížkách (např. Svědectví, Pod kupolí...), a to je popis událostí i z jiného pohledu. Jedna skupinka lidí v knize na tohle téma je podle mě málo.

02.03.2014

Síla vzdoruSíla vzdoruSuzanne Collins

Poslední díl se dost liší od předchozích, celkově působí tak nějak beznadějněji. Přiznám se, že jsem nečekal, že revoluce nabere takovýhle směr a ke Třináctému kraji (a hlavně prezidentce) jsem pojal těžkou nenávist prakticky od začátku. To mělo za důsledek, že jsem nefandil ani jedné straně a doufal jsem, že okolo Katniss se zformuje nějaká třetí, vítězná strana. No, nestalo se, a i když úplný konec se snaží evokovat určitou formu happy endu, já jsem tedy knihu zaklapl s hodně stísněným pocitem.

Co mi na druhou stranu hodně vadilo byla spousta nevysvětlených a nedořešených věcí, stejně tak jako malý prostor pro některé postavy.

17.02.2014

LunaparkLunaparkStephen King

Nedokážu přesně popsat, čím to bylo, ale nedokázal jsem se odtrhnout od stránek a užíval jsem si to od začátku do konce.

14.02.2014

Vražedná pomstaVražedná pomstaSuzanne Collins

Na Hunger Games jsem si zkrátka vypěstoval závislost.

24.01.2014

Mluvčí za mrtvéMluvčí za mrtvéOrson Scott Card

Diametrálně odlišné od prvního dílu, ale z mého pohledu to není vůbec na škodu. Chápu, že někoho to po Enderově hře nemusí bavit, mně se ale Card trefil do noty.

08.12.2013

ProcesProcesFranz Kafka

Říkal jsem si, že se ničím nebudu prokousávat tak těžce jako Zločinem a trestem, ale bohužel. Rád bych hodnotil jinak, jenže zhruba po čtyřiceti stránkách jsem propadl totální averzi k téhle knize, k hlavní postavě i k těm ostatním. Kdyby to bylo kratší, byl by to dobrý námět, ale roztahat příběh, kde nic nevíme a nic se nedozvíme, do 200 stran, to je trest pro čtenáře. Kafku a jeho tvorbu neodsuzuji, jen se mi bohužel nepodařilo mu porozumět.

20.11.2013

Dallas 63Dallas 63Stephen King

Minulost ví, proč se tak zarputile brání změnám.

Když jsem se do knihy pouštěl, nebyl jsem si úplně jistý, jak moc mě tohle téma bude bavit. No, bavilo a hodně. Kinga mám rád, ale občas mi fakt vadí ty jeho konce. Ne tak tady. Celá kniha podle mě funguje naprosto skvěle a já si tenhle výlet do minulosti užil se vším všudy.

Takže jestli se někdo vrátí do minulosti a způsobí, že si Dallas nikdy nepřečtu, ať si mě nepřeje :).

28.08.2013

Kafka na pobřežíKafka na pobřežíHaruki Murakami

Já vlastně úplně nevím. Tahle knížka mě víceméně docela dost bavila, na druhou stranu na mě byla místy až moc abstraktní a metaforická. Nějak nedokážu pořádně popsat svoje pocity z ní. Každopádně si jí jednou přečtu znova, třeba si svůj postoj konečně vyjasním.

02.01.2013

AfterdarkAfterdarkHaruki Murakami

Zvláštní. A rozhodně ne pro každého. Osobně jsem z toho měl takový zvláštní, stísněný pocit, místy až beznadějný, ačkoliv se tam nic tak dramatického vlastně neudálo. Možná to bylo tou neurčitostí celého příběhu.

29.11.2012

Temná půleTemná půleStephen King

Nevím proč, nějak jsem se nemohl dostat téhle knížce "pod obal". Psaná je výborně, jako velká většina Kingových děl, ale z nějakého důvodu mi po většinu času bylo vesměs jedno, co se s postavami stane, nic mě tak nenutilo se k ní v každé volné chvíli vracet a možná právě ta dlouhá doba, po kterou jsem jí četl, ubrala na celkovém dojmu. Celkově z ní mám smíšené pocity. Ale koneckonců, King je tady ten, kdo ví....

06.08.2012