Luxiee Axony Luxiee Axony komentáře u knih

Colette z Antverp Colette z Antverp Arnošt Lustig

Další úžasná Lustigova kniha, díky které nahlédneme do myšlenek ženy v nejhorším koncentračním táboře. Konečně jsem se po letech naučila vnímat Lustigovy texty, které ve mně vždy zanechají něco zvláštního.

03.04.2014 5 z 5

Ezopovy bajky Ezopovy bajky Ezop

Úžasné - již z dětství si pamatuji na spoustu bajek :))

27.03.2014 5 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Tato kniha mne už tolik nezaujala, jako předchozí Hrabalova tvorba. Některé části se mi velmi líbily, některé jsem musela (ač nerada) lehce přeskakovat, jelikož mne zkrátka nebavily. Možná je to tím, že tato kniha už není tak plná humoru. Je spíše naplněna hořkostí života lidí na venkově.

27.03.2014 3 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Strýček Pepin je prostě dokonalý. Při jeho dlouhých rozpravách mne nejednou rozesmál :)

19.03.2014 5 z 5

Prótagoras Prótagoras Platón

Jeden z klíčových Platónových sepsaných dialogů. Co do složitosti patří tento do složitějších na pochopení. Ovšem nechybí mu určitá ironie Sókrata k sofistům - v tomto případě k Prótagorovi. Jedná se o dílo, po kterém už nikdy nemohl být Sókratés řazen mezi sofisty.

17.03.2014 4 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Nádhera, je to opravdu krásně napsané. Ke konci mi to připadalo tak tragické, že jsem se rozplakala. O to horší je, že se takové příběhy děly doopravdy. Doporučuji.

12.03.2014 5 z 5

Sókratés Sókratés Jan Patočka

Patočka tuto knihu napsal již pro zasvěcené v oboru filozofie. Proto v něm byla spousta citací již napsaných odborných textů. Ovšem je v ní spousta různých pohledů na Sókrata i na jeho život.

08.03.2014 4 z 5

Symposion Symposion Platón

Pro mne, jako pro začátečníka v oboru filozofie bylo tohle dílo pro mne opravdu přínosné. Je jednoduché na čtení a pochopení. Jde z ní čerpat mnoho použitých prostředků pro předpoklad Sokratova života. Celkové sestavení se mi moc líbilo a doporučuji všem, kteří se zajímají o Sókrata či jen antickou filozofii :)

08.03.2014 5 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Zabývám se dekadencí v umění, proto je tahle kniha pro mne v mnoha ohledech klíčová. Ovšem na můj vkus (nejsem příliš přes poezii) se ve sbírce objevuje velké množství básní, které vzápětí překryjí jedna druhou. Rozhodně to není čtení jen na jeden pokus :)

02.03.2014 4 z 5

Dračice a mazánek Dračice a mazánek Torey L. Hayden (p)

Kniha byla velmi čtivá a poučná. Člověk se dostal do zajímavého prostředí psychicky narušených dětí. Doporučuji

24.02.2014 5 z 5

Prstýnek z vlasů Prstýnek z vlasů František Kožík

Nádherná kniha. I přestože jsem ji četla jako velmi mladá, pamatuji si dojmy i o téměř 10 let později :).

24.02.2014

Dva kluci v palbě Dva kluci v palbě Bohumil Říha

Neočekávané překvapení, když jsem tuto knihu našla v knihovničce u babičky.. Když jsem byla malá, patřila k mým oblíbeným :)

24.02.2014

Dialogy o kráse Dialogy o kráse Platón

Musím se přiznat, že některé pasáže mi přišly hodně složité na pochopení - potřebovala jsem si to například i kreslit.. :) O abstraktních věcech není příliš jednoduché mluvit ani o nich číst. Ovšem i přesto bylo zajímavé nahlédnout do takových hlubokých myšlenek :))

24.02.2014 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tato kniha mne naprosto ohromila. Stejně tak, jako já jsem do sebe vsakovala hluboká slova, tak listy stran vsakovaly mé žalostné slzy.
Kniha je obdivuhodná nejen díky své promyšlenosti, kompozici a syžetu. Tato kniha je dokonalý pohled Smrti na naprosto nedokonalý svět a život lidí...
Mohla bych tu své dojmy, pocity a zážitky z knihy psát dalších několik hodin. Doufám však, že i tento krátký komentář poslouží odhodlanosti čtenářů sáhnout přesně po této knize.. :)

15.02.2014 5 z 5

Dita Saxová Dita Saxová Arnošt Lustig

wow.. Arnošta Lustiga mám velmi ráda jako spisovatele a především jako člověka. Přestože už není mezi námi, vážím si ho nesmírně. Odhodlala jsem se k přečtení Dity a přiznám se, že jsem několikrát chtěla knihu položit a otevřít ji až za pár let (což budu muset udělat stejně). Je to podle mého velmi náročná kniha. Na spoustu věcí přijdete až časem, když o tom budete přemýšlet. Na nějaké věci třeba nepřijdete vůbec. Rozhodně ale myslím, že není spisovatele, jako byl pan Lustig, protože jeho knihy jsou impozantní a budu je číst, dokud nepochopím. :)

26.01.2014 5 z 5

Já, Vergilius Já, Vergilius David Wishart

Úžasná kniha, která je moc hezky zpracovaná. Jen jsem se občas ztrácela v tom historickém pozadí, takže se budu muset nejprve doučit antické dějiny a pak si knihu přečíst znovu. Ale vřele doporučuji :)

03.01.2014 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Jsem absolutní anti-scifista. Musela jsem se přemáhat vzít knihu do ruky. Ale věděla jsem, že nám tam jistě pan Čapek zanechá nějaké poselství. Občas co se týká těch vědeckých popisů, tak jsem se musela hodně přemáhat, ale celková pointa a význam příběhu je opravdu hodně zajímavý a hodí se i na naši dobu. A doporučovala bych přečíst hlavně kvůli celkové myšlence díla :)
Musím také ocenit promyšlenost příběhu a celkové detaily, které se v knize o mlocích objevují.

27.12.2013 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Moc krásná a čtivá povídková knížka. :)

16.12.2013 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Nádherná povídka. Chvílemi se mi u ní chtělo až plakat. Neočekávala jsem toho od ní tolik, co jsem dostala. Doporučuji si přečíst. Povídka vás zavede do prostředí válečné Paříže a do niter dvou zamilovaných jedinců, kteří se navzdory války bezmezně milují.

11.12.2013 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Pravděpodobně si budu muset knihu znovu přečíst až trochu více dospěji. Nepochopila jsem zřejmě úplně, co těmito povídkami pan Kundera zamýšlel. Velmi mi pomohl ale doslov pana Jiřího Opelíka a samotné poznámky pana Kundery.
Ovšem jedná se vskutku o další zajímavá díla z Kunderovy tvorby, které pojednávají o člověku, jeho činech a případných následcích.

10.12.2013 5 z 5