LuckyZ LuckyZ komentáře u knih

Ayrton Senna Ayrton Senna Alan Henry

Kniha koupena hned v roce 1994, čekala na přečtení skoro 30let. Hezky napsané, autentické vzpomínky z té doby s krásnými fotografiemi. Doporučuji.

22.01.2024 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Kniha mě mile překvapila. Konečně jsem se k ní dostala a přečetla poprvé, a určitě ne naposledy. I když většinu knih podruhé nečtu k této se budu asi vracet každé vánoce. Hezká a poučná a rozhodně patří mezi světovou literaturu.

03.01.2024 5 z 5

Dobrá mysl Dobrá mysl Helena Šmahelová

Knihu jsem četla kdysi jako dítě a teď se k ní vrátila kvůli Čtenářské výzvě. Na začátku mi vadila ulitba režimu, že spisovatelka napsala větu proti aristokracii, i když fakticky v knize žádná nebyla. Jinak to byl takový obyčejný neslanny nemastný příběh o dětech z vesnice, kam přijede Dora s tatínkem z Prahy kvuli práci a na konci se z dvou neuplnych rodin stane jedna kompletní.

15.12.2023 4 z 5

Hustá kniha, jsem ráda, že jí mám. Určitě si jí nechám a třeba někdy přečtu znova. Mrazivé číst před a v průběhu vypuknutí konfliktu v Izraeli-Gaze,který autor předvídal. Doporučuji všem k přečtení. A než jsem jí dočetla zemřel Henry Kissinger.

02.12.2023 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

I můj první King jako u komentujiciho Davida níže a mám na něj stejný názor. Kniha mohla být kratší a konec už mě tak nebavil. Chtěla jsem si jí přečíst už několik let,tak konečně splněno:-). Zajímá mě rodina Kennedy a i okolnosti atentátu, ale vlastně toto dílo je moje první literatura o tom.

12.10.2023

Blíženci Blíženci Stanislav Rudolf

Kniha mě mile překvapila. Asi jsem jí četla i jako dítě, ale vůbec si nevzpomínám, že by na mě nějak zapůsobila. Možná jsem jí dříve nečetla. Určitě by mi něco dala,protože jsem prošla stejným trapenim jako "invalidni" slečna. Škoda, že pan Rudolf používá stejné obraty a myšlenky jako v knize Z deníku pampelišky, kterou napsal o rok dříve, a ve které je třetí povídka také o dívce s dětskou mozkovou obrnou. Ale je hezké, že svět člověka s postižením dostal prostor v samostatné knize. Doporučuji k přečtení, těm kteří se nebojí jinakosti.

10.08.2023 5 z 5

Z deníku pampelišky Z deníku pampelišky Stanislav Rudolf

K této knize jsem se letos vrátila kvůli Čtenářské výzvě, protože pan Rudolf minulý rok zemřel. Četla jsem ji jako dítě, a přijde mi vhodná i pro dnešní mládež. Popis pana učitele a zároveň spisovatele mi přijde docela trefny a zároveň citlivý. Byla to má oblíbená kniha, a překvapilo mě, jak si na příběhy vzpomínám i po 30letech. Předchozí stručný popis jsem proto rozšířila a snad bude přijat. Nejvíc mě oslovil poslední příběh, i když i předchozí jsou trefné. A proč? Protože náhodou jsem na tom kdysi byla jako slečna, i když na gymnázium jsem nechodila. A školní realitu jsem nedávno poznala i z pozice pedagogického pracovníka. Proto prosím dejte knihu číst svým osmakum, devatakum,ať vlastním dětem nebo žákům.

03.08.2023 5 z 5

Krásná neznámá Krásná neznámá Gisela Heimburg

Milý příběh na prázdniny precteny v souboru 3 příběhů Večerů pod lampou vydaný 17/95 Ivem ŽELEZNÝM. MÁ jinou obálku.

07.07.2023 5 z 5

Prázdniny s Monikou Prázdniny s Monikou Jana Moravcová

Knížka z 90.let objevená doma:-)) Vzala jsem jí sebou na dovolenou do Řecka, kde se odehrává i děj knížky. Mile mě překvapila. Vyzralost textu byla dána zkušeností a stářím autorky, žádné rychlokvasne youngadult jako dnes a možná tehdejší společenská objednávka na téma AIDS. Doporučuji všem. Ponechána v ubytování v Řecku na Chalkidiki u Santruckovych. :-))

28.06.2023 4 z 5

Krtek ve městě Krtek ve městě J. A. Novotný

Taky máme doma z dětských let od sestřenice. Prý kniha není k sehnání. A jak tady někdo komentoval,je to vlastně velmi smutný příběh, který se v horší verzi děje po celém světě, hlavně v pralesich orang-utanum a dalším zvířatům. Takže velmi bohužel nadčasový a stále aktuálnější díl Krtka. Nevím jestli jim mám podarovat jiné dítě, aby z toho nemělo deprese.

14.05.2023

Já o koze, on o voze… Já o koze, on o voze… Simona Monyová (p)

Trefně napsáno, jde číst opakovaně. Už jsem jejích knih četla více, to ještě žila. Tuto mám zde z Bazaru na DK, tak jí přidám do letošní výzvy. Původně jsem ji měla do jiné kategorie, ale prý není dost žlutá (zadní strana je celá žlutá:-)). Knihu pošlu dál, protože knihy vydávané vrahem nechci mít. Kdybyste někdo měl zájem klidně mi napište.

08.03.2023 4 z 5

Krycí jméno Hortenzie Krycí jméno Hortenzie Maryla Adamcová

Děkuji za toto scifi, ke kterému jsem se dostala kvůli letošní čtenářské výzvě. Zajímavý příběh i vývoj děje, někdy to kazily chyby gramatické i stylistické. Chvílemi mě příběh přestával bavit, ale stejně jsem chtěla vědět, jak to bude pokračovat. Druhý díl mi přišel svižnější.

26.02.2023 4 z 5

Knihu jsem četla poprvé a jen díky Čtenářské výzvě jsem přišla na to, že jí mám i doma. Mile mě překvapila. Určitě doporučuji. Mám upravené vydání z roku 1993,kde je i dovětek,co se s lidmi z příběhů dělo dál. Je tu i krásný příběh o Matce Tereze, a autor se s ní i setkal náhodou,a my už víme, že zemřela v roce 1997.

07.01.2023 5 z 5

Slečna podkoní Slečna podkoní Ute Von Arendt

Vzpomínka na devadesátky. Taková milá a neprehnana rychlovka o 44stranach.

01.01.2023 4 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Návrat do dětství, kdy jsem četla asi 2 díly, a až nyní jsem zjistila, že jich je celkem 12. Tento první jsem četla poprvé a aspoň vím, jak to vše začalo. A chytám se číst i další díly- Druhý jsem četla před 30 lety a měla jsem knihu pujčenou z knihovny. Nyní si jí chci sehnat, ale není to tak lehké. Knihu jsem začala číst v době úmrtí královny Alžběty ll. , o které v knize také je psáno. Autor knihu začal psát asi rok po jejím nástupu na trůn. Doporučuji i vašim dětem. Moje dítě to nechce číst.

27.12.2022 5 z 5

Sbohem, armádo! Sbohem, armádo! Ernest Hemingway

Kniha mě dostala. Krásný překlad pana Škvoreckého, i když je tam pár chyb spíše sazece v tiskárně. Příhodné číst v této době tuto antivalecnou odu. Vřele doporučuji ke čtení.

03.10.2022 5 z 5

Návrat diplomata Návrat diplomata Dick Francis (p)

Moje první kniha od tohoto autora a mile překvapila svou ctivosti a dobrým vyváženým dějem. Určitě si po této zkušenosti přečtu i další knihu autora, když se ke mě dostane.

11.09.2022 5 z 5

Nejmenuji se Miriam Nejmenuji se Miriam Majgull Axelsson

Silný i když smysleny příběh Maliky-Miriam, které jeden čin změní celý život. Ukazuje i to jak hloupé je lidi posuzovat dle rasy a že všichni jsme si rovni a především jsme lidmi a tak bysme se měli i lidsky inteligentně chovat k ostatním.

28.08.2022

Milostné skandály v domě Habsburků Milostné skandály v domě Habsburků Hanne Egghardt

Zajímavé příběhy, hlavně ze začátku. Po přestávkách ve čtení, mě ale kniha bavila min a min. Ale dobré doplnění informací k vývoji ve střední Evropě.

24.04.2022 3 z 5

Šmoulinka - šmoulí hlad Šmoulinka - šmoulí hlad Pierre Culliford

Synek měl pravdu a já mu nevěřila. O tom jak vznikla Šmoulinka. Příběh ne moc veselý. Až později začala být v příbězích tato postava pozitivní element.

11.01.2022 4 z 5