Luteka Luteka komentáře u knih

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Zajímavá knížka. Styl psaní autorky se mi hodně líbí, její knížky jsou velmi čtivé. Zuzanich dech se mi líbil asi nejvíce, poté Němci a Doupě se tedy řadí na příčku třetí, ale určitě stojí za přečtení. Různé pohledy žen (a můžů) na svět, na samotu, na život, smrt a rodinné vztahy.

03.01.2024 3 z 5

V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku Silvie Lauder

Krásně zpracovaná a na datech založená kniha o feminismu v ČR (a i ve světě) i pro lidi, které toto téma zajímá jen okrajově. Za mě povinné čtení pro všechny, už jí půjčuji všem co znám :)

29.12.2023 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nádherně napsáno. Určitě na tom má vliv i překlad, který se moc povedl. Příběh je to bez debaty silný, klidně bych věřila, že to takto opravdu bylo. Moc mě bavila nejednoznačnost všech postav, důraz na lásku všech forem a čas a příběhy se krásně prolínali. Určitě si knížku přečtu znovu.

14.11.2023 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Neuvěřitelné silný příběh zasazený do historických událostí, o kterých se u nás nemluví/nemluvilo. Jsme moc ráda, že si autorka tento příběh vybrala, nastudovala a zpracovala takto čtivou formou.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Extrémně zajímavé téma výborně zpracované. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout ani na chvilku. Doporučuji do jakéhokoliv počasí, jelikož na tento skvost je čas vždy :)

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Miluji, když je na knize vidět práce autorky. A zde ta veškerá práce a příprava vykrystalizovala v naprosto vynikající knížku, která obsahuje jak unikátní historický podklad, tak velmi čtivý příběh a realistické postavy se vším hezkým a zlým, co k lidem patří. Navíc musím vyzdvihnout roli žen v příběhu, kdy konečně hrály hlavní roli a autorka zpracovala jejich osudy, které byly hybatelem změn. Mám velikou radost, že máme více a více českých autorek, které znázorňují ženy, jaké opravdu jsou.

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Jedním slovem GENIÁLNÍ! Těším se na 3. díl :)

31.08.2023 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Moje druhá knížka od Jakuby Katalpy a téměř stejně dobrá. Možná lehce čtivější než Zuzanin dech, kde jsem si chvilku zvykala na zvláštní (ale skvělý) způsob psaní.

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Po zhlédnutí seriálu jsem okusila i knihu a musím přiznat, že mě fascinovala více. Velmi mě bavil historický kontext a reálie. Kniha je velmi čtivě napsána, téměř jsem se nemohla odrthnout. Ideální na jarní slunné dny, kdy okolo voní pučící květiny :)

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

*Čteno v ENG
Náročná knížka se zajímavým příběhem, plná uvěřitelných lidských emocí, neobvyklého způsobu života, těžkého životního osudu a naděje. Oceňuji prolínaní historie s případem, příběh to posouvá o úroveň výš. Doporučuji spíše do sychravého počasí k čaji/kávě než do slunného dne :)

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

*Čtěno v ENG
Příjemný a lehce přehnaný romantický příběh, který obsahuje všechna romantická klišé, ale naštěstí i velmi sympatickou hlavní protagonistku, která pro sarkasmus a ironii nechodí daleko. Ocenila jsem i lehce feministké podtóny. Jako letní nenáročná knížka je to ideální :)

31.08.2023 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Neuvěřitelné čtivá a krásně napsaná kniha o těžkém tématu, které ovšem nehraje prim příběhu, spíše je kniha o následcích traumatu a jak se s tím Sára vyrovnává. Za mě je to velmi uvěřitelně popsané a stylisticky bezchybné.

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Velmi průměrná kniha. Příběh je zajímavý, ovšem stylisticky je to velmi slabé a celé to jen tak klouže po povrchu. Autor se asi pokoušel o kroniku vesnice, podobně jako Karin Ledecká v Šikmém kostelu, ovšem neuměl lidsky vykreslit postavy a tak to zůstalo spíše jen na povrchním dobovém vyprávnění.

31.08.2023 2 z 5