LukasKudlacek

Příspěvky

Jak přízrak komunismu vládne našemu světuJak přízrak komunismu vládne našemu světukolektiv autorů

Kniha (oba díly) popisuje jak komunismus a jeho mladší sourozenec socialismus proniká po více jak století do společností po celém světě. Zejména o jeho vlivu do západního světa, který hájí světovou demokracii, je v knihách popsáno nejvíce.

Jak tento zlý "přízrak" komunismu zasahuje a ovlivňuje ekonomiku, proč nás činí v Evropě státy na něm závislé? Jak socialismus-komunismus ovlivnil vzdělání, rodinu, politiku, právní řád, umění a média? Jak stojí socialismus za moderním terorismem a přehnanou globalizací?

A dále, proč je v Evropě socialismus téměř v každé zemi, proč je v USA dlouhodobě podkopáváno vzdělávání a tradiční hodnoty? Proč po celém světě bují všechny možné -ismy? Kterak se z původně středové demokratické strany v USA stala strana levicová až vyhraněně levicová?

Na všechny tyto otázky tato kniha odpovídá. Věnuji se zkoumání destruktivních dopadů komunismu a socialismu již dlouhou dobu a tato kniha je novou černou kronikou ducha komunismu. Doporučuji přečíst nejen všem kdo chtějí vědět, proč žijí v socialistické společnosti a sociálním státu, ale všem, kteří nerozumějí tomu jak svět dnes funguje, co se zvrtlo a proč se klasické hodnoty ubírají tak strašným směrem. Věřím, že i vy poté tento zlý "přízrak" odsoudíte a pošlete někam...

25.11.2020


Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Neuvěřitelně skvělé a zábavné oddychové čtení. Ove je jednoduchý a přímý a jeho řeč je také taková. Kniha Vás pobaví, dojme, rozesmutní a zase rozesměje. Doporučuji si všem přečíst.

21.08.2018


Jíme zdravě s Fitrecepty II.Jíme zdravě s Fitrecepty II.kolektiv autorů

I druhá kniha těchto fit receptů je plná jednoduchých a skvělých receptů pro každodenní vaření, také má krásné fotografie a i pro mne snadno pochopitelné potupy přípravy. Skvělá kuchařka, doporučuji projít.

06.08.2018


Jíme zdravě s Fitrecepty - 120 zdravých a chutných receptů pro celou rodinuJíme zdravě s Fitrecepty - 120 zdravých a chutných receptů pro celou rodinukolektiv autorů

Kniha je plná jednoduchých a skvělých receptů pro každodenní vaření, má krásné fotografie a i pro mne snadno pochopitelné potupy přípravy. Skvělá kuchařka, doporučuji projít.

06.08.2018


Zima přichází - Proč je nutné zastavit Vladimira PutinaZima přichází - Proč je nutné zastavit Vladimira PutinaG. Kasparov (pseudonym)

Kniha od Kasparova jasně předkládá pohled ruského disentu na nástup Vladimíra Putina, na stěžejní momenty, které mu pomohli k absolutní moci v Rusku. Kniha by se tedy měla tak i brát, ne jako oboustranný rozbor situace, ale jako jednostranný pohled jedné strany konfliktu, tedy disentu. To pro ty, kteří říkají jak je to zaujaté. Vzhledem k tomu, že pracuji jako analytik a analyzovat světové dění je má práce, můžu říct, že tak jak je to v knize popsáno, to tak skutečně vše i bylo. Takto najednou a v jedné souvislé časové ose je to ještě mnohem znepokojivější, než to vypadá celou tu dobu. Dávám čtyři hvězdy ne tak za obsah, ten je velmi dobrý a stojí za to si to přečíst, ale za stylistiku, kde se často opakuje a kniha je pak delší.

04.08.2018


Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vodyBudiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vodySeth M. Siegel

Je to skvělá kniha. Je to poučná kniha. Je to kniha, kterou by si měl přečíst každý, protože všichni máme, či budeme mít nedostatek kvalitní čisté vody. Lidé mají tendenci věci, které se jich přímo nedotýkají, bagatelizovat a zlehčovat. Až jim jednoho dne nepoteče voda z kohoutku a přistaví tam cisternu s terminálem na kreditku, pak se budou teprve divit, jak to?

Přitom je to tak snadné, každý může začít šetřit s vodou a tato kniha přesně říká jak na to. Na ministerstvech by to měla být povinná četba. Naše země má hodně vody a je krásně zelená, ale podle oficiálních statistik hydrometeoroligického úřadu z roku 2017 naše země již trpí vysycháním spodních vod ve velkém měřítku. A nová se nezadržuje, protože chybí na polích remízky, protože prší málo a nárazovitě, protože se země otepluje, atd. Důvodů je mnoho, je potřeba proti tomu něco dělat, třeba šetřit s vodou :)

20.07.2018


Ohrožená Evropa - Rodící se krizeOhrožená Evropa - Rodící se krizeGeorge Friedman

Tato kniha je velmi dobrým přínosem pro pohled na svět, tady konkrétně více na Evropu z pohledu geopolitického dění. Samotná oblast je pro mne zajímavá a Friedman velmi dobře spojuje historické události s dnešní mentalitou, názorovostí a pohledy na dění okolo nás. Bylo by skvělé vydat tuto knihu znovu s aktuálními daty, která v knize Friedman nastiňuje, ale v době psaní knihy byla neznámá, jako je Brexit, Trump, Ruské angažmá v Sýrii, Turecko které nechce odejít ze Sýriie, pozvolné politické zemětřesení v Azerjbajdžánu, nové ropovody do Německa bez Ukrajiny, Rusko-Turecká spolupráce a dodávky zbraní, francouzský sílící nacionalismus, italský proti-evropský vítěz voleb hned ve dvou nejsilnějších stranách, eskalace boje o nezávislost v Katalánsku, boj kurdů za samostatný stát na diplomatickém poli ve Velké Británii, nastíněný odklon USA od NATO, mnoho dalšího a hlavně, co teprve nastiňuje v knize jako potenciální nebezpečí - rozhodnutí Německa stát se i vojenskou velmocí z minulého roku, investice 120 mld EUR do obrany, rekrutování několika desítek tisíc nových vojáků do Bundeswehru, s tím, že se musí bránit samo vůči novým hrozbám ze strany Ruska a hned na to druhá věc, a to úprava pacifické ústavy v Japonsku a nakoupení a vybudování jedné z nejvyspělejších armád na světě, a to právě té japonské ( zatím oficiálně stále obranné ).
Z tohoto pohledu nových faktů, sepsaných v dubnu 2018, kdy píšu tento komentář, je Friedmanova kniha opravdu velmi nadčasová a velmi blízko predikující budoucí dění v Evropě a na světě.
Doporučuji si přečíst.

13.04.2018


Hluboká práceHluboká práceCal Newport

Kniha mě osobně velmi obohatila v tom jak si naplánovat čas a vyhradit si prostor pro hluboké přemýšlení o problémech. Kniha je velmi přínosná pro každého kdo se chce sebevzdělávat, vykonává složitou odbornou práci, ale i toho kdo chce prostě využít svůj dne na plno s tím, že si najde čas se i nudit a odpočívat. V knize je velmi dobrý návod na to, jak stihnout všechnu i sebenáročnější práci do pěti odpoledne a mít víkend volno. Kniha také vypovídá o tom, jak nesmírně škodlivé je neustálé rozptýlení moderních technologií pro každého, kdo potřebuje nad prací, či problémy dostatečně hluboce přemýšlet.

31.03.2018


Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cestyVěčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cestyTrygve Gulbranssen

Úchvatná sága. Mám knihu v knihovně už dlouho, léta, ale teprve teď mi na ni přišla chuť a jsem rád, že jsem ji konečně přečetl. Taky jsem moc rád, že jsem ty léta počkal, neboť si ji dokáži vychutnat mnohem lépe starší.
Kniha nám dává náhled na sto let života na drsném norském venkově, jak si tam lidí žily v devatenáctém století, jaké měli strasti a radosti, jaký přístup lidé měli k životu a práci. To je jedna rovina, která sama o sobě stačí na úžasnou knihu. Ale teprve ta druhá rovina knihy, tedy charaktery jednotlivých postav a jejich proměny s přibývajícími roky a jejich myšlenkové pochody o bohatství, penězích, tradicích, morálce, víře, čestnosti, spravedlivosti, ale také hamižnosti, tvrdosti, nepřístupnosti, nenávisti, a jejich proměny, jsou vzácným a krásným náhledem do do lidského nitra, nezatíženého moderní dobou.
Celkově je kniha sice dlouhá, ale velmi dobře čtivá a plná změn, takže nenudí, naopak. Příběh Björndalského rodu dokáže čtenáře naplnit a přimět aby se zamyslel sám nad sebou a nad svými postoji k životu. To mnoho knih nenabízí. Takže každému doporučuji si udělat výlet na norský venkov devatenáctého století. Stojí to za to.

17.04.2017


Respektovat a být respektovánRespektovat a být respektovánPavel Kopřiva

Velmi poučná a užitečná kniha pro každého, kdo chce porozumět komunikaci se svými dětmi a porozumět jejich občas pro nás nepochopitelných reakcí. Kdo se chce vyvarovat zbytečných chyb, kterých si, bohužel, často ani nejsme vědomi, vřele doporučuji.

09.03.2017


PrachPrachHugh Howey

Skvělé zakončení trilogie, až do konce to hraje několika možnostmi a po přečtení všech třech knih, bych se asi ani nedivil, kdyby to mělo úplně jiný konec, než to nakonec má :) Bylo by moc fajn mít i čtvrtou knihu, ale možná to je záměrem autora, aby si každý domyslel jak to může být dál, pokud je nějaké dál.

Na celé trilogii se mi moc líbí, že autor vychází ze současného vědeckého pokroku a toho co už bylo vynalezeno. Nanotechnologie a tzv. nanoroboti a jejich využití ve všech aspektech medicíny, mluví se o tom hodně i v seriózních kruzích. Léky na tišení psychické bolesti, ty už jsou v rámci mírnění posttraumatických příhod. Zmrazení, vyvíjí se několik způsobů pro dlouhé lety kosmem. Všechno je to vlastně hodně reálné a do budoucna to může být normálním standardem a taky velkým neznámým :) ikdyž teď o jeden z možných scénářů známějším ...

02.03.2017


SiloSiloHugh Howey

Trvalo mi dva dny než jsme knihu dočetl ( chodím přes den do práce :) ) a kniha mě opravdu vtáhla do sebe, do svého světa, do světa beznaděje a radosti z malých drobností, světa daného modelu chování - předem dané hierarchie společnosti a zárodků odporu daném přirozenou zvědavostí jeho obyvatel. Kniha je plná nečekaných zvratů, které sleduji se zatajeným dechem a oči mi přelétávají celé stránky. Jdu si koupit druhý a třetí díl.

Je spousta dobrých a kvalitních knih, spousta dobrých příběhů, které člověka donutí zamyslet se a napnou ho, aby očekával neočekávatelné a těm plným právem patří 5 hvězdiček. Silu bych dal hvězdiček 6 a takových knih moc není. Klobouk dolů.

22.02.2017


MarťanMarťanAndy Weir

Musím říci, že film mě velmi bavil. Koupil jsem si knihu a upřímně jsem nečekal o moc více než bylo ve filmu. Měl jsem za to, že tentokráte se film natolik povedl, že v knize o moc více nebude. Musím říci, že jsem se hodně mýlil :) Kniha je mnohem zábavnější a mnohem lépe jsou tu popsány všechny technické detaily. Dlouho jsme se u knihy tak nepobavil. Doporučuji si přečíst, není dlouhá, čte se svižně a jednoduše. Nicotný čaj byl vážně super :)

20.02.2017


Sedmdesát velkých historických bitevSedmdesát velkých historických bitevJeremy Black

Krásná publikace o velkých bitvách minulosti. Je velmi čtivá a doplněná skvělými ilustracemi, plánky a vazbami na další dění, co po bitvách následovalo. Díky tomu poskytuje širší kontext. Skvěle zpracované dílo.

26.01.2017


Uspořádání světaUspořádání světaHenry Kissinger

Musím říct, že jsem přečetl už dost knih o historii a historických událostech, ale ještě jsem nedostal do ruky knihu, která by tak souhrnně dala dohromady ne jen historické události, ale i jejich kontext a souvztažnost.

Musím říct, že mi tato kniha pomohla uspořádat si dějinné události a vazby tak, že díky nim lépe chápu současné pnutí ve světě a některé kroky hlavních světových představitelů. Dá se říci, že je to kniha, díky které získáte nadhled a dokážete do určité míry predikovat co se bude dít. Minimálně vás to již nebude tolik překvapovat.

Musím říct, že všem vřele doporučuji tuto knihu k přečtení. Nejen těm kdo se zajímají o světovou historii, obecně světové uspořádání a mocenské struktury, ale i těm kdo často bez rozmyslu vyzdvihují, či naopak shazují různé druhy společnosti ve světě, ať západní, či východní.

26.01.2017


Encyklopedie plachetních lodíEncyklopedie plachetních lodíChris Chant

Krásná kniha o původu a jednotlivých typech plachetnic. Kniha podává bohatý exkurz do historie plachetnic s bohatým obrázkovým doprovodem. Spolu s historickými jednotlivými druhy plachetnic se zde seznamujeme i s konkrétními slavnými plachetnicemi v historii.

18.01.2017


Čínsko-český, česko-čínský slovníkČínsko-český, česko-čínský slovníkJaromír Vochala

podle mě nejlepší čínsko-český slovník na trhu

12.07.2016


Velký anglicko-český slovník I. A-GVelký anglicko-český slovník I. A-GBřetislav Hodek

podle mého názoru nejlepší anglické slovníky

12.07.2016


JatkaJatkaEthan Gutmann

Musím říct, že kniha je velmi dobře napsaná a do detailu propracovaná. Ethan Gutmann strávil několik let sběrem důkazů od lidí, kterým se z Číny podařilo utéct. Sám v Číně strávil několik let a poznal tu hloubku lhostejnosti čínského režimu vůči vlastním občanům. Na této kauze, která odkrývá dle mého názoru jednu z nejhorších genocid v historii, stále pracuje. V poslední zprávě dokonce odhaluje, že počet obětí ilegálního čínského transplantačního systému se šplhá až na 60 - 100 tis nedobrovolně zabitých ročně. To by celkem bylo od dramatického nárůstu transplantací v Číně více jak milión mrtvých jen z důvodu zisku. Ethan Gutmann mluví až o 1,5 mil obětí ( http://www.epochtimes.cz/2016070423296/Pro-organy-zabito-az-15-milionu-nevinnych-tvrdi-nova-vysetrovaci-zprava.html ) Při počtu cca 700 transplantačních center v Číně to není vůbec nereálné číslo. Rozhodně stojí za to přečíst a podívat se pod pokličku čínského zázraku z jiného pohledu.

08.07.2016


Devět komentářů ke komunistické straněDevět komentářů ke komunistické straněkolektiv autorů

Tato kniha vznikla jako souhrn historie čínské komunistické strany, ale ne z pohledu jejích výdobytků, kterými se tak ráda prezentuje, ale z pohledu její trnité, kruté a nemilosrdné cestě za ocelovou mocí. Tato kniha popisuje v devíti komentářích její zrod, průběh a současný pozvolný pád. Tyto komentáře po zveřejnění v roce 2004 způsobily otevření mnoha očí nejen v Číně ale i mimo jí a následkem toho vystoupilo k roku 2016 již více jak 200 mil čínských občanů ze struktur komunistické moci, čínské komunistické strany, svazu mládeže a dalších přidružených organizací. Je to novodobé Číny, tak jak ji neznáte, neboť v té době byl i u nás totalitní režim, který události jako Velký skok vpřed, kulturní revoluce, pomsta agrárníkům, konec finančníkům nebo zánik intelektuálů umně skrýval. Jedinečná kniha popisující všechny velké hrůzy čínské komunistické strany jejichž důsledkem zemřelo více jak 80 miliónů čínských občanů v průběhu 50 let od jejího uchopení moci. Jednoznačně doporučuji přečíst.

07.07.2016


Za Čínu spravedlivější. Můj zápas jako právníka s největším komunistickým státem světaZa Čínu spravedlivější. Můj zápas jako právníka s největším komunistickým státem světaKao Č´-šeng

Musím říct, že člověku až běhá mráz po zádech, když to čte. Autor je právníkem, který se propracoval z jeskyně až na uznávaného právníka Číny, právníkem, který se angažoval v kauzách předem určeným k neúspěchu z důvodu nelibosti režimu. Zejména když se zastával pronásledovaných praktikujících Falun Gongu, kteří v Číně trpí již 17 let nepochopitelným pronásledování ze strany režimu a to jen z důvodu jejich přesvědčení v principy Pravdivosti, Soucitu a Snášenlivosti. Kao taktéž obhajoval křesťanské disidenty. Dlouhou dobu byl z tohoto důvodu zadržován v nedobrovolném domácím vězení neznámo kde v Číně. V současnosti není známo kde se nachází. Kniha je tvrdým ale realistickým pohledem do ústrojí současné Číny, kde jsou věci jako je svoboda slova, svoboda přesvědčení a lidská práva, naprosto cizí.

07.07.2016


Zhuan FalunZhuan FalunLi Hongzhi

Kniha Zhuan Falun je hlavní knihou prastaré duchovní praxe Falun Gong, či Falun Dafa. Tuto knihu jsem poprvé dostal do ruky před 12 lety a odpověděla mi na mnoho otázek kterými jsme se v té době zabýval. Od té doby jsem ji četl již mnohokrát a stále mi vyvstávají další otázky, na které opět nacházím odpověď. Kniha podrobně a do hloubky mluví o kultivaci vnitřního charakteru směrem k základním principům této praxe, Pravdivosti, Soucitu a Snášenlivosti a jejich aplikací do každodenního života. Celkově se jedná o výklad toho co se okolo nás děje, pozvedání morálního charakteru, mluví do hloubky o základních příčinách nemocí a jejich odstranění, historickém pozadí šíření kultivačních cest v minulosti a mnoha dalších. Li popisuje v knize Zhuan Falun jak se mají praktikující Falun Gongu chovat v běžné lidské společnosti. Běžné, myšleno lidí, kteří se nekultivují. Není to praxe, která by Vás vedla do kláštera, nebo do osamění do hor. Jednoznačně doporučuji si knihu přečíst a to od začátku až do konce a teprve na konci si udělat ucelený závěr.

07.07.2016


Falun GongFalun GongLi Hongzhi

Tato kniha, Falun Gong, kterou jsem poprvé četl pře více jak deseti lety a od té doby již několikrát, představuje pro čtenáře základní náhled do prastaré kultivační praxe Falun Gong, neboli také Falun Dafa. Jak již naznačuje název, uvádí člověka do obecných věcí jako je vnitřní obíhání energie v těle člověka, příčiny nemoci, a dalších, tak i do hlubších věcí jako je kultivace morálního charakteru, tak i podrobně popisuje cvičení Falun Gong, včetně fotografií a jeho přínos pro zdraví člověka. Na konci knihy jsou základní otázky a odpovědi na otázky, které čtenáři nevyhnutelně vyvstanou. Taktéž kniha hovoří o základních principech duchovní praxe Falun Gong, neboli Falun Dafa a to Pravdivosti, Soucitu a Snášenlivosti, ke kterým se snaží lidé, kteří se Falun Gongu věnují přiblížit v každodenním životě. Můj osobní názor je, že jsem dosud nečetl lepší knihu o tom co je Qigong.

07.07.2016