M-arta M-arta komentáře u knih

Co se ti stalo? Rozhovory o traumatu, psychické odolnosti a uzdravení Co se ti stalo? Rozhovory o traumatu, psychické odolnosti a uzdravení Oprah Winfrey

Příjemné překvapení.
Nejen v souvislosti s osobní odolností či moudrostí, ale i jako podnět k zamyšlení nad vším, co v současné společnosti a běhu světa pokládáme za běžné.
Od amerických autorů jsem moc neočekávala, ale knížka je skutečně překvapivě inspirativní - zajímavé a přitom civilně a citlivě pojaté čtivo o nejkomplikovanějších tematech lidské duše.
Pokud už jste ji měli vyhlídnutou, směle do ní!

07.08.2023 5 z 5

Je dobrej Je dobrej Emilia Miluše Baco

Skvělá knížka!
Toto pokračování strhujícího příběhu se mi dostalo do tuky dřív něž celý první výchozí příběh. Na rozdíl od "Bude dobrej" nemělo pokračování už tak naléhavou "deníkovou" formu, takže asi proto jsem si musela chvíli zvykat na styl i hovorovější jazyk vyprávění.
Při rozjezdu jsem v textu nejdřív trochu postrádala nějakou strukturu, což mne kapku mátlo a znervózňovalo, ale i tak jsem se za chvíli nechala úplně pohltit celým fenomenálním příběhem a nádherným přístupem a citlivostí ke psům - kéž by víc lidí dokázalo takto empaticky vnímat zvířata. A vlastně i sebe navzájem...
Děkuji, paní Baco.

07.01.2023 4 z 5

Tajemství rodových linií Tajemství rodových linií Jiří Němeček

Obsahově podivuhodně výživné, moc se těším na pokračování.

16.08.2020 5 z 5

Broučkova pozůstalost Broučkova pozůstalost Jan Karafiát

Knížku jsem nedávno náhodně dostala a později s ní nejspíš zvědavě podniknu malý experiment na současné generaci, protože tohle dílko se jeví jako zajímavá exkurze do starých časů - jak jazykem, tak ilustracemi. Po typografické stránce na mne působí snad zbytečně těžce až "utaženě" a graficky nedělá úplně přirozený dojem, ale cením si aspoň snahy o zachování historických ilustrací a určité jednoduchosti v kontrastu s dnešním častým pojetím "utluč dětského čtenáře barvami".

05.07.2020 3 z 5

Katka čeká na zvířátka Katka čeká na zvířátka Milena Lukešová

První vydání je kouzelné leporelo pro děti okolo 2 let s realistickým zaměřením. V citlivých ilustracích Zdeňka Krejčího komentovaných extrémně jednoduchým heslovitým textem popisuje Katčina setkávání s jednotlivými zvířátky a zvuky, které vydávají. Jednoduchý textový doprovod příjemně myslí i na pozdější zájmem o písmenka a jejich spojování do slov.
(Další podobně zpracovaná knížka z téhož období od stejných autorů, tentokrát s chlapeckým hrdinkou, se jmenuje Marek kouká po světě).

05.07.2020 4 z 5

Marek kouká po světě Marek kouká po světě Milena Lukešová

Kouzelné leporelo pro děti okolo 2 let s realistickým zaměřením. V citlivých ilustracích komentovaných extrémně jednoduchým heslovitým textem popisuje Markův den se členy rodiny - s k každým z nich se chlepaček věnuje běžným činnostem a hrám. Jednoduchý textový doprovod příjemně myslí i na pozdější zájmem o písmenka a jejich spojování do slov.
(Další podobně zpracovaná knížka z téhož období od stejných autorů, tentokrát s holčičí hrdinkou, se jmenuje Katka čeká na zvířátka).

05.07.2020 4 z 5

Oslíčkové Oslíčkové Milena Lukešová

Jedna z nejoblíbenějších knížek mého rannného dětství s nezapomenutelnými půvabnými ilustracemi Jan Kudláčka s nenápadnou matematickou linkou pro batolata, která se věnuje pojmům málo a moc.

05.07.2020 5 z 5

Moje první slůvka Moje první slůvka Marie Fischerová-Kvěchová

Kouzelné leporelo s nádechem "starých časů", které magicky přitahuje batolata. V jednoduchých realistických kresbách zachycuje děti při všemožnách běžných činnostech a komentuje je ještě jednoduššími slovy / hesly obecně často používanými v komunikaci s dětmi do jednoho roku. Malý nadčasový poklad ...

05.07.2020 5 z 5

Londýnské přednášky Londýnské přednášky Maria Montessori

Je báječná - skvěle napsaná, příjemné plynutí myšlenek ... čte se to skoro samo!

30.04.2020 5 z 5

K přijímačkám s nadhledem - český jazyk K přijímačkám s nadhledem - český jazyk Vladimíra Bezpalcová

Jako tip na různé češtinářské okruhy a úkoly pro připravující se děti je to bezva, ale opravdu hodně mne překvapilo, že se nelze vždy 100% spolehnout na řešení ve výsledcích... (Obvykle jsou jen ve formě čísla a písmene, takže předpokládám zřejmě pochybení při korekturách. Objevili jsme 2 chyby.) To by se zrovna v takovýchto "učebnicích" opravdu stávat nemělo....

19.04.2019 3 z 5

Čarodějnice Lilli ve škole Čarodějnice Lilli ve škole Knister (p)

Výborná kniha pro začínající čtenáře (text, velikost písmen i délka a členění textu to příjemně zohledňují). Dcera ji v první třídě nadšeně přečetla téměř jedním dechem a okamžitě pokračovala v celé čtyřdílné sérii o malé čarodějce a jejím dračím kamarádovi.
Svým způsobem se pak tohle oblíbené fantasy téma jen přesunulo a přetrvává v dalších nejzamilovanějších příbězích formou a zpracováním úměrným věku a čtenářské zralosti (Harry Potter... Ohnivá křídla... Magie v utajení... Eragorn...).

31.03.2019 4 z 5

Planetarium Planetarium Jenny Broom

Okouzlující lahůdka pro milovníky vesmírných dálek z velkoformátové knižní série "Račte vstoupit do muzea" představuje malým i větším badatelům celý vesmír opravdu důstojně, ve vší jeho velkoleposti - jednak prostřednictvím stručných, ale ucelených informací a také díky fascinujícím ilustracím Chrise Wormela.
Okouzleně jsme se nechali provést naší sluneční soustavou a jejími planetami, dozvěděli se spoustu zajímavých informacích o hvězdách, Slunci, souhvězdích, černých dírách, galaxiích, velkém třesku... a moc rádi knížku doporučujeme dětem všech věkových kategorií i dospělým.

30.03.2019 5 z 5

Popelka - Šup do pohádky Popelka - Šup do pohádky neznámý - neuveden

Prima způsob, jak v odlehčeném a veselém stylu pomoci dětem prakticky porozumět tomu, co je citoslovce a rozpoznat je. Po výtvarné stránce mne toto leporelo sice úplně neoslovilo (žádná velká hitparáda ani na druhou stranu ostuda), ale rozhodně si v něm cením určitého přímočarého minimalismu a hlavně toho, že se u ní naše robě vždycky dost nařehtalo a absolvovalo zde své první čtenářské pokusy.

26.03.2019 4 z 5

Temné tajemství Temné tajemství Tui T. Sutherland

Knížce ještě ani pořádně nedoschla tiskařská barva na křídlech (stránkách) a naše malé nedočkavé dráče, které ji tolik měsíců vyhlíželo, ji nadšeně zhltalo ani ne během 24 hodin.
"Maminko, kdybys někdy měla dojem, že doma není moc uklizeno, nebo že někdo příšerně smrdí, musíš si přečíst o nociletech..."

22.02.2019

Kniha o životě a smrti Kniha o životě a smrti Axel Munthe

Krásný evergreen - oblíbená kniha mého dědečka neztrácí na atraktivitě ani v současnosti a děda by se možná divil, že četbu si parádně užila nejen jeho dospělá vnučka, ale i dospívající pravnučka... Úvodní pasáž je sice náročnější, ale zbytek určitě za všech těch pět hvězd stojí.

19.02.2019 5 z 5

Psychologie hry Psychologie hry Susanna Millar

"Člověk má prožívat život tak, že hraje různé hry, obětuje a zpívá a tančí, čímž je schopen zjednávat si milost bohů." (Platón)

26.01.2019 4 z 5

Výtvarná výchova v 3. ročníku Výtvarná výchova v 3. ročníku Josef Hron

Zajímavá relikvie dobových postupů výuky výtvarné výchovy z 50., 60. a 70. let., podle které se mnohde učilo i později.

26.01.2019 3 z 5

Nauč mě, jak to mám udělat sám Nauč mě, jak to mám udělat sám Charlotte Poussin

Knížka, která má v dnešní uspěchané době docela slušný potenciál představit podstatu a výhody Montessori pedagogiky konečně i širší veřejnosti, především rodičům. Líbí se mi a ani trochu se nedivím že ve Francii se stala bestesllerem. Pohromadě a přehledně v ní najdete historii, principy, teorii i praxi, včetně představení práce s klasickými nadčasovými (vpodstatě geniálními) pomůckami... i konkrétní kazuistiky.

26.01.2019 5 z 5

Montessori pro (ne)chápavé (0-3 roky) Montessori pro (ne)chápavé (0-3 roky) Patricia Spinelli

"Uvedení Montessori pedagogiky do domácího prostředí."
Krásně názorná až polopatická příručka koncipovaná hlavně pro naprosté začátečníky, kteří se v Montessori pedagogice teprve rozhlížejí. Praktická, jasná, svým způsobem návodná, bez zbytečné omáčky, na kterou novopečení rodiče stejně nemívají čas, takže celkem koncentrovaně a přehledně shrnuje to nejpodstatnější.
Oceňuji, že tato má konečně i příjemně promyšlenou samostatnou sekci "Umění" s rozumně pojatým přístupem k výtvarným aktivitám batolat. Přestože neobsahuje zmínku o jiných disciplínách (např. o hudbě, kterou autorka pro tento věk prozatím zařadila raději do jazykové oblasti), je i tak fajn vidět toto velké téma v Montessori literatuře konečně neopomenuto...

Strážní andělé? Egregory Strážní andělé? Egregory Anatolij Někrasov

Zajímavý alternativní pohled na fenomén kolektivního nevědomí.