lukas9608 lukas9608 komentáře u knih

Můj život bez mříží Můj život bez mříží Jiří Kajínek

Sloh jako od žáka základní školy. Morálně pokřivená obhajoba a výpověď. I přes množství okradených lidí a vykradených bytů (k čemuž je bez okolků přinává) ze sebe dělá hrdinu a mučedníka a jakousi morální autoritu. Vrcholem je historka, jak vracel staré paní nalezenou peněženku. Na Kájínka jsem neměl žádný vyhraněný názor, po přečtení knihy ho mám za namyšleného primitiva. Zklamalo mě, že kniha vůbec neobsahuje popis jeho útěku z Mírova. Audioknihu namluvil osobně Kájínek.

12.05.2019 1 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Zneklidňující, depresivní až děsivé... Kniha byla psána v době, kdy byl Babiš teprve "jen" ministr financí a to ho nyní máme už druhým rokem v čele státu. Je smutným faktem, že většina jeho voličů pravděpodobně nemá ani kapacitu na vstřebaní faktů z podobné knihy.

08.05.2019 4 z 5

Padrino Krejčíř - Afričan Padrino Krejčíř - Afričan Jaroslav Kmenta

Nejzajímavější část trilogie o českém Al Caponem...

05.05.2019 4 z 5

Evoluce touhy: Strategie sexuálního chování Evoluce touhy: Strategie sexuálního chování David M. Buss

Jak ženy přitahují muže a muži ženy a to vše z evolučního pohledu, avšak mnohem méně čtivé a zajímavé než Válka spermií či Červená královna.

05.05.2019 3 z 5

Padrino Krejčíř - Žralok Padrino Krejčíř - Žralok Jaroslav Kmenta

Trochu nepřehledněší než první díl, hlavně vlivem detailního popisu složitých a zamotaných kauz a podvodů, přesto stále velice zajímavé čtení z českého mafiánského prostředí.

03.05.2019 3 z 5

Padrino Krejčíř - Gangster Padrino Krejčíř - Gangster Jaroslav Kmenta

Český Al Capone... Zajímavé čtení.

30.04.2019 4 z 5

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Další výborný životopis od Isaacsona. Přiznám se, že jsem ani netušil, jak měl Einstein zajímavý život.

28.04.2019 5 z 5

Chladně depresivní. Nekonečný a sugestivní popis zabíjení a vyvražďování napříč Sovětským svazem, Třetí říší a podrobenými zeměmi v době od třicátých do padesátých let. Povinně bych toto nechal přečíst každého komunistu a (neo)nacistu. Člověka to nutí k zamyšlení, v jak bezpečné době nyní žijeme. Jako další knihu jsem měl v plánu Solženicynovo Souostroví gulag, ale asi to proložím nějakou pozitivnější četbou...

17.04.2019 5 z 5

Britské impérium: Cesta k modernímu světu Britské impérium: Cesta k modernímu světu Niall Ferguson

Trochu rozvláčnější než kniha West and the Rest od stejného autora, přesto velice zajímavá a obsáhlá historie britského impéria od jeho rozmachu, přes zlatý věk až po jeho postupný úpadek po druhé světové válce.

07.04.2019 3 z 5

Civilizace Civilizace Niall Ferguson

Kniha, která klade velice zajímavé otázky a nabízí ještě lepší odpovědi. Hlavní otázkou je, proč se západní cilivizace prosadila jako dominantní v globálním měřítku. Ještě několik století dozadu by si na ni jen tak někdo nevsadil. Jednotlivé důvody jsou rozděleny do celkem šesti okruhů a v nich podrobně rozebrány na zajímavých příkladech a souvislostech.

25.03.2019 4 z 5

Inovátoři Inovátoři Walter Isaacson

Výborný popis vývoje počítačů jdoucí přes zajímavě podané životopisy lidí, kteří svým dílem přispěli k rozvoji hardware (Intel,..), poté software (Microsoft, ...) a nakonec koncových služeb (Google, Wikipedia, ..). Předmětem knihy nejsou jednotlivé vynálezy, ale konkrétní lidé a jejich osobní příběhy, což činí knihu nesmírně poutavou.

17.03.2019 4 z 5

Ta holka je borec! Skvělý, vtipný i napínavý (viz nemocnice v Kolumbii) cestopis. Pěkný příklad vykročení daleko za hranice komfortní zóny a dobrá motivační četba pro vlastní cestování.

Jako bonus pak krásné fotky.

17.03.2019 5 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Opravdu stručné a ve výsledku celkem zklamání. Některé části byly opravdu zajímavé (vznik vesmíru, černé díry), avšak většina knihy mi přišla ne příliš záživná. Pokud o fyzice nevíte vůbec nic, pak se podle mě budete často ztrácet a pokud toho víte dost, tak se zase nic nového nedozvíte.

01.03.2019 3 z 5

Druhá světová válka (komplet) Druhá světová válka (komplet) Winston S. Churchill

Mistrovské dílo, kdyby to bylo možné, dal bych šest hvězdiček z pěti. Pro lidi se zájmem o druhou světovou válku či historii obecně naprostá povinnost. Kniha obsahuje obrovské množství zákulisních informací ohledně vedení války, rozhodování či jednání zúčastněných stran. Obzvláště zajímavé jsou pasáže popisující jednání s nabubřelým Stalinem. Čte se to úplně samo jako akční román. Nutná prerekvizita je však alespoň základní znalost událostí druhé světové války a těch, které jí předcházely, protože jinak nemusíte občas chytat kontext.

Podtitul celé knihy, anebo alespoň její první části by mohl znít "Aneb když se donekonečna ustupuje zlu". Sám Churchill píše, že kdyby měl druhé světové válce dát nějakou nálepku, nazval by ji Unnecessary War - zbytečná válka, což je velká pravda.

Pro naše podmínky velice zajímavá kapitola pojednávající o Mnichovu '38. Připokakaná politika appeasementu nekonečných ústupků zlu byla svým způsobem příčinou celé války. Anebo Churchillův citát po Mnichovu '38: "Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku." Pro srovnání Chamberlainovo: "Přátelé, toto je podruhé v naší historii, kdy byl z Německa na Downing Street přivezen čestný mír. Věřím, že to je mír pro naši dobu"… Mír ne na dlouho.

Další fascinující popisy momentů, které mi utkvěly jsou popis Operace katapult, kdy Britové po kapitulaci Francie z pragmatických důvodů zničili její zbylé loďstvo. Či Stalinovo žebrání o 20 až 30 britských divizi a s tím spojené přejmenovaní Hitlerovi ulice v Moskvě na Churchillovu ulici. Curchillova radost po útoku na Pearl Harbor z toho, že Británie bude mít konečně po 17 měsících osamoceného boje spojence. Churchillovo rétoricky vytuněné vyhlášení války Japonsku. Šok z potopení lodi Prince of Wales. Stalinova zrada Varšavského povstání. Závěrečná jednání o povalečném uspořádáni Evropy. A na závěr paradox demokracie - Volební porážka Churchila ihned po skončení války v Evropě.

Navzdory svému názvu se knihy ke konci letmo zabývají i válkou v Koreji či vznikem státu Izrael a jeho první válkou o nezávislost. Zmíněna je také smrt Stalina a přání, ať komunismus v Sovětském svazu snad brzy skončí. Knihy byly dopsány v roce 1957. Takže na vyplnění tohoto přání si svět musel ještě chvíli počkat.

17.02.2019 5 z 5

Cestování – nejlepší životní investice Cestování – nejlepší životní investice Lukáš Kerhart

Téma výborné, ale rozvláčně podané. Celá kniha jde shrnout v jedné větě: "Cestujte, neexistuje lepší cesta jak se posunout dále a rozšířit si obzory". Pokud se do toho ale nemůžete dokopat a potřebujete nějakou motivaci, tak je to kniha pro vás ;)

17.02.2019 3 z 5

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Celá série knih o malém Mikulášovi a jeho spolužácích jsou knihami mého mládí. Výborně napsané a vtipné. Doteď si vybavuji také charakteristické ilustrace, které příběhy skvěle doplňovaly. А také to, jak jsem se těšil na každou další knihu. Brýlatý Celestýn a tlustý Vendelín forever!

Mikulášovy prázdniny Mikulášovy prázdniny René Goscinny

Malý Mikuláš Malý Mikuláš René Goscinny