Luna7 Luna7 komentáře u knih

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

Na to, že to je fantasy odehrávající se ve vymyšleném světě s nějakou historií a se čtyřmi hlavními postavami, je kniha příliš krátká. Ráda objevuji vymyšlené světy a jejich historii, ale tady se tomu autorka nemohla, na pouhých 260 stranách, plně věnovat (a přitom má hezkou mapu). Také nebylo dost prostoru pro vývoj postav a vztahu mezi nimi.
Hlavní dějová linka byla klasická, porazit záporáka a zachránit svět (tady to tak úplně nevyšlo). Místy mi to vážně připomínalo Šest vran, ale ty byly o dost lepší. Líbila se mi slovanská inspirace a asi se jedná o mou první českou fantasy.
Jinak dvě scény mezi Noou a Dragovitem mi dost připomínaly Hanebné pancharty.

20.06.2023 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Za mě kniha patří mezi nejlepší díly série. Líbilo se mi odkrývání historie a vztah mezi Danielem, Annalise a Branem.
Jinak je pravda, že Strašidelné domy nejsou moc horory, spíš takové oddechovky, ale mě prostě baví.

19.06.2023 5 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Již má šestá kniha z této série. Je to klasická Darcy Coates. Strašidelný dům, duchové a happyend, což mě pořád nepřestává bavit. Avšak tato kniha se mírně liší od ostatních a to ich-formou a tím, že dům není někde na samotě, ale nachází se na obydlené ulici (ne, že by to něčemu pomohlo :)). Určitě někdy půjdu i na další díly, které pořád přibývají.

19.06.2023 4 z 5

Život svatých Život svatých Leigh Bardugo

Na tuhle knihu jsem čekala rok a věděla jsem, že až vyjde, určitě si ji koupím. V Griša trilogii se pořád objevovala, tak jsem taky dostala chuť ji mít.
Vzhledově je krásně zpracovaná a potěšilo mě, že ten modrý pruh na obálce jde sundat. Ilustrace jsou též krásné a stylově do knihy sedí. Jediné co mě zklamalo, je délka příběhů. Skoro polovina se jich vešla na jeden list. Více bych ocenila, kdyby příběhů bylo méně, ale byly by více propracované a rozepsané.

10.01.2023 4 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Z tohohle dílu jsem měla při čtení trochu depresivní pocit. Líbil se mi návrat postav z minulých knih, ale celkové zakončení se mi už moc nelíbilo. Zánik Narnie byl zajímavý, ale to rozuzlení, že to vlastně nebyla pravá Narnie a že jsou všichni mrtví a mají se z toho ještě radovat, bylo zvláštní.
Ještě bych chtěla poznamenat, že celé Letopisy Narnie mají na mě moc náboženskou tématiku, ale dalo se to překousnout.
Jinak chudák Zuzka. Celá rodina ji umřela při vlakovém neštěstí a ona zůstala úplně sama a vůbec nikdo si na ni nevzpomněl.

16.12.2022 4 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Tuto knihu jsem četla jako šestou v pořadí tak, jak to autor napsal, takže až po pěti dílech jsem se dozvěděla, jak Narnie vznikla.
Nejdříve jsem čekala, že procestujeme více světů, ale bohužel jsme se dostali jenom do dvou. Nečekala jsem, že bílá čarodějnice je z jiného světa nebo že profesor Diggory Kirke byl u vzniku Narnie.
Kniha se mi líbila stejně jako předchozí díly a dozvěděla jsem se spoustu nových věcí o Narnii.

09.10.2022 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

První a jediný díl, kde hlavní hrdinové nejsou z našeho světa a vlastně ani nejsou Narnijci. Zpočátku to bylo zvláštní, pak jsem se ale začetla a líbilo se mi poznávání okolních zemí Narnie. Kalornie je jako nějaká arabská země a bavilo mě ji objevovat. Zjištění, kdo Šasta doopravdy je, bylo předvídatelné, ale no tak co už.
Potěšil mě návrat sourozenců Pevensienových (čtu podle roku napsání), akorát Petr zde nebyl.

15.09.2022 5 z 5

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

Pro mě první kniha (čtu podle pořadí napsání), kde se nevyskytuje ani jeden ze sourozenců. Trochu mi zde chyběli, ale bavila mě postava bludičky Čvachetky, který zde byl má oblíbená postava. Kniha měla jasný děj, zachránit prince Riliana a porazit čarodějnici, což se samozřejmě podařilo.
Líbilo se mi, když byli na hradě s obry nebo jejich putování podzemím. Za mě to byl dobrý díl.

Sny andělů a chimér Sny andělů a chimér Laini Taylor

(SPOILER) Líbilo se mi, jak autorka zakončila všechny dějové linky. Příběh nekončí tak úplně happyendem, ale končí docela pozitivně. I když se vlastně zbavili jednoho problému, musí čelit novému. Tohle autorka nechala docela otevřené a my si můžeme domyslet, jestli se jim někdy podaří temnotu porazit.
Dočkáme se i konečného spojení Karou a Akivy, kdy se ti dva konečně dají dohromady. Bohužel až na konci celé série. Takže když to mezi nimi jiskří už od první knihy, tak to takhle bude jiskřit i zbylé dva díly, což mě přestávalo bavit číst už od druhého dílu. Je pravda, že autorka ty pocity umí krásně popsat, ale my si ty dva spolu ani nemůžeme vychutnat, protože se dají dohromady až v epilogu.
Autorčiny obě série se odehrávají ve stejném universu, takže by bylo fajn, kdyby se ty postavy někdy potkaly a Sarai by pak konečně mohla dostat od Karou nové tělo, protože se mi moc nelíbí, že Sarai zůstala být duch.

Dny krve a hvězdného třpytu Dny krve a hvězdného třpytu Laini Taylor

(SPOILER) Z Prahy se přesouváme do Maroka a Eretzu, který více poznáváme. Karou se po žití docela normálního a pohodlného života zapojuje do války a vrací se zpátky k chimerám. Akiva sabotuje andělské vyvražďování chimér.
Karou to v tomhle díle nemá vůbec lehké a Thiago mi fakt někdy leze na nervy (naštěstí ho už v dalším díle neuvidíme, aspoň ne jeho duši). Ten pokus o znásilnění byl vážně drsný, nejsem si jistá, jestli jsem o tom takhle někde četla v nějaké jiné knize.
Trochu mi vadilo, že Karou a Akiva si celou knihu nalhávají, že se k sobě nehodí a nemilují se, i když je jasné, že je to k sobě osudově táhne už od té bitvy u Bullfinch.
U autorčiných knih se mi nejvíce líbí styl psaní, takže mi nevadí, že její knihy jsou dějově pomalé.

Dcera kostí a dýmu Dcera kostí a dýmu Laini Taylor

Od autorky mám již přečteného Snílka Neznámého, který se mi moc líbil, proto jsem se rozhodla přečíst si i tuto autorčinu sérii. Jsem za to ráda, neboť bych se jinak k sérii nedostala, kvůli obálkám, které mi evokují červenou knihovnu.
Do Dcery kostí jsem se hned začetla a bylo zajímavé, že se velká část děje odehrává v Praze. Ta česká jména byla vtipná, ale zase se tam jednou objevilo dokonce i mé jméno.
Byla jsem zvědavá, jak se vyřeší záhada, kdo vlastně Karou je a taky na co se používají ty zuby. Odpovědi byly zajímavé a nečekané.
Celkově se mi líbí autorčin promyšlený svět, který se v dalších dílech více rozvíjí, i autorčin krásný styl psaní.

02.09.2022 5 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Tenhle díl se mi zatím líbil nejvíce. Bavilo mě objevování nových magických ostrovů i samotná plavba na konec světa. Ocenila jsem i kresbu a popis Jitřního poutníka. Stejně jako ve filmech i v prvních třech knichách je má oblíbená postava Lucka, ale nevím jestli ji ještě někdy uvidím. Akorát musím uznat, že film a kniha jsou úplně o něčem jiném. Také k filmu Plavba Jitřního poutníka nemám takový vztah jako k prvním dvěma filmům, protože mě v dětství jaksi minul a poprvé jsem ho viděla asi před dvěma měsíci.
Teď si ale od Narnie dávám pauzu, protože musím čekat, až budou v knihovně dostupné další díly.

06.08.2022 5 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Lépe napsané než první díl. Nové postavy jako Kaspian, jezevec Lanýžník nebo Dýnil jsou fajn a vůbec mi nevadilo, že sourozenci dostali méně prostoru než v předchozí knize.
Je tady znát velká rozdílnost mezi filmem a knihou. Film je plný dobrodružné akce, zatímco v knize moc o tu akci nejde. Líbil se mi film i kniha, i když jsou tak rozdílné. Akorát se přiznám, že putování od Cair Paravelu k Aslanovu vrchu mi přišlo trochu nudnější a mírně zdlouhavé.
Už jsem v polovině Jitřního poutníka a přijde mi, že se autor s každou další knihou zlepšuje.

18.07.2022 4 z 5

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

(SPOILER) Tak tohle byla kniha přesně pro mě. Fantasy svět, jehož základem jsou duchové a vládne zde církev, mě zaujal a bavil. Artemisie a přízrak jsou dobrá dvojka, bavily mě jejich rozhovory a vývoj jejich vztahu. Z Margarety se také vyklubala dobrá postava a líbilo se mi, jak se s Artemisií postupně stávaly kamarádkami.
Tak nějak jsem tušila, že za těmi útoky nebude ta postava, kterou podezřívali, ale byla jsem překvapená, když se zjistilo, kdo za tím ve skutečnosti byl. To jsem vážně nečekala.
Těším se na pokračovaní a určitě si přečtu i autorčinu další knihu Kouzla rodu Thornů, kterou si už delší dobu chci přečíst.

18.07.2022 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Film se mi líbil víc než kniha. Ve filmu toho bylo více než v knize, což mě nepřekvapilo, vzhledem k tomu, že kniha má pouhých 130 stran. Taky filmové postavy mi byly o dost sympatičtější než ty knižní. Další mínus pro mě bylo, že kniha je na můj vkus napsaná až příliš dětsky. Hlavně mě vytáčelo, jak moc sourozenci mluví nespisovně, především středočeským nářečím. To je ale vina překladu.
Momentálně čtu druhý díl, který mám v novějším překladu a přijde mi, že je lépe napsaný a možná taky přeložený. Myslím, že další díly mě budou bavit více.

10.07.2022 3 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

Hezká kniha, dobře napsaná a promyšlená, ale bohužel mě až tak moc nechytla. Rozjezd má opravdu pomalý a toho fantasy ze začátku pro mě bylo taky docela pomálu. Ale v průběhu děje se to zlepšovalo. Konec se mi líbil a bylo zajímavé sledovat vývoj January v průběhu knihy i to, čím se nakonec stala. Taky se mi líbí, že postavy vypají a chovají se docela realisticky, i ta historická přesnost a to, že autorka zmiňuje sociální problémy té doby a vlastně i dnešní (jiná barva pleti, ženy, bohatí lidi).
Celkově je to dobrá kniha, která určitě stojí za přečtení, ale není pro každého.
Jinak na můj vkus má moc dlouhé kapitoly.

18.06.2022 4 z 5

Dům fúrií Dům fúrií Madeleine Roux

Před pár lety jsem četla sérii Asylum, přičemž ty první dva díly mi přišly dobré a Katakomby mě už nebavily. Proto jsem se tehdy moc nehrnula na Dům fůrií, ke kterému jsem se dostala až teď, když jsem na něho narazila v Levných knihách.
Upřímně se mi tahle kniha líbila více než předchozí série. Mám ráda gotické horory a nadpřirozené bytosti, což jsem zde dostala, až na to, že to není úplně horor. Hlavní hrdinka Louisa mě moc nezaujala, ale ostatní postavy zajímavé byly. Trochu mě vytáčelo, že Louisa celou knihu přemýšlí a vymýšlí, jak z Coldthistle utečete. Já jsem přitom samozřejmě chtěla ať tam zůstane, protože se tam něco dělo.
Ráda bych si přečetla i dva další díly, protože tenhle mi přišel jako takový úvod, kde se to teprve začíná rozjíždět. Avšak vzhledem k tomu, že to už jsou 4 roky od vydání, tak se překlad dalších dílů asi konat nebude, takže jedině sáhnout po originálech.

18.05.2022 4 z 5

Múza nočních můr Múza nočních můr Laini Taylor

Ještě lepší než první díl. Děj pokračuje tam, kde jsme v prvním díle skončili a přidává se ještě jedna linka Kory a Novy, která se mi líbila, protože se v ní dozvídáme o původu Mesarthim. Dobrý byl taky vývoj postav, od začátku série se jich spousta někam posunula a vyvinula. Třeba Minya mi už nelezla na nervy, když jsem lépe poznala čím si prošla a co 15 let musela zvládat. Myslím si, že Lazlo a Sarai jsou skvělý pár, ale pořád jsem čekala, že Sarai nějak dostane svoje tělo zpátky. Na konci máme i akční souboj dokonce s nějakým zabíjením, což bylo fajn napětí. Taky se mi líbilo, že záporákovi chtěli pomoct a ne jenom ho porazit.
Myslím si, že autorka vymyslela skvělý propracovaný svět a pochopila jsem, že se tam někde odehrávají její první 3 knihy. Ty bych si chtěla ráda přečíst, ale skoro vůbec nejdou sehnat. Zatím je mám v e-podobě, ale radši čtu fyzické knihy, tak snad někdy.

28.04.2022 5 z 5

Kulička Kulička Guy de Maupassant

Dobrá povinná četba. Je krátká, dobře se čte a pointa s příběhem je zajímavá a pochopitelná. Novela ukazuje, že lidi z nižších vrstev můžou být morálně lepší než ti z vyšších.
Kuličky mi bylo na konci líto. Ona se s nimi dobrosrdečně podělí o své jídlo a chová se k nim mile a oni ji potom pošlou vyspat s Němcem, i když to je proti jejím zásadám a potom jí ještě za to opovrhují. A ani o jídlo se s ní nepodělí. Kdo by se po tom všem nerozplakal?

20.04.2022 4 z 5

Legenda Legenda Stephanie Garber

Tentokrát je hlavní hrdinkou knihy Tella a Scarlett se objeví málokdy. Caraval, i když se koná i zde, ustupuje do pozadí a my se více dozvídáme o světě a jeho historii a i o matce Scar a Telly. V této knize mě zaujali osudníci a „tarotové“ karty, kolem kterých se děj vlastně točí.
V první knize jsem moc netušila, kdo je Legenda, ale tady jsem to už od začátku věděla, takže žádné překvapení se na konci knihy nekonalo.
Celkově se mi líbilo, že autorka více rozvinula svůj svět, ale chybělo mi počáteční kouzlo Caravalu. I tak jsem si knížku užila a asi si budu muset přečíst třetí díl v angličtině.

07.04.2022 5 z 5