lukas9656 lukas9656 komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Chvíli jsem váhal, ale nelituji. Je to opus magnum a pro mě úplně zásadní příspěvek k dějinám komunistického teroru v ČSSR zaměřeného na křesťanky. Zároveň bude ta kniha důležitá pro všechny hledající - ty, o kterých mluví Halík v knize Vzdáleným na blízku: všichni, kteří v něco věří, ale není pro ně přijatelná institucionalizovaná víra tak, jak ji předvádí u nás katolíci. Osobně si cením především hlavního motivu knihy, tedy příběhů boje o zachování zdravého rozumu a víry v člověka uprostřed strašlivých podmínek komunistického teroru. A taky samozřejmě mnoha příběhů osobních přerodů ve stylu obrácení Sv. Pavla na víru: tohle téma laické veřejnosti ještě nikdy nikdo nepodal tak srozumitelně a poutavě jako Tučková.

03.01.2023 4 z 5

Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala Svatava Antošová

Kdo zná Pelcovo "A bude hůř...", musel zajásat, protože v Ivance našel tenhle mistr skvělou následovnici. Samozřejmě, pokud budete knihu posuzovat podle míry obscénnosti, pak skončíte u jedné hvězdy a tenhle skvost odložíte po prvních deseti stranách. Pokud si ale dokážete vychutnat téměř magický jazyk - a nejen když provádí cunnilingus nesčetným Jolantiným partnerkám - a taky až kabaretní nádech, hlavně v druhé půlce (knihy, ne nesčetně penetrovaných zadků), tak vám knížka učaruje: antisystémový pohled mladé lesbické punkerky na svět a její vnitřní prožívání lidské malosti tady působí jako osvěžení i po mnoha letech od svého vzniku. Když se po desítkách bouřlivých vyvrcholení konečně dočkáte toho knižního, budete jen nevěřícně kroutit hlavou.

27.12.2022 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Nedávno se mi rozpadla kapela, tak jsem se zahojil touhle knížkou, aneb od začátků až ke slávě s Davem. Toto je opravdový skvost - asi nejvíc se mi líbí, jak propojuje minulost a současnost, resp. jak dokáže nacházet spojitosti mezi událostmi z minulosti a tím, co prožil už jako hvězda. Zůstává přitom stále pokorný a zábavný, dojemný i drsný. Líčení prvních turné je neuvěřitelně vtahující, stejně jako detaily z pozdějšího života. Jeho vztah s matkou působí jako vystřižený z učebnice, ale není ani trochu klišé. Pokud milujete hudbu a nejvíc punk/rock, tak tuhle knížku jen tak neodložíte.

24.10.2022

Malá bubenice Malá bubenice John le Carré (p)

Vlastně úplně nevím, jestli mě to baví, jediné, co vím, že když ji odložím, tak se k ní po týdnu vrátím s neuvěřitelnou chutí na specifický styl autora, který vyniká jinde neviděnou spletitostí děje. Není to jednoduché čtení, ale když tomu to úsilí věnujete, odvděčí se vám zajímavým pocitem: a nevadí, že to je pocit "žízně" úplně jiný než třeba u severských detektivek. Pořád to stojí za to.

15.08.2022 3 z 5

Jak se žije Čechům v současné Evropě? Jak se žije Čechům v současné Evropě? Jaroslava Pospíšilová

(SPOILER) Tohle není kniha pro všechny: je nahuštěná sociologií, průzkumy veřejného mínění, ale pokud se zajímáte o "duši" českého národa, pak je tohle geniální rozcestník. Česko jako jediná země, kde s vyšším vzděláním ubývá solidarity, jedna z mála zemí, kde se lidé cítí bezpečně, ale stejně se bojí nejvíc v EU...no, nebudu spoilovat donekonečna, můžu jen doporučit.

Země zaslíbená Země zaslíbená Barack Obama

Musím říct, že zpočátku jsem se trochu trápil, než jsem si zvykl na jména všech hlavních osob kolem BO a taky reálie USA, přeci jen geografie USA zůstává stále mou slabou stránkou. Pak se to ale rozjelo, asi nejvíc, když líčil primárky, boj s Hillary fakt stojí za to přečíst. Pak už jelo svěžím tempem a pro angličtináře: číst v originále je neuvěřitelný zážitek, který doporučuju. Myslel jsem, že už ve vzpomínkové knize nemůžu narazit na nová slovíčka, ale omyl, velký omyl. Expiate guilt, shoddy, assiduosly, lapel, mantel, mint. Barack je boss.

15.08.2022 5 z 5

Jak zabránit klimatické katastrofě Jak zabránit klimatické katastrofě Bill Gates

Četl jsem už několik desítek knih o klimatu, ale na téhle je poznat, že ji psal člověk z byznysu. A není to tím, že by snad změnu klimatu popíral, ale jde o jeho expertní a na datech založený přístup k té otázce. Je to osvěžující kniha, srozumitelná, se spoustou vhledů (částečně založených na poznatcích z knih geniálního Američana s českými kořeny, Václava Smila) a zajímavostí. Jen přehledné třídění emisí CO2 do několika jednoduchých kategorií je prostě geniální a v záplavě dat o klimatu lehce stravitelné a zapamatovatelné. Skvělá kniha.

15.08.2022 5 z 5

Černí sokoli: Pohnuté osudy namibijských dětí vychovaných v Československu Černí sokoli: Pohnuté osudy namibijských dětí vychovaných v Československu Kateřina Mildnerová

Neznámá část československé historie líčící československo-namibijské bratrství a převoz asi 60 dětí z válkou postižené Namibie do Československa. Čte se to téměř jako beletrie a opravdu to je silný příběh, spousta materiálu na nějaký film nebo knížku, každopádně jako literatura faktu opravdu kvalitní práce. Příběh obětavosti československých vychovatelek, ale také obětí velké politiky a zmatku, který nastal po roce 1989 v mnoha oblastech. V mnoha ohledech šokující, zároveň ale krásný a na mnoha místech dojímavý příběh. Doporučuju.

02.05.2022 4 z 5

Emil Běžec Emil Běžec Pavel Kosatík

Prakticky vše, co Kosatík napíše, má spád, je skvěle odzdrojované a zároveň čtivé. Z jeho knížky vystupuje Zátopek daleko plastičtěji než třeba z nejnovějšího filmu. Kosatík předkládá téměř psychologickou studii Zátopka, člověk vlastně až s jeho popisem tohoto výjimečného sportovce pořádně pochopí, v čem byl minulý režim tak odporný. Ohýbání páteří a mrzačení charakterů. Krásná kniha.

22.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že mě tahle knížka překvapila, hlavně vhledy do každodennosti za komoušů a to očima veksláka, floutka a podvodníčka. Třeba popis vězení, ale i reality veksláků v Praze je poměrně autentický, i když samozřejmě je potřeba přistupovat s rozvahou, protože víme, co byl autor zač. Měl jsem pocit, že ta knížka mě často vtahuje až příliš, což bylo dáno jednoduchým, ale poutavým stylem vyprávění. Ať tak či onak, tuhle knížku je potřeba spárovat s informacema o jejím autorovi a takto k ní přistupovat.

22.04.2022 4 z 5

Podobenství o rozsévači Podobenství o rozsévači Octavia Estelle Butler

Je těžko uvěřitelné, že tahle kniha vyšla na začátku 90. let. Připomněla mi skvělou dystopii z poslední doby (Omar el Akkad - Americká válka) s tím, že Octavia jako červenou nit v téhle dvoudílné sáze rozvíjí taky důležitý náboženský motiv. Když se dívám zpět, tak bylo pro mě nejpodnětnější právě její promýšlení křesťanství a vztahu mezi člověkem a bohem, než zápletka ve změnou klimatu postiženém světě (tady je jediný nedostatek, protože tahle dějová linka skončí ve slepé uličce). Jinak vynikající knížka, pokud ale očekáváte sci-fi, tak varování: tohle není sci-fi knížka, je to spíš rozjímání nad budoucností a rolí, jakou hraje systém/jedinec v krizových situacích.

22.04.2022 5 z 5

Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Pavel Pospěch

I přes varování od kolegy jsem ji zhltl na jeden nádech a musím říct, že v mnoha ohledech obohacující. Autor jednoduchým způsobem přibližuje "povahu" Čechů a demonstruje to na mnoha příkladech (peníze, veřejný prostor, důvěra v instituce a sami v sebe, vztah k životnímu prostředí). Zároveň jednotlivá témata rámuje aktuálními poznatky ze svého oboru, ale i dalších, jemu příbuzných oborů. Velmi inspirativní čtení, přispívající k pochopení nejen českého národa, ale i sama sebe.

21.03.2022

Žízeň po celistvosti Žízeň po celistvosti Christina Grof

Po přečtení téhle knihy jsem ji pak samozřejmě doporučoval všude kolem, ovšem jen s malým úspěchem. Proč? Inu, kniha to není pro každého: pokud nejste hledači a zrovna neprocházíte krizí, tak vám ta kniha může připadnout jako blábol. Jenže pokud zrovna jste na dně a hledáte cestu zpátky, stane se ta kniha něčím jako průvodcem přežití. Ten příběh samotný by vydal na film (autorka alkoholička...krize...téměř smrt a pak osudové setkání), ale je to vlastně "jen" knížka o hledání a návratu ke každodennostem, které tvoří naplněný život. A i když to zní jako brnkačka, je to podle Grofové nejtěžší úkol, který před námi stojí.

24.01.2022 5 z 5

TANTRA - kult ženského principu TANTRA - kult ženského principu André Van Lysebeth

Pro mě zásadní knížka, která mi osvětlila hlavně mechanismus kontroly různých procesů spojených se sexem. vynikající knížka pro všechny hledače.

08.11.2021 4 z 5

Za hranice mozku Za hranice mozku Stanislav Grof

Vrchol Grofovy tvorby. Navazuje v ní na teorie svých velkých předchůdců a prokládá to svými zkušenostmi z LSD terapie. Ty jsou obrovské: Grof totiž na začátku 70. let ještě provedl cca 2000 sezení s LSD v Big Sur, Esalen, než to Nixon finálně zatrhl. Zjistil, že lidé na konci tripu spontánně "přidýchávají" a vyvinul na tomto základě holotropní dýchání. V této knize je také popsán jeho nejšílenější pokus s cestování v čase, který je opravdu z jiného světa.

21.10.2021 5 z 5

Dobrodružství sebeobjevování Dobrodružství sebeobjevování Stanislav Grof

Pro každého, kdo se věnuje sebeobjevování - Grof přišel s konceptem perinatálních matric a vlivu, jaký na náš život má porod a jeho 4 fáze. V téhle knize tuhle teorii rozpracovává, ukazuje, co jsou hlavní aspekty a jak se vyrovnat s některými následky této první fáze našich životů. Skvělá kniha.

21.10.2021 5 z 5

Dilema všežravce Dilema všežravce Michael Pollan

Důležitá kniha o potravinářském průmyslu - hlavně v USA. Nejvíc mě zaujalo líčení příběhu pěstování kukuřice v USA a tomu, jak se tomuhle byznysu věnuje vláda (peníze), ale i zemědělci (dopady na zdraví dobytku a tím spotřeba antibiotik). Místy zdlouhavá, ale pokud člověk chce vědět, jak se jídlo dostává k nám na stůl a co za tím stojí, tak se v téhle knize najde.

21.10.2021 3 z 5

Podzemní Praha Podzemní Praha Václav Cílek

Nejzajímavější na této velmi propracované a obrazovým materiálem vyšperkované knihy je příběh o tom, jak vznikl název Praha. Doporučuji.

Slušná jízda Slušná jízda Irvine Welsh

Odpočinková četba u krásně chlípné, sprosté a rozmáchle bonvivánské knihy. Přestalo mě to trochu bavit v půlce, ale neustálo přitahoval jazyk, který je vpravdě welshovský. Překlad je absolutně skvělý, těším se na to v originále, vyložená učebnice slangové angličtiny.

21.10.2021 4 z 5

Biografický slovník náčelníků operativních správ Státní bezpečnosti v letech 1953-1989 Biografický slovník náčelníků operativních správ Státní bezpečnosti v letech 1953-1989 Daniel Povolný

Tohle je bichle jako k.áva, ideální pro badatele, samozřejmě. Zároveň ale je to hodně pestrá mozaika těch tisíců bezejmenných "úředníků", kteří opravdu svou práci brali jako poslání a budovali si kariéru na posilování bezpečnostního aparátu. Vlastně nejzajímavější na tom je to, jak ten aparát byl silný, rozsáhlý a dobře zásobený vyškolenými kádry.