Luxiee Axony Luxiee Axony komentáře u knih

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Asi jako ostatní velmi oceňuji, jak autorka vystihla tamní mluvu, propojenost postav a dobré vykreslení jejich charakterů na pár stranách.
Ač se na první pohled nezdá, jedná se o dobrou reflexi určité společnosti, která o mnohém vypovídá. Snad to bude odstrašujícím příkladem novým generacím, které by se už neměly toliko řídit tradicemi, nýbrž rozumem.

30.12.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nevím, jestli jsem jediná, ale na jednu stranu nechápu takové přehnané nadšení. Toto téma je u spousty autorů už tak vyčerpané, že už mne téměř nemohlo nic překvapit. Z hlediska syžetovosti je to skutečně dobrá práce, ale pokud jste četli mnoho knih o šoa, už vás to tolik prostě nenadchne.

06.01.2018 5 z 5

Franz Kafka - Člověk své a naší doby Franz Kafka - Člověk své a naší doby Radek Malý

Toto je opravdu skvost. Nádherně zpracované, jak po grafické, tak po informační stránce. Takhle nějak bych si představovala zpracované středoškolské "učebnice" :).

31.12.2017 5 z 5

Do vnitrozemí Do vnitrozemí Vladimíra Valová

Jsou to příběhy každého z nás. Jděte po městě a uvidíte je tam. Všechny. Zahleďte se jim do obličejů a všechno bude jasné. Celý svůj život hledají svoje vnitrozemí, svoje nitro, sebe. Ale stále ho nenachází.
Protože lidi jsou jako mraky, pořád se tak nějak ztrácej a nacházej (Rudiš, Grandhotel).

29.11.2017 5 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Jak vystihnout jedním slovem? Smutné.

28.07.2017 5 z 5

Stalinovy krávy Stalinovy krávy Sofi Oksanen

Za mne veliké zklamání. Zkusím další autorčiny knihy, zřejmě budou lepší. Rozhodně mi přijde zbytečný ten formát. Také ty roviny - skutečně se v tom člověk ztrácí. Opakování... No. Uvidíme, jak na tom budou další.

01.07.2017 3 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Oproti předchozím dílům výrazné zklamání. Nejvíc mne otravovaly asi povídky od Jůlie. Celkově koncept knihy a závěr knihy je velikým zklamáním. Autorka ze sebe umí vydat víc.

02.04.2017 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Ohromně zajímavý příběh. V první chvíli jsem vůbec netušila, že je kniha podle skutečnosti. Když jsem zjistila, že ano, příběh nabral úplně jiných rozměrů. Hrozně jsem toužila další tajemství žítkovských bohyní postupně odkrývat.

Celá kniha je koncipována ohromně zajímavě - ať už autentickými dokumenty z archivů, náhledem do života samotné Dory v současnosti a celkově propletenost jednotlivých témat a příběhů s návazností na skutečné dokumenty, literaturu, osoby apod.

Určitě se ke knize ale budu muset vrátit. Nedávala jsem příliš pozor na symboly, které byly následně klíčové.

Těším se na další knihy K. Tučkové - Vyhnáhní Gerty Snirch mne nadchlo stejně tak. Její konceptualizace historických témat je rozhodně zajímavá.

06.01.2017 5 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Wow! Fakt neuvěřitelná fabulace. Je neuvěřitelné, kolik témat, opravdu závažných a aktuálních témat se vejde do jednoho příběhu.

28.12.2016 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Knihy nabité hořkým vtipem s atmosférou socialistického Československa patří prostě k současným českým nej. Ty nepřestanou bavit.

27.12.2015 5 z 5

Lysistrate Lysistrate Aristofanés

Lidé se neustále ohánějí tím, jak je "dnešní" morálka zkažená. Jsme stále stejní, jen dnes o všem mluvíme otevřeně a na rovinu. Jako Aristofanés. Příjemná komedie, která možná mnohé překvapí.

10.09.2015 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Já jsem k příběhům o Americe nikdy příliš nelnula. Vždy si čtu raději příběhy z evropského prostředí. Pak jsem se seznámila s Allanem Ginsbergem a Kvílením, slyšela přednášku o beat generation a všichni víme, že pro pochopení celé této generace je Na Cestě klíčová kniha.

Upozornění: Při čtení knihy máte neustálé nutkání jet na čundr!

Neuvěřitelný příběh...

17.08.2015 5 z 5

Staroslověnština v kontextu slovanských jazyků Staroslověnština v kontextu slovanských jazyků Radoslav Večerka

Takový souhrn Večerkovy Staroslověnské epochy českého písemnictví a Staroslověnštiny. Je tam krásně a stručně vysvětlen historický kontext + gramatika staroslověnštiny. Doporučuji všem, kteří se staroslověnštinou nebo obdobím staroslověnského písemnictví zabývají.

02.05.2015 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Úžasná kniha plná romantických motivů. Popis Wertherovo vnitřního "já" mne nejednou dovedl k slzám.

08.03.2015 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Tedy. Ta mne štvala od začátku do konce. Smutný příběh dokonale odpovídající tehdejší době.

24.02.2015

Faidón Faidón Platón

Velmi zajímavý dialog. Nejvíce mne zaujala teze o reinkarnaci.

12.01.2015 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Vše, co mohlo, tak už snad bylo řečeno :). Tato kniha nemá obdoby. Nejsem žádným fanouškem žánru fantasy, ale tento příběh mne bude doprovázet (a především inspirovat) až do smrti :).

11.01.2015 5 z 5

Sluneční stát Sluneční stát Tommaso Campanella

Sluneční stát mi není tak sympatický jako Utopie od T.Mora. Je v něm především obraz samotného autora, který si přál vytvořit stát dle svého náboženského a vědeckého přesvědčení.

27.12.2014

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Fenomenální kniha, na kterou by i moje hodnocení bylo krátké.

15.12.2014 5 z 5

Kratylos Kratylos Platón

Velmi zajímavý dialog, klíčový pro pojetí změny a pohybu u Platóna.

16.11.2014 5 z 5