lucy.n

DésiréeDésiréeAnnemarie Selinko

Proč ji přečíst? Kniha vás vtáhne a nepustí. Prožijete romantický (nikterak přeslazený) příběh. Jako bonus dostanete lekci z historie Francie, Švédska a celé Evropy. Pokud do ní nahlédnete po letech, užijete si ji zase znovu.
Na okraj: Při posledním přečtení jsem v knížce objevila zmínku o aféře dr. Strunseeho s mladou ženou bláznivého dánského krále Kristiána VII., Karolínou Matyldou - velmi doporučuji ve filmu Královská aféra.

Noční hlídkaNoční hlídkaSergej Lukjaněnko

Černá, nebo bílá? Co byste si vybrali? Je vůbec možné být vždy jen dobrý? Nebo někoho jednoznačně odsoudit jako špatného? Napínavá pohádka o boji dobra se zlem pro velké děti. S výraznou ruskou příchutí. Chutná kombinace.

Osmý život (pro Brilku)Osmý život (pro Brilku)Nino Haratischwili

Jsou knížky, které chcete mít v domácí knihovně. Tohle je jedna z nich. Nenechte se odradit množstvím stran. Každá z nich stojí za to. Odměnou vám bude barvitý obraz nejen několika generací jedné gruzínské rodiny, ale prožijete exkurzi do neklidné historie Gruzie, Ruska a Sovětského svazu. Mít tu možnost, dala bych hvězdu navíc za krásný jazyk a výborný překlad.

Bílá VodaBílá VodaKateřina Tučková

Velmi osobní zážitek. Když jste jako dítě svědkem setkání členů podzemní církve u vás doma, tahle knížka vás posadí na zadek. První stránka - dvě citace od blízkých přátel vašich rodičů - to je velká síla. Moc držím palce, aby knize dali šanci i čtenáři, kterým je téma života řeholnic a spojení s katolickou církví proti srsti.

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Obdivuju umění vystavět a pojmenovat nový svět na starých základech. Zařazení do young adult může zbytečně odradit dospělé čtenáře. I v dospělosti se dá do příběhu krásně ponořit. Těším se, až děti poporostou a knižku jim ukážu.

Půlnoční knihovnaPůlnoční knihovnaMatt Haig

...aneb jak pohřbít dobrý nápad.
Po sérii silnějších kusů jsem doufala v něco odpočinkového. Inu, tohle bylo odpočinkové příliš.

FabrikaFabrikaKateřina Tučková

Chcete-li se dozvědět něco zajímavého o historii brněnského textilního průmyslu, pak jste na dobré adrese. Jen je tentokrát těžší poprat se s formou. Myslím, že to, že jde pouze o fragmenty možných událostí, bylo v knize zbytečně často akcentováno. Příběh je tím hodně "rozkouskován". Možná by knize slušelo rozdělení na dvě části. Příběh a fakta. Je však obdivuhodné, kolik mravenčí práce musí za sbíráním faktů být. Každopádně, děkuji autorům. Teď chodím po svém městě s očima zase o něco více otevřenýma.

25.08.2021

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Opětovně se setkáváte s postavami z prvního dílu. Držíte jim palce. Chvíli to vypadá, že se jim povede lépe, ale vzápětí padají do ještě drsnějšího soukolí tehdejší doby. Těžký život horníků a jejich rodin. Komplikované česko-polské, později i německé vztahy a události kolem druhé světové války. Výbornou formou podaná historie. Doporučuji přečíst i doslov a poděkování. Jen potvrzují hloubku a autenticitu autorky.

06.08.2021

Wim Hof – Ledový mužWim Hof – Ledový mužWim Hof

Koho mi jen ten projev připomíná? Už vím! Horsta Fuchse, prodejce z teleshoppingu. Ten borec je prostě ulítlý. Tolik ke knize, jako literárnímu počinu. Jeho metodu ale vůbec nezpochybňuji. Naprosto rozumím tomu, že je-li někdo motivován kvůli zdravotním potížím, nebo prostě chce jen posunout své hranice, má díky knížce možnost na dosah ruky. Jestli to funguje? Nezbývá, než aby to vyzkoušel každý sám na sobě.

26.07.2021

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Na začátku Oveho téměř nenávidíte. Pak se stydíte za své ukvapené názory. Hořkosladký příběh. Přiznávám se k pláči hned na několika místech.

09.07.2021

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

Přesvědčila mě prostě zvědavost, co na knížce všichni vidí. Sex prodává. Taková malá domácí kuchařka. Mohl by někdo, kdo tepve plánuje knihu přečíst, dělat čárky při výskytu termínů "vnitřní bohyně" a "podvědomí" a zasdílet výsledek? Přísahám, že ta četnost je smrtící.

10.09.2020

Jozova HanuleJozova HanuleK. Legátová (pseudonym)

Těžko se ubránit údivu nad tím, jak barvitý příběh je možné vtěsnat do tak málo slov. Jedním slovem epické. Hluboká poklona paní Legátové.

04.09.2020

Večerní zprávyVečerní zprávyArthur Hailey

Navracím-li se po letech k oblíbeným knihám z mládí, často žasnu nad svojí tehdejší naivitou. Tentokrát si však stojím za svým. I když už je popisované schéma kolosu televizního zpravodajství zastaralé, pořád stojí za to, nahlédnout pod jeho tehdejší pokličku, a zároveň prožít drama únosu a jeho rozuzlení. Za mě pořád dobrá kniha!

16.07.2020

StrachStrachJozef Karika

Co čekám od hororu? Chci se bát? Zažít tu atmosféru? Všechny strachy a emoce jsem si prožila s hlavním hrdinou. První závěr pro realitu: měla jsem bezvadné dětství (díky mami, díky tati!) a druhý závěr: fakt nemám ráda zimu (ne tu bílou krásnou, mírnou, ale tu vlezlou mrazivou, před kterou není úniku).
Konec knihy mě naprosto upřimně pobavil.

18.06.2020

Romeo, Julie a tmaRomeo, Julie a tmaJan Otčenášek

Povinná četba. Obsah zná každý, kdo prošel střední školu. Ale...
Tak útlá knížečka a přece vtáhne čtenáře do protektorátní doby a do kůže mladých lidí, se všemi jejich prožitky a emocemi v bezvýchodné situaci! Tohle je zkrátka vyšší spisovatelská. Klobouk dolů, pane Otčenášku!

12.03.2019

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Knížku jsem dočetla dávno, ale komentář musel uzrát. Magie bude vždycky přitahovat. Ale tohle je jiná magie. Není z daleka, není přivezená, je naše. Vždycky byli lidé, kteří se k ní obraceli, jiní, kteří se jí báli a další, kteří ji chtěli zničit. Často se tyto skupiny vzájemně překrývaly a překrývají i dnes. Bravurní spojení faktů a fikce. Kniha o ženách a jejich síle, ale zcela určitě vhodná pro všechny čtenáře.

12.03.2019

HastrmanHastrmanMiloš Urban

Pod dojmem z filmu jsem knihu zařadila do seznamu MUSÍM PŘEČÍST. Krajina, postavy i lidové zvyky dostaly výrazně plastičtější obrysy. Příběh spjatý s krajinou a krajina s příběhem. A je jedno, zda jste člověk, zvíře, nebo hastrman, bez "své" krajiny se neobejdete. První kniha s pohádkovým motivem a druhá (uznávám, že trochu pomalejší a trochu monotónní v likvidaci těch, co krajinu ničí) s velkým morálním a ekologickým apelem. Voda. Jak aktuální téma, přesto, že od prvního vydání uplynulo 18 let!

11.03.2019

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Pohlcující, napínavý příběh, pro mě s mírným zklamáním z konce. Není to záměr? Taky byste to potřebovali na Tríbeči v zimě omrknout?

29.01.2019

Lovec králíkůLovec králíkůLars Kepler

Když jeden čte hodně rád detektivky, tak se často stane, že mu po čase děje jednotlivých knih lehce splývají. Zejména, když si dáte od jednoho autora (autorů) více kousků. Pokud bych byla detektivkový nováček, asi by bylo hodnocení vyšší. Napínavý příběh, strhující tempo, zajímavý prvek v podobě policajta, který sedí v base, ale bez něj se zločin prostě nedá vyřešit. Ale s koncem knihy vše vyvane, nic nezůstává.

20.09.2018

PočátekPočátekDan Brown

Pokud mě někdo donutí mrknout se na skutečná historická fakta a souvislosti více do hloubky, nebo pocítím potřebu vidět osobně místa / památky, zmíněné v knize, tak mu celkem ochotně odpustím, že schéma je podobné a závěr očekávatelný. A jako katolíka mne vůbec neuráží.

13.09.2018

Midwichské kukačkyMidwichské kukačkyJ. Wyndham (pseudonym)

Jedním dechem, za 2 večery. Až je člověku líto, že je to tak útlá knížka. Pro ty, co mají rádi sci-fi těsně za hranou reality.

28.02.2018

Okamžiky štěstíOkamžiky štěstíPatrik Hartl

Jednoduché čtení. Žádná nostalgie po dočtení, která mě přepadá vždy, když dočtu dobrou knížku.

04.01.2018